Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: τρεχει βενζινη απο την υπερχειλιση (XJ 900 1984)

  1. #1
    Αρτιμελής... ακόμη. Το avatar του/της eXJey
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    168

    τρεχει βενζινη απο την υπερχειλιση (XJ 900 1984)

    Για μια δεκαετια η μηχανη δουλευε πολυ καλα, πως μου ηρθε προπερυσι και την πηγα στο συνεργειο για συντηρηση καρμπυρατερ. Οταν την πηρα δουλευε καλα, δεν μπορω να πω. Απο τοτε και για δυο χρονια δεν την δουλεψα πολυ. Περιπου 1000 Km με το ζορι και αυτα διασπαρτα μεσα στα δυο ετη μεχρι σημερα.

    Εχει μια εβδομαδα παιρνει παρα μα παρα πολυ δυσκολα μπρος και οταν μουλαρωσει ριχνει βενζινη απο τα σωληνακια υπερχειλισης του 3ου και 4ου καρμπυρατερ. Μερικες φορες τρεχει και απο την χοανη πισω (παπας?) στο κατω μερος, φανταζομαι επιστρεφει πισω βενζινη και παει στο φιλτρο αερα?

    Εχω χασει 25 ευρω βενζινη καθως ερχομουν το πρωι και την εβρισκα ολη κατω σαν μεγαλη κηλιδα, ετσι μου ηρθε προχθες να την γλειψω. Τετοια εποχη δεν πεταμε λεφτα.

    Τα συνεργεια ειναι κλειστα αυτες τις μερες και χρειαζομαι απεγνωσμενα την μηχανη. Πριν κλεισει ενας μαστορας μου ειπε να δοκιμασω να χτυπησω με ενα κατσαβιδι το κατω μερος των καρμπ, το εκανα, ισως και με υπερβαλοντα ζηλο αλλα δεν ειδα αποτελεσμα ή το εκανα λαθος.

    Υπαρχει περιπτωση να στρωσει μονο του (και πως να το διαπιστωσω, να βαζω χρυσαφι μεσα στο ρεζερβουαρ και να περιμενω αν θα χυθει μεχρι την επομενη μερα τον πρωι??).

    Τι καλα να υπηρχε κατι να κανω εξωτερικα, δεν γνωριζω τιποτα απο καρμπ και ποσο μαλλον να τα βγαλω μονος μου, με τιποτα.

    Ευχαριστω.
    Αποστόλης

  2. #2
    Μέλος Το avatar του/της psomaras
    Εγγραφή
    16/03/2015
    Μηνύματα
    59
    Μπορεί να έχουν πιάσει μακα τα πυραυλάκια και να μη στεγανοποιούν!
    Σε πρώτη φάση πρέπει να βγουν τα λεκανάκια, να γίνει ένα καθάρισμα και το πιθανότερο είναι να στρώση!
    Δε νομίζω να φτιάξει μονο του!

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από eXJey Προβολή μηνύματος
    Για μια δεκαετια η μηχανη δουλευε πολυ καλα, πως μου ηρθε προπερυσι και την πηγα στο συνεργειο για συντηρηση καρμπυρατερ. Οταν την πηρα δουλευε καλα, δεν μπορω να πω. Απο τοτε και για δυο χρονια δεν την δουλεψα πολυ. Περιπου 1000 Km με το ζορι και αυτα διασπαρτα μεσα στα δυο ετη μεχρι σημερα.

    Εχει μια εβδομαδα παιρνει παρα μα παρα πολυ δυσκολα μπρος και οταν μουλαρωσει ριχνει βενζινη απο τα σωληνακια υπερχειλισης του 3ου και 4ου καρμπυρατερ. Μερικες φορες τρεχει και απο την χοανη πισω (παπας?) στο κατω μερος, φανταζομαι επιστρεφει πισω βενζινη και παει στο φιλτρο αερα?

    Εχω χασει 25 ευρω βενζινη καθως ερχομουν το πρωι και την εβρισκα ολη κατω σαν μεγαλη κηλιδα, ετσι μου ηρθε προχθες να την γλειψω. Τετοια εποχη δεν πεταμε λεφτα.

    Τα συνεργεια ειναι κλειστα αυτες τις μερες και χρειαζομαι απεγνωσμενα την μηχανη. Πριν κλεισει ενας μαστορας μου ειπε να δοκιμασω να χτυπησω με ενα κατσαβιδι το κατω μερος των καρμπ, το εκανα, ισως και με υπερβαλοντα ζηλο αλλα δεν ειδα αποτελεσμα ή το εκανα λαθος.

    Υπαρχει περιπτωση να στρωσει μονο του (και πως να το διαπιστωσω, να βαζω χρυσαφι μεσα στο ρεζερβουαρ και να περιμενω αν θα χυθει μεχρι την επομενη μερα τον πρωι??).

    Τι καλα να υπηρχε κατι να κανω εξωτερικα, δεν γνωριζω τιποτα απο καρμπ και ποσο μαλλον να τα βγαλω μονος μου, με τιποτα.

    Ευχαριστω.
    Υπάρχει περίπτωση δλδ η βενζίνη να πέφτει μέσο στο μοτέρ και να κολλήσεις και το μοτέρ? ¨Οχι δεν φτιάξει μόνο του. Καθάρισμα θέλει ή πολύ πιθανόν καινούρια πυραυλάκια και ρύθμισμα

  4. #4
    Για αυτή την δουλειά ΔΕΝ χρειάζεται να βγάλεις τα καρμπυρατέρ, εκτός και εάν είναι σε πολύ δύσκολο σημείο.

    Όπως είπαν οι παραπάνω, τα ''πυραυλάκια'' είναι που κλείνουν την ροή καυσίμου όταν το φλοτέρ ανεβεί. Πολύ πιθανό είναι τα φλοτέρ να έχουν κολλήσει στο χαμηλό τους σημείο από την ακινησία και να μην κλείνουν την ροή όταν ανεβαίνει η στάθμη. Μια γρήγορη λύση είναι να χτυπήσεις από κάτω το λεκανάκι με την πίσω μεριά του κατσαβιδιού (όπως σου είπε ο μάστορας) για να ξεκολλήσεις το φλοτέρ. Αν δεν βοήθησε, σημαίνει ότι πρέπει να βγάλεις τα λεκανάκια (αφού κλείσεις τα ρακόρ-βρυσάκια καυσίμου και αδειάσεις το καύσιμο από τα καρμπ) και να δεις αν ανεβοκατεβαίνουν ελεύθερα. Το πιο λογικό είναι ότι έχουν αρκετή μάκα από παλιά βενζίνη και έχουν κολλήσει.

    Όταν δεις ότι κινούνται ελεύθερα, φύσα από εκεί που παίρνει βενζίνη και δες με το φλοτέρ επάνω αν το πυραυλάκι στεγανοποιεί. Δεν πρέπει να περάσει καθόλου αέρας όταν είναι μέσα - μόνο όταν κατεβαίνει το φλοτέρ το οποίο κατεβάζει το πυραυλάκι.

    Αν δεν έχουν κολλήσει και είναι μπρούτζινα τα φλοτέρ, τότε μάλλον έχουν τρύπα και γεμίζουν με βενζίνη, οπότε από φλοτέρ γίνονται δοχεία. Τότε θέλουν αλλαγή.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Βαλε 5 ευρω και κανε βολτες
    Εχουν κολλησει απο την ακινησια
    Πιθανον να ξεκολλησουν απο κραδασμους και θερμοκρασια

  6. #6
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.185
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από eXJey Προβολή μηνύματος

    Υπαρχει περιπτωση να στρωσει μονο του

    Ευχαριστω.
    Θα στρώσει μόνο του κάποια στιγμή.
    Αλλά θα στο ξανακάνει,guarantee.
    Κλείνε το διακόπτη πάντα.

  7. #7
    Αρτιμελής... ακόμη. Το avatar του/της eXJey
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    168
    Ευχαριστω παιδια για τις πολλες χρησιμες συμβουλες. Θα ακολουθησω την φθηνη λυση, χτυπημα και δοκιμες μηπως και στρωσει μονο του. Ετσι κι αλλιως μεχρι 16/8 δεν υπαρχει συνεργειο ανοιχτο στην πολη μου.

    Η μηχανουλα ειναι 32 ετων... Δουλευει ομως ρολογακι. Εχω την εντυπωση οτι εγω θα φυγω πιο μπροστα.

    Υ/Γ Επλυνα το τανκ, ειχε μεσα σκουριες κομματακια. Ομως δεν βλεπω σκισμενο πουθενα το φιλτρο βενζινης, λογικα δεν εχει περασει τιποτα μεσα.
    Αποστόλης

  8. #8
    Αρτιμελής... ακόμη. Το avatar του/της eXJey
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    168
    Για το χτυπημα στα λεκανακια, πρεπει να το κανω την ωρα που δουλευει το μοτερ ή να ειναι σβηστη η μηχανη; Παλια ειχα προβλημα με την μιζα, μου ειχαν πει την στιγμη που πατω μιζα να χτυπω με το κατσαβιδι την μιζα για να αρπαξουν νομιζω τα καρβουνακια πως λεγονται, και λειτουργουσε. Θα την γεμισω παντου σημαδια την μηχανη :-))
    Αποστόλης

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    https://www.cmc-parts.be/images/prod...er/KY-0549.jpg

    αυτα ειναι τα εσωτερικα του καρμπυρατερ στο κεντρο ειναι το πυραβλακι με κατι σαν γαντζακι απο πανω ,αυτο σου εχει κολησει και κανει υπερχειλιση.
    ειδα στο car οτι πουλανε σετ επισκαυης με 10 ευρο χ4 =40

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Επιμένω ότι δεν θα στρώσει μόνο του και δεν νομίζω ότι θα σχεδ'ιαζα μακρινές βόλτες . Με αυτές τις θερμοκρασίες και με διαρροή βενζίνης δεν θα το διακινδύνευα . Απ το φίλτροκουτι λογικά πέφτει πίσω και δεν ξέρεις από που άλλου θα τρεξει. Επίσης στην επόμενη μακρινη στάση δεν θα παίρνει μπροστά με ΄τιποτα.Ασε που μπορεί να μείνεις και απο βενζίνη έτσι όπως τα περιέγραψες. Ή απο μπαταρία από τις μιζιές που θα δίνεις για να παρει
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 06/08/2018 στις 17:21.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2015
    Μηνύματα
    30
    Η απάντηση βρίσκεται στο post #7:
    Πιθανολογείς πως δεν έχει περάσει σκουριά στα καρμπυρατέρ από το σκουριασμένο ρεζερβουάρ... Μέγα λάθος.
    ΠΡΩΤΑ ξεπλένουμε το ρεζερβουάρ, το πλαστικοποιούμε αν χρειάζεται και ΜΕΤΑ καθαρίζουμε τα καρμπυρατέρ. Αν δεν θέλουμε να τα ξανακαθαρίσουμε.
    Για να καταλάβεις αν κατεβάζει σκουριά άνοιξε το βιδάκι στο λεκανάκι για να δεις.
    Εγώ πάντως δεν θα ξαναπήγαινα σε ένα συνεργείο που καθαρίζει τα καρμπυρατέρ και όχι το ρεζερβουάρ.

  12. #12
    Αρτιμελής... ακόμη. Το avatar του/της eXJey
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    168
    Ευχαριστω παιδια, εκανα διαφορες προσπαθειες , ξοδεψα αλλα 10 ευρω σε βενζινη και δεν μπορεσα να την κρατησω ... μεσα. Εχει θεματακι και, ευτυχως, το επαθε ενω η μηχανη καθοταν. Δεν θελω να φανταστω τι θα παθαινα αν το εκανε σε μια μεγαλη βολτα. Η μηχανη παει συνεργειο μετα τον 15αυγουστο.

    Και με δεδομενο οτι θα γινει δουλεια και στο ρεζερβουαρ οπως αναφερετε αρκετοι, θα ηθελα να κανω μια τελευταια ερωτηση και αφορα στο αν μπορω να εμπιστευτω ξανα το μοτερ ακομη και μετα απο ενα σερβις που ολα θα δειχνουν οτι δουλευει ρολοϊ. Εχω ριξει πολυ σπρωξιμο στην ζωη μου, αλλα ημουνα νεος. Τωρα δεν αντεχω να την σπρωχνω, ειναι αβασταχτο αρνητικο συναισθημα...
    Αποστόλης

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από eXJey Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστω παιδια, εκανα διαφορες προσπαθειες , ξοδεψα αλλα 10 ευρω σε βενζινη και δεν μπορεσα να την κρατησω ... μεσα. Εχει θεματακι και, ευτυχως, το επαθε ενω η μηχανη καθοταν. Δεν θελω να φανταστω τι θα παθαινα αν το εκανε σε μια μεγαλη βολτα. Η μηχανη παει συνεργειο μετα τον 15αυγουστο.

    Και με δεδομενο οτι θα γινει δουλεια και στο ρεζερβουαρ οπως αναφερετε αρκετοι, θα ηθελα να κανω μια τελευταια ερωτηση και αφορα στο αν μπορω να εμπιστευτω ξανα το μοτερ ακομη και μετα απο ενα σερβις που ολα θα δειχνουν οτι δουλευει ρολοϊ. Εχω ριξει πολυ σπρωξιμο στην ζωη μου, αλλα ημουνα νεος. Τωρα δεν αντεχω να την σπρωχνω, ειναι αβασταχτο αρνητικο συναισθημα...
    δεν εχεις να φοβασε τιποτα, οσο φοβατε αυτος που εχει παρει καινουργιο, και ειναι στο , αν μου βγαλει καποιο προβλημα και ολο ρωτανε βγαζει προβληματα το ταδε μοντελο κ.τ.λ. αλλο τοσο και εσει. αφου θα δουλευει αψογα το μοτερ μετα το servise που θα του κανεις μαζι με αυτο και την πλαστικοποίηση του ντεποζιτου θα εισαι οκ. κωλωνει το πεζικο.

  14. #14
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.129
    Θέλει καλή συντήρηση τόσων χρονών μηχανάκι για να είσαι σίγουρος πως θα είναι οκ πάντα, πχ κάποια στιγμή θα πρέπει να αλλάξουν τα κολάρα του νερού. Όσο το προσέχεις τόσο θα σε προσέχει.

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2015
    Μηνύματα
    30
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    ...κάποια στιγμή θα πρέπει να αλλάξουν τα κολάρα του νερού.
    Ποιό μηχανάκι έχει κολλάρα νερού;

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 28/08/2013, 12:58
  2. Πως βγαζουν την βενζινη απο το τεποζιτο χωρις....
    από Xrider στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 11/02/2009, 07:48
  3. ΑποΧωρηση Απο Την Εργασια Μου
    από dela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2003, 20:05
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 01:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF