Σελίδα 2 από 19 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 273

Θέμα: Daytona remix 125

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    940 χιλιόμετρα κοντέρ και συνεχίζουμε!.
    Ο κάθε άνθρωπος ανάλογα με την προσωπική του πείρα πράττει.
    Θα μιλήσω για μένα:
    1)honda innova καρμπυρατέρ στρώσιμο στα 1700 χιλιόμετρα απόδοση μετά πολύ καλή.
    2)honda innova EFI ιντζεξιον στρώσιμο στα 1700 χιλιόμετρα απόδοση μετά πολύ καλη.
    3)sym GTS 300 στρώσιμο στα 1700 απόδοση, πυραυλακι έδαφους εδάφους (μετά από παπί έτσι σου φαίνεται).
    4)daytona remix: Στρώσιμο max ταχύτητα 60-65 χιλιόμετρα την ώρα για τα πρώτα 1000 χιλιόμετρα. Αλλαγή λαδιών. Σταδιακή αύξηση ταχύτητας με max 80-85 για τα επόμενα 700 χιλιόμετρα.
    Από εκεί και μετά κανονική χρήση.
    Τώρα αν αυτή η διαδικασία του στρωσιματος είναι άσκοπη εγώ θα το κρίνω.Η προσωπική μου πείρα μου έχει δείξει ότι αξίζει το κόπο.
    Τώρα αν ο κινητήρας έχει κοπεί με λέιζερ η σεγα δεν με ενδιαφέρει.


    Μετά το στρώσιμο και την σταδιακή αύξηση ταχύτητας και στροφών θα γράψω την άποψη μου για το daytona remix 125.


    @kiao τα χόμπι μου κυνήγι-ψαρεμα με έχουν διδάξει και έχω πάρει δίπλωμα με άριστα στην υπομονή.

  2. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/12/2017
    Μηνύματα
    62
    Τραβαω κουρτινα----

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Παιδια μου κανει κατι πολυ κουλό το μηχανακι μου. Εχω 120 χλμ στο στρωσιμο δλδ και απο την αρχη π το πήρα οταν το αφηνω για πολυ ωρα σβηστο (πανω απο 5ωρο) οταν παω να ξαναβαλω μπροστα η μιζα ειναι τελειως νεκρή. Μολις ομως κλεισω τον διακοπτη kill switch και τον ξανανοιξω με κλειστο το κλειδι ή ανοιχτο δεν παιζει ρολο τοτε δουλευει καμπανα η μιζα . Σκεφτηκα μήπως ήταν το σταν αλλα πχ μετα απο μια μισαωρη σταση δοκιμασα με κατεβασμενο σταντ και πηρε κανονικα . Μολις βρω χρόνο θα το παω σε εξουσιοδοτημένο αλλα μ φαινεται πολυ περιεργο γτ το κανει μονο οταν το αφησω ακινητοποιημενο για πολυ ωρα
    Και το κακο ειναι ότι δεν εχει και μανιβελα σε περίπτωση αναγκης να το εβαζα απο εκει γτ ειναι με καρμπυρατερ και ξερω οτι παιρνουν αυτα ασχετος ρευματος
    Υ.γ δεν το σβηνω ποτε απο το kill switch μονο με το κλειδί του
    Τελευταία τροποποίηση από masterone; 13/09/2018 στις 19:35.

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Όταν αγόρασα το δικό μου remix το φορτώσαμε με το αφεντικό μου στο φορτηγάκι του.
    Πάω να κάνω πρώτη βόλτα: Πρώτη,δευτερα,τρίτη ξαφνικά πέφτουν απότομα οι στροφές. Δοκιμάζω ξανά,το ιδιο.
    Ματαξαναδοκιμαζω. Πάλι τα ίδια.
    Το οδηγάει το αφεντικό μου,πιο έμπειρος από εμένα σε μοτοσυκλέτες του κανει το ιδιο.
    Στεναχώρια μεγάλη.Ερχεται οδική και το πάω πίσω στο μαγαζί.
    Να μην σε ζαλίζω άλλο.
    Όπως βλέπεις το καντράν σου, πίσω του και κάτω έχει μια πλεξούδα με καλώδια.
    Στην δική μου περίπτωση κατά την μεταφορά του remix τραβήξαμε κάποιο καλώδιο από την πλεξούδα και έκανε επαφή και γι'αυτό έπεφταν απότομα οι στροφές.
    Μην στεναχωριέσαι δες μήπως και στη δική σου περίπτωση απλά βγήκε κάποιο καλώδιο.
    Αν και το καλύτερο ειναι να το πας πίσω να το κοιτάξουν καλύτερα.
    Σίγουρα κάτι απλό είναι.

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kiao Προβολή μηνύματος
    Για τα στρωσιματα ειναι αδυνατον να εξηγηθει το τι γινετε μεσα απο ενα μυνημα φορουμ Χρειαζετε 2-3 σελιδες κειμενο
    να καταλαβει ο αλλος πως λειτουργει Ναι χρησιμοποιουνται λειζερ στην κοπη ατσαλιου σημερα για μεγαλυτερη ακριβεια
    που σιγουρα ειναι και ακριβοτερη μεθοδοςΗ δικια μου η παπια κιγουει κοπηκε με λειζερ και δεν το εστρωσα καθολου αμεσως μετα την αγορα το οδηγουσα κανονικα (καθε μερα πολυχρονο πηγαινα Θεσνικη-Χαλκιδικη με 80 χιλ)
    Για τα κυβικα τι λες Εφοσον υπαρχει και σε 200 κυβικα ο ιδιος ακριβως κινιτηρας στο λεοπαρτ δεν θα ηταν πολυ καλυτερα
    να εβγαινε και σε 200 κυβικα το μηχανακι-
    ==================================================================================
    Ειλικρινα δεν ξερω που διαβασες αυτο που εγραψες!
    Θελω νατο διαβασω βρες το και γραψτο και εδω....γιατι η κοπη μεταλου...δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με την λειτουργια του κινητηρα!
    Ειλικρινα ομως αν δεν το διαβασες..και στο ειπε καποιος...φιλε μου ειναι παντελως ασχετος!
    Οι ανοχες που πρεπει να παρει το μοτερ με οτι και να ειναι κομενο..ειτε με λειζερ ειτε με κασμα....ειναι να δουλευει να βρισκεται σε λειτουργια και να εργαζεται σε χαμηλο ευρος στροφων για το πρωτο διαστημα...αυτο που λεμε πιο πανω !
    Αλλωστε πολλα μερη απο το μοτερ...ΔΕΝ ειναι ατσαλινα...εκει τι γινεται???
    ..αυτο στο λεω για δεις ποσο ατοπο ειναι αυτο που σου ειπαν..!

  6. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/12/2017
    Μηνύματα
    62
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DRAKONET Προβολή μηνύματος
    ==================================================================================
    Ειλικρινα δεν ξερω που διαβασες αυτο που εγραψες!
    Θελω νατο διαβασω βρες το και γραψτο και εδω....γιατι η κοπη μεταλου...δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με την λειτουργια του κινητηρα!
    Ειλικρινα ομως αν δεν το διαβασες..και στο ειπε καποιος...φιλε μου ειναι παντελως ασχετος!
    Οι ανοχες που πρεπει να παρει το μοτερ με οτι και να ειναι κομενο..ειτε με λειζερ ειτε με κασμα....ειναι να δουλευει να βρισκεται σε λειτουργια και να εργαζεται σε χαμηλο ευρος στροφων για το πρωτο διαστημα...αυτο που λεμε πιο πανω !
    Αλλωστε πολλα μερη απο το μοτερ...ΔΕΝ ειναι ατσαλινα...εκει τι γινεται???
    ..αυτο στο λεω για δεις ποσο ατοπο ειναι αυτο που σου ειπαν..!
    Τα μεταλα κοπης φθειρονται και ενας κυλινδρος κοβεται καλα και οι υπολοιποι που ακολουθουν μεχρι να αλλαξει οχι
    Αυτο ειναι γνωστο εδω και χρονια Οτι θελεις λες Δεν εχεις ιδεα
    Τον αφησα τον αλλον να το στρωσει και να πει τις εντυπωσεις του
    Πας να μου την πεις με μαλακιες-Ουτε καν διαβασα αυτο που εγραψες Μην το χαλασ το ποστ

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kiao Προβολή μηνύματος
    Τα μεταλα κοπης φθειρονται και ενας κυλινδρος κοβεται καλα και οι υπολοιποι που ακολουθουν μεχρι να αλλαξει οχι
    Αυτο ειναι γνωστο εδω και χρονια Οτι θελεις λες Δεν εχεις ιδεα
    Τον αφησα τον αλλον να το στρωσει και να πει τις εντυπωσεις του
    Πας να μου την πεις με μαλακιες-Ουτε καν διαβασα αυτο που εγραψες Μην το χαλασ το ποστ
    μιλα καλυτερα...δεν εβρισα..δεν ειπα οτι ξερεις εσυ κατι!
    ρωτησα που το διαβασες...ποιος στο ειπε..μην το κανεις προσωπικο!
    οσο γι'αυτα που γραφεις δεν μπορω να βγαλω νοημα

    τι εννοεις...'''Τα μεταλα κοπης φθειρονται και ενας κυλινδρος κοβεται καλα και οι υπολοιποι που ακολουθουν μεχρι να αλλαξει οχι'''
    εγω δεν μιλησα για κοπη...μιλησα για ΜΕΤΑ το κοψιμο του μεταλου..και οταν πλεον εχει γινει ετοιμο μοτερ...τι δεν καταλαβαινεις ????
    στειλε να δω αυτο που λες σε λινκ

  8. #23
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/12/2017
    Μηνύματα
    62
    Δεν διαβαζω τι γραφεις τα πολλα ταλογια ειναι φτωχιαΜην απαντησεις ξανα

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    γιατι στριμωχνεσαι??
    οταν λες κατι να ξερεις να το υποστηριζεις...και να μην λες αερολογιες!
    γραφεις κουταμαρες χωρις νοημα..και δεν βοηθας..καλο θα ηταν εσυ να σταματουσες !

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Επιτέλους περάσαμε τα 1000 χιλιόμετρα. Εχθές το απόγευμα έκανα το σέρβις των 1000 χιλιομέτρων.Εργασια ήταν δωρεάν και πλήρωσα 13€ για το λάδι.
    Το πρωί που πήγαινα στην δουλειά το άνοιξα λιγο. Δεν γέμισα την πρώτη ταχύτητα ούτε την δεύτερη μέχρι τέρμα αλλά τις υπόλοιπες τρεις της πήγα μέχρι 7000 στροφές. Τραβάει πολύ πρόθυμα αλλά το νιώθεις ότι ο κινητήρας είναι ακόμη πολύ σφιχτός. Πάντως όταν αγριευει(χιούμορ) βγάζει ωραίο ήχο.
    Ταχύτητα που το πήγαινα ήταν 75-80 χιλιόμετρα/ώρα και έδειχνε να αισθάνεται άνετα εκεί τώρα η μοτοσυκλέτα.
    Η πλάκα πια είναι:Όταν άρχισα σαν αρχάριος να οδηγώ το remix επειδή έπρεπε να πηγαίνω με max ταχύτητα τα 60 με 65 χιλιόμετρα για να το στρώσω δεν γέμιζα τις ταχύτητες. Με αποτέλεσμα όταν άλλαζα ταχύτητες να μην μπαίνουν όπως πρέπει στρωτά και όμορφα και νόμιζα ότι κάτι κάνω λάθος.
    Σήμερα το πρωί όμως γεμίζοντας τις ταχύτητες είδα ότι έμπαιναν σωστά και ομαλά, μέχρι που 5-6 φορές μπήκαν σαν DCT.
    Πραγματικά μου έφυγε ένα μεγάλο βάρος.
    Γιατί λέω:Αν δεν μπορείς να τα καταφέρεις με το 125 κάτσε στα αυγά σου(sym GTS 300) και μην ονειρεύεσαι στα 38 σου crf 250 rally,kawasaki 300x,600αρια, 800ρες Γερμανίδες και 1000αρες Αφρικανες.

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Sebastian1980
    Εγω προσωπικα θα παρακολουθω τι θα γραφεις για το μηχανακι σου το λεω και το παραδεχομαι!
    Να ξερεις ομως και αλλοι που δεν θελουν να παραδεχθουν το ''διαφορετικο'' το κοιταν και διαβαζουν..και ισως περιμενουν την ''στραβη'' για να βγαλουν χολη!
    Θα δεις ομως οτι δεν θα εχουν την ευκαιρια ...
    εδω θα ειμαστε ενημερωσε μας.

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Ειμαι στο στρωσιμο ακομα με 200χλμ στο κοντερ πρωτο γεμισμα ειχα κατανάλωση 3.03 l/100km με το καρμπυρατέρ μοντέλο που εχω

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από masterone Προβολή μηνύματος
    Ειμαι στο στρωσιμο ακομα με 200χλμ στο κοντερ πρωτο γεμισμα ειχα κατανάλωση 3.03 l/100km με το καρμπυρατέρ μοντέλο που εχω
    ωραιος !!!!!
    βεβαια .....βλεπω οτι.....
    απο το ποστ σου πιο πανω σε 20 περιπου μερες εκανες 80 χλμ μου φαινονται πολυ λιγα ...δεν το κουνας πολυ ???
    επισης...με το θεμα που εγραψες τι εγινε ??

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Με το θεμα εφταιγε ο διακοπτης εκτακτης αναγκης τον εβγαλε προσωρινά εκτος ο μηχανικός κ παρηγγειλε ανταλλακτικό γτ αυτος ηταν πολυ ευαίσθητος και με το που κουνιοταν λιγο το κουμπι χωρις να μπει σε οφφ έσβηνε το μηχανακι. Απο χιλιόμετρα δεν κανω πολλα γιατι είχε χαλασει κ ο καιρός αυτες τις μερες

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    ωραια φιλε μου..μπραβο..ολα καλα λοιπον!
    εδω να περιμενουμε τα νεα σου με ενδιαφερον

Σελίδα 2 από 19 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. daytona sprinter 125
    από notakos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2019, 12:53
  2. Ελαστικά για Daytona Sprinter 125
    από Undertaker313 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2011, 02:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF