Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: Modenas Kriss II (help)

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/11/2016
    Μηνύματα
    12

    Modenas Kriss II (help)

    Καλησπέρα,

    Το εν λόγω παπάκι ειναι modenas kriss 2 του 2001-2. Εχει μεινει 7 χρονια σε ακινησια, σε εξωτερικό χωρο αλλα κατω απο υποστεγο. Πρωτου παρατηθει λειτουργουσε κανονικα αν και εχει κανει 160χ.χλμ. Αξιζει ανακατασκευη; αν φτιαχνεται με 400-500 ευρα θα το προτιμουσα απτο να βρω ενα μεταχειρισμενο με παραπανω που δεν θα ξερω αν αξιζει τα λεφτα του. Θα εκτιμουσα μια προχειρη εκτιμηση απο καποιον που ξερει. Εγω ως ασχετος υπολογιζω ενα 200αρι για μοτερ λιφαν, αλυσιδογραναζα, τακακια, δισκοπλακα, μπαταρια, κλειδαριες γιατι εχουν χαθει τα κλειδια...δηλαδη απτις εξωτερικες συνθηκες και την ακινησια τι αλλο μπορει να χρειαστει και ποσο μπορει να ανεβει το κοστος;

  2. #2
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Για ποιο λογο να αλλαξεις ενα απο τα καλυτερα παπισια μοτερ και να βαλεις lifan;
    Εχει αρκετα φθηνα γνησια ανταλλακτικα (κυλινδροπιστονο Kawa 80-90€),οποτε πηγαινε για ανακατασκευη.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Εϊμαι της ίδιας άποψης. Τα 200 ευρώ να τα δωσεις να φτιάξεις το δικό του μοτέρ. Πέρα απ΄άυτα είναι αμαρτία απτον Θεό λειτουργικο μηχανάκι να μην παίρνει καθόλου μπροστά

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/11/2016
    Μηνύματα
    12
    το λαμβανω υποψην...φτιαχνεται το μοτερ με 200 ομως; και τελος παντων τι αλλο μπορει να θελει αλλαγμα; οπως ειπα εχω ταβανι 500. Οποτε αμα θελει τιποτα ζαντες αμορτισερ κλπ καηκαμε. εγω αυτη τη στιγμη το θελω για πολυ απλη χρηση γιαυτο με ενδιαφερει μονο τα βασικα να φτιαξω να πηγαινει και μετα βλεπουμε

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    ναι αν μιλάμε μόνο για κυλινδροπίστονα KAwa. Κάνε ρεκτιφιέ και άλλαξε μόνο πιστόνι και μάζεψε την κεφαλή αν θες να περιορίσεις το κόστος.Τρίψιμο βαλβίδες και τσιμούχες. Δεν ξέρουμε τι χρήση έχεις κάνει και η αλήθεια είναι ότι έχεις πολλά χλμ.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Λες οτι λειτουργουσε κανονικα
    Κανεις ενα καλο σερβις αλλαζεις λαστιχα μπαταρια και κυκλοφορεις
    Στη πορεια θα δεις αν και τι αλλο θελει

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Λες οτι λειτουργουσε κανονικα
    Κανεις ενα καλο σερβις αλλαζεις λαστιχα μπαταρια και κυκλοφορεις
    Στη πορεια θα δεις αν και τι αλλο θελει
    ΄Η αυτό που λέει ο toyar αν δεν είναι προτεραιότητα το μοτέρ

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    ναι αξιζει να το φτιαξεις.....και με λιγα χρηματα

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/11/2016
    Μηνύματα
    12
    ευχαριστω μαγκες..παιρνω αυριο τηλ μηχανικο

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210
    Και εγώ νομίζω ότι η ανακατασκευή είναι η καλύτερη λύση. Μιλάμε για ένα μοτέρ πολύ ποιοτικό που με μια καλή ανακατασκευή σε βγάζει για τουλάχιστον 60 με 80 χιλιάδες χλμ. Εξάλλου έχεις και το αβαντάζ των κοινών ανταλλακτικών μεταξύ kriss και kaze-r οπου αν δεν βρείς κάτι σε ανταλλακτικό modenas μπορείς άνετα να το βρείς σε kawasaki. Για μένα πρώτα κάνεις ένα βασικό σέρβις (λάδια, μπουζί κ.α.) και μετά αν λειτουργήσει κανονικά, θα σου δείξει μόνο του τι άλλο θα χρειαστεί. Αν χρειαστείς service manual δες εδω

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/11/2016
    Μηνύματα
    12
    Ξερει κανεις τιμιο και σωστο μηχανικο κοντα σε βουλα-βαρη-βουλιαγμενη, γλυφαδα, ελληνικο;

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/11/2016
    Μηνύματα
    12
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	39283938_286470395487729_6310146134304096256_n.jpg 
Προβολές:	243 
Μέγεθος:	78,6 KB 
ID:	398768

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/11/2016
    Μηνύματα
    12
    λοιπον μαγκες ευχαριστω για τη βοηθεια. Το μοτερ δεν ειχε θεμα μια χαρα ειχε κρατησει τελικα. Σημερα την πηρα απτο μαστορα και πηγα μερικες βολτουλες, μια χαρα μου φαινεται.
    Μου εβαλε λαδια-μπουζι, μπαταρια, καρμπυρατερ, φιλτρα λαδιου κ αερα κλειδαριες καινουριες, λαστιχα και αεροθαλαμους και αλλαξε κατι διακοπτες που δεν δουλευαν. 230 εδωσα.
    Ακομα και η μιζα δουλευει. Θελω βεβαια να αλλαξω και αλυσιδογραναζα γιατι ειναι σκουριασμενα. Συντομα θα το κανω μαζι με πλαστικα και ειμαστε κομπλε.
    Μια ασχετη ερωτηση μονο. Οταν οδηγουσα σε χαμηλες στροφες τα φωτα μου ψιλοσβηνανε...δεν δινω και ορκο αλλα προσεξα κατι περιεργο σε σχεση με το ποσο γκαζι δινω και τα φωτα. Ειναι φυσιολογικο αυτο;
    Τελευταία τροποποίηση από bugara; 02/09/2018 στις 00:38.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210
    Λιγο τσιμπιμενη μου φαινεται η τιμη. Στο ρελαντι ειναι φυσιολογικο να αναβοσβηνουν τα φωτα σου, καθως δεν παιρνουν απο την μπαταρια ρευμα αλλα κατευθειαν απο τα πηνια τα οποια δεν παραγουν αρκετο ρευμα στο ρελαντι για να φωτισουν οι λαμπες σε πληρη αποδοση. Το ιδιο ισχυει και για το πισω φως. Παρολα αυτα με λιγο ανοιγμα γκαζιου θα πρεπει να σταθεροποιειται η ενταση στα φωτα. Αν για παραδειγμα εχεις ανοιξει το γκαζι στο 1/3 και δεν εχεις σταθερη ενταση στα φωτα κατι δεν παει καλα. Τα φλας, τα φωτακια στο καντραν και το φως του φρενου περνουν απ' την μπαταρια

  15. #15
    Hey satan, payed my dues. Το avatar του/της petros1479
    Εγγραφή
    10/08/2015
    Μηνύματα
    310
    Πάντως το δικό μου πάντα είχε και έχει πρόβλημα με τα φώτα! Είναι πολύ αδύναμα. Έκανα καποιες μικρες προσπάθειες αλλά τίποτα! Ένας μάστορας μου είπε ότι έτσι είναι τα κρις 2!!! Δεν το έψαξα και πολύ γιατί μέσα στην πόλη δε με δυσκολεύει!

    Αν βρεις καμιά άκρη για πλαστικά πες μου! Όχι πως το έχω ψάξει και δεν βρήκα αλλά προτιμώ την έτοιμη πληροφορία!!!!!! .
    "Δεν είμαι Μωαμεθανός
    ούτε και ανήκω κανενός
    Σ’ όσους και να πάω τόπους
    ίδιους βρίσκω τους ανθρώπους"

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. modenas kriss II - Πρόβλημα?
    από startengine στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2005, 17:26
  2. Αποψεις για το Modenas KRISS II
    από Spoky στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2004, 01:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF