Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 4 από 4

Θέμα: fairing set Ο ΚΙΝΕΖΟΣ

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    252

    fairing set Ο ΚΙΝΕΖΟΣ

    Καλησπερα σε ολους.

    Παλιοτερα αγοραζαμε απο Κινα σετ fairing για ss μοτοσυκλετες και το τελωνειο ηταν νομιζω 3-4 ευρω.
    Τις προαλλες αγορασα απο Κινα ενα ερργαλειο αξιας 40 ευρω και μου ηρθε ειδοποιηση απο το τελωνειο να τους προωθησω αποδεικτικο αγορας κ αξιας.

    Εχει αγορασει κανεις μεσα στο 18 fairing ωστε να μου πει αν πληρωσε δασμους?

  2. #2
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostakis125 Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα σε ολους.

    Παλιοτερα αγοραζαμε απο Κινα σετ fairing για ss μοτοσυκλετες και το τελωνειο ηταν νομιζω 3-4 ευρω.
    Τις προαλλες αγορασα απο Κινα ενα ερργαλειο αξιας 40 ευρω και μου ηρθε ειδοποιηση απο το τελωνειο να τους προωθησω αποδεικτικο αγορας κ αξιας.

    Εχει αγορασει κανεις μεσα στο 18 fairing ωστε να μου πει αν πληρωσε δασμους?
    Αυτη τη στιγμή η κατάσταση έχει ως εξής , για ψιλολογία και ανάλογα τα κέφια του τελώνη σου κολλάνε ενα 3ευρω και το χαρακτηριζουνε τελωνειακώς ελεύθερο . Μιλάω για κουτάκια , φακελάκια , κλπ . Με λίγη τυχη μπορει να το παραλάβεις και δωρεαν . Πληρώνεις στο κατάστημα ΕΛΤΑ . Σε πιο ογκώδη αντικείμενα , τα μαγκώνει ο τελώνης και επικοινωνεί μαζί σου είτε με email (αν υπάρχει επάνω στο δέμα) είτε με επιστολή συστημένη στην διευθυνση του πακέτου . Σου ζητάει απόδειξη αγοράς που να φαίνεται το tracking . Εκεί παίζει 15€ ο ιδρώτας του τελώνη και 24% φάπα . Οπότε για αγορές των 10 και 15 εβρών εκει μπήκες μέσα με τα τσαρούχια . Για το λόγο αυτό πολλά κινεζομάγαζα παρέχουν προστασία με εισαγωγή μέσω Ολλανδίας και Βελγίου με κάποια μικρή επιβάρυνση .

    Μια πατέντα που μπορείς να κανείς είναι αν παραγγείλεις πολλά πραγματα απο έναν πωλητή , σε συνεννόηση μαζί του , να κάνεις πολλαπλές παραγγελίες και να σου τα στείλει όλα με ένα tracking . Οταν πιάσει το δέμα ο τελώνης , θα σου ζητήσει απόδειξη με tracking , εσυ θα δείξεις το πιο φτηνο αντικειμενο με το tracking και τουλάχιστον θα γλιτώσεις το ΦΠΑ στα υπόλοιπα .
    Modenas Kriss 125

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2018
    Μηνύματα
    30
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostakis125 Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα σε ολους.

    Παλιοτερα αγοραζαμε απο Κινα σετ fairing για ss μοτοσυκλετες και το τελωνειο ηταν νομιζω 3-4 ευρω.
    Τις προαλλες αγορασα απο Κινα ενα ερργαλειο αξιας 40 ευρω και μου ηρθε ειδοποιηση απο το τελωνειο να τους προωθησω αποδεικτικο αγορας κ αξιας.

    Εχει αγορασει κανεις μεσα στο 18 fairing ωστε να μου πει αν πληρωσε δασμους?
    Το 2012 είχα αγοράσει φαίρινγκ ολόσωμο για ducati χωρίς δασμούς . Λογικά τώρα για δασμό θα καταβάλεται ο Φ.Π.Α. 24%.
    Οσοι γνωρίζουν σχετικά να απαντήσουν ....

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Για ένα ψυγείο που παρέλαβα τον Ιούνιο, αξίας 40,23 ευρώ, πλήρωσα 15 ευρώ εκτελωνισμό των ΕΛΤΑ, και 24% ΦΠΑ επί του 40,23, συνολο γύρω στα 65 ευρώ.

    Μέχρι 22 ευρώ αξία, δεν πληρώνεις τίποτα. (αξία λογίζεται ΜΑΖΙ με τα μεταφορικά, δλδ αν σου λέει 15 ευρώ το προιόν, και 5 η μεταφορά, για 20 στο πιάνει)

    Από 22 ευρώ μέχρι 150, πληρώνεις όπως εγώ με το ψυγείο.

    Πάνω απο 150 ευρώ, έχεις και εκτελωνισμό ΕΛΤΑ (που πάει κλιμακωτα, 15, 20, 25 κ.ο.κ. στο φέρινγκ σου πες 350 ευρώ είσαι στην κατηγορία 20ρικο), και ΦΠΑ 24% ΚΑΙ ΔΑΣΜΟ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ που είναι ανάλογα το προιόν.

    Δεν γνωρίζω πόσο θα είναι ο δασμός για fairing, γιατί δεν έχω φέρει ακόμα.

    Περισσότερα εδώ >>> http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B9%CE%B...%8C%CF%82.aspx
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

Παρόμοια θέματα

  1. ψηλή ή κοντή ζελατίνα fairing...
    από kchrono στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 30/04/2004, 16:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF