Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 41

Θέμα: Ατυχημα με μηχανακι, ποιος φταιει ;;

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/08/2018
    Μηνύματα
    13

    Ατυχημα με μηχανακι, ποιος φταιει ;;

    Καλησπερα. Χθες το βραδυ ειχα ενα μικρο ατυχημα με ενα μηχανακι. Ανεβαινα τη βενιζελου (θεσσαλονικη), ξεκινωντας απο παραλια, απο τη δεξια λωριδα και θα συνεχιζα ευθεια αλλα τελευταια στιγμη ειπα να στριψω δεξια στη μητροπολεως γιατι με βολευει η διαδρομη απο εκει λογω των εργων που γινονται στη βενιζελου με εγνατια. Εξαιτιας κεκτιμενης ταχυτητας δεν αναψα δεξι φλας και εκοψα αποτομα το τιμονι του αυτοκινητου προς τα δεξια και εκεινη τη στιγμη ερχοταν ενα μηχανακι και βρηκε πανω στο αμαξι. Εγω να ημουν με 15-20 χιλιομετρα λογω της στροφης και το μηχανακι να πηγαινε λιγο παραπανω γιατι θα συνεχιζε ευθεια. Δεν επαθε ευτυχως τιποτα το παιδι που το οδηγουσε αλλα το μηχανακι θελει επισκευη.
    Το λυσαμε με τις ασφαλειες, ειπα οτι φταιω εγω για να του καλυψει τη ζημια μιας και το αμαξι επαθε ενα πολυ μικρο βαθουλωμα λιγο πισω απο την μπροστινη δεξια ροδα και δε θελει καποια επισκευη.
    Να προσθεσω οτι ο οδηγος απο το μηχανακι δηλωσε οτι ημουν στη μεση του δρομου, δηλαδη αναμεσα στις δυο λωριδες, κατι που ειμαι σιγουρος οτι δεν ισχυει. Το πολυ πολυ να ημουν κοντα στη διακεκομενη γραμμη αλλα και παλι βρισκομουν στη δεξια λωριδα.
    Αυτο που σκεφτομαι παντως ειναι ποιος εχει το μεγαλυτερο μεριδιο ευθυνης νομικα. Εγω που ημουν στη δεξια λωριδα και εστριψα χωρις φλας ή το μηχανακι που χωθηκε απο δεξια μου ;;

  2. #2
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Αν ήσουν πραγματικά στη δεξιά λωρίδα, δεν έχεις ευθύνη. Αλλά ΠΑΝΤΑ ελέγχουμε καθρέπτες όταν πραγματοποιούμε ελιγμό, ακόμα κι αν κάνουμε τα πάντα 100% νόμιμα. Αυτό ξεχωρίζει τον καλό από τον μέσο οδηγό.

    Μπράβο που τον κάλυψες, εφόσον είχε μεγαλύτερη ζημιά. Το σωστό είναι κι εκείνος να καλύψει τη δική σου, μικρή ζημιά, αν θες.
    Life begins at 45°.

  3. #3
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Εσύ έκανες αλλαγή κατεύθυνσης και έπεσες πάνω του. Νομικά εσύ φταις στο 100% γιατί στις αριστεροτίμονες χώρες η δεξιά λωρίδα είναι λωρίδα που πάει και ευθεία εκτός των αυτοκινητοδρόμων που διαχωρίζεται με βέλη στο οδόστρωμα ότι αλλάζει σε λωρίδα υποχρεωτικής δεξιάς εξόδου (μιας και παρακάτω έχουν και στηθαίο διαχωρισμού).

    Εφόσον ευτυχώς το παλικαράκι δε χτύπησε και θα τα πληρώσει η ασφαλιστική σου ότι άλλο ρωτάς περισσεύει.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Rogue Προβολή μηνύματος
    Εγω που ημουν στη δεξια λωριδα και εστριψα χωρις φλας ή το μηχανακι που χωθηκε απο δεξια μου ;;
    κανονικα και οι 2...
    το μηχανακι πηγαινε να περασει απο δεξια ενω δεν υπηρχε ελευθερη λωριδα (εφοσον λες οτι ησουν εσυ στην δεξια) ή να βρεθει πρωτος στο φαναρι κανοντας διηθηση παλι μεσα στην ιδια λωριδα με αλλο οχημα αλλα και παλι αντικανονικα καθοτι δεξια...
    και εσυ δεν εκανες εμφανη σε αλλους την προθεση σου να στριψεις...

    βεβαια επειδη η μητροπολεως εχει λεωφορειολωριδα στην δεξια της πλευρα και κιτρινη διαγραμμιση θα επρεπε να παρεις ανοιχτα την στροφη και οχι ως ειθισται κλειστα...ουτως ωστε να βρεθεις στο αριστερο ρευμα της μητροπολεως και οχι μεσα στην λεωφορειολωριδα που απαγορευεται...
    ετσι θα ειχε αποφευχθει το ατυχημα...
    τελος καλο, ολα καλα παρ'ολα αυτα εφοσον το λυσατε...

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/08/2018
    Μηνύματα
    13
    [QUOTE=BLiTzER;2949384]Αν ήσουν πραγματικά στη δεξιά λωρίδα, δεν έχεις ευθύνη. Αλλά ΠΑΝΤΑ ελέγχουμε καθρέπτες όταν πραγματοποιούμε ελιγμό, ακόμα κι αν κάνουμε τα πάντα 100% νόμιμα. Αυτό ξεχωρίζει τον καλό από τον μέσο οδηγό.

    Μπράβο που τον κάλυψες, εφόσον είχε μεγαλύτερη ζημιά. Το σωστό είναι κι εκείνος να καλύψει τη δική σου, μικρή ζημιά, αν θες.[/QUO

    Δεξια θα ημουν γιατι ποτε δεν θα αλλαζα τοσο αποτομα λωριδα για να στριψω σε στενο.
    Ενα πλαστικο εσπασε σε εμενα, θα το παω και αυριο να το τσεκαρει και μηχανικος για τιποτα παραπανω.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/08/2018
    Μηνύματα
    13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    Εσύ έκανες αλλαγή κατεύθυνσης και έπεσες πάνω του. Νομικά εσύ φταις στο 100% γιατί στις αριστεροτίμονες χώρες η δεξιά λωρίδα είναι λωρίδα που πάει και ευθεία εκτός των αυτοκινητοδρόμων που διαχωρίζεται με βέλη στο οδόστρωμα ότι αλλάζει σε λωρίδα υποχρεωτικής δεξιάς εξόδου (μιας και παρακάτω έχουν και στηθαίο διαχωρισμού).

    Εφόσον ευτυχώς το παλικαράκι δε χτύπησε και θα τα πληρώσει η ασφαλιστική σου ότι άλλο ρωτάς περισσεύει.
    Απο τη λωριδα που βρισκομουν μπορεις να πας σιγουρα ευθεια και δεξια ομως και οντως το σημαντικοτερο ειναι οτι δεν χτυπησε.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/08/2018
    Μηνύματα
    13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    κανονικα και οι 2...
    το μηχανακι πηγαινε να περασει απο δεξια ενω δεν υπηρχε ελευθερη λωριδα (εφοσον λες οτι ησουν εσυ στην δεξια) ή να βρεθει πρωτος στο φαναρι κανοντας διηθηση παλι μεσα στην ιδια λωριδα με αλλο οχημα αλλα και παλι αντικανονικα καθοτι δεξια...
    και εσυ δεν εκανες εμφανη σε αλλους την προθεση σου να στριψεις...

    βεβαια επειδη η μητροπολεως εχει λεωφορειολωριδα στην δεξια της πλευρα και κιτρινη διαγραμμιση θα επρεπε να παρεις ανοιχτα την στροφη και οχι ως ειθισται κλειστα...ουτως ωστε να βρεθεις στο αριστερο ρευμα της μητροπολεως και οχι μεσα στην λεωφορειολωριδα που απαγορευεται...
    ετσι θα ειχε αποφευχθει το ατυχημα...
    τελος καλο, ολα καλα παρ'ολα αυτα εφοσον το λυσατε...
    Ανοιχτα την πηρα τη στροφη επειδη θα εφευγα ευθεια αρχικα..

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Rogue Προβολή μηνύματος
    Ανοιχτα την πηρα τη στροφη επειδη θα εφευγα ευθεια αρχικα..
    καταλαβα...ειχατε φτασει και οι 2 στο κεντρο της οδου (μητροπολεως)...
    αρα δυνητικα αυτος δεν φταιει καθολου γιατι θα μπορουσε να ισχυριστει οτι δεν ηθελε να παει ευθεια και ηθελε να στριψει...αρα καλως βρισκοταν εκει που βρισκοταν...και εσυ απλα εστριψες πανω του πριν καταφερει αυτος και στριψει...

    δλδ δεν ισχυουν τα "βρισκοταν δεξια μου", "εκανε προσπεραση απο δεξια" κλπ...

  9. #9
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    καταλαβα...ειχατε φτασει και οι 2 στο κεντρο της οδου (μητροπολεως)...
    αρα δυνητικα αυτος δεν φταιει καθολου γιατι θα μπορουσε να ισχυριστει οτι δεν ηθελε να παει ευθεια και ηθελε να στριψει...αρα καλως βρισκοταν εκει που βρισκοταν...και εσυ απλα εστριψες πανω του πριν καταφερει αυτος και στριψει...

    δλδ δεν ισχυουν τα "βρισκοταν δεξια μου", "εκανε προσπεραση απο δεξια" κλπ...
    Ναι, αλλά είτε ήταν παράλληλα με το αυτοκίνητο, άρα φταίει (το μηχανάκι), είτε δεν είχε κατάλληλη απόσταση ασφαλείας από το προπορευόμενο όχημα, άρα πάλι φταίει. Αν πεταγόταν πεζός και το αυτοκίνητο φρέναρε δηλαδή, πάλι θα τον χτυπούσε το μηχανάκι (από πίσω). Έχει ευθύνη και ο αυτοκινητιστής σαφώς, αλλά τη μεγαλύτερη (αυτό συζητάμε) την έχει το μηχανάκι. Εφόσον όντως ήταν στη δεξιά λωρίδα το αυτοκίνητο ε. Αν πήρε τη στροφή ανοιχτά σαν νταλίκα, το παίρνω πίσω.
    Life begins at 45°.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Rogue Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα. Χθες το βραδυ ειχα ενα μικρο ατυχημα με ενα μηχανακι. Ανεβαινα τη βενιζελου (θεσσαλονικη), ξεκινωντας απο παραλια, απο τη δεξια λωριδα και θα συνεχιζα ευθεια αλλα τελευταια στιγμη ειπα να στριψω δεξια στη μητροπολεως γιατι με βολευει η διαδρομη απο εκει λογω των εργων που γινονται στη βενιζελου με εγνατια. Εξαιτιας κεκτιμενης ταχυτητας δεν αναψα δεξι φλας και εκοψα αποτομα το τιμονι του αυτοκινητου προς τα δεξια και εκεινη τη στιγμη ερχοταν ενα μηχανακι και βρηκε πανω στο αμαξι. Εγω να ημουν με 15-20 χιλιομετρα λογω της στροφης και το μηχανακι να πηγαινε λιγο παραπανω γιατι θα συνεχιζε ευθεια. Δεν επαθε ευτυχως τιποτα το παιδι που το οδηγουσε αλλα το μηχανακι θελει επισκευη.
    Το λυσαμε με τις ασφαλειες, ειπα οτι φταιω εγω για να του καλυψει τη ζημια μιας και το αμαξι επαθε ενα πολυ μικρο βαθουλωμα λιγο πισω απο την μπροστινη δεξια ροδα και δε θελει καποια επισκευη.
    Να προσθεσω οτι ο οδηγος απο το μηχανακι δηλωσε οτι ημουν στη μεση του δρομου, δηλαδη αναμεσα στις δυο λωριδες, κατι που ειμαι σιγουρος οτι δεν ισχυει. Το πολυ πολυ να ημουν κοντα στη διακεκομενη γραμμη αλλα και παλι βρισκομουν στη δεξια λωριδα.
    Αυτο που σκεφτομαι παντως ειναι ποιος εχει το μεγαλυτερο μεριδιο ευθυνης νομικα. Εγω που ημουν στη δεξια λωριδα και εστριψα χωρις φλας ή το μηχανακι που χωθηκε απο δεξια μου ;;
    Αυτά τα απότομα γενικά χωρίς φλας να τα προσέξεις.Πριν στρίψεις έλεγξες αν έρχεται κανείς?

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/08/2018
    Μηνύματα
    13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    καταλαβα...ειχατε φτασει και οι 2 στο κεντρο της οδου (μητροπολεως)...
    αρα δυνητικα αυτος δεν φταιει καθολου γιατι θα μπορουσε να ισχυριστει οτι δεν ηθελε να παει ευθεια και ηθελε να στριψει...αρα καλως βρισκοταν εκει που βρισκοταν...και εσυ απλα εστριψες πανω του πριν καταφερει αυτος και στριψει...

    δλδ δεν ισχυουν τα "βρισκοταν δεξια μου", "εκανε προσπεραση απο δεξια" κλπ...
    Ειπε οτι ηταν παραλληλα με το πισω μερος του αυτοκινητου και ηθελε να παει ευθεια

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Αν πήρε τη στροφή ανοιχτά σαν νταλίκα, το παίρνω πίσω.
    Αυτό καταλαβαίνω εγώ..πως έστριψε σαν το βαπόρι ξαφνικά και μάλιστα χωρίς φλας. Λυπάμαι κύριε με αλλά το μόνο συμπέρασμα που μπορώ να βγάλω είναι ότι η υπαιτιότητα είναι 1000% δική σας .Το θέμα είναι να τα βρίσκεις πολιτισμένα σε περίπτωση μόνο υλικών ζημιών όπως έγινε εδώ . Αυτό είναι ίσως το μόνο ευχάριστο της υπόθεσης.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/08/2018
    Μηνύματα
    13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ναι, αλλά είτε ήταν παράλληλα με το αυτοκίνητο, άρα φταίει (το μηχανάκι), είτε δεν είχε κατάλληλη απόσταση ασφαλείας από το προπορευόμενο όχημα, άρα πάλι φταίει. Αν πεταγόταν πεζός και το αυτοκίνητο φρέναρε δηλαδή, πάλι θα τον χτυπούσε το μηχανάκι (από πίσω). Έχει ευθύνη και ο αυτοκινητιστής σαφώς, αλλά τη μεγαλύτερη (αυτό συζητάμε) την έχει το μηχανάκι. Εφόσον όντως ήταν στη δεξιά λωρίδα το αυτοκίνητο ε. Αν πήρε τη στροφή ανοιχτά σαν νταλίκα, το παίρνω πίσω.
    Ακριβως

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/08/2018
    Μηνύματα
    13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Αυτά τα απότομα γενικά χωρίς φλας να τα προσέξεις.Πριν στρίψεις έλεγξες αν έρχεται κανείς?
    Παντοτε αναβω φλας και τσεκαρω γιατι εχω στο μυαλο μου τα μηχανακια, ειπα οτι αυτη τη φορα δεν αναψα επειδη τελευται στιγμη σκεφτηκα οτι με βολευει πιο πολυ να παω δεξια.

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/08/2018
    Μηνύματα
    13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Αυτό καταλαβαίνω εγώ..πως έστριψε σαν το βαπόρι ξαφνικά και μάλιστα χωρίς φλας. Λυπάμαι κύριε με αλλά το μόνο συμπέρασμα που μπορώ να βγάλω είναι ότι η υπαιτιότητα είναι 1000% δική σας .Το θέμα είναι να τα βρίσκεις πολιτισμένα σε περίπτωση μόνο υλικών ζημιών όπως έγινε εδώ . Αυτό είναι ίσως το μόνο ευχάριστο της υπόθεσης.
    1000% για κανενα λογο καθως ηταν σε λαθος θεση, για καποιο λογο υπαρχουν οι λωριδες

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 05/08/2018, 14:04
  2. Ατύχημα με μοτό ....
    από THEOD στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2005, 07:57
  3. ΕΧΤΕΣ ΒΡΑΔΥ ΛΕΩΦ.ΚΑΒΑΛΑΣ ΑΤΥΧΗΜΑ ΜΕ ΠΕΖΟ!!!!
    από Pokermon στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2005, 22:53
  4. προς οσους εχουν παθει ατυχημα με μηχανη
    από Rezeguet στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2005, 12:21
  5. ατυχημα με τρανσαλπ
    από kle250 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2004, 08:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF