Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 45

Θέμα: Επιλογή οχήματος για εκμάθηση

  1. #1
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916

    Επιλογή οχήματος για εκμάθηση

    Καλησπέρα συνφορουμίτες.
    Επειδή έχω ένα τεράστιο θέμα...Θέλω τα φώτα σας.
    Το πρόβλημα αφορά την γυναίκα μου.Και εξηγούμαι...
    Συμφώνησε επιτέλους στα 38 της να μάθει να καβαλάει/οδηγάει δίτροχο με μοτέρ.
    Δεδομένου οτι το kaze-r μαλλον θα πουληθεί την δευτέρα (και δεν θα την εβαζα πάνω σε ένα μηχανάκι που και εγώ έκανα το σταυρό μου κάθε φορά που το καβάλαγα),δεδομένου οτι τα άλλα 2 παπάκια είναι ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑΣ και δεν τα καβαλάει για να μάθει για να μην τα διαλυσει,δεδομένου οτι θέλω μετά να την περάσω στην φιλοσοφία του συμπλέκτη (δεν έχει δίπλωμα ουτε για αμαξι και δεν ξερει γρι από οδήγηση σε 2 η παραπάνω ρόδες με η χωρίς μοτέρ)...
    Τι να πάω να της πάρω να την βάλω απάνω να μάθει ΠΡΙΝ πάει στην σχολή οδηγών.(υπόψιν πως ότι αγοράσω θα πουληθεί μόλις πάρει το δίπλωμα για να αγοράσουμε κάτι καινούριο σχετικά να είναι απροβλημάτιστο.Θέλω κάτι για το ύψος της (1,52),να μην κλαίω σε κάθε τούμπα που θα τρώει για το μηχανάκι και να έχει φτηνό όσο γίνεται κόστος κτήσης.
    Υ.Γ. Να σας προλάβω....ξεχωριστό κεφάλαιο αποτελεί ο εξοπλισμός που θα δαπανηθεί ένα πολύ σεβαστό ποσό μιας και εγώ δεν ξέρω να μαγειρεύω άρα την χρειάζομαι ακόμα ζωντανή την γυναίκα

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Συμφώνησε γράφεις,άρα δεν το ζήτησε η ίδια υποθέτω,ε;
    Γιατί αν δεν το θέλησε από μόνη της,δύσκολο να μάθει τώρα.
    Το καλύτερο σχολείο είναι το σκούτερ γιατί δεν την αγχώνει
    το θέμα ταχύτητες,και μπαίνει πιο ομαλά στην όλη φάση.
    Το μόνο αρνητικό ότι οι πτώσεις με σκούτερ συνήθως κοστίζουν,
    οπότε πάρε ένα χρεπάκι και μάθε την με αυτό,έτσι ώστε να μην
    κλαις κάθε φορά που θα πέφτει,γιατί θα πέσει.

    Εναλλακτικά,μάθε και να μαγειρεύεις...

    Τελευταία τροποποίηση από taisteal; 04/08/2018 στις 03:25.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Έχω κλάψει, είσαι είδωλο

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    αστην ήσυχη. εγω παλέυω να την κρατήσω μακρια απο τα μηχανάκια...

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    το wolf...

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Daytona hobby 125

  7. #7
    πήγαινε σε μια "πίστα" οδηγών και πάρε σβάρνα τους δασκάλους. Κοίτα τί χρησιμοποιούν. Αυτοί είμαι σίγουρος οτι το έχουν ψάξει στο τί μικρό συμφέρει να πάρουν με τα δεδομένα που γράφεις.

  8. #8
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    38 ειναι αργα εως πολυ αργα να μαθει , αν προσθεσουμε δε και τον σωματοτυπο,μαλλον απαγορευτικο .προσπαθησε να της αλλαξεις γνωμη για να μην τρεχεις και δεν φτανεις ,αλλιως αν δεν τα καταφερεις,παρε της ενα μικρο σκουτερακι 50 με μικρες ροδες για να φτανει κατω ή κατι σε στυλ χοντα τσαλυ η γιαμαχα τσαπυ,με μικρες ροδες και οχι πανω απο 50 κυβικα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  9. #9
    Ποδήλατο ξέρει;

  10. #10
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Νομίζω ότι πιο εύκολα θα βρει γυναίκα, έτοιμη, με δίπλωμα για αμάξι, μοτοσυκλέτα, ταξί, νταλίκα, παρά θα πιέσει τη δική του να μάθει να οδηγεί μηχανάκι...

    Απαντώντας σοβαρά τώρα, δε θεωρώ, ειδικά στο θέμα οδήγησης μοτοσυκλέτας ότι πρέπει να καβαλήσει κάποιος που έχει πεισθεί από τρίτους. Πρέπει να σου αρέσει για να δείξεις και τη δέουσα προσοχή και να την ευχαριστηθείς σε βάθος χρόνου, χωρίς να θέτεις τον εαυτό σου σε κίνδυνο.

    Αν τελικά αποφασίσει να καβαλήσει, προτείνω να επενδύσεις πολλά χρήματα σε μία καλή σχολή οδήγησης. Εκεί θα την ξεκινήσουν με scooter ή με παπί με συμπλέκτη και προοδευτικά θα μπει σε μεσαίου κυβισμού μοτοσυκλέτα για να πάρει ένα δίπλωμα Α2. Μπορεί να κοστίσει περισσότερο από το να πάρεις ένα χρέπι, αλλά θα είναι πιο ασφαλής και θα μάθει από δάσκαλο που έχει εμπειρία στη διαχείριση ανθρώπων που δε γνωρίζουν το αντικείμενο.

  11. #11
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Στο διαταύτα...
    Απο ποδήλατο ξέρει αλλά έχει να κάνει απο την αποχή των παγετώνων που κυνηγούσε τον σκίουρο με το βελανίδι.
    Η απόφαση να της πάρω ένα μοτοσακό είναι διότι αφ'ενός οι "δάσκαλοι" δύσκολα δέχονται άτομα που ΔΕΝ έχουν ξανακαβαλησει μοτοσακό - εν αντιθέση με τα κουτιά...
    Και αφ ετέρου διότι θέλω να της δείξω 5 πράματα εγώ που τα κάνω και εγώ.Πως ξεκινάω,τι ελένχω πριν ξεκινήσω κτλπ.Πες το κόλλημα αλλά έτσι είναι.
    Ο λόγος που την ανάγκασε να συμφωνήσει είναι το οτι πλέον ξεκίνησε να φρίττει με την κατάσταση που επικρατεί με τις συγκοινωνίες εν Αθήναι το 2018...
    Και για να μην ξεχνιώμαστε ακόμα και να πάρει το δίπλωμα, ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΕΙ στο δρόμο εάν εγώ δεν κρίνω οτι είναι έτοιμη.
    Να την αναγκάσω να μπεί στο λούκι να σκέφτεται πρώτα τι μ@λ@κ1@ μπορεί να κάνει ο άλλος.Ήδη το έχω ξεκινήσει όταν πάμε δικάβαλο εδώ και ένα έτος.Της λέω πχ κοίτα αυτόν μάλλον θα κάνει αυτό.Ας κρατήσουμε απόσταση κτλπ.Και να μάθει σιγά σιγά να διαβάζει τον δρόμο συναρτήση του οχήματος της.

    Στο θέμα οχήματος τώρα...πιο πολύ κινούμαι σε κάτι με cbs κάτι καινούριο.Υπάρχει διαθέσιμο και c50 που γίνεται λειτουργικό με μια μπαταρία και ένα ζευγάρι λάστιχα αλλά δεν προσφέρει νομίζω την απαιτούμενη ασφάλεια.Βασικά τα 50 κυβικά είναι το πιο καλό να μάθει νομίζω.οπότε σε προτάσεις εκεί να δούμε το κατιτις....Την γνώμη σας.

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΕΙ στο δρόμο εάν εγώ δεν κρίνω οτι είναι έτοιμη.
    Γιατί, είναι κανείς έτοιμος για το δρόμο ? Κάθε μέρα τρεις χιλιάδες διαφορετικές μαλακίες βλέπουμε..
    Αν μπορείς να το αποφύγεις πάντως , απέφυγέ το.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    παρε της μια γουρουνα
    καθε μερα ...νεα μερα.

  14. #14
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    παρε της μια γουρουνα
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	sss-1.jpg 
Προβολές:	166 
Μέγεθος:	26,9 KB 
ID:	398413

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Στο διαταύτα...
    Απο ποδήλατο ξέρει αλλά έχει να κάνει απο την αποχή των παγετώνων που κυνηγούσε τον σκίουρο με το βελανίδι.
    Η απόφαση να της πάρω ένα μοτοσακό είναι διότι αφ'ενός οι "δάσκαλοι" δύσκολα δέχονται άτομα που ΔΕΝ έχουν ξανακαβαλησει μοτοσακό - εν αντιθέση με τα κουτιά...
    Και αφ ετέρου διότι θέλω να της δείξω 5 πράματα εγώ που τα κάνω και εγώ.Πως ξεκινάω,τι ελένχω πριν ξεκινήσω κτλπ.Πες το κόλλημα αλλά έτσι είναι.
    Ο λόγος που την ανάγκασε να συμφωνήσει είναι το οτι πλέον ξεκίνησε να φρίττει με την κατάσταση που επικρατεί με τις συγκοινωνίες εν Αθήναι το 2018...
    Και για να μην ξεχνιώμαστε ακόμα και να πάρει το δίπλωμα, ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΕΙ στο δρόμο εάν εγώ δεν κρίνω οτι είναι έτοιμη.
    Να την αναγκάσω να μπεί στο λούκι να σκέφτεται πρώτα τι μ@λ@κ1@ μπορεί να κάνει ο άλλος.Ήδη το έχω ξεκινήσει όταν πάμε δικάβαλο εδώ και ένα έτος.Της λέω πχ κοίτα αυτόν μάλλον θα κάνει αυτό.Ας κρατήσουμε απόσταση κτλπ.Και να μάθει σιγά σιγά να διαβάζει τον δρόμο συναρτήση του οχήματος της.

    Στο θέμα οχήματος τώρα...πιο πολύ κινούμαι σε κάτι με cbs κάτι καινούριο.Υπάρχει διαθέσιμο και c50 που γίνεται λειτουργικό με μια μπαταρία και ένα ζευγάρι λάστιχα αλλά δεν προσφέρει νομίζω την απαιτούμενη ασφάλεια.Βασικά τα 50 κυβικά είναι το πιο καλό να μάθει νομίζω.οπότε σε προτάσεις εκεί να δούμε το κατιτις....Την γνώμη σας.
    Κανένας δεν θα αρνηθεί να τη διδάξει ,δουλειά του είναι και πληρώνεται απο αυτό.Αλλά έχεις τόσα παπιά και τόσα μηχανάκια γιατί πρέπει να πάρεις και κάτι ακόμη για να μάθει?
    Βάλε την κοπέλα πάνω στο παπί ρε.Σιγά τι θα στο κάνει παπί είναι όχι πανιγκάλε

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Επιλογή μοτό για εκμάθηση σούζας-endo
    από ποπαϋ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2009, 07:48
  2. Επιλογή μηχανής για κοπέλα. Έμπειροι αναβάτες βοήθεια!!
    από adriana στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2008, 10:44
  3. επιλογη ταχυτητας για στροφη
    από TROOPER στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 165
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2007, 17:52
  4. ΕΠΙΛΟΓΗ ΛΑΔΙΟΥ ΓΙΑ ΧΤ660x
    από PLAN στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2006, 11:56
  5. ΕΠΙΛΟΓΗ ΛΑΔΙΟΥ ΓΙΑ ΧΤ660x
    από PLAN στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2006, 00:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF