Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: Όσα χρόνια και αν περάσουν

  1. #1
    SVατο Μέλος Το avatar του/της Sardasagam
    Εγγραφή
    06/03/2009
    Μηνύματα
    335

    Όσα χρόνια και αν περάσουν

    Πολλααααααά χρόνια μετά τη τελευταία μου βόλτα στο forum μας γενικά και στο thread για τα v2 της Suzuki ειδικά, συναντώ πολλούς motogr-φίλους. Που τα λέγαμε παλιά. Βλέπω τον Μήτσο admin, μέσα συνεχώς.. Και ξαφνικά γίνομαι ξανά 21, με ένα sv1000s ασημί (πιο ασημί πεθαίνεις όμως..), 90 κιλά, που μόλις έχω αποκτήσει το μηχανάκι που από το λύκειο αποτελούσε το απόλυτο μοτοσυκλετιστικό όνειρό μου . Όχι δεν ήθελα gsxr. SV1000s ασημί ήθελα. Το 03. Γιατί έχει λίγο ψηλότερο κώλο. Γιατί ήθελα sv; Ούτε που ήξερα. Είχα και μια αφίσα στο δωμάτιο μου από το περιοδικό μοτο. Ένα κόκκινο γυμνό με γιοσιμούρια, να το χει σηκώσει ο κάγκουρας, με μοικάνα στο κράνος, όρθιος με το ένα πόδι στον αέρα.

    Και ξαφνικά..... θυμάμαι ότι πλέον είμαι 28, 120 κιλά, παντρεμένος, περιμένω σε λίγους μήνες το πρώτο μου παιδί, και το συγκεκριμένο sv της αφίσας είναι το sv του... κουμπάρου μου, που όπως καταλαβαίνετε γνώρισα από δω μέσα! Τί οδηγάω τώρα; SV1000s. Ασημί. Του 03.

    Ίδιο δεν είναι. Άλλαξε κ αυτό όπως άλλαξα και γω. Προσπάθησα να το διώξω είναι η αλήθεια. Όταν μου λέγανε στο τηλέφωνο ότι το θέλουν, τους έλεγα οκ θα σε πάρω να κανονίσουμε να βρεθούμε να το δεις. Και ποτέ δεν τους ξαναέπαιρνα τηλέφωνο. Βρε να μην φεύγει αυτό το μηχανάκι; Τί σκατά;:a13:

    Πάμε πίσω στο 2009. Είχα έναν πήγασο. Τον είχε σιχαθεί ο πατέρας μου....... και του λέω δως το μου στην Αθήνα να το πουλήσω. Μου λέει ξέρεις να οδηγάς; Ε καλά τώρα του λέω. Παίζουμε; Με τα πολλά με τα λίγα, έμαθα να τον "οδηγάω", έβγαλα δίπλωμα, του φόρτωσα τα μπαγκάζια, και τον πήρα Αθήνα που σπούδαζα. Τον πούλησα. Είχα και κάτι οικονομίες στην άκρη από τα καλοκαίρια που δούλευα οικοδομή στο νησί, πέρναμε τότε και κάτι δώρα Πάσχα, Χριστουγέννων κτλ, μου στέλναν και οι γονείς μου 400 ευρά το μήνα και έκανα το σκατό μου παξιμάδι να τα βάλω στην άκρη μπας και πάρω κανα μηχανάκι. Έψαχνα cb 400, έψαχνα fazer 600, bmw gs.... ότι μπορεί να βάλει ο νους σου. Μια μέρα βλέπω μια αγγελία ένα sv1000s πορτοκαλί με 100000, και χαλασμένο σασμάν. 1500 ευρώ. Από τη κ@υλ@ μου παίρνω τηλ τον έμπορα αν και το μηχανάκι ήταν πάρταλο.
    - Ναι γειά σας. Για μία αγγελία παίρνω τηλ. Ένα sv 1000 που έχετε στο car.gr
    - Ναι πιο απο τα δύο;
    - Εεεεε.. το πορτοκαλί. έχετε κιάλλο;
    - Τι να το κάνεις το πορτοκαλί. Έχω ένα ασημί με 20000 χιλιόμετρα σα καινούργιο. Πυροβόλο όπλο. Έλα να το δείς.
    - Εντάξει έρχομαι.

    Λεφτά να το πάρω δεν είχα. Άλλα ήθελα να πάω να το δω. Τη κοπανάω από το "Οπλισμένο σκυρόδεμα 2", και βουρ.
    Πάω το βλέπω... γυάλιζε ολόκληρο. Σα καινούργιο. Το βάζει μπροστά, ακούω τα γιοσιμούργια, με έπιασε ταχυκαρδία. Λέω νταξει ευχαριστώ, θα το σκεφτώ.

    Με τα πολλά με τα λίγα, ένα δίμηνο μετά, με δώρο Πάσχα γιαγιάς και παππού και ένα μηνιάτικο δικό μου και κάτι εργασίες που έκανα για τη σχολή σε συμφοιτητές, πήγα και το αγόρασα.
    Θα μου πείτε βρε μαλακισμένο, να οδηγάς δεν ήξερες, και πήγες κ πήρες το 1000αρι; Εεεεεεε νταξ προσέχω κτλ... Όντως, για πολλά χρόνια κάθε φορά που ανέβαινα στη μηχανή, έλιωνα από το άγχος. Όρθιος, το πολύ 120km/h.

    Στο φόρουμ έμπαινα τότε κανα χρόνο ήδη. Με είχε μάθει όμως τα εξής: Φοράμε κράνος, γάντια, μπότες, μπουφάν... Οπότε, βάζω το μηχανάκι μες το ισόγειο που έμενα και περίμενα να βρω λεφτά να πάω να πάρω κράνος κτλ. Τα πήρα και αυτά. Στη Μυτιλήνη τους κοροιδεύουμε κάτι τέτοιους βέβαια....

    Με τα πολλά με τα λίγα μην σας ζαλίζω άλλο, άρχισαν οι μοτο-καφέδες, μετά τα μοτο-ταξίδια, οι μοτο-Επίδαυροι, οι μοτο-ΑηΓιαννηΡόσιδες, τα Μέγαρα....

    Κάποια χρόνια μετά, ήμουν πολύ γΛήγορος πλεον (που λεμε και σ Μυτιλήν) και δεν μου έκανε το μηχανάκι..
    Νααααα το μπροστινό του ήταν λίγο μαλακό, νααααα το αμορτισεράκι του επίσης, νααααα πέρασε ένα gsxr1000 και είπα το Δεσπότη Παναγιώτη.. Ήταν πολύ λίγο το sv για τη υπεργρηγοράδα μου πανάθεμά με! Αλλά λεφτά δεν είχα. Πάμε πάλι... το σκατό μου παξιμάδι, και να σου τα μπροστινά από gsxr1000 k8, να σου το αμορτισερονι απο gsxr1000 κ4 κτλ κτλ..

    Από ένα σημείο και μετά επειδή υπήρχε και πάπια, μπαίναμε μόνο Μέγαρα. Πυροβόλο όπλο το εργαλείο. Διαβήτης.

  2. #2
    SVατο Μέλος Το avatar του/της Sardasagam
    Εγγραφή
    06/03/2009
    Μηνύματα
    335
    Ε περάσαν πάλι κάτι χρόνια, σταμάτησα το φόρουμ, πήρα πτυχίο, πήγα δόκιμος στο στρατό και ήρθα Μυτιλήνη μόνιμα και έπιασα δουλεία. Όλα αυτά τα χρόνια ο Εσβέκουλας εκέι δίπλα μου, γέρναγε. Κιχ δεν έκανε ΠΟΤΕ. ΤΙΠΟΤΑ! Πατούσα το κουμπάκι και γουργούριζε.

    Τώρα στα γεράματα που λέτε, λέμε με το κμπαρέλιμ, ρε δε πάμε μια Σέρρες να γίνει μακελειό; Είχα να μπώ πίστα κανα 4αρι χρόνια εντωμεταξύ. Αλλά ο εσβέκουλας γέρασε. Αγγελία λέω και δρόμο. Θα πάρω ένα αγωνιάρικο να ουμ, να το χω μόνο για πίστα, μιας και η γυναίκα θέλει σκούτερ με μεγααααάλη σέλα. Ε, έφτασα κοντά σε 1098s, σε rc8, σε mille, σε 999s, (γιατί δεν φτάνει που έχω γίνει βόδι ολόκληρο, άμα το ducati δεν είναι s, δεν λέει) σε διάφορα τέλος πάντων.

    Ένα βράδυ καθώς έψαχνα για μηχανάκι, με ρωτάει η γυναίκα:
    - Γιατί θέλεις άλλο; Δεν είναι καλό το suzuki;
    - Τιιι;;;; Δεν είναι καλός ο SVκουλας;;; Το καλύτερο μηχανάκι του κόσμου είναι!!!!
    - Ε τότε γιατί θέλεις άλλο; Δεν τρέχει καλά στη πίστα;
    - Μια χαρά είναι στη πίστα. .....
    .....
    .....

    Πάντα ήταν καλό αλλά δεν το ήξερα. Δεν είναι το τρελό τούρινγκ, άλλα ταξίδευε καλά. Δεν είναι το απόλυτο εργαλείο πίστας. Αλλά πήγαινε καλά και εκεί μέσα. Δεν έχει το απόλυτο γκάζι. Αλλά έχει μια χαρά γκάζι.

    Σηκώνομαι από το κρεβάτι, πάω γκαράζ, βάζω μπουφάν, κράνος, πατάω μίζα και βγαίνω νυχτερινή βόλτα στο νησί. Αυτό ήταν. Για μένα πάντα θα είναι το καλυτεροτερο μηχανάκι του κόσμου. Δεν είναι ένα μάτσο σίδερα. Έμαθα να οδηγάω εκέι επάνω. Έχω φάει νερό και χαλάζι εκεί επάνω. Έχω κάνει τόσα ταξίδια εκεί επάνω. Με συνοπτικές διαδικασίες, πάω τη φόρμα σε μια μοδίστρα για φάρδεμα, και στήνω στο μυαλό μου το project sv1000rrrrrr racing edition!!! Ανοίγω και το ebay και κλάψανε μανούλες.

    Σέρρες πήγαμε, πρώτη φορά εβερ, και μετά από πόσα χρόνια αποχής από το σπορ. Ο εσβεκουλας δεν μοιάζει πλεόν με εσβέκουλα, το sv1000rrrrrr racing edition project δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα (αλλά προχωράει αυτή τη στιγμή που μιλάμε), παραμένουμε και αναβάτης και μοτοσυκλέτα υπέρβαροι, αλλά το ευχαρηστιθήκαμε και τα δυό μας όσο δεν πάει άλλο. Η γριά, κυνηγούσε rc8, 1098s, cbr, r1 και gsxr λες και ήταν όμοιος μεταξύ ομοίων. Εγώ από ευχαρίστηση μόνο που δεν ούρλιαζα μέσα από το κράνος.

    Έχει περάσει μια βδομάδα από τότε. Είμαι back to base, ο εσβεκουλας είναι Αθήνα για να ολοκληρωθεί το project, και σιγά σιγά αρχίζω να περπατάω φυσιολογικά και να ανεβωκατεβαίνω σκάλες.

    Ένιωσα πράγματα που είχα να νιώσω καιρό. Και με το track day, και με την επίσκεψή μου στο φόρουμ.

    Η σχέση μοτοσυκλέτας - αναβάτη είναι κάτι μοναδικό, που μόνο εμείς καταλαβαίνουμε. Μπορεί να μην το αντιλαμβανόμαστε πάντα, αλλά κατα βάθος το ξέρουμε. Όπως είπα και πριν, το sv1000 (το ΔΙΚΟ μου) είναι το καλύτερο μηχανάκι του κόσμου. Πάντα θα είναι. Ότι και να οδηγώ στο μέλλον. Κάπως έτσι είναι και η σχέση η δικιά μας με τούτο δω το φόρουμ. Οι ώρες που έχω περάσει στο παρελθόν πίσω από την οθόνη του υπολογιστή, δεν ανταλάσσονται με 1000 ώρες καφέδων και αναψυχής. Οι φίλοι που έκανα από δω μέσα είναι φίλοι πραγματικοί. Οι άνθρωποι που γνώρισα από τις διάφορες συνευρέσεις και βόλτες, είναι άνθρωποι άλλης πάστας. Καταλαβαίνεται καλά τι λέω.

    Μου λείψατε όλοι, καλως σας βρήκα πάλι!

    Και να και ο εσβεκουλάς μου.. Το καλύτερο μηχανάκι του κόσμου :
    (Κάτσε τώρα να θυμηθώ πώς ανεβάζουν φωτογραφία..)
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	sv1.jpg 
Προβολές:	363 
Μέγεθος:	41,5 KB 
ID:	359969
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	sv2.jpg 
Προβολές:	365 
Μέγεθος:	98,8 KB 
ID:	359970
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	13263885_10209278178652668_8896164167770191800_n.jpg 
Προβολές:	361 
Μέγεθος:	84,1 KB 
ID:	359971

  3. #3
    Πλαστικά μόνο στα enduro. Το avatar του/της giannis113
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    661


    Οπως μου ειπε ενας φιλος...
    Τι να το κανεις το sv? Θα το παντρευτεις ειναι αντιεμπορικο!
    Μα αυτο θελω να το παντρευτω!!

  4. #4
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.677

    Μ' άρεσε η ιστορία σου! Εύχομαι να συνεχίσετε για πολλά πολλά χρόνια μαζί!
    Φύγαμε...

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Μπράβο ρε φίλε!Να είσαι πάντα καλά και να γουσταρεις με το μηχανακι σου

  6. #6
    WB αγορι.
    Χαιρετισμούς στον μεσιε καρανδανη.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sv1000s
    Εγγραφή
    16/02/2014
    Μηνύματα
    374
    sv1000s και τα μυαλα στα καγκελα να ουμ!

    μπραβο φιλε και γω παντρεμενως με το sv και ας ειναι και γρια κανει πλακα σε πολλα καινουρια!

    καλο υπολοιπο στο προτζεκτ!!!!

  8. #8
    πουτσ@@@@@@@@@

  9. #9
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Ωραία τα εγραψες!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Μα ειναι απο τα ομορφότερα V2 μηχανακια που βγήκαν ποτε,
    γιαυτο και το σταματησαν....για να αποκτήσει κι αλλη αξία.
    Eρωτας το SV.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Άντε φίλε απέκτησες κίνητρο μου φαίνεται να ξαναφτάσεις τα κιλά σου σε 2ψήφιο νούμερο,τότε να δεις γλέντια για BoTT σε βλέπω...

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    28 μλκ γέρασες....

    ανανήψαντας

  13. #13
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832


    Μη "χαθείς" πάλι

  14. #14
    SVατο Μέλος Το avatar του/της Sardasagam
    Εγγραφή
    06/03/2009
    Μηνύματα
    335
    Ευχαριστώ πολύ αγορίνες για την επανυποδοχή!


    @amyroukai έχεις επίσης χαιρετίσματα από το κτήνος

  15. #15
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Να 'σαι καλά να γουστάρεις φίλε.

    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Tι και αν είναι μόνο 250...
    από latris mixanis στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 21/03/2007, 19:30
  2. Και αν ειμαι λιωμα............
    από zephyr1 στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2006, 21:23
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 10:20
  4. Τελικά τα κράνη ΕΠΙΣΚΕΥΑΖΟΝΤΑΙ??? και αν ναι ποια?
    από Tropeas στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2005, 08:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF