Σελίδα 12 από 19 ΠρώτοΠρώτο ... 27891011121314151617 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 166 έως 180 από 273

Θέμα: Daytona remix 125

  1. #166
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    υπαρχει περιπτωση να εχει στραβωσει το πισω γραναζι..και μια να τεντωνει..μια να χαλαρωρει...
    με ελευθερο τον πισω τροχο..κοιτα το γραναζι...

  2. #167
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DRAKONET Προβολή μηνύματος
    υπαρχει περιπτωση να εχει στραβωσει το πισω γραναζι..και μια να τεντωνει..μια να χαλαρωρει...
    με ελευθερο τον πισω τροχο..κοιτα το γραναζι...
    Εννοεις να λύσω την αλυσιδα και να δω αν είναι στραβό το γραναζι?
    Υ.γ Σρρυ που ρωταω συνεχεια απλα δεν έχω μεγαλη εμπειρία ειχα ενα modenas kriss 115 κυβικα σαν πιτσιρικας και το μονο που του κανα αρχές καλοκαιριου το πηγαινα συνεργειο για σερβις και μετα μεσα στο καλοκαιρι του αλλαζα μια φορα λαδια και μπουζι αν χρειαζόταν καποια στιγμη και ούτε αλυσιδες λυπαινα οτι τπτ και ουτε ετριζε ούτε τπτ και πήγαινα και σε χωματόδρομους συνέχεια (μεσα στην σκονη και στην λάσπη ηταν ολη την ώρα)
    Τελευταία τροποποίηση από masterone; 03/04/2019 στις 19:23.

  3. #168
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Ο DRAKONET εννοεί να σηκώσεις με κάτι το μηχανάκι έτσι ώστε η πίσω ρόδα να είναι στον αέρα. Να πας από πίσω να δεις όταν γυρίζεις με το χέρι την ρόδα, πως συμπεριφέρεται η αλυσίδα. Αν μια τεντώνει και μια χαλαρώνει απότομα τότε το γρανάζι σου μάλλον είναι στραβό.
    Αν είναι στραβό το γρανάζι φαίνεται και με το μάτι από πίσω γυρνώντας την ρόδα.

  4. #169
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Α οκ ευχαριστώ ναι θα το κανω αυριο αυτο που θα εχει φως

  5. #170
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Τσεκαρα σημερα μην τυχον ειναι κανενα γραναζακι στραβωμενο αλλα τπτ ολα φαινονται μια χαρα και η λειτουργία της αλυσιδας σωστή δεν εχει αποτομα τεντωματα ξετεντωματα πέρα απο τα φυσιολογικά το πολυ 5mm πανω κατω. Της εριξα και σημερα μετα την βολτα γρασσο και σταματησε να τριζει. Θα δω πως θα παει μετα απο ποσα χλμτρα θα ξαναρχισει να τριζει και το επομενο π θα κάνω να αλλαξω μαρκα γρασσου γτ εχω ενα της feral που πηρα απο βενζιναδικο εδω του νησιού καθως δεν έβρισκα κατι καλύτερο

  6. #171
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Αφού το γρανάζι είναι εντάξει τότε μάλλον έπεσες σε ιδιότροπη αλυσίδα.
    Ρίξε της και κάνα δυο μπινελικια και θα δεις, που θα πάει, θα στρώσει, θέλει δεν θέλει.

  7. #172
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    το πολυ να την αλλαξεις

  8. #173
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/12/2018
    Μηνύματα
    13
    μετα απο πολυ καιρο ψαξιματος και επειτα απο απειρες προσπαθειες να βρω ενα remix euro4 μεταχειρισμενο αποφασισα να αλλαξω επιλογη και να παω σε κατι πιο φθηνο (αφου δεν μπορω να εχω αυτο που θελω,τουλαχιστον ας μην πληρωσω πολλα)...εχει κανεις καποια αποψη για το daytona monster 125???

  9. #174
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Το εψαχνα και εγω στην αρχη το συγκεκριμένο μηχανακι γτ μου αρεσε πολυ αλλα δεν το εβρισκα διαθεσιμο πουθενα αν και για εμενα καλυτερα μεινε μακρια απο daytona μοτοσυκλετακια καθως δεν έχουν κυκλοφορήσει πολυ και εχουν προβλημα με τα ανταλλακτικά. Περιμενα για το remix 2 εξαρτήματα 6 μηνες που μου χαλασαν τον πρωτο μηνα χρησης και τελικα το ενα εξαρτημα (κοντερ) δεν ηταν χαλασμενο και εφταιγε ο αισθητήρας και δεν ξερω ποσο ακομα θα περιμενω. Τι να την κανω την εγγυηση αν δεν εχω σωστο μηχανακι στα χερια μου. Αν ηταν να ξανακανω παρομοια αγορα θα πηγαινα σε honda cbf 125 μεταχειρισμένο

  10. #175
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/12/2018
    Μηνύματα
    13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από masterone Προβολή μηνύματος
    Το εψαχνα και εγω στην αρχη το συγκεκριμένο μηχανακι γτ μου αρεσε πολυ αλλα δεν το εβρισκα διαθεσιμο πουθενα αν και για εμενα καλυτερα μεινε μακρια απο daytona μοτοσυκλετακια καθως δεν έχουν κυκλοφορήσει πολυ και εχουν προβλημα με τα ανταλλακτικά. Περιμενα για το remix 2 εξαρτήματα 6 μηνες που μου χαλασαν τον πρωτο μηνα χρησης και τελικα το ενα εξαρτημα (κοντερ) δεν ηταν χαλασμενο και εφταιγε ο αισθητήρας και δεν ξερω ποσο ακομα θα περιμενω. Τι να την κανω την εγγυηση αν δεν εχω σωστο μηχανακι στα χερια μου. Αν ηταν να ξανακανω παρομοια αγορα θα πηγαινα σε honda cbf 125 μεταχειρισμένο
    Δηλαδη εσυ δεν εισαι ικανοποιημενος με την εγγυηση της daytona;παντως σε αντιθεση με το ρεμιξ που το απεσυραν ως προβληματικο,το monster 125 συνεχιζει να το φερνει ο γκοργκολης

  11. #176
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Εγω δεν είμαι προσωπικά ισως γιατι εχω το remix και εχω προβληματα απο την αρχή βλακειες μεν αλλα αδικαιολόγητα για καινουριο μηχανακι και αδικαιολόγητη και η τοσο μεγαλη καθυστερηση σε ανταλλακτικά (6μηνες)για αυτο daytona μονο σε παπι θα ξαναπηγαινα που εχουν πουλησει αρκετα και υπαρχει ανταλλακτικά. Αν δεν μπορει να υποστηρίξει ενα μηχανάκι ας μην το βγαλει ή ας το δωσει φθηνότερα και να πει οτι δεν καλυβει εγγύηση

  12. #177
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Επανερχομαι στο θεμα της αλυσιδας μετα απο 20 χλμτρα μεσα στην πολη αρχισε παλι να τριζει βεβαια το ειχα σε ακινησια 4-5 μερες και ηταν έξω στην βροχή γτ δεν εχω εσωτερικο χωρο να το βαλω οποτε μπορει να το επηρέασε και αυτο. Τωρα το επομενο που θα κανω ειναι να παρω καλυτερο γρασσο και να την καθαρισω παλι με παραφινέλαιο απο την αρχή και να ριξω το νεο γρασσο και αν συνεχίσει τα ιδια παλι θα την αλλαξω μετα γιατι και το να ριχνω καθε 20 χλμτρα γρασσο θα ειναι περισσότερο κοστοβορο καθως θα μ τελειώνει το γρασσο και θα πρέπει να παιρνω καινουριο συνεχεια. Ειμαι αναμεσα σε αυτα τα δυο http://www.trade-wind.gr/chemical/ma...5-oz-1467.html. https://www.skroutz.gr/c/1257/moto_c...&order_dir=asc. που διαβασα οτι ειναι καλα. Ποιο απο τα 2 λετε να προτιμησω?

  13. #178
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Δοκίμασε βαλβολινη

  14. #179
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Δοκίμασε βαλβολινη
    https://www.skroutz.gr/s/13713652/Av...0W-90-1lt.html κανει τέτοια βαλβολινη? Επηρεαζει αν εχει λαστιχακια η αλυσιδα ή κανει για ολες? Επισης νομιζω οτι λερωνει πολυ ζαντες και τα σχετικα ή δεν ισχυει?

  15. #180
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    http://www.rs200.gr/product/mgl-2-sae-90-4/ βρηκα αυτη την βαλβολινη ελπιζω να κανει και να μην παιζει ρολο η μαρκα


    Edit: Εκανα καθαρισμο με παραφινελαιο και λιπανση με βαλβολινη. Φυσιολογικά θα πρέπει να μ βγαλει τουλάχιστον 200 χιλιομετρα χωρις τριγμους. Επίσης ανοιξα και καθαρισα και το μπροστα γραναζι καθως ειχε γεμίσει μακα απο τα γρασσα οπως είδα. Θα επανελθω οταν αρχισει να ξανατριζει(ελπιζω οχι συντομα) ειδάλλως αν δεν τριζει καθε 200-300 χλμτρα θα την περναω με βαλβολινη και καθε 1000-1500 θα την καθαρίζω

    Edit2: Μετα απο καθαρισμο με το παραφινέλαιο και λιπανση με βαλβολινη δεν προλαβα να κανω ουτε 5 χλμτρα και αρχισε να τριζει παλι
    Τελευταία τροποποίηση από masterone; 13/04/2019 στις 17:10.

Σελίδα 12 από 19 ΠρώτοΠρώτο ... 27891011121314151617 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. daytona sprinter 125
    από notakos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2019, 11:53
  2. Ελαστικά για Daytona Sprinter 125
    από Undertaker313 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2011, 01:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF