Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 22 από 22

Θέμα: Ξαναβγαινει το beta alp 4.0 ?

  1. #16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Αν ειναι να κοστιζει 4-4500Κ ας παει και το παλιαμπελο!
    το mototriti λεει τιμη=5690...

    δεν ξερω αν ισχυει.

    https://mototriti.gr/data/magazine/viewthema/38104.asp

  2. #17
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    το mototriti λεει τιμη=5690...

    δεν ξερω αν ισχυει.

    https://mototriti.gr/data/magazine/viewthema/38104.asp
    Μαλλον ισχυει οπως φαινεται. Κριμα, ονειρο ηταν και ξυπνησα.
    Ισως να ξυπνησει και η beta (ε ρε Κινα που τους χρειαζεται!).
    Τουλαχιστον θα υπαρξει κανα μεταχειρισμενο στην αγορα σε μερικα χρονια.
    Τελευταία τροποποίηση από DrBig; 14/08/2018 στις 11:20.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  3. #18
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.440
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Μαλλον ισχυει οπως φαινεται. Κριμα, ονειρο ηταν και ξυπνησα.
    Ισως να ξυπνησει και η beta (ε ρε Κινα που τους χρειαζεται!).
    Τουλαχιστον θα υπαρξει κανα μεταχειρισμενο στην αγορα σε μερικα χρονια.
    ALP 200 και 350 ειναι στην παραγωγή πολλά χρόνια αλλά στην χώρα μας σαν μεταχειρισμένα είναι λιγα (ή δεν τα πουλάνε οι ιδιοκτήτες).

  4. #19
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    ALP 200 και 350 ειναι στην παραγωγή πολλά χρόνια αλλά στην χώρα μας σαν μεταχειρισμένα είναι λιγα (ή δεν τα πουλάνε οι ιδιοκτήτες).
    Οκ....δηλαδη δε σταματησε ποτε να παραγεται? Ενδιαφερον, δεν ειχα ιδεα.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  5. #20
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.440
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Οκ....δηλαδη δε σταματησε ποτε να παραγεται? Ενδιαφερον, δεν ειχα ιδεα.
    Δεν ξέρω αν σταμάτησε να παράγεται τα τελευταία χρόνια (που δεν το νομίζω) αλλά η εμφάνιση του 2018 (euro4) είναι ίδια με παλαιότερα μοντέλα.Στο αρχικό λινκ λέει για αλλαγή σε πλαισιο/ψαλίδι αλλά φαίνονται ίδια.
    Το πρώτο ALP 4.0 ήταν σαν το παρακάτω,ουσιαστικά είναι ίδια μοτοσυκλέτα με άλλο κοστούμι.Παρόμοιες αλλαγές στην εμφάνιση είχαν γίνει και στα μικρότερα 200 και 125 (επίσης με μοτέρ suzuki).
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	beta alp 40 03 01.jpg 
Προβολές:	143 
Μέγεθος:	71,8 KB 
ID:	398649

    Και το παλιό είναι κουκλί με καλά specs (εκτός του βαρους 132 στεγνό) αλλά προσωπικά για ενα μηχανάκι θα προτιμούσα drz400 για διάφορους λόγους.

    Off topic
    Από την άλλη το 200 αν και ψοφίμι και κοντό για ψηλούς αναβάτες έχει πολύ χαμηλό βάρος και καλή γεωμετρία (πολύ κοντά σε πραγματικό trial) και θα μου άρεσε σαν 2ο για πόλη και δυσκολα χωμάτινα κομμάτια.
    Βγάζεις κάλυμμα ντεποζιτου/σέλα και αρχίζεις το παιχνίδι.Θυμάμαι τα παλαιότερα (δεν ξέρω για τα πιο καινουργια) αλλάζοντας τα μαρσπιέ αριστερα/δεξιά ερχόντουσαν πιο κοντά στον άξονα του ψαλιδιού όπως στα trial.

    https://vimeo.com/78540791

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Beta M4 / Alp 4.0

    Συνεχιζω εδω για να μην ανοιγω αδικα θεμα.

    Υπαρχει κανεις που να εχει εμπειρια με τα εν λογω μηχανακια; Προσωπικα για το Μ4 ενδιαφερομαι, αλλα ουσιαστικα περα των τροχων δεν εχουν διαφορες. Υπαρχει ελαχιστο εως ανυπαρκτο υλικο online για τη συγκεκριμενη μηχανη. Στη θεωρια μου ακουγεται πολυ καλη περιπτωση. Ελαφρυ, ψηλο, τεχνολογικα απλο, με εξαρι κιβωτιο και επαρκεστατη ροπη.

    1)Ως beta τι να περιμενω απο πλευρας υποστηριξης αντιπροσωπειας; Το μοτερ ειναι μεν του DR350 που βοηθαει σε ενα βαθμο, αλλα μηχανη δεν ειναι μονο το μοτερ.

    2)Αν κανεις το εχει οδηγησει, μια σημαντικη απορια μου ειναι η λειτουργια εκτος πολης/ σε αυτοκινητοδρομο. Δεν αναφερομαι προφανως στο γεγονος οτι ειναι μονοκυλινδρο/μοταρντ, εχω μια εμπειρια στο θεμα οποτε ξερω πως δε θα ειναι το πιο ανετο (δονησεις, αερας με το κουταλι). Αυτο που με απασχολει ειναι μοτερικα αν ειναι επαρκες- στα 110 πχ εχεις λιγο γκαζι ακομα για μια προσπεραση; Απο τη μια σε βιντεο επιταχυνσης βλεπω οτι τα 100 (κοντερισια παντα) ερχονται στην τριτη, οποτε αυτο μου λεει πως στα 110 θα εισαι σε χαμηλες σχετικα στροφες της εκτης και θα εχεις ακομα να παρεις απο το μοτερ. Στα specs ομως παντου βλεπω τελικη 130 (~η τελικη που βλεπω και σε βιιντεο απο αναβατες με DR350). Αυτο ειναι νουμερο που βλεπω οριακα και στο gn250, το οποιο ομως εχει 5αρι κιβωτιο και 100cc λιγοτερα. Κατι δεν κολλαει εδω; Ή μηπως ειναι και θεμα γραναζωματος;

  7. #22
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Beta M4 / Alp 4.0

    Συνεχιζω εδω για να μην ανοιγω αδικα θεμα.

    Υπαρχει κανεις που να εχει εμπειρια με τα εν λογω μηχανακια; Προσωπικα για το Μ4 ενδιαφερομαι, αλλα ουσιαστικα περα των τροχων δεν εχουν διαφορες. Υπαρχει ελαχιστο εως ανυπαρκτο υλικο online για τη συγκεκριμενη μηχανη. Στη θεωρια μου ακουγεται πολυ καλη περιπτωση. Ελαφρυ, ψηλο, τεχνολογικα απλο, με εξαρι κιβωτιο και επαρκεστατη ροπη.

    1)Ως beta τι να περιμενω απο πλευρας υποστηριξης αντιπροσωπειας; Το μοτερ ειναι μεν του DR350 που βοηθαει σε ενα βαθμο, αλλα μηχανη δεν ειναι μονο το μοτερ.

    2)Αν κανεις το εχει οδηγησει, μια σημαντικη απορια μου ειναι η λειτουργια εκτος πολης/ σε αυτοκινητοδρομο. Δεν αναφερομαι προφανως στο γεγονος οτι ειναι μονοκυλινδρο/μοταρντ, εχω μια εμπειρια στο θεμα οποτε ξερω πως δε θα ειναι το πιο ανετο (δονησεις, αερας με το κουταλι). Αυτο που με απασχολει ειναι μοτερικα αν ειναι επαρκες- στα 110 πχ εχεις λιγο γκαζι ακομα για μια προσπεραση; Απο τη μια σε βιντεο επιταχυνσης βλεπω οτι τα 100 (κοντερισια παντα) ερχονται στην τριτη, οποτε αυτο μου λεει πως στα 110 θα εισαι σε χαμηλες σχετικα στροφες της εκτης και θα εχεις ακομα να παρεις απο το μοτερ. Στα specs ομως παντου βλεπω τελικη 130 (~η τελικη που βλεπω και σε βιιντεο απο αναβατες με DR350). Αυτο ειναι νουμερο που βλεπω οριακα και στο gn250, το οποιο ομως εχει 5αρι κιβωτιο και 100cc λιγοτερα. Κατι δεν κολλαει εδω; Ή μηπως ειναι και θεμα γραναζωματος;
    Το χα παρει μια συντομη βολτα. Δε θυμαμαι και πολλα, παντως ειχε πολυ δεμενη αισθηση με αξιολογες αναρτησεις (και φρενα), ειδικα το μπροστινο. Το μοτερ ειναι ροπατο και σχετικα ησυχο. Προφανως τρως ξυλο στην εθνικη αν πας πανω απο 100 αλλα αυτο ειναι αναμενομενο και πιστευω βελτιωνεται με μασκακι. Η γνωμη μου ειναι πως αξιζει σα μοτοσυκλετα και θα ειναι αθανατο, μοτερ σα το dr350 δεν υπαρχουν πολλα. Αλλα για μοταρντ θα επερνα drz. Πιο ευστροφο, πιο δυνατο και πιο παιχνιδιαρικο. To beta θα το προτιμουσα ομως σαφως απο το drz σε εκδοση εντουρο. Αν βρεις παντως κανενα σε καλη τιμη το χτυπας αφοβα. Το μοτερ αν εχεις διαθεση για νταραβερι ειναι πολυ βελτιωσιμο.

    Περι τελικης δε ξερω να σου πω. Λογικα με καταλληλο γραναζωμα θα πρεπει να ξεπερναει τα 140. Τα 110 παντως τα εχει ολη μερα χωρις ιδιαιτερους κραδασμους.
    Τελευταία τροποποίηση από DrBig; 30/04/2020 στις 23:51.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Beta ALP 4.0 διαφορές με M4.
    από Nikker στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/04/2009, 19:12
  2. Το ημερολόγιο ενός Ινδιάνου
    από petridist στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 19:34
  3. Το Ζανζι ...
    από GyPsy στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2003, 14:29
  4. Μία moto-βόλτα από το πουθενά…
    από superfour στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 03:10
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2003, 20:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF