Σελίδα 1 από 19 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 273

Θέμα: Daytona remix 125

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/08/2018
    Μηνύματα
    3

    Daytona remix 125

    Καλησπεριζω την ομάδα. Τον Περασμένο Απρίλιο είδα από κοντά στην έκθεση μοτοσικλετας αυτό το εργαλείο. Μου φάνηκε ωραίο. Λόγω οικονομικών κοιτάζω Μόνο 125 αρια. Λαμβάνοντας υπόψη και το ύψος μου 1,80 μου τράβηξε ακόμη πιο που το ενδιαφέρον. Το έχει κανείς το εργαλείο; Όλες οι απόψεις δεκτές.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Φίλε πρώτη φορά γράφω και ο λόγος είναι γιατί τυχαία είδα την ερώτηση σου.
    Πριν λίγες μέρες αγόρασα το daytona remix 125 το ιντζεξιον.Το πήρα μετά από πολλά χρόνια με παπια και 1.6 χρόνο με 300αρη σκούτερ.Ο μοναδικός λόγος που το πήρα είναι για γίνει το σχολείο μου για οδήγηση με συμπλέκτη μια και δεν έχω ιδέα.Επισης βαρέθηκα τους χάλια δρόμους της Μοναστηρίου (Θεσ/νίκη) που είναι γεμάτο λακούβες και δεν παλεύονται με παπια και σκούτερ.Στο θέμα μας τώρα.
    Είμαι στο στρώσιμο ακόμη γι'αυτό θα σου δώσω όσες πληροφορίες μπορώ.
    Χιλιόμετρα που έχω κάνει 320.
    Ύψος σέλας μετρημένο από εμένα 88cm.
    Απόσταση από το έδαφος 23cm.
    Με ένα πρόχειρο υπολογισμό μου έκαψε περίπου 3.35 λίτρα στα 100 χιλιόμετρα με οδήγηση περισσότερο έξω λιγότερο κέντρο με max ταχύτητα τα 60 χιλιόμετρα.
    Αναρτήσεις μια χαρά .Ωραίο πράγμα να βλέπεις μια λακκούβα και να μην σε πολύ νοιάζει αν θα πέσεις μέσα.(ασφάλεια).
    Είμαι 1.78 και 74 κιλα.Παταω σχεδόν όλο το πόδι μου κάτω.Ενας από τους λόγους που το αγόρασα να πατάω καλά και τα δύο πόδια.Φαντασου να είσαι αρχάριος και να παλεύεις να ισορροπήσεις ότι χειρότερο.
    Σέλα μετά από 50-60 χιλιόμετρα ψιλοπιανεσαι
    αν και γι'αυτό το πολύ πολύ κανείς μια στάση για ξεμουδιασμα .
    Αίσθηση στην οδήγηση σαν να οδηγας ένα ψηλό πάπι με χοντρές ροδες,πολύ ελαφρύ.
    Τώρα τα αρνητικά.
    Το βεντζινομετρο στο καντράν ότι νανε από τις 10 γραμμουλες που έχει έφτασα στις δύο και είχα μέσα ,γιατί γέμισα, 4λιτρα σχεδόν δηλαδή μισό τεποζιτο.
    Τα φώτα του πολύ αδύναμα και η μεγάλη όχι κάτι το ιδιαίτερο.
    Πιο εύκολα βρίσκεις νεκρά κατεβάζοντας από δευτερα και σπάνια ανεβάζοντας από πρώτη.
    Αλλά μπορεί να φτιάξει με το καιρο.
    Ο πλαγιοστατης θέλει δυνατό πόδι.
    Ένα από τα καλά που ξέχασα να πω είναι ότι έχει δυνατή κόρνα κάτι πολύ χρήσιμο.
    Αυτά τα ολίγα.Θα επανέλθω εν καιρό όταν το στρώσω και έχω πλήρη εικόνα.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/08/2018
    Μηνύματα
    3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sebastian1980 Προβολή μηνύματος
    Φίλε πρώτη φορά γράφω και ο λόγος είναι γιατί τυχαία είδα την ερώτηση σου.
    Πριν λίγες μέρες αγόρασα το daytona remix 125 το ιντζεξιον.Το πήρα μετά από πολλά χρόνια με παπια και 1.6 χρόνο με 300αρη σκούτερ.Ο μοναδικός λόγος που το πήρα είναι για γίνει το σχολείο μου για οδήγηση με συμπλέκτη μια και δεν έχω ιδέα.Επισης βαρέθηκα τους χάλια δρόμους της Μοναστηρίου (Θεσ/νίκη) που είναι γεμάτο λακούβες και δεν παλεύονται με παπια και σκούτερ.Στο θέμα μας τώρα.
    Είμαι στο στρώσιμο ακόμη γι'αυτό θα σου δώσω όσες πληροφορίες μπορώ.
    Χιλιόμετρα που έχω κάνει 320.
    Ύψος σέλας μετρημένο από εμένα 88cm.
    Απόσταση από το έδαφος 23cm.
    Με ένα πρόχειρο υπολογισμό μου έκαψε περίπου 3.35 λίτρα στα 100 χιλιόμετρα με οδήγηση περισσότερο έξω λιγότερο κέντρο με max ταχύτητα τα 60 χιλιόμετρα.
    Αναρτήσεις μια χαρά .Ωραίο πράγμα να βλέπεις μια λακκούβα και να μην σε πολύ νοιάζει αν θα πέσεις μέσα.(ασφάλεια).
    Είμαι 1.78 και 74 κιλα.Παταω σχεδόν όλο το πόδι μου κάτω.Ενας από τους λόγους που το αγόρασα να πατάω καλά και τα δύο πόδια.Φαντασου να είσαι αρχάριος και να παλεύεις να ισορροπήσεις ότι χειρότερο.
    Σέλα μετά από 50-60 χιλιόμετρα ψιλοπιανεσαι
    αν και γι'αυτό το πολύ πολύ κανείς μια στάση για ξεμουδιασμα .
    Αίσθηση στην οδήγηση σαν να οδηγας ένα ψηλό πάπι με χοντρές ροδες,πολύ ελαφρύ.
    Τώρα τα αρνητικά.
    Το βεντζινομετρο στο καντράν ότι νανε από τις 10 γραμμουλες που έχει έφτασα στις δύο και είχα μέσα ,γιατί γέμισα, 4λιτρα σχεδόν δηλαδή μισό τεποζιτο.
    Τα φώτα του πολύ αδύναμα και η μεγάλη όχι κάτι το ιδιαίτερο.
    Πιο εύκολα βρίσκεις νεκρά κατεβάζοντας από δευτερα και σπάνια ανεβάζοντας από πρώτη.
    Αλλά μπορεί να φτιάξει με το καιρο.
    Ο πλαγιοστατης θέλει δυνατό πόδι.
    Ένα από τα καλά που ξέχασα να πω είναι ότι έχει δυνατή κόρνα κάτι πολύ χρήσιμο.
    Αυτά τα ολίγα.Θα επανέλθω εν καιρό όταν το στρώσω και έχω πλήρη εικόνα.
    Καλησπέρα φίλε! Επελεξες το injection βλέπω όχι το καρμπυρατερατο. Ισχύει ότι τα παπια δεν έχουν αναρτήσεις. Επίσης και γω δεν είχα θέμα με το ύψος. Όσον αφορά την κατανάλωση τώρα πολλά μου φαίνονται για 125ρι όχημα τα 3.35 λ/100χιλιόμετρα. Τόσα καίει ένα 250ρι περίπου. Ο μόνος λόγος να το δικαιολογησω είναι το στρώσιμο. Έχεις δοκιμάσει να βάλεις δεύτερο άτομο πίσω; Το βενζινομετρο εννοείς πως δεν ανταποκρινεται στη πραγματική ποσότητα βενζίνης που έχει το τεποζιτο; Κακό αυτό με τα φώτα εκτός αν μπορείς να τα βελτιώσεις με κάποιο τρόπο.. Τη Δευτέρα σα ταχύτητα την βάζεις εύκολα γιατί εκεί έχω ακούσει αντίστοιχες δυσκολίες..; ?Τώρα αυτό τελικιαζει στα 100 και κρατα μια ταχύτητα ας πούμε των 80 χιλιομέτρων; Ελπίζω μη σε επρηξα με τις συνεχόμενες ερωτήσεις.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Όχι φίλε δεν με επρηξες.
    Η αλήθεια είναι ότι τα παπιά δεν έχουν τις καλύτερες αναρτήσεις αλλά είναι σκυλιά σε αντοχη και έχουν παφθηνη συντηρηση. Οδηγουσα 9 χρόνια παπι.Πηρα το injection σαν πιο σύγχρονο και με περισσότερα πλεονεκτήματα σε σχέση με το καρμπυρατέρ εκτός μόνο ότι δεν μπορείς εύκολα να το πειραξης και να του αλλάξεις κυλινδροπιστονο για να ανεβάσεις τα κυβικά αν και εγώ δεν πειράζω ποτέ τα μηχανάκια μου τα αφήνω μαμά.Τωρα για την κατανάλωση και εμένα μου φάνηκε υπερβολικό το νούμερο αλλά μπορεί να έχω κάνει κάποιο λαθος.Πιστευω σε 3-4 γεμίσματα θα έχω κάποια εικόνα.Αν και για να καταλάβεις πόσο καίει θα πρέπει πρώτα να στρωθει.
    Δεύτερο άτομο σε στρώσιμο 125 μηχανής για εμένα απαγορεύεται και για την μηχανή και για το οδηγό.Φαντασου τρακτέρ να πηγαίνει με 40 σε δρόμο με ανηφορική κλίση και από πίσω εσύ με δεύτερο άτομο να θες να προσπεράσεις ενώ στην αριστερή λωρίδα να περνάνε σφαίρα άντε περνά χωρίς να κινδυνεύσεις και να ταλαιπωρείς το κινητήρα.Σε μοτοσυκλέτα 300-500 κυβικων εκεί ναι βάζεις δεύτερο άτομο και ας είναι και στο στρώσιμο, έχεις ροπή,έχεις δύναμη έχεις ασφάλεια.
    Οι ταχύτητες μπαίνουν εύκολα και ο συμπλέκτης είναι βούτυρο η νεκρά δεν μπαίνει εύκολα.Αυτο όμως μπορεί και να διορθωθεί από μόνο του,να μην ξεχνάμε ότι το μηχανάκι έχει 320 χιλιόμετρα στο κοντέρ.
    Το βεντζινομετρο μου είπε και ο άνθρωπος από εκεί που το πήρα να μην το πολύεμπιστεύομαι.Με το καιρο θα δω αν αυτό ισχύει.
    Τώρα αυτό που γράφεις για 100 και 80 χιλιόμετρα αν δεν στρωθει καλά δεν το ξέρω γιατί δεν το έχω ανοίξει ακόμη.Εχει 11,5 άλογα τώρα αν αποδειχθουν στην πορεία μουλάρια θα δούμε.
    Μετά από κάποιες δουλειές που είχα, ήθελα αύριο να κάνω καμιά βόλτα των 100 χιλιομέτρων με στάσεις να το χαρώ λίγο το μηχανάκι και δίνουν δύο μέρες βροχές.
    Την τύχη μου μέσα.

  5. #5
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Καλορίζικο, 2200 ειναι καλη τιμη για το μηχανάκι, ο γιαπωνεζος ανταγωνιστής tracker d 150 κοστιζει 50% παραπανω.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Ευχαριστώ φίλε να σε καλά.2250€ κόστισε μείον 65€(άδειες, τέλη) που μου τα έκανε δώρο το μαγαζί.Δηλαδη τελική τιμή 2185€.Του έβαλα και μια σχάρα μανισια(αυτή που φοράει το αδελφακι του leopard)μαζί με ένα top case 28 λίτρων +65€.Κατι που θεωρούσα απαραίτητο, για να μην κυκλοφορείς πάντα με ένα σάκο στην πλάτη.Νομιζα ότι εμφανισιακά θα το χαλούσε το top case αλλά επειδή είναι μικρό κούμπωσε καλά στην εικόνα του.
    Τώρα για φωτογραφίες αν μάθω πως ανεβάζει στο φόρουμ θα βάλω.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    [QUOTE=Sebastian1980;2950657]Ευχαριστώ φίλε να σε καλά.2250€ κόστισε μείον 65€(άδειες, τέλη) που μου τα έκανε δώρο το μαγαζί.Δηλαδη τελική τιμή 2185€.Του έβαλα και μια σχάρα μανισια(αυτή που φοράει το αδελφακι του leopard)μαζί με ένα top case 28 λίτρων +65€.Κατι που θεωρούσα απαραίτητο, για να μην κυκλοφορείς πάντα με ένα σάκο στην πλάτη.Νομιζα ότι εμφανισιακά θα το χαλούσε το top case αλλά επειδή είναι μικρό κούμπωσε καλά στην εικόνα του.
    Τώρα για φωτογραφίες αν μάθω πως ανεβάζει στο φόρουμ θα βάλω.

    καλο ριζικο....καλη επιλογη εκανες τιμιο για τα χρηματα που εδωσες...κυριως τερμα...λακουβες σαμαρια καπακια υπονομων....κακοτεχνιες στον δρομο !

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Ευχαριστώ φιλε.Ελπιζω να αποδειχθεί τίμιο.Εκει που κάθε μέρα με το σκούτερ που έχω προσπαθούσα να αποφεύγω τις λακούβες τώρα περνάω από πάνω.
    Να διευκρινίσω ότι τις λακούβες τις νιώθεις όταν περνάς από πάνω αλλά οι αναρτήσεις τις
    αποσβένουν πολύ καλά και στον οδηγό περνά ένα πολύ μικρό μέρος αυτων.
    Τώρα όταν μάθω με το καλό την οδήγηση με συμπλέκτη και αποκτήσω κάποιο εμπειρία θα
    αγοράσω ένα ψευτοεντουρο να πάρω τα βουνά.
    Ένας από τους λόγους που το αγόρασα είναι γιατί είναι ψηλό 88cm με σχετικά μικρή σέλα και η μετάβαση μου σε ψευτοεντουρο θα ήταν πιο εύκολη.
    Σε ένα χρόνο αν πάνε όλα καλά και δώσω το sym GTS ,ο ορισμός του τιμιου σκούτερ,με βλέπω για crf 250 rally η new ktm 390 στυλ rally.
    Μάλλον έχω κάνει λάθος με την κατανάλωση που είχα γράψει πιο πάνω.Δηλαδη 3.35/100.
    Γέμισα ακριβώς στα 200χιλιομετρα κοντέρ μέχρι τέρμα.Εχω τώρα 397 πες 400.Εχω κάνει δηλαδή σχεδόν 200χιλιομετρα και στο βεντζινομετρο έχω 6 γραμμές από τις 10 που εχει άρα αποκλείεται να είμαι σωστός στον υπολογισμό μου.Θα εξαντλήσω την βενζίνη μέχρι να μου σβήσει που λέει ο λόγος για να δω.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Επανέρχομαι δριμύτερος.
    Τελικά είχα κάνει μεγάλο λάθος με την κατανάλωση του remix.Ειχα γεμίσει όταν είχα ακριβώς 200 χιλιόμετρα. Το φουλαρα εχθές στα 535 και πήρε 7,4 λίτρα. Δηλαδή έκαψε για 335 χιλιόμετρα 7,4 με max ταχύτητα τα 60χιλ/ώρα που μας κάνει κατανάλωση 2,2 στα 100. Είχα μέσα δηλαδή 10,6-7,4=3,2 λίτρα.
    Τώρα θα μου πεις αφού είπες ότι θα εξαντλήσεις ολη την βενζίνη για να δεις πόσα χιλιόμετρα βγάζει, γιατί δεν το έκανες;.Είχα να διανύσω χιλιόμετρα σε ερημιές και χωράφια.Το βενζινομετρο στα 318 χιλιόμετρα είχε μείνει μια γραμμή και αναβοσβηνε.Λεω: (θα έχει πλάκα να μείνω μες στις ερημιές 5.45 το πρωί,είχα πάει για τρυγόνια ) γι'αυτό και γέμισα μετά από 17 χιλιόμετρα.
    Άρα το συμπέρασμα που βγαίνει για το remix είναι ότι σωστά μάλλον (δεν έχει στρωθει ακόμη η μοτο μου) δίνουν κατανάλωση 2.3 λίτρα στα 100 .Τώρα και 2.5 να φτάσει, μια χαρά είναι.Το inova παπι που είχα παλιά έκαιγε 2.3-2.4 λίτρα.
    Τώρα το βενζινομετρο όντως έχει πρόβλημα.Δεν μπορεί να δείχνει μια γραμμή που αναβοσβηνει όταν μέσα έχεις 3.2λιτρα, δηλαδή σχεδόν το 1/3 του τεποζιτου γιατί αυτό σε τρομάζει ενώ έχεις ακόμη περίπου 145 χιλιόμετρα αυτονομία.
    Με κάποιους υπολογισμούς που έχω κάνει το remix έχει με γεμάτο τεποζιτο μέχρι τέρμα αν το πηγαίνεις με max ταχύτητα τα 60 χιλιόμετρα την ώρα αυτονομία 481 χιλιόμετρα.
    Σίγουρα όμως κανείς δεν θα το αγόραζε για πηγαίνει με 60.
    Αν με max ταχύτητα τα 100(που πιστεύω να τα πιάνει χωρίς να ζοριζεται)καεί 2,5-2.6 και έχει αυτονομία περίπου τα 400 χιλιόμετρα τότε ήμαστε μια χαρά.
    Άντε να τελειώσει αυτό το στρώσιμο γιατί δεν αντέχω άλλο να πηγαίνω σαν χελώνα. Ανεβαίνω μετά στο GTS sym 300 και μου φαίνεται πύραυλος.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/08/2018
    Μηνύματα
    3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sebastian1980 Προβολή μηνύματος
    Επανέρχομαι δριμύτερος.
    Τελικά είχα κάνει μεγάλο λάθος με την κατανάλωση του remix.Ειχα γεμίσει όταν είχα ακριβώς 200 χιλιόμετρα. Το φουλαρα εχθές στα 535 και πήρε 7,4 λίτρα. Δηλαδή έκαψε για 335 χιλιόμετρα 7,4 με max ταχύτητα τα 60χιλ/ώρα που μας κάνει κατανάλωση 2,2 στα 100. Είχα μέσα δηλαδή 10,6-7,4=3,2 λίτρα.
    Τώρα θα μου πεις αφού είπες ότι θα εξαντλήσεις ολη την βενζίνη για να δεις πόσα χιλιόμετρα βγάζει, γιατί δεν το έκανες;.Είχα να διανύσω χιλιόμετρα σε ερημιές και χωράφια.Το βενζινομετρο στα 318 χιλιόμετρα είχε μείνει μια γραμμή και αναβοσβηνε.Λεω: (θα έχει πλάκα να μείνω μες στις ερημιές 5.45 το πρωί,είχα πάει για τρυγόνια ) γι'αυτό και γέμισα μετά από 17 χιλιόμετρα.
    Άρα το συμπέρασμα που βγαίνει για το remix είναι ότι σωστά μάλλον (δεν έχει στρωθει ακόμη η μοτο μου) δίνουν κατανάλωση 2.3 λίτρα στα 100 .Τώρα και 2.5 να φτάσει, μια χαρά είναι.Το inova παπι που είχα παλιά έκαιγε 2.3-2.4 λίτρα.
    Τώρα το βενζινομετρο όντως έχει πρόβλημα.Δεν μπορεί να δείχνει μια γραμμή που αναβοσβηνει όταν μέσα έχεις 3.2λιτρα, δηλαδή σχεδόν το 1/3 του τεποζιτου γιατί αυτό σε τρομάζει ενώ έχεις ακόμη περίπου 145 χιλιόμετρα αυτονομία.
    Με κάποιους υπολογισμούς που έχω κάνει το remix έχει με γεμάτο τεποζιτο μέχρι τέρμα αν το πηγαίνεις με max ταχύτητα τα 60 χιλιόμετρα την ώρα αυτονομία 481 χιλιόμετρα.
    Σίγουρα όμως κανείς δεν θα το αγόραζε για πηγαίνει με 60.
    Αν με max ταχύτητα τα 100(που πιστεύω να τα πιάνει χωρίς να ζοριζεται)καεί 2,5-2.6 και έχει αυτονομία περίπου τα 400 χιλιόμετρα τότε ήμαστε μια χαρά.
    Άντε να τελειώσει αυτό το στρώσιμο γιατί δεν αντέχω άλλο να πηγαίνω σαν χελώνα. Ανεβαίνω μετά στο GTS sym 300 και μου φαίνεται πύραυλος.
    Έλα φίλος. Αυτή ναι μου φαίνεται πιο λογική κατανάλωση! Καλά κάνεις και προσέχεις στο στρώσιμο. Καλές βόλτες να έχεις και εδώ είμαστε για να μαθαίνουμε για το νέο μηχανάκι σου! Καλορίζικο!!

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Ευχαριστώ φίλε να σε καλά
    Άντε να τελειώσει το ρημαδοστρωσιμο να δούμε τι πήραμε.

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/12/2017
    Μηνύματα
    62
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sebastian1980 Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ φίλε να σε καλά
    Άντε να τελειώσει το ρημαδοστρωσιμο να δούμε τι πήραμε.
    Ολα τα καινουρια κινεζικα και μη δεν εχουν ρεκτιφιε πλεον κοβονται με λειζερ Δεν χρειαζεται να πηγαινεις σαν χελωνα
    Ακομα και να εχει ρεκτιφιε εχει το βασικο στρωσιμο απο το εργοστασιο
    Αρκει να μην το σπας Το πραγματικο στρωσιμο κυλινδρου-ελλατηριων δεν εχει καμμια σχεση με το να πηγαινεις αργα
    συνεχεια Οδηγα το κανονικα Εμενα παντως με ενδιαφερει μονο με 200αρη κυλινδρο αυτο το μοντελο αλλα βλεπω οτι δεν υπαρχουν στον καταλογο νταιτονα

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/12/2017
    Μηνύματα
    62
    Η μαλλον ακομα καλυτερα θα προτιμουσα το πανθερ 125 με 200αρη κυλινδρο
    Που ειναι και -φθηνοτερο- 340 ευρω διαφορα και με επαρκης αναρτησεις για την πολη
    @Σεβαστιαν1980 Σε συμβουλευω να αλλαξεις το κυλινδροπιστονο ΓΡΗΓΟΡΑ αν εχεις σκοπο να κρατησεις για πολυ καιρο το μηχανακι και εχεις και 300 σκουτερ Τελικα σε καποια στιγμη θα αγανακτησεις
    Τελευταία τροποποίηση από kiao; 12/09/2018 στις 03:55.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kiao Προβολή μηνύματος
    Ολα τα καινουρια κινεζικα και μη δεν εχουν ρεκτιφιε πλεον κοβονται με λειζερ Δεν χρειαζεται να πηγαινεις σαν χελωνα
    Ακομα και να εχει ρεκτιφιε εχει το βασικο στρωσιμο απο το εργοστασιο
    Αρκει να μην το σπας Το πραγματικο στρωσιμο κυλινδρου-ελλατηριων δεν εχει καμμια σχεση με το να πηγαινεις αργα
    συνεχεια Οδηγα το κανονικα Εμενα παντως με ενδιαφερει μονο με 200αρη κυλινδρο αυτο το μοντελο αλλα βλεπω οτι δεν υπαρχουν στον καταλογο νταιτονα
    ΔΕ μπορω να καταλαβω αυτο που λες για λειζερ..και οτι δεν εχουν ρεκτιφιε...κατι εχω χασει μαλλον!
    Το στρωσιμο τωρα...οχι δεν πας σαν χελωνα...πας μεχρι ενα οριο στροφων ομως...και σιγουρα να μην το σπας οπως λες και εσυ... το ΒΑΣΙΚΟ στρωσιμο που αναφερεις δεν ειναι στρωσιμο...απλα μπαινει σε λειτουργια το μοτερ για καποιες ωρες για να διαπιστωθει η σωστη λειτουργια του αλλα σε αυτο το κομματι το μοτερ δεν κουβαλαει βαρος σκελετου..ουτε επιβατων. οποτε ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ... η πολυ συντηρητικη οδηγηση...και μαλιστα 1 αλλαγη λαδιων στα 500...μια στα 1000και αν μπορει καποιος οικονομικα καθε 1500 παλι αλλαγη μεχρι τα πρωτα 5-6κ χλμ......τελος κατι που εχει γινει γνωστο και το οποιο κανω και εγω γυρω απο το φιλτρο λαδιου (εφοσον ειναι εξωτερικο τα μικρα κυβικα ειναι εσω)...βαλτε μαγνητες περιμετρικα για να κατακρατησετε οτι γρεζι υπαρχει απο τις τριβες στο μοτερ...θα παθετε πλακα εαν ανοιξετε ενα και δειτε μεσα

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/12/2017
    Μηνύματα
    62
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DRAKONET Προβολή μηνύματος
    ΔΕ μπορω να καταλαβω αυτο που λες για λειζερ..και οτι δεν εχουν ρεκτιφιε...κατι εχω χασει μαλλον!
    Το στρωσιμο τωρα...οχι δεν πας σαν χελωνα...πας μεχρι ενα οριο στροφων ομως...και σιγουρα να μην το σπας οπως λες και εσυ... το ΒΑΣΙΚΟ στρωσιμο που αναφερεις δεν ειναι στρωσιμο...απλα μπαινει σε λειτουργια το μοτερ για καποιες ωρες για να διαπιστωθει η σωστη λειτουργια του αλλα σε αυτο το κομματι το μοτερ δεν κουβαλαει βαρος σκελετου..ουτε επιβατων. οποτε ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ... η πολυ συντηρητικη οδηγηση...και μαλιστα 1 αλλαγη λαδιων στα 500...μια στα 1000και αν μπορει καποιος οικονομικα καθε 1500 παλι αλλαγη μεχρι τα πρωτα 5-6κ χλμ......τελος κατι που εχει γινει γνωστο και το οποιο κανω και εγω γυρω απο το φιλτρο λαδιου (εφοσον ειναι εξωτερικο τα μικρα κυβικα ειναι εσω)...βαλτε μαγνητες περιμετρικα για να κατακρατησετε οτι γρεζι υπαρχει απο τις τριβες στο μοτερ...θα παθετε πλακα εαν ανοιξετε ενα και δειτε μεσα
    Για τα στρωσιματα ειναι αδυνατον να εξηγηθει το τι γινετε μεσα απο ενα μυνημα φορουμ Χρειαζετε 2-3 σελιδες κειμενο
    να καταλαβει ο αλλος πως λειτουργει Ναι χρησιμοποιουνται λειζερ στην κοπη ατσαλιου σημερα για μεγαλυτερη ακριβεια
    που σιγουρα ειναι και ακριβοτερη μεθοδοςΗ δικια μου η παπια κιγουει κοπηκε με λειζερ και δεν το εστρωσα καθολου αμεσως μετα την αγορα το οδηγουσα κανονικα (καθε μερα πολυχρονο πηγαινα Θεσνικη-Χαλκιδικη με 80 χιλ)
    Για τα κυβικα τι λες Εφοσον υπαρχει και σε 200 κυβικα ο ιδιος ακριβως κινιτηρας στο λεοπαρτ δεν θα ηταν πολυ καλυτερα
    να εβγαινε και σε 200 κυβικα το μηχανακι-

Σελίδα 1 από 19 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. daytona sprinter 125
    από notakos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2019, 12:53
  2. Ελαστικά για Daytona Sprinter 125
    από Undertaker313 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2011, 02:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF