Σελίδα 6 από 19 ΠρώτοΠρώτο 123456789101116 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 273

Θέμα: Daytona remix 125

  1. #76
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Ακομη και έτσι πιστεύω οτι εχει καλύτερα υλικα γτ η yamaha δεν πιστευω οτι θα ρισκαρε πχ σκουριες στο πρώτο 3μηνο αγοράς και σίγουρα θα έχει κ καλυτερη υποστήριξη στην εγγύηση

  2. #77
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Στις δισκοπλακες δεν ειναι σκουρια ειναι σκονη απο τα τακακια που γινεται ετσι οταν μεινει ακινητο
    Θα φυγει με το φρεναρισμα

  3. #78
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Στις δισκοπλακες δεν ειναι σκουρια ειναι σκονη απο τα τακακια που γινεται ετσι οταν μεινει ακινητο
    Θα φυγει με το φρεναρισμα
    Ειναι σε σημεια που δεν εχει καμια επαφη με τα τακακια ομως

  4. #79
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Δεν μπορώ να καταλάβω.Και εγώ έτυχε να το αφήσω σε ακινησία μια εβδομάδα το remix όμως σε κλειστό γκαράζ και δεν έχει ίχνος σκουριάς πουθενά. Αν το αφήνεις έξω καλό θα ήταν να βρεις ένα αδιάβροχο κάλυμμα να το σκεπάζεις αν είναι να μείνει πολύ καιρό σε ακινησία.Το ίδιο είχε γίνει και στο honda innova που ειχα.Το είχα αφήσει εξω 17 μέρες σε ακινησία λόγο προβλήματος υγείας. Ρίχνω ειδικό σπρέι που καθαρίζει την αλυσίδα,περιμενω κάνα 20λεπτο,το τρίβω με παλιά οδοντόβουρτσα,σκουπισμα με πανί που δεν αφήνει χνούδι,άλλο σπρέι για λίπανση για την αλυσίδα και έγινε καινούργια.
    Στις δισκοπλακες έριξα το σπρέι για το καθαρισμό της αλυσίδας και το άφησα 24 ωρες πάνω αλλά έδειξα ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΡΟΣΟΧΗ να μην πάει το υγρό στα τακάκια (σκέπασα τις δαγκάνες με πανι) γιατί έχει και λίγο λάδι το υγρό.Αν πήγαινε το σπρέι στα τακάκια υπήρχε μεγάλος ΚΊΝΔΥΝΟΣ να πατήσεις φρένο και να μην σταματήσει το μηχανάκι (σαν να μην έχεις καθόλου φρένα).Τα σκούπισα μετά από 24 ωρες πάρα πολύ καλά, έβγαλα το πανί από τις δαγκάνες δισκοφρενου και μετά από λίγες μέρες καθάρισαν τελείως.Δοκιμασα με 2 χιλιόμετρα/ώρα αν δουλεύουν σωστά τα φρένα (μην πάω και στουκαρο πουθενά) και το πρόβλημα λύθηκε.
    Εγώ είμαι στα 1830 χιλιόμετρα κοντέρ και αν εξαιρέσεις τον σφιχτό κινητήρα είμαι super ευχαριστημένος από την επιλογή μου. Θες βουνό;.Πάει.(λίγα χιλιόμετρα).Θες πόλη;.Μια χαρά.Παναλαφρο.(max 80 χιλιόμετρα/ώρα.
    Όταν τελειώσουν τα χαζοπροβληματα και το οδηγάς συνέχεια θα δεις ότι είναι καλό το remix.

  5. #80
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Κοιτα εχω και αλλο παλιοτερο μηχανακι στο χωριο το οποιο ειναι modenas kriss 115 του 2006 το οποίο ειναι σε ακινησια 1μιση χρονο τωρα γτ εχει προβλημα με το καρμπυρατερ του και παρολα αυτα η αλυσιδα του ειναι σε καλη κατασταση χωρις ιχνος σκουριας παρολο π εχει να αλλαχτει τουλαχιστον 5 χρονια. Ουτε η διακοπλακα του εχει βγαλει σκουρια. Επισης το συγκεκριμενο μηχανακι εχει φαει πολυ ταλαιπωρια με χωματοδρομους σουζες κοντρες κοφτες αλυπιτους και γενικα κανιβαλισμο και παλι κραταει πολύ καλα για τα χρονια του. Για αυτο μ φαινεται πολυ περιεργο ενα μηχανακι καινουριο που το προσεχω και δεν το κανιβαλιζω όπως το απο πανω μοντενας επειδη εχει πηξει το μυαλο λογω ηλικιας ναχει τοσα θεματα. Στο μονο πραγμα που μπορω να τα ριξω ειναι στο οτι είναι μοντελο του 17 και το πηρα απο στοκ. Επισης κουκουλα εχω παρει αλλα εδω στο νησι που βρισκομαι εχει υπερβολική υγρασια με αποτελεσμα αν την κλεισω καλα να εγκλωβιζεται μεσα ολη η υγρασια κατι που δεν είναι καλο για το μηχανάκι οπότε δεν μπορω να κανω και πολλα να το προστατεψω
    Τελευταία τροποποίηση από masterone; 15/11/2018 στις 20:56.

  6. #81
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Να σου πω την αλήθεια όταν έγραψες την τιμή που αγόρασες το δικό σου remix, μου φάνηκε πολύ περίεργο που αν και το δικο μου είναι το EFI(ιντζεξιον) είχαν τόσο μεγάλη διαφορά τιμής.Αλλα αν τα δεις και τα δύο σε φώτο ίδια είναι απλά το ένα είναι καρμπυρατέρ και το άλλο EFI. Πόσοι διαφορά σε ποιότητα να εχουν;.Ίδια είναι.
    Τώρα που το δικό σου εμφανίζει κάποια προβλήματα,στο μόνο που μπορώ να το αποδώσω είναι στην τύχη.Μιας και είμαστε μόνο δύο που μιλάμε για το remix γιατί με τους άλλους που αγόρασαν το ίδιο μηχανάκι δεν ξέρουμε αν τους παρουσιάζονται προβλήματα.

  7. #82
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Μαλλον η τυχη δεν ηταν με το μερος μου. Ελπιζω να μην σκορπισει μονο στον χρόνο

  8. #83
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Το "νησι" ειναι η λεξη κλειδί για την σκουρια
    Αν μπορεις προφυλαξε οταν σταθμευμένο πχ καλυμμένο πισω απο τοιχο της οικοδομης και οχι εκτεθειμένο στους αέρηδες + να βαλεις μια heavy duty κουκούλα αυτες τις χοντρες απο pvc και υφασμα εσωτερικα
    Για την αλυσιδα αν βαλεις καλο λιπαντικο αλυσίδας οπως πχ το castrol την διατηρεί και την προφυλάσσει απο οξειδωσεις.
    Τον δισκο θα το καθαρίσεις με καθαριστικό φρενών αφερει ακομη και τη σκουρια αφοβα γιατι δεν ειναι λιπαντικό.

    Ενδεχομένως η ποιοτητα των υλικών να μην ειναι 'Α αλλα αυτο θα επρεπε να ειναι αναμενόμενο για σενα λογο της διαφορας τιμης απο τον ανταγωνισμο του, παραυτα μπορείς να το φτιαξεις και να το προφυλάξεις
    υπερ της λογικης φτιαξτο μην το αλλάζεις

  9. #84
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Παντα το παρκαρω διπλα απο 2 τοιχους κολλητα μεσα στην αυλη του σπιτιου μ που κοβει κατα πολυ τον αερα του νησιου αλλα θα παρω σιγα σιγά και αυτα π μ προτεινεις για να το προφυλάξω οσο μπορω βεβαια σιγα σιγα γτ τα χρηματα δεν περισσευουν και το μηχανακι παρθηκε για οικονομια προτιστως. Επισης δεν ξερω αν θα ειναι καλο να το καλυβω για πολυ καιρο με κουκούλα διότι εχει πολυ υγρασια το νησι και θα συσσωρεύεται εσωτερικά της κουκουλας και νομιζω πως θα μενει εκει

  10. #85
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Μην σε περνει απο κατω...δεν ειναι τιποτα αυτα που γραφεις !
    Ο doctoras καλα τα λεει ....να ξερεις επισης και απο κατι που περασε η μοτο σου απο πανω και ''ψεκασε'' σε σημεια.....και αυτο μπορει να φταιει για την ''ψωρα''!
    Μην ανχωνεσαι....

  11. #86
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/12/2018
    Μηνύματα
    13
    Καλησπερα παιδια,ειμαι νεος οδηγός (18 χρονων,διπλωμα α1) και μπορω να διαθεσω γυρω στα 2,5 χιλιαρικα για να παρω μηχανη και καταλληλο εξοπλισμο (300 ευρω περιπου για μπουφαν,γαντια,κρανος και τα υπολοιπα για μηχανη)...το daytona remix 125 μοιαζει τρομερη ευκαιρια καθως δεν θελω με τιποτα παπι ή σκουτερ (κυρίως για λογους σωματοτυπου θελω κατι μεγαλυτερο)...αν καποιος το εχει θα ηθελα να μου απαντησει πρωτιστως στο κατα ποσο ειναι ασφαλες για εναν νεο οδηγο να το οδηγησει και δευτερευοντως στο κατα ποσο ειναι αξιοπιστο χωρις μηχανικες βλαβες.Τελος,θα ηθελα αν ειναι δυνατον να μου πει καποιος περιπου ποσα ειναι τα εξοδα μιας τετοιας μηχανης με μια μετρια χρηση περιπου 5χλμ τον χρονο (βενζινες,σερβις,μικροβλαβες κλπ κλπ).Σας ευχαριστω πολυ.

    Υ.Γ. παντα μιλαμε για καινουρια μηχανη και οχι μεταχειρισμενη

  12. #87
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Γειά σου φίλε.Για το δεύτερο και τρίτο ερώτημα σου δεν θα μπορέσω να σου απαντήσω γιατί το remix μου έχει μόνο 2350 χιλιόμετρα. Τώρα πόσο αξιόπιστο και οικονομικό είναι θα το δείξει το μέλλον.
    Να σου πω το λόγο που το αγόρασα και από εκεί θα καταλάβεις. Είμαι 38 χρονών, χρόνια οδηγούσα παπιά και πριν το remix σκούτερ 300αρη. Ήθελα να μπω στον κόσμο των μοτοσικλετών και έψαχνα μια μικρή μοτοσυκλέτα για να μάθω τον συμπλέκτη.
    Έτσι και εγώ σαν εσένα άσχετα που είμαι 38 είμαι ακόμη αρχάριος οδηγός μοτοσικλέτας.
    Είχα βαρεθεί της λακούβες και τους καροδρομους της Θεσσαλονίκης (Μοναστηρίου)και γι'αυτό διάλεξα ένα μηχανάκι με καλές όπως αποδείχθηκε αναρτήσεις. Εγώ εντυπωσιάστηκα από τις μπουκάλες μπροστά και το ύψος των αναρτήσεων.Τωρα περνάω πάνω από λακούβες χωρίς τα γκαπ-γκουπ των παπιων και των σκούτερ.Τις νιώθεις αλλά καμία σχέση με τα παπιοσκουτερ.
    Από δυναμη μην περιμένεις και πολλά πράγματα τα 80 χιλιόμετρα/ώρα τα πιάνει γρήγορα από εκεί και πάνω ζοριζεται γιατί στα 2350 χιλιόμετρα που έχω δεν έχει ακόμη (ανοιξει) ο κινητήρας του. Στο μέλλον σίγουρα θα πιάνει τα 100-110 σχετικά γρήγορα.
    Κατανάλωση έχει γύρω στα 2,5 λίτρα στα 100 χιλιόμετρα.
    Εγώ με 1.78 πατάω σχεδόν και τα δύο πέλματα κάτω (κάτι βασικό για νέο οδηγό)και βάρος 75 κιλά είμαι μια χαρά στο remix.
    Πιστεύω για νέο οδηγό σαν τα μούτρα μου είναι πολύ καλό. Μεγάλη βοήθεια η ένδειξη ταχυτήτων στο καντράν.
    Αυτά από εμένα ελπίζω να σε βοήθησα.

  13. #88
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/12/2018
    Μηνύματα
    13
    Σε ευχαριστω πολυ.Μια τελευταια ερωτηση θα ηθελα να σου κανω.Απο κατι εκθεσεις στο youtube εχω παρατηρησει οτι εχει ενα πραγμα σαν βαλιτσακι στην πισω αριστερα μερια (στο σημειο που ειναι η εξατμιση αλλα απο την αλλη πλευρα).Ειναι ο μοναδικος αποθηκευτικος χωρος πανω στο μηχανακι ή εχει και κατω απο την σελα λιγο χωρο;;; Ευχαριστω και παλι για την βοηθεια

  14. #89
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Petren ...τι εκανες τελικα...εξαφανιστηκες !!!

  15. #90
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Riko1234 Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστω πολυ.Μια τελευταια ερωτηση θα ηθελα να σου κανω.Απο κατι εκθεσεις στο youtube εχω παρατηρησει οτι εχει ενα πραγμα σαν βαλιτσακι στην πισω αριστερα μερια (στο σημειο που ειναι η εξατμιση αλλα απο την αλλη πλευρα).Ειναι ο μοναδικος αποθηκευτικος χωρος πανω στο μηχανακι ή εχει και κατω απο την σελα λιγο χωρο;;; Ευχαριστω και παλι για την βοηθεια

    Για σου φίλε, αριστερά στο μηχανάκι, πίσω υπάρχει η εργαλειοθήκη (είναι κατασκευασμένη από μαλακό πλαστικό υλικό).
    Άλλους χώρους αποθήκευσης το remix δεν έχει.
    Εγώ έβαλα πίσω μια σχάρα από το αδελφακι του(leopard) και ένα top case 28 λίτρων (παίρνει μέσα ένα κράνος φουλφεις,γάντια και αδιάβροχο) και είμαι μια χαρά.Ποιο μεγάλο θα έδειχνε άσχημα πάνω στο μηχανάκι.
    Για αρχαριο οδηγό που έχει βαρεθεί της λακούβες πιστεύω είναι ιδανικό.
    Όμως σε λίγους μήνες θα το αποχαιρετήσω για κάτι μεγαλύτερο.

Σελίδα 6 από 19 ΠρώτοΠρώτο 123456789101116 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. daytona sprinter 125
    από notakos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2019, 12:53
  2. Ελαστικά για Daytona Sprinter 125
    από Undertaker313 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2011, 02:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF