Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 44

Θέμα: Ρούχα - παπούτσια εργασίας (εξοπλισμός ασφαλείας)

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της costas106
    Εγγραφή
    27/06/2008
    Μηνύματα
    220

    Ρούχα - παπούτσια εργασίας (εξοπλισμός ασφαλείας)

    Μιας και στις εργασίες μας κάποια πράγματα είναι απαραίτητα από άποψη ασφαλείας και ορισμένοι τα χρησιμοποιούμε αρκετές ώρες την ημέρα,
    οπότε η άνεση και η εφαρμογή παίζουν σημαντικό ρόλο στην επιλογή μας, καλό θα ήταν να αναφέρουμε τι εξοπλισμό χρησιμοποιούμε.

    Ψάχνω παπούτσια ή μποτάκια εργασίας. Έως τώρα είχα το Maranello της Grisport σε μποτάκι. Απόλυτα ικανοποιημένος, αλλά ψάχνω να βρω κάτι ίσως πιο ελαφρύ.
    Πολύ πιθανόν να πάω σε χαμηλό.
    Εργασία σε εργοστάσιο, τουλάχιστον 8ωρη καθημερινά, με αρκετό περπάτημα όλη τη βάρδια.
    Ακούω προτάσεις.

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    351
    Επειδή γράφω από κινητό, sorry άμα κάνω κάνα λάθος.
    Τα τελευταία παπούτσια μου είναι κι'εμενα της grisport τα grigio συγκεκριμένα, τα οποία είναι εξαιρετικά αλλά η αλήθεια είναι πως είναι βαριά και πως μετά από άπειρες ώρες φορεμένα καθημερινά, ταλαιπωριεμαι από κράμπες το βράδυ που πάω για ύπνο.
    Αυτό είναι μια πραγματικότητα, δυστυχώς τα παπούτσια εργασίας δεν είναι αθλητικά και ποτέ δεν θα γίνουν, ειδικά τα μποτάκια που προτιμάω να αγοράζω εγώ, ακόμα χειρότερα.
    Εγώ επίσης συνηθίζω να αγοράζω και ένα ζευγάρι καλούς πάτους για να συνοδεύουν τα παπούτσια εργασίας μου και κατ'επεκταση τα πόδια μου, το τελευταίο διάστημα έχω της scholl τους gel active work, πολύ καλοί επίσης θα σας τους πρότεινα, αν και λιγάκι τσιμπημενοι στην τιμή.

    Όταν βρεθώ στον υπολογιστή θα γράψω και για ρούχα.

    Costas106 πριν από τα grigio είχα τα lotto αυτά.
    https://www.karaiskostools.gr/lotto-...to-works.html/

    Αν δεν έχεις υψηλές απαιτήσεις ανθεκτικοτητας από τα παπούτσια που ψάχνεις, π. χ. να τα χώνεις μέσα σε νερά συνέχεια ή λάδια ξερω'γω κ. λ. π. νομίζω ότι θα σου κάνουν μια χαρά τα συγκεκριμένα γιατί είναι ιδιαιτέρως ελαφριά (τα μοναδικά μποτάκια που δεν μου δημιουργουσαν κράμπες εμένα).
    Έχουν προστασία alcap αλουμινίου δηλαδή και πολύ όμορφη εμφάνιση στυλ αθλητικών, από εκεί έχει μειώσει αρκετά το βάρος η εταιρεία, από ποιότητα θα τα χαρακτήριζα σχετικά μέτρια συγκριτικά με την τιμή τους.
    Κρατάνε πολύ ψηλά τις τιμές τους λόγω ονόματος και design οι "Ιταλοί" αλλά όλα είναι πλέον κινέζικα και ουδεμία σχέση έχουν με Ιταλία.
    Στα συν θα έβαζα και τους πατους τους που έχουν memory foam και τα κάνουν πολύ άνετα στο περπάτημα.
    Επίσης βγάζει το ίδιο μοντέλο και σε χαμηλό όχι μόνο μποτακι η lotto.
    Το link που έβαλα είναι ενδεικτικό, εγώ τα πήρα μέσω του κυρίου βραττη που τα εμπορεύεται και έχουμε μια πολύ ωραία συνεργασία σαν forum.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Υπάρχουν πλέον πάρα πολλές επιλογές σε safety shoes. Η Modyf ας πούμε βγάζει σχεδόν πολιτικα σχέδια. Kapriol που είχα στο παρελθόν εμένα με είχαν βολεύει επίσης πολύ και δεν είχα θέμα σε πολύωρη χρήση. Απλά τα είχα πληρώσει ακριβά.
    Θα βρεις και πολλές γνωστές επώνυμες με κάποια μοντέλα που έχουν αρκετά μειωμένο βαρος, βασική προστασία και εξαιρετικά οικονομικές τιμές. Εξαρτάται το είδος χρήσης που κανείς.

  4. #4
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Για δες και τα γαλλικά lemaitre.
    2 ζευγάρια που είχα από την εταιρία και ήταν άψογα σε όλα τους και σχετικά ελαφριά σε σχέση αλλά.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Μετά από πολύ περπάτημα στο κυνήγι έχω καταλήξει στα ιταλικά AKU. Κοίταξε εδώ στα χαμηλά κυνηγετικά μποτάκια που είναι ελαφριά στα 160 ευρώ περίπου. Η τιμή είναι ανάλογη με την ποιότητα τους. Όταν δούλευα τα φόραγα όλη μέρα.
    https://www.survival.gr/endysi-ypodi...outsia-outdoor

  6. #6
    Κώστα είχα και γω Grisport, τα Marmolada. Γερό παπούτσι αλλά πολύ βαρύ και σόλα κούτσουρο. Εγώ για χρόνια φορούσα Lotto και κάποια στιγμή θέλω να ξαναπάρω. Δυστυχώς στη δουλειά τώρα μας παίρνουν κάτι άλλα και θα πρέπει να τα πάρω μόνος μου τα παρακάτω

    https://www.georgakopoulosg.gr/%CE%9...B1%CF%82-T5328

    Τα AKU είναι ορειβατικά-κυνηγετικά παπούτσια πολύ καλής ποιότητας αλλά είναι κρίμα να τα βάλεις στα λάδια και στις πρόκες και γενικώς σε εργοτάξιο.

    Καλό θα ήταν να μας πεις σε τι περιβάλλον δουλεύεις.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Ενδιαφέρον θέμα που έλειπε από το ρεπερτόριο! Για τα Dr. Martens έχει κανείς άποψη;

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Grisport Maranello και για εμένα για καιρό.
    Υπέροχο παπούτσι αλλά όντως κάπως βαρύ.
    Από τον Μάρτιο και μετά έχω περάσει στο Rush (ξανά της Grisport) και είναι αρκετά ελαφρύτερο και πιο εύκαμπτο.
    Φυσικά παραμένει μποτάκι εργασίας, δεν είναι κι αθλητικό.
    Βγαίνει και σε κοντό αν θυμάμαι καλά.
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της costas106
    Εγγραφή
    27/06/2008
    Μηνύματα
    220
    Τα παπούτσια που ψάχνω πρέπει να τηρούν τους κανόνες ασφαλείας για εργασία σε βιομηχανία.
    Πολύ θα το ήθελα να μπορούσα να φοράω παπούτσια trekking ή πεζοπορίας, αλλά στην περίπτωσή μου είναι αδύνατον.

    Εργάζομαι σε τμήμα συντήρησης βιομηχανίας, οπότε λάδια σκόνες αλλά και συχνό φύσημα με αέρα υπό πίεση είναι καθημερινή ρουτίνα.
    Η άνεση παίζει σημαντικό ρόλο καθώς γράφω αρκετά χιλιόμετρα καθημερινά.

    Είμαι πλήρως ικανοποιημένος από τα Maranello της Grisport, ίσως να ξαναπήγαινα στα ίδια, αλλά ψάχνω κάτι λίγο ελαφρύτερο.
    Το Rush το δοκίμασα και δε μου έκανε πολύ καλή εντύπωση σε σχέση με το Maranello. Πιο φτηνή κατασκευή με υποδεέστερη σόλα στα ίδια λεφτά.
    Είναι ελαφρύτερο αλλά δεν με έπεισε πως θα κρατήσει όσο το Maranello (1μιση χρόνο).

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Προστασία Δακτύλων 200j, με Σίδερο/Αδιάτρητη σόλα Non-Metallic, με Kevlar.
    Αυτά τα χαρακτηριστικά ασφαλείας όντως δεν υπάρχουν σε παπούτσια trekking.
    Η τιμή των Maranello της Grisport είναι πολύ καλή.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Καιρό σκεφτόμουν να ανοίξω αντίστοιχο θέμα. Στη δουλειά πρέπει να φοράμε καθημερινά και σε όλους τους χώρους παπούτσια ασφαλείας με προδιαγραφή S3 SRC και να είναι non metalic και ESD (λόγω data center). Από την εταιρεία μας δίνουν κυρίως Cofra, Upower και αυτά που βγάζει η Wurth. Τα τελευταία μου φανήκαν τα πιο κοντά σε νορμαλ παπούτσι αλλά μετά από πολλές δοκιμές κατέληξα σε αυτά της Facom τα οποία ουσιαστικά είναι Dickies. Το μόνο μείον ότι μπάζουν για πλάκα νερά ενώ λόγω προδιαγραφών δεν θα έπρεπε. Επίσης παίζουν κάτι αγγλικά καλά αλλά δν θυμάμαι τη μάρκα.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Και η Beta έχει καλά παπούτσια.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  13. #13
    Αφού είδα κι απόειδα με τα παπούτσια που μας δίνουν στη δουλειά, αποφάσισα να πάρω μόνος μου.
    Πήγα για να πάρω τα Lotto Jump που τα έχω απωθημένο εδώ και καιρό, αλλά δυστυχώς δεν είχε στο νούμερό μου ετοιμοπαράδοτα.
    Επειδή δε μπορούσα να περιμένω πήγα στη δεύτερη επιλογή μου, τα Atlas.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	0-02-05-108101ae5308d998a547e40cec07defccc8c8f436518f8d918d4e95b42e05363_1c6d924f2262de.jpg 
Προβολές:	230 
Μέγεθος:	93,7 KB 
ID:	401885

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	0-02-05-80031f474dc8348a2ea0bedb0eaf18be11f0337b6dbd1354a136567baa43d986_1c6d924f226046.jpg 
Προβολές:	230 
Μέγεθος:	99,6 KB 
ID:	401886
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  14. #14
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	0-02-05-86a40fa4973ca189258d29c2e62e290371fbc7e26fa8586e22d2f3db39c80922_1c6d924f2263a5.jpg 
Προβολές:	229 
Μέγεθος:	68,0 KB 
ID:	401887

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	0-02-05-58e4d38191ba7ac02a3a9beb38708e010f9840a74cf4a3d0a2e376e3b6f40314_1c6d924f2261c0.jpg 
Προβολές:	227 
Μέγεθος:	56,5 KB 
ID:	401888

    Είναι πολύ ποιοτικά, ελαφρυά και άνετα, αλλά είναι πολύ μέτρια εμφανισιακά, καμιά σχέση με το ιταλικό design

    Τα πήρα όμως και φθηνότερα από τα Lotto.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  15. #15
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Αφού είδα κι απόειδα με τα @@@@ που μας δίνουν στη δουλειά, αποφάσισα να πάρω μόνος μου.
    Πήγα για να πάρω τα .... που τα έχω απωθημένο εδώ και καιρό, αλλά δυστυχώς δεν είχε στο νούμερό μου ετοιμοπαράδοτα.
    Επειδή δε μπορούσα να περιμένω πήγα στη δεύτερη επιλογή μου....

    ]

    καλοφόρετα και καλοπερπαάτητα .
    που να δεις με αυτά που μας δίνουν στην παράγωγη...δεν έχει μείνει κάλτσα ατρύπητη.....
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Εξοπλισμός ασφαλείας αναβάτη
    από teogtp στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2017, 23:44
  2. Καλοκαιρι και Εξοπλισμος ασφαλειας
    από mats8282 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 137
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2008, 12:45
  3. Αναζήτηση Εργασίας
    από UPEI στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2004, 11:45
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 09:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF