Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 44 από 44

Θέμα: Ρούχα - παπούτσια εργασίας (εξοπλισμός ασφαλείας)

  1. #31
    Κατρχήν το Goretex, αν είναι καλοδιατηρημένο το παπούτσι, αντέχει και 3 και 4 και 24 ώρες στο νερό. Ιδίως αν συνδυάζεται με δέρμα τότε είναι πραγματικά αδιάβροχο.

    Έχεις δύο επιλογές κατά τη γνώμη μου. Κρατάς τα μποτάκια που έχεις, τα περνάς κάποια αδιαβροχοποίηση (κεραλοιφή, κάποιο λίπος ή σπρέι αδιαβροχοποίησης), αγριεύεις λίγο τη σόλα με μια συρματόβουρτα και συνεχίζεις να τα φοράς μέχρι να λιώσουν. Φυσικά δε θα αναπνέουν με αυτά τα ματζούνια που σου έγραψα, αλλά μη φανταστείς και κάτι τραγικό. Είναι προτιμότερο από τα βρεγμένα πόδια.
    Αλλιώς πας στη δεύτερη επιλογή που είναι να σκάσεις τουλάχιστον 100€ και να πάρεις κάποιο ορειβατικό Goretex. Σε αυτά τα λεφτά κοίτα για Aigle, Lytos, κ.α. Αν έχουν goretex μεμβράνη και σόλα Vibram είσαι καλυμμένος πιστεύω. Αν έχεις κανά φίλο κυνηγό, θα σε κατατοπίσει καλύτερα.

    edit: Μια καλή επιλογή είναι τα μποτάκια Salomon. Θα βρεις προσφορές στο διαδύκτιο για τέτοια μποτάκια με gtx κάτω από τα 100€.
    Τελευταία τροποποίηση από MISKIN; 12/01/2019 στις 17:08.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Κατρχήν το Goretex, αν είναι καλοδιατηρημένο το παπούτσι, αντέχει και 3 και 4 και 24 ώρες στο νερό. Ιδίως αν συνδυάζεται με δέρμα τότε είναι πραγματικά αδιάβροχο.

    Έχεις δύο επιλογές κατά τη γνώμη μου. Κρατάς τα μποτάκια που έχεις, τα περνάς κάποια αδιαβροχοποίηση (κεραλοιφή, κάποιο λίπος ή σπρέι αδιαβροχοποίησης), αγριεύεις λίγο τη σόλα με μια συρματόβουρτα και συνεχίζεις να τα φοράς μέχρι να λιώσουν. Φυσικά δε θα αναπνέουν με αυτά τα ματζούνια που σου έγραψα, αλλά μη φανταστείς και κάτι τραγικό. Είναι προτιμότερο από τα βρεγμένα πόδια.
    Αλλιώς πας στη δεύτερη επιλογή που είναι να σκάσεις τουλάχιστον 100€ και να πάρεις κάποιο ορειβατικό Goretex. Σε αυτά τα λεφτά κοίτα για Aigle, Lytos, κ.α. Αν έχουν goretex μεμβράνη και σόλα Vibram είσαι καλυμμένος πιστεύω. Αν έχεις κανά φίλο κυνηγό, θα σε κατατοπίσει καλύτερα.

    edit: Μια καλή επιλογή είναι τα μποτάκια Salomon. Θα βρεις προσφορές στο διαδύκτιο για τέτοια μποτάκια με gtx κάτω από τα 100€.
    Το Goretex έχει εγγύηση να μην περνάει σταγόνα χωρίς χρονικό όριο.

  3. #33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Το Goretex έχει εγγύηση να μην περνάει σταγόνα χωρίς χρονικό όριο.
    Στη πράξη δεν ισχύει αυτό. Φέτος τα salomon xa pro gtx που έχω, πήρανε νερό. Τα έχω από το 2012. Δε τα έχω αφήσει ποτέ να στεγνώσουν με θερμότητα, γενικώς ακολουθώ τις οδηγίες συντήρησης πιστά. Παρόλα αυτά μετά από 7 χρόνια είναι φυσιολογικό να πάρουν νερά. Δεν υπάρχει τρόπος να αποδείξω τη σωστή χρήση που τους έκανα. Συνεπώς η εγγύηση είναι κυρίως για περιπτώσεις σα του φίλου Θάνου που του πήρε νερό με τη πρώτη. Αν είχε πάρει κάποιο goretex μοντέλο θα μπορούσε να διεκδικήσει επιστροφή.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  4. #34
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Νομίζω ο macdeath εννοεί οτι δεν βάζουν σταγόνα ανεξάρτητα πόσο θα μείνουν στη βροχή και στο νερό. Δεν αναφέρεται στην παλαιότητα!

    Όσο αφορά την παλαιότητα επίσης δίνει εγγύηση εφ όρου ζωής, αλλά το ερώτημα είναι πως ορίζεται η ζωή ενός ρούχου ή υποδήματος! Στο σχετικό faq αναφέρει πως όσο το προιόν είναι σε καλή κατάσταση δεν πρέπει να βάζει σταγόνα, όταν αρχίσει να παλιώνει είναι λογικό να φθείρεται και η επένδυση. Ή κάτι τέτοιο.
    Sent from me using a computer.

  5. #35
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    +1 στα Σαλομον με γκορτεξ. εχω 2 ζευγαρια,ενα mid & ενα ψηλότερα αρβυλα για το βουνό και τι χιόνια,τι ρυάκια,τι βροχές,δεν μπάζουν!
    τσεκαρε και το φασιον μπαζάρ στην Πειραιώς.σπασμένα νουμερα αλλά τιμές ασύλληπτες!
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  6. #36
    μιλησα για μποτακι εργασιας με προστασια δακτυλων αντιολισθητικη σολα κ αδιαβροχο οπως το dickies cameron που αγορασα.αδιαβροχο εφοσον γραφει waterproof πρεπει να ειναι (δε ξερω για ποση ωρα αλλα εστω μεχρι ενα σημειο θα αντεχουν).ο πωλητης ανεφερε πως εχουν μεμβρανη αδιαβροχοποιησης η οποια αναπνεει κ εκει ειναι το προβλημα.ενω ειναι σχετικα ελαφρια κ ανετα σε πολυωρη χρηση κ μαλλον κ αδιαβροχα το θεμα ειναι πως μαλλον δεν αεριζεται σωστα το ποδι κ ιδρωνει με αποτελεσμα οταν εισαι ολη μερα στο δρομο με χαμηλες θερμοκρασιες να αρχιζει να κρυωνει.κ ρωταω λοιπον αν ξερει καποιος να με κατατοπισει, ειναι αυτο θεμα (η εφιδρωση των ποδιων) η μηπως ειναι φυσιολογικο λογω των χαμηλων θερμοκρασιων των τελευταιων ημερων (λογω δηλαδη μεγαλης διαφορας θερμοκρασιας στο εσωτερικο του παπουτσιου κ στην ατμοσφαιρα)????

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    +1 στα Σαλομον με γκορτεξ. εχω 2 ζευγαρια,ενα mid & ενα ψηλότερα αρβυλα για το βουνό και τι χιόνια,τι ρυάκια,τι βροχές,δεν μπάζουν!
    τσεκαρε και το φασιον μπαζάρ στην Πειραιώς.σπασμένα νουμερα αλλά τιμές ασύλληπτες!
    Θα το επισκεφτώ σίγουρα!Εχω επιστρέψει 4 5 μποτάκια πίσω από αγορές γιατί είτε δεν έβρισκα νούμερο(το μισό που ήθελα) ,είτε ήταν βαριά ,στενή γραμμή κλπ, είτε γιατί ήταν χάλια σαν υλικά.Δεν πήγα σε goretex γιατί 1) δεν το ξέρω καθόλου σαν υλικό οπότε δεν μπορώ να το εμπιστευτώ και 2) λόγω μεγάλου κόστους. 150+- Κυρίως το 2ο
    Αν είναι και ζεστά ....

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Κατρχήν το Goretex, αν είναι καλοδιατηρημένο το παπούτσι, αντέχει και 3 και 4 και 24 ώρες στο νερό. Ιδίως αν συνδυάζεται με δέρμα τότε είναι πραγματικά αδιάβροχο.

    Έχεις δύο επιλογές κατά τη γνώμη μου. Κρατάς τα μποτάκια που έχεις, τα περνάς κάποια αδιαβροχοποίηση (κεραλοιφή, κάποιο λίπος ή σπρέι αδιαβροχοποίησης), αγριεύεις λίγο τη σόλα με μια συρματόβουρτα και συνεχίζεις να τα φοράς μέχρι να λιώσουν. Φυσικά δε θα αναπνέουν με αυτά τα ματζούνια που σου έγραψα, αλλά μη φανταστείς και κάτι τραγικό. Είναι προτιμότερο από τα βρεγμένα πόδια.
    Μόνο καρφάκια και πινέζες δεν έχω βάλει στην σόλα.Τα δοκίμασα με γυαλόχαρτο,Κολλητήρι, συρμάτινες βούρτσες και κοπίδια αλλά τίποτα.ΜΙα καλή αλλά μάλλον προσωρινή λύση είναι να κολλήσω στην σόλα αντιολισθτική ταινία για σκαλιά .¨Η να βάψω τις σόλες με κάποια κόλλα η μπογιά. Δεν .. το πιο φθηνό παπούτσι εργασίας έχει 15 ευρώ στην τελική.Αλοιφή έχω για το νουμπουκ. Δεν βοηθά και πολύ σε φτηνοπάπουτσο ή όταν η γλώσσα είναι φτερά στον άνεμο (δεν είναι κλειστή).
    Την επόμενη φορά μάλλον θα πάω σε goretex .
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 13/01/2019 στις 14:25.

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Στη πράξη δεν ισχύει αυτό. Φέτος τα salomon xa pro gtx που έχω, πήρανε νερό. Τα έχω από το 2012. Δε τα έχω αφήσει ποτέ να στεγνώσουν με θερμότητα, γενικώς ακολουθώ τις οδηγίες συντήρησης πιστά. Παρόλα αυτά μετά από 7 χρόνια είναι φυσιολογικό να πάρουν νερά. Δεν υπάρχει τρόπος να αποδείξω τη σωστή χρήση που τους έκανα. Συνεπώς η εγγύηση είναι κυρίως για περιπτώσεις σα του φίλου Θάνου που του πήρε νερό με τη πρώτη. Αν είχε πάρει κάποιο goretex μοντέλο θα μπορούσε να διεκδικήσει επιστροφή.
    Έχω και εγώ γάντια από το 12 που δν έχουν συντηρηθεί σωστά και παρόλα αυτά η μεμβράνη παραμένει άρτια. Μου χει τύχει σε παπούτσι αυτό που λες το οποίο σκιζόταν όμως σιγά σιγά και δεν φαινόταν όταν πήρε νερό.

  10. #40
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Καλησπέρα στους εργαλειομάστορες.

    Ψάχνω γάντια εργασίας για χρήση με βενζινοκίνητο ξυλοκοπτικό, οκ δε περιμένω να είναι 100% ανθεκτικά στη κοπή, αλλά καλύτερα από απλό γάντι. Με ενδιαφέρει να έχουν καλή αίσθηση φορώντας τα.
    Επίσης ψάχνω για το πατέρα παπούτσι το οποίο να το φορά σε αγροτικές εργασίες που κάνει. Μέχρι πρόσφατα φορούσε τα Dunlop Dakota αλλά πλέον πήγαν στα σκουπίδια μιας και η σόλα ξεκόλλησε μετά από περίπου 1,5 χρόνο. Κάτι σχετικά οικονομικό αν γνωρίζετε το οποίο να μη ζυγίζει ιδιαίτερα πολύ.

    Ευχαριστώ guys!

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα στους εργαλειομάστορες.


    Επίσης ψάχνω για το πατέρα παπούτσι το οποίο να το φορά σε αγροτικές εργασίες που κάνει. Μέχρι πρόσφατα φορούσε τα Dunlop Dakota αλλά πλέον πήγαν στα σκουπίδια μιας και η σόλα ξεκόλλησε μετά από περίπου 1,5 χρόνο. Κάτι σχετικά οικονομικό αν γνωρίζετε το οποίο να μη ζυγίζει ιδιαίτερα πολύ.

    Ευχαριστώ guys!
    To μυαλό μου παέι κατευθείαν σε caterpillar, timberland, red wing ,το κλασσικό δερμάτινο μποτάκι με την ράφη στην σόλα και το σωστά επεξεργασμένο ενισχυμένο δέρμα στα δάχτυλα, αλλά μαλλόν ξεφεύγουμε στο θέμα οικονομίας και ίσως βάρους. Μετά μόνο σε γαλότσες όπου δεν ξέρω να προτείνω κάτι. Πάντως το dunlop χωρίς να το έχω δοκιμάσει πρέπει να είναι ένα καλό μποτάκι για εργασία σε συνεργείο.
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 13/01/2019 στις 17:44.

  12. #42
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Το goretex είναι μεμβράνη αδιαβροχοποιησης αλλά και διαπνοης.
    Δηλ. δεν αφήνει το νερό να μπει αλλά επιτρέπει στον ιδρώτα να βγαίνει.
    Προσοχη η εγγύηση της μεμβράνης είναι για 5 χρόνια.

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    To συγκεκριμένο παπούτσι . το dickies δεν έχει goretex αλλά δέρμα και mesh. Το δέρμα εξωτερικά αν είναι γνήσιο είναι διαπνέων και το δέρμα γενικά δεν δημιουργεί πρόβλημα εφίδρωσης. Αν και τα υλικά του εσωτερικά είναι σαν αυτά που φοράω , δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα, Αν εξωτερικά είναι PU δέρμα μπορεί και να ιδρώνει το πόδι. Οχι μπορεί.. σίγουρα

  14. #44
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Το goretex είναι μεμβράνη αδιαβροχοποιησης αλλά και διαπνοης.
    Δηλ. δεν αφήνει το νερό να μπει αλλά επιτρέπει στον ιδρώτα να βγαίνει.
    Προσοχη η εγγύηση της μεμβράνης είναι για 5 χρόνια.
    H εγγύηση applies to waterproofness, windproofness, and breathability for the useful life of the product. It only covers to the original owner of the item, and items that were purchased new.

    WHAT DOES USEFUL LIFE OF THE PRODUCT MEAN?
    The length of time a product can reasonably deliver expected performance relative to its intended end use. Our focus is around useful life rather than a fixed period of time due to the wide array of end uses for which our products are designed. It really depends on you and the choices you make. Lack of care can often be the cause of a product no longer having useful life, so it’s important to routinely clean your item and always follow the care instructions. Components used in the garment construction, such as glues and other adhesives, will eventually degrade. And, eventually all products do wear out with time and use. Use your best judgment, if the product has worn soles, rips, tears, punctures, abrasions, it may be time to repair it or buy a new one. If it looks worn out then it likely is. This can be especially true for footwear, which typically has a shorter useful life than garments. With footwear, the GORE- TEX membrane is protected by the upper portion of the footwear. When the upper is damaged by things like cuts, cracking, or dry rot, the membrane’s performance can be compromised by dirt and debris that may enter the shoe. Internal abrasion from toenails and hard orthotics can also cause holes resulting in leaks. If you are unsure give us a call or send us an email and we can help make an assessment.


    Απ' το faq

    https://www.gore-tex.com/support/fre...sked-questions
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Εξοπλισμός ασφαλείας αναβάτη
    από teogtp στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2017, 23:44
  2. Καλοκαιρι και Εξοπλισμος ασφαλειας
    από mats8282 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 137
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2008, 12:45
  3. Αναζήτηση Εργασίας
    από UPEI στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2004, 11:45
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 09:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF