Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 44

Θέμα: Ρούχα - παπούτσια εργασίας (εξοπλισμός ασφαλείας)

  1. #16
    d.m.w.t.l. Το avatar του/της congate7
    Εγγραφή
    02/06/2012
    Μηνύματα
    879
    Modyf που βρίσκουμε στην Αθήνα;

    S705 αν δεν τρυπήσει η κάλτσα πως θα αεριστεί το πόδι;
    O παππούλης


    Θα πάω σε ένα νησί, να ψαρεύω πρόκες.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από congate7 Προβολή μηνύματος
    Modyf που βρίσκουμε στην Αθήνα;

    S705 αν δεν τρυπήσει η κάλτσα πως θα αεριστεί το πόδι;
    Στη Würth. Βουλιαγμένης απέναντι από τα πολυκλαδικά ρεύμα προς Γλυφάδα (μεταξύ μετρό Ηλιούπολης και Αλίμου). Πάρε και μια λεμονόπιτα από Κωσταντινίδη αν πας μέχρι εκεί θα με θυμηθείς

  3. #18
    αγορασα πριν μερικες μερες τα dickies cameron.υποτιθεται πως ειναι αδιαβροχα αλλα εμενα τα ποδια μου καθε βραδυ που γυρναω σπιτι ειναι βρεγμενα.πηγα απο το καταστημα τους ειπα κ μου λενε πως ειναι απο ιδρωτα.υποτιθεται πως η κωλομεμβρανη που εχουν επιτρεπει τη διαπνοη αρα λογικα δεν θα επρεπε το ποδι να ιδρωνει τοσο ωστε να ειναι μουσκεμα ολος ο πατος του παπουτσιου.λογικα εφοσον ειναι αδιαβροχο κ η μεμβρανη αναπνεει δεν θα επρεπε τα ποδια να ειναι παντα στεγνα κ ζεστα?για πειτε γνωμες μηπως κ μπορεσω να βγαλω ακρη γιατι αλλιως τζαμπα τα λεφτα

  4. #19

  5. #20
    Πως και κατέληξες σε αυτά; Στα πρότειναν; Είχες διαβάσει κριτικές; Γενικώς δεν διαβάζω καλά λόγια για τα dickies. Υπερτιμημένα φθηνοπάπουτσα είναι, κατά τη γνώμη μου.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  6. #21
    εντελως τυχαια.τα δοκιμασα μου φανηκαν ελαφρια κ σχετικα ανετα κ λεω αφου ειναι κ αδιαβροχα θα με καλυψουν αλλα τελικα δε το βλεπω.σε περιπτωση που τελικα δεν κανουν κ δω οτι δε μου κανει κατι αλλο απο το καταστημα υπαρχει περιπτωση να παρω πισω τα χρηματα μου για να μπορεσω να κοιταξω κατι αλλο?

  7. #22
    Αυτό δε το γνωρίζω, εξαρτάται τη πολιτική του μαγαζιού και τη ... δική σου πειθώ

    Θα ρισκάρω μια μαντεψιά και θα πω... ούτε με σφαίρες δε παίρνεις λεφτά πίσω.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΘΑΝΟΣ27 Προβολή μηνύματος
    αγορασα πριν μερικες μερες τα dickies cameron.υποτιθεται πως ειναι αδιαβροχα αλλα εμενα τα ποδια μου καθε βραδυ που γυρναω σπιτι ειναι βρεγμενα.πηγα απο το καταστημα τους ειπα κ μου λενε πως ειναι απο ιδρωτα.υποτιθεται πως η κωλομεμβρανη που εχουν επιτρεπει τη διαπνοη αρα λογικα δεν θα επρεπε το ποδι να ιδρωνει τοσο ωστε να ειναι μουσκεμα ολος ο πατος του παπουτσιου.λογικα εφοσον ειναι αδιαβροχο κ η μεμβρανη αναπνεει δεν θα επρεπε τα ποδια να ειναι παντα στεγνα κ ζεστα?για πειτε γνωμες μηπως κ μπορεσω να βγαλω ακρη γιατι αλλιως τζαμπα τα λεφτα
    Οι περιγραφές που διάβασα για το μοντέλο σε διάφορα site γράφουν για breathable mesh lining (φόδρα δηλ) που είναι τελείως διαφορετικό από περιγραφή κάποιας μεμβράνης δηλαδή δεν έχουν καν μεμβράνη τύπου Goretex, Sympatex, texapore κ.α. Η αδιαβροχοποίηση επίσης δεν περιγράφεται άρα μάλλον απλά υπάρχει επεξεργασία αδιαβροχοποίησης στο υλικό. Ακόμα δεν γράφουν κάτι για ραφές, αν είναι δηλαδή και αυτές αδιάβροχες. Συμπεραίνω πως μάλλον και ο πωλητής (αν έλεγε για μεμβράνες) αλλά και εσύ δεν είχατε μελετήσει το προϊόν. Κράτα τα για στεγνές και ξηρές μέρες και πάρε κάτι καλύτερο την επόμενη φορά. Υπολόγισε ότι θες κάπου κοντά στα 90 ευρώ τουλάχιστον για κάτι καλό. Προσωπική μου επιλογή αυτά: https://www.emmanouil.com/%CF%85%CF%...i-non-metallic που κανα χρόνο τωρα με σχετικά ελαφριά χρήση 2 μερες την εβδομάδα είναι άνετα, αδιάβροχα και αναπνέοντα εκτός από την περιοχή του προστατευτικού δακτύλων που ιδρώνουν λίγο αλλά αυτό το θεωρώ φυσικό. Υπάρχουν πολλές άλλες επιλογες βεβαια ανάλογα με προδιαγραφες περα από το αδιάβροχα και αναπνέοντα.

    edit: Για λεφτά πίσω οτι εγραψε ο MISKIN.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΘΑΝΟΣ27 Προβολή μηνύματος
    αγορασα πριν μερικες μερες τα dickies cameron.υποτιθεται πως ειναι αδιαβροχα αλλα εμενα τα ποδια μου καθε βραδυ που γυρναω σπιτι ειναι βρεγμενα.πηγα απο το καταστημα τους ειπα κ μου λενε πως ειναι απο ιδρωτα.υποτιθεται πως η κωλομεμβρανη που εχουν επιτρεπει τη διαπνοη αρα λογικα δεν θα επρεπε το ποδι να ιδρωνει τοσο ωστε να ειναι μουσκεμα ολος ο πατος του παπουτσιου.λογικα εφοσον ειναι αδιαβροχο κ η μεμβρανη αναπνεει δεν θα επρεπε τα ποδια να ειναι παντα στεγνα κ ζεστα?για πειτε γνωμες μηπως κ μπορεσω να βγαλω ακρη γιατι αλλιως τζαμπα τα λεφτα
    Μπορώ να σου πω για αυτό το μοντέλο https://www.italos.gr/%CF%80%CF%81%C...E%B1/br110030/

    Πάιρνουν ΑΡΙΣΤΑ στην άνεση και στην αντιολισθητική σόλα που δεν καταλαβαίνει ΤΙΠΟΤΑ σε καμία επιφάνεια . Νερά ,φρεσκοσφουγγαρισμένα μάρμαρα με 3 κιλά σαπούνια , λάδια ,γράσσα, πλακάκια κλπ
    To nubuck δέρμα και οι ραφές του είναι αρκετά αδιαβρόχες όσο μπορεί να είνα το δέρμα.
    Πολύ ελαφριά για μποτάκια και ξεκούραστα

    Πάμε στα μείον, Οχι ιδιαίτερα ζεστά.Χάλια ποιότητα κόλλας στην σόλα η οποία άρχισε να ξεκολλάει μετά από 4 μήνες χρήσης.
    ΟΙ ραφές μπροστά στο προστατευτικό άρχισαν να ξηλώνονται μετά από 6 μήνες,
    Η γλώσσα του δεν είναι αδιάβροχη.Δεν θα τα πρότεινα για βροχή.
    Αλλά επειδή ακριβώς δεν καταλαίβαιναν τίποτα από γλύστρημα κόλλησσα ΚΑΙ έραψα την σόλα. ¨Οπως επίσης έραψα και όπου είχε ξηλωθεί στο μπροστινό μέρος.
    Μετά από τόσε ράφές όπως καταλαβαίνεις η αδιαβροχοποίηση πήγε περίπατο αλλά η σόλα και όλα τα υλικά είναι καλής ποιότητας χωρίς πολλές φθορές. Σε νορμάλ πάντα χρήση . Κυρίως περπάτημα ή καμιά επισκεύη στο γκαράζ στην λαδίλα και στα γράσσα,

    Τα έχω ακόμη μετά από 2 χρόνια περίπου, αλλά έκαψα καταλάθος την μία σόλα και ο τσγακάρης μου ζητάει 40 ευρώ για να τις αλλάξει για παπούτσι που έχει 45
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 12/01/2019 στις 00:12.

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος

    Τα έχω ακόμη μετά από 2 χρόνια περίπου, αλλά έκαψα καταλάθος την μία σόλα και ο τσγακάρης μου ζητάει 40 ευρώ για να τις αλλάξει για παπούτσι που έχει 45
    Για αλλαγή σολας σε ποιότητα vibram σε κυνηγετικά - ορειβατικά αρβυλα παίρνουν 50 ευρώ.
    Δεν νομίζω πάντως να είναι στεγανά.

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΘΑΝΟΣ27 Προβολή μηνύματος
    αγορασα πριν μερικες μερες τα dickies cameron.υποτιθεται πως ειναι αδιαβροχα αλλα εμενα τα ποδια μου καθε βραδυ που γυρναω σπιτι ειναι βρεγμενα.πηγα απο το καταστημα τους ειπα κ μου λενε πως ειναι απο ιδρωτα.υποτιθεται πως η κωλομεμβρανη που εχουν επιτρεπει τη διαπνοη αρα λογικα δεν θα επρεπε το ποδι να ιδρωνει τοσο ωστε να ειναι μουσκεμα ολος ο πατος του παπουτσιου.λογικα εφοσον ειναι αδιαβροχο κ η μεμβρανη αναπνεει δεν θα επρεπε τα ποδια να ειναι παντα στεγνα κ ζεστα?για πειτε γνωμες μηπως κ μπορεσω να βγαλω ακρη γιατι αλλιως τζαμπα τα λεφτα
    Αν είχε μεμβράνη τύπου goretex αποκλείεται να ίδρωνε έτσι το πόδι.
    Θα ήταν και ποιο ακριβά.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Για αλλαγή σολας σε ποιότητα vibram σε κυνηγετικά - ορειβατικά αρβυλα παίρνουν 50 ευρώ.
    Δεν νομίζω πάντως να είναι στεγανά.
    Δεν νομίζω πως είναι vibram το συγκεκριμένο. Οχι δεν είναι στεγανά γι αυτό και κοίταζα πρόσφατα σε grisport εργασίας (και ορειβατικά) ή τα hi tec σε ορειβατικό, αλλά τα βρήκα άβολα (στενή γραμμή),βαριά και σκληρά στην σόλα για περπάτημα μεσα στην πόλη που τα ήθελα. Σε αυτά τα 2 η γλώσσα τους είναι από δέρμα και με αυτιά που σημαίνει ότι προσφέρουν επιπλέον στεγανότητα. Goretex δεν έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω πόση στεγανότητα μπορούν να προσφέρουν σε μια συνεχής βροχή σαν την χθεσινή που κράτησε 3 ώρες!

  13. #28
    Δεν έχω καταλάβει αν ψάχνεις παπούτσι εργασίας ή παπούτσι πεζοπορίας. Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος σχετικά με τη χρήση που κάνεις;
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Δεν έχω καταλάβει αν ψάχνεις παπούτσι εργασίας ή παπούτσι πεζοπορίας. Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος σχετικά με τη χρήση που κάνεις;
    ούτε εγώ έχω καταλάβει ακόμα. Ειδικά όταν δουλεύεις στις διανομές Δεν νομίζω πως υπάρχει μποτάκι (όχι παπούτσι) που να τα συνδυάζει όλα για αυτήν την δουλειά.100% στεγανά σε δυνατη ή πολύωρη βροχή, ελαφριά μαλακά χωρίς μέταλλα και προστασίες για ορθοστασία και περπάτημα ,αντιολισθητικά για να μην φύγες με κράνη και σάκους στα σκαλιά και στα πλακάκια. Γιαυτό και καταλήγουμε να ντυνόμαστε σαν ψαράδες ή σαν σκιέρ στην βροχη ,με γαλότσες ,νιτσεράδες και παντελόνια ή μπότες του σκι. Για να γλυτώσουμε τουλάχιστον το ψύχος ή την όποια υγρασία

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Ta dickies που έχω από τη Facom (ta ξαναπαράγγειλα τελικά) από άνεση ήταν απίστευτα. Τα φοράω κάθε μέρα όλη μέρα σχεδόν. Επίσης παρά την ταλαιπωρία (+ περιστασιακή χρήση σε μηχανάκι) αντέξαν πάνω από χρόνο. Είναι ευαίσθητα αν δουλεύεις πολυ σκυμμένος ενώ τα Wurth είχαν εκεί αυτού του τύπου τα flex υφάσματα που βάζουν σε γάντια, φόρμες κλπ.

    Με τα ίδια λεφτά ίσως βρεις κάτι καλύτερο αλλά δεν ρίσκαρα προσωπικά να χάσω την άνεση. Για νερό θα τα δοκιμάσω πάλι με το που έρθουν γιατί με το S3 υποτίθεται αντέχει 1 ώρα σε βροχή.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Εξοπλισμός ασφαλείας αναβάτη
    από teogtp στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2017, 23:44
  2. Καλοκαιρι και Εξοπλισμος ασφαλειας
    από mats8282 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 137
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2008, 12:45
  3. Αναζήτηση Εργασίας
    από UPEI στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2004, 11:45
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 09:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF