Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 76

Θέμα: Βαλβιδα στοπ.

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzimidis Προβολή μηνύματος
    I foto pou zitises

    Συνημμένο 398673
    Απο τη πρωτη φοτο δε βγαζω ακρη.Απο τη δευτερη καταλαβα.Οσο για τη τριτη.Το ξερω οτι ειναι αυτη η βαλβιδα.Μετα το πολυμετρο για εκει παω.Παντα με σηνεση και βοηθεια ε
    καθε μερα ...νεα μερα.

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Καλησπερα.Πριν απο λιγο πηγα στον πεθερο και μου εδωσε το πολημετρο.Ειναι αυτο
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20180815_233029.jpg 
Προβολές:	117 
Μέγεθος:	92,6 KB 
ID:	398678
    Δηστηχως ο πεθερος δε ξερει πολλα.Το εχει γιατι θελει να μετραει τη μπαταρια για παραγαδι.Οποτε ειμαι ολος αυτια


    Υ.Γ.Παιδια ευχαρηστω για το χρονο σας και την υπομονη σας.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  3. #33
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2017
    Μηνύματα
    83
    Φίλε έτσι όπως το βλέπω εγώ από την φωτογραφία που ανέβασες τα μόνα καλώδια που είναι συνδεμένα είναι το καφέ που είναι το φώς θέσεως και το μαύρο με την άσπρη γραμμή που είναι η γείωση. Το άσπρο με την μαύρη γραμμή που είναι για το φώς του φρένου είναι στον αέρα. Οπότε λογικό το βρίσκω να μην ανάβει.

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mangelasakis Προβολή μηνύματος
    Φίλε έτσι όπως το βλέπω εγώ από την φωτογραφία που ανέβασες τα μόνα καλώδια που είναι συνδεμένα είναι το καφέ που είναι το φώς θέσεως και το μαύρο με την άσπρη γραμμή που είναι η γείωση. Το άσπρο με την μαύρη γραμμή που είναι για το φώς του φρένου είναι στον αέρα. Οπότε λογικό το βρίσκω να μην ανάβει.
    Ναι αλλα που και πως συνδεεται αυτο???
    καθε μερα ...νεα μερα.

  5. #35
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    923
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andreastwin Προβολή μηνύματος
    νομιζω πως δεν επρεπε να τα κολλησεις ετσι. αφου ειναι διπολικη λαμπα για φρενο και πορειας, το ενα καλωδιο το κολλας στην μια επαφη, το αλλο στην αλλη επαφη και την γειωση στο κελυφος της λαμπας. αν τα κολησες και τα δυο καλωδια μαζι στην μια επαφη της λαμπα ειναι λογικο να μην σου αναβη το στοπ. γιατη προφανος τα εχεις κολλησει και τα δυο στην επαφη της πορειας. αν καταλαβα καλα με τα γραφομενα σου για τις κολλεισης που εχεις κανει.
    Ετσι ακριβώς !

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από azar41 Προβολή μηνύματος
    Ετσι ακριβώς !
    Το εκανα και αυτο.Οπος ειναι η λαμπα πηρα ενα τριτο καλοδιο και το ακουμπουσα στο κελυφος της λαμπας και με την αλη του ακρη εκανα παραλαγες με τις εισοδους.Τζιφος.Αρχιζω να πιστευω οτι αν δεν κανω δουλεια με το πολυμετρο εισος να ειναι συμπτωση και οι 2 βαλβιδες να ειναι κολημενες.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  7. #37
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Μα την αλήθεια θέλω πολύ να σε βοηθήσω ρε παπασουζα για να κλείσει τούτο το θρεντακι και να αναπαυθεί εν ειρήνη (μήπως και γλιτώσουμε τα εγγεφαλικα) αλλά είμαι από κινητό και δυσκολεύομαι. Αν όταν επιστρέψω Πάτρα δεν έχεις κάνει ακόμα καμία πρόοδο θα σου γράψω αναλυτικά τι ακριβώς πρέπει να κάνεις. Αν και σου το έχουν ήδη γράψει. Δείξε λίγη σοβαρότητα κάνε και μια ανάγνωση προσεκτική στις απαντήσεις και θα βγάλεις άκρη.
    Τιπ
    Αν χρησιμοποιήσεις το πολυμετρο και δεν το ανατινάξεις (εκεί με τις εισόδους εξόδους σε φοβάμαι) και κάποια στιγμή δεις ένα νούμερο στην οθόνη κοντά στο 12 έχεις βρει την μια γραμμή και την γείωση. Αν δεις - 12 πάλι έχεις βρει τα ίδια αλλά είναι τα καλώδια ανάποδα στους ακροδέκτες του πολυμετρου δηλ η γείωση είναι το καλώδιο που ακουμπάει στο ένα μπιμπικι της λάμπας και το +12 είναι εκείνο που ακουμπάει στο σώμα της λάμπας. Καλή επιτυχία
    Τελευταία τροποποίηση από vaska; 16/08/2018 στις 08:02.

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Ας ξεχασουμε εισοδους εξοδους και κολλησεις με καλαι στη λαμπα.....
    Κολοφαναρο εχεις;

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Ναι εχω.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Το κολοφαναρο σου εναι κομπλε με ντουι λαμπα και βγαζει 3 καλωδια;

  11. #41
    Μέλος Το avatar του/της psomaras
    Εγγραφή
    16/03/2015
    Μηνύματα
    59
    Λοιπόν, θα αφήσεις το πολύμετρο όπως είναι στη φωτογραφία (φυσικα θα το ανοίξεις απο το κουμπι πανω αριστερα)
    1) βγάζεις τα καλώδια της λάμπας απο την κλέμα
    2) γυρνας διακοπτη στο μηχανακι και αναβεις τα φωτα
    3) βαζεις τους ακροδέκτες του πολυμετρου στην κλεμα με διαφορους συνδιασμους και μολις δεις 12 βολτ σταματας
    4) αν το πολυμετρο γραφη σκετο 12 τοτε εκει που εχεις τον μαυρο ακροδεκτη του πολυμετρου ειναι το σωμα αν λεει -12 τοτε το σωμα ειναι στον κοκκινο ακροδεκτη του πολυμετρου
    5) αν δε το καταλαβες μολις εχεις βρει πισω φως θεσεως
    6) τωρα βαζεις τον ενα ακροδεκτη του πολυμετρου στο σωμα και τον αλλο στο τριτο καλωδιο της κλεμας και πατας φρενο (μπροστα και πισω) λογικα θα δεις 12 βολτ
    7) το σωμα θα το κολλησεις στο πλαι της λαμπας (στο μεταλο) και τα αλλα δυο καλωδια θα πανε στις δυο επαφες που εχει η λαμπα απο κατω στην μυτη (ξεχωριζουν ειναι ενα στρογγυλο μαυρο και δυο ασημενια)

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Το κολοφαναρο σου εναι κομπλε με ντουι λαμπα και βγαζει 3 καλωδια;
    οχι.Δεν εχει ντουι.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από psomaras Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν, θα αφήσεις το πολύμετρο όπως είναι στη φωτογραφία (φυσικα θα το ανοίξεις απο το κουμπι πανω αριστερα)
    1) βγάζεις τα καλώδια της λάμπας απο την κλέμα
    2) γυρνας διακοπτη στο μηχανακι και αναβεις τα φωτα
    3) βαζεις τους ακροδέκτες του πολυμετρου στην κλεμα με διαφορους συνδιασμους και μολις δεις 12 βολτ σταματας
    4) αν το πολυμετρο γραφη σκετο 12 τοτε εκει που εχεις τον μαυρο ακροδεκτη του πολυμετρου ειναι το σωμα αν λεει -12 τοτε το σωμα ειναι στον κοκκινο ακροδεκτη του πολυμετρου
    5) αν δε το καταλαβες μολις εχεις βρει πισω φως θεσεως
    6) τωρα βαζεις τον ενα ακροδεκτη του πολυμετρου στο σωμα και τον αλλο στο τριτο καλωδιο της κλεμας και πατας φρενο (μπροστα και πισω) λογικα θα δεις 12 βολτ
    7) το σωμα θα το κολλησεις στο πλαι της λαμπας (στο μεταλο) και τα αλλα δυο καλωδια θα πανε στις δυο επαφες που εχει η λαμπα απο κατω στην μυτη (ξεχωριζουν ειναι ενα στρογγυλο μαυρο και δυο ασημενια)
    παω αμεσως.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από psomaras Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν, θα αφήσεις το πολύμετρο όπως είναι στη φωτογραφία (φυσικα θα το ανοίξεις απο το κουμπι πανω αριστερα)
    1) βγάζεις τα καλώδια της λάμπας απο την κλέμα
    2) γυρνας διακοπτη στο μηχανακι και αναβεις τα φωτα
    3) βαζεις τους ακροδέκτες του πολυμετρου στην κλεμα με διαφορους συνδιασμους και μολις δεις 12 βολτ σταματας
    4) αν το πολυμετρο γραφη σκετο 12 τοτε εκει που εχεις τον μαυρο ακροδεκτη του πολυμετρου ειναι το σωμα αν λεει -12 τοτε το σωμα ειναι στον κοκκινο ακροδεκτη του πολυμετρου
    5) αν δε το καταλαβες μολις εχεις βρει πισω φως θεσεως
    6) τωρα βαζεις τον ενα ακροδεκτη του πολυμετρου στο σωμα και τον αλλο στο τριτο καλωδιο της κλεμας και πατας φρενο (μπροστα και πισω) λογικα θα δεις 12 βολτ
    7) το σωμα θα το κολλησεις στο πλαι της λαμπας (στο μεταλο) και τα αλλα δυο καλωδια θα πανε στις δυο επαφες που εχει η λαμπα απο κατω στην μυτη (ξεχωριζουν ειναι ενα στρογγυλο μαυρο και δυο ασημενια)
    Φυλε.Φυλε ψομαρα.Με την αναλητικη καθοδηγη σου τακαταφερα.Πηγα στη μηχανη και βρηκα το σωμα.Πηρα τη λαμπα και εκανα κοληση οπος μου ειπες με τη μονη διαφορα οτι το σωμα δεν μπορουσε να κοληση στο κελυφος της λαμπας.Δε ξερω τι υληκο ειναι αλλα κολουσε και μολις ζωριζοτανε λιγακι ξεκολουσε.Βρηκα καπου εκει που βαζω τη λαμπα και το σφηνωσα.Εκανα δουλεια.Τωρα επιτελους εχω στοπ που 3 χρονια δεν ειχα.ΑΛλΑ.Κατι που ειδα οταν πειραματιζομουν οπος μου ειπες με το πολυμετρο ηταν οτι οταν πατουσα πισω φρενο τα βολτ αλαζαν ενω οταν πατουσα μπροστα δεν εκαναν τπτ.Το ειδα και στη πραξη.Το στοπ οταν παταω μπροστινο δεν αναβει.Οποτε ειναι βαλβιδα μφρενου μπροστα.Θα ξεσυνδεσω τα 2 φυσακια και θα ριξω αντισκουριακο.Ενοειτε οτι και καποια στιγμη θα παω να αγορασω ενα ντουι και ενα κολοφαναρο πισω μεταχειρο..Τουλαχιστο ξερω οτι το στοπ λειτουργει και ας παταω μπροστινο μονο στη κινηση.Και το βασικο .Γλυτωσα τον ηλεκτρολογο που εχω κακη εμπειρια.Σας ευχαρηστω παρα πολυ παιδια για το χρονο σας και την υπομονη σας.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Φυλε.Φυλε ψομαρα.Με την αναλητικη καθοδηγη σου τακαταφερα.Πηγα στη μηχανη και βρηκα το σωμα.Πηρα τη λαμπα και εκανα κοληση οπος μου ειπες με τη μονη διαφορα οτι το σωμα δεν μπορουσε να κοληση στο κελυφος της λαμπας.Δε ξερω τι υληκο ειναι αλλα κολουσε και μολις ζωριζοτανε λιγακι ξεκολουσε.Βρηκα καπου εκει που βαζω τη λαμπα και το σφηνωσα.Εκανα δουλεια.Τωρα επιτελους εχω στοπ που 3 χρονια δεν ειχα.ΑΛλΑ.Κατι που ειδα οταν πειραματιζομουν οπος μου ειπες με το πολυμετρο ηταν οτι οταν πατουσα πισω φρενο τα βολτ αλαζαν ενω οταν πατουσα μπροστα δεν εκαναν τπτ.Το ειδα και στη πραξη.Το στοπ οταν παταω μπροστινο δεν αναβει.Οποτε ειναι βαλβιδα μφρενου μπροστα.Θα ξεσυνδεσω τα 2 φυσακια και θα ριξω αντισκουριακο.Ενοειτε οτι και καποια στιγμη θα παω να αγορασω ενα ντουι και ενα κολοφαναρο πισω μεταχειρο..Τουλαχιστο ξερω οτι το στοπ λειτουργει και ας παταω μπροστινο μονο στη κινηση.Και το βασικο .Γλυτωσα τον ηλεκτρολογο που εχω κακη εμπειρια.Σας ευχαρηστω παρα πολυ παιδια για το χρονο σας και την υπομονη σας.
    τι υληκο ειναι αλλα κολουσε και μολις ζωριζοτανε λιγακι ξεκολουσε. θα τριψης με ενα γυαλοχαρτο στο σημειο που θελεις να κολλησης να κανει αγριαδα, και θα βαλεις το κολυτηρη με την κολληση να ζεσταθη καποια δευτερολεπτα στο σημειο που εκανε την αγριαδα απο το τριψημο, και θα πιασει η κολληση, μετα κολλας το καλωδιο.

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Στοπ - Φανάρι...
    από Alkis στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2010, 23:12
  2. προβλημα με βαλβιδα stand
    από sotiris68 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2006, 01:14
  3. Φαναρια "ΣΤΟΠ" με Φλας ! (Γαλλομαθεις Help!)
    από RαNd στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2006, 09:57
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2005, 17:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF