Σελίδα 11 από 19 ΠρώτοΠρώτο ... 678910111213141516 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 165 από 273

Θέμα: Daytona remix 125

  1. #151
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Απλά έβγαλα μια βίδα από το remix για δείγμα και πήγα σε ένα μαγαζί με υδραυλικά,χρώματα, εργαλεία κ.τ.λ.,από τα πολλά που υπάρχουν παντού. Αυτό που του τόνισα όμως αρκετά είναι ότι δεν θέλω τις απλές αλλά τις ανοξείδωτες βίδες,ροδελες.
    Βγάλε και μια από το προστατευτικό της εξάτμισης ,αυτή είναι αλεν. Πάλι για δείγμα γιατί διαφέρει από τις άλλες, είναι πιο κοντή, σχεδόν μισή σε μήκος και νομίζω και πιο μικρή σε μέγεθος.
    Πραγματικά οταν τις αλλάξεις (10 λεπτά υπόθεση) θα δεις ότι το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό.
    Γενικά ότι δεις από βίδα και δεν σου αρέσει ( σκουριασμένη ή είναι καμία κακής ποιότητας ) παίρνεις δείγμα,το αλλάζεις και αναβαθμίζεις την εικόνα του remix. Και με πολύ μικρό κόστος.
    Εννοείται βίδες σε κινητήρα δεν πειράζεις.

  2. #152
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Οκ ευχαριστώ πολύ θα παω να δω γτ ακομα και αυτες των πλαστικων εχουν πιασει σκουριά και θα βαλω και κανενα χρωματακι αμα γινεται κοκκινες ή μαυρες


    Edit: Του καθαρισα σημε4α τις σκουριες βεβαια σε 2 3 σημεια φαινεται σαν να εχει καταστραφει και να μην βγαινει οπως και καποιες βιδες που οσο wd40 κ να ριχνα δεν ξεακουριαζαν. Ελπιζω μονο να μην εξαπλωθει αλλα θα το παρακολουθω συχνά ωστε να το καθαριζω μολις βγαινει. Έπρεπε να το κανω νωρίτερα. Τωρα για βιδες μεσα στην εβδομαδα θα βγαλω οσες ειναι και θα παω να βρω ανοξειδωτες

    Edit2: ειχα και την πρώτη στατικη πτωση σημερα απο τα 9 μποφόρ του αερα π έχει το νησι κ μ γδαρθηκε μανετα φρενου χειρολαβη λιγο το πλαστικο και ο καθρέπτης αλλα δεν εσπασε κατι ευτυχως
    Τελευταία τροποποίηση από masterone; 29/03/2019 στις 15:18.

  3. #153
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Περα απο τα παραπανω εχω ενα αλλο θεματακι μου τριζει η αλυσιδα ενω εχω κανει μολις 100 χλμτρα σαν να θέλει λιπαντικο παλι και μ το κανε και ποιο πριν αυτο απλα δεν έδινα σημασια καθως ερχοταν χειμωνας και δεν την κινουσα πολυ. Το θεμα ειναι πως ηταν σαν καινουρι αφού την πηρα απο το προσφατο σερβις και μετα απο 100 χλμτρα φαινεται να θέλει παλι λιπανση ισως και τεντωμα. Είναι φυσιολογικό αυτο ή να την αλλαξω? Ο μονος λογος π μπορω να το ριξω ειναι οτι περναω απο πολλους πλακόστρωτους δρομους εδω στο νησί και τρανταζεται παρα πολυ ολο το μηχανάκι

  4. #154
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Πάρε 100 ml από το φαρμακείο παραφινελαιο ριξε το πανω ως καθαριστικό, μετά καθάρισε με ένα μαλακό βουρτσακι η πανι, ζεστανε την αλυσίδα(βόλτα 2 km) και ριξε το ειδικό σπρέι λίπανσης αλυσίδας
    Τυχαίο βίντεο
    https://youtu.be/E9QorkPdVkw

  5. #155
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Την ξέρω την διαδικασια απλα δεν έχω διπλο σταντ ή καποια βαση ωστε να το σηκώσω και να το γυριζω αλλα ειναι φυσιολογικό καθε 100 χλμτρα να χρειαζεται καθάρισμα χωρις να εχει βρεξει,ουτε να εχω μπει σε χωματόδρομο?

  6. #156
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Βάλε τελάρο ή κάτι που θα σου δώσει απόσταση από το έδαφος στον πίσω τροχό.

    Μπορεί να συμβεί και εξαρτάτε από το αν καθαριστηκε καλα η αλυσιδα πριν μπει το λιπαντικό, από το πόσο λιπαντικό μπήκε μπήκε πάνω στην αλυσίδα και απο το πόσο ποιοτικο είναι το λιπαντικό.

    Αν είσαι βέβαιος για όλα τα παραπάνω και συνεχίζει να βγάζει κραδασμούς τοτε πας για αλλαγή και καλά θα ήταν πάει σετ με τα γρανάζια

  7. #157
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Οκ ευχαριστώ πολύ παρολο π εχω 1000χλμτρα να αλλαξω κ γρανάζια αν χρειαστεί?

  8. #158
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Ε ναι, αν βάλεις επώνυμη αλυσίδα για να είσαι σίγουρος βάζεις ανάλογης ποιότητας γρανάζια

  9. #159
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Λοιπον παιδια καθαρισα την αλυσιδα με παραφινέλαιο και εβαλα και γράσο αφου πρωτα εκανα μια βολτα και την ζεστανα στο τελος και αφού εκανα 30 χλμτρα και ολα πηγαιναν καλα αρχισε παλι να τριζει. Δεν φαινεται να θελει σφυξιμο η αλυσίδα αλλα θα δοκιμασω να την σφιξω λιγο μηπως σταματησει.
    Θελω να κάνω κατι αλλα δεν ξερω αν γίνετε δεν το εχω κανει να βαλω αφου κατσει το γρασσο καλα πανω στην αλυσιδα μετα απο το καθάρισμα να την περασω με το πινελο με παραφινελαιο μια φορα ή δεν κανει να μεινει λαδι πανω στην αλυσιδα?

  10. #160
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από masterone Προβολή μηνύματος
    Λοιπον παιδια καθαρισα την αλυσιδα με παραφινέλαιο και εβαλα και γράσο αφου πρωτα εκανα μια βολτα και την ζεστανα στο τελος και αφού εκανα 30 χλμτρα και ολα πηγαιναν καλα αρχισε παλι να τριζει. Δεν φαινεται να θελει σφυξιμο η αλυσίδα αλλα θα δοκιμασω να την σφιξω λιγο μηπως σταματησει.
    Θελω να κάνω κατι αλλα δεν ξερω αν γίνετε δεν το εχω κανει να βαλω αφου κατσει το γρασσο καλα πανω στην αλυσιδα μετα απο το καθάρισμα να την περασω με το πινελο με παραφινελαιο μια φορα ή δεν κανει να μεινει λαδι πανω στην αλυσιδα?
    ===========================
    Το παραφινελειο θα διωξει το γρασο παλι...το βαζουμε για καθαρισμο...
    Εγω δεν μπορω να καταλαβω οταν λες τριζει τι εννοεις...μηπως εννοεις κανει καποιο θορυβο/
    ενας θορυβος ειναι φυσιολογικος το τριξιμο ειναι κατι αλλο...ειναι σαν να μην υπαρχει καθολου λιπανση
    επισης ποσο πρεπει να την σφιξεις??? ενας τζογος απο το σταματημενο σημειοπρος τα πανω 2 περιπου ποντους ειναι φυσιολογικο

  11. #161
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Κανει τριξιμο αυτο ακριβως σαν να ειναι ξερη τελειως αλλα πως μπορει να συμβαίνει αυτο μεσα σε 30 χλμτρα αποστασης αφου την λιπανα και της εριξα και γρασσο? Δεν ξερω να της περασω τοτε αλλη μια γρασσο χωρις να την καθαρισω και να την σφιξω κ λιγο?
    Τελευταία τροποποίηση από masterone; 03/04/2019 στις 15:09.

  12. #162
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από masterone Προβολή μηνύματος
    Κανει τριξιμο αυτο ακριβως σαν να ειναι ξερη τελειως αλλα πως μπορει να συμβαίνει αυτο μεσα σε 30 χλμτρα αποστασης αφου την λιπανα και της εριξα και γρασσο?
    Μηπως είναι παρατεντωμένη?
    Δες το manual για το πόσο τζόγο πρέπει να έχει, αν την έχεις παρατεντωσει ειναι αρκετά επικίνδυνο και για σενα και για το μοτέρ σου.

    Τα 2cm που σου εγραψαν παραπάνω είναι πολύ λίγα, ειδικά για moto με μεγαλες διαδρομέςε αναρτήσεων σαν το δικό σου.

    Ισως απλά βρίσκει πάνω στην γλύστρα και ακούγεται χωρίς να υπάρχει θέμα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  13. #163
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Η αλυσιδα εχει 130 χλμτρα απο το σερβις που ηταν σφυγμενη και λαδωμενη απο το συνεργειο και στα 100 αρχισε να τριζει και την καθαρισα και την γρασαρα.10-20 mm πρέπει να ειναι ο τζογος βαση manual. Επισης δεν νομιζω πως ειναι φυσιολογικό καθώς κανει το ασχημο τριξιμο π γυρναει και κοιταει ολος ο κοσμος τι ακουγεται ετσι π ακούγεται ποιο πολυ το τριξιμο απο οτι η εξάτμιση
    Τελευταία τροποποίηση από masterone; 03/04/2019 στις 15:29.

  14. #164
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.524
    οχι γρασσο
    βαλβολινη....

  15. #165
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Μα ειναι γρασσο για την αλυσιδα

Σελίδα 11 από 19 ΠρώτοΠρώτο ... 678910111213141516 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. daytona sprinter 125
    από notakos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2019, 11:53
  2. Ελαστικά για Daytona Sprinter 125
    από Undertaker313 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2011, 01:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF