Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 76

Θέμα: Βαλβιδα στοπ.

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παπασούζα, λεπτομέρεια:

    Το σώμα στις λάμπες, ΣΥΝΗΘΩΣ, σε κάποιο σημείο εκεί που τελειώνει το μέταλο και αρχίζει το γυαλί, έχει κάπου μια σταγόνα καλάι κολλημένη πάνω του. Αυτή ενώνει τον αγωγό που πάει μέσα στην λάμπα με το σώμα. Εκεί, σε αυτήν την σταγόνα, κολλάς πολύ καλά το καλώδιο για γείωση που θέλεις να βάλεις.

    Εδώ που δείχνει το βέλος

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	λαμπα.jpeg 
Προβολές:	164 
Μέγεθος:	20,5 KB 
ID:	398686

    Η υπόλοιπη επιφάνεια του σώματος είναι γαλβανισμένο μέταλο της κακιάς ώρας, και δεν το πιάνει το καλάι εύκολα.
    Τελευταία τροποποίηση από telegonos; 16/08/2018 στις 19:07.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andreastwin Προβολή μηνύματος
    τι υληκο ειναι αλλα κολουσε και μολις ζωριζοτανε λιγακι ξεκολουσε. θα τριψης με ενα γυαλοχαρτο στο σημειο που θελεις να κολλησης να κανει αγριαδα, και θα βαλεις το κολυτηρη με την κολληση να ζεσταθη καποια δευτερολεπτα στο σημειο που εκανε την αγριαδα απο το τριψημο, και θα πιασει η κολληση, μετα κολλας το καλωδιο.
    μισο γιατί είμαι και βραδύστροφος. Τρίβουμε 2) βαζουμε επιπλέον κόλληση και 3) κολλάμε το καλώδιο? Τόσο απλόοο ε ?! Γιτατί έχω θέμα με τις κολλήσες σε τέτοια σημέια..
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 16/08/2018 στις 19:42.

  3. #48
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Ένα πράγμα δεν κατάλαβα....εφόσον υπάρχει κολοφάναρο, γιατί να γίνουν κολλήσεις πάνω στην λάμπα; Δεν έχει φορέα λάμπας;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Δεν εχει κολοφαναρο λεει

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Πείτε, ότι θέλει πρώτα να δοκιμάσει σε μια λάμπα, να δει τι κάνει τι, και μετά θα βάλει και το κωλοφάναρο, μην κολλάτε ρε σεις.

    (αυτό σας πείραξε από όλη την αντιμετώπιση στην τελική; )
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Δοκιμαζεις με πολυμετρο
    Αν θες δοκιμες με λαμπακι δεν κανεις κολλησεις
    Για τι σημανση μιλαμε με ενα λαμπακι στον αερα;

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Κι όμως μια χαρά σήμανση έχει το σκέτο λαμπάκι.

    Σώμα η γείωση.

    Η μια επαφή , αυτή που έχει δίπλα το ποδαράκι στερέωσης στο ντουί κάτω-κάτω είναι το θέσεως.
    Η άλλη επαφή, αυτή που έχει το ποδαράκι στερέωσης πιο ψηλά στην λάμπα, είναι το στοπ.

    (μπορεί να τα λέω και ανάποδα, αλλά υπάρχει τρόπος να τα ξεχωρίζεις)

    Φαίνεται ΚΑΙ από τα νήματα. Το λεπτό είναι το θέσεως, λάμπει πιο αδύναμα, το χοντρό είναι στο στοπ, λάμπει πιο έντονα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    όχι σοβαρά τώρα. Εχω κολλήσει τα πηνία 2 φορές και τις 2 φορές μου ξεκόλλησαν. Την είχα κάνει σαν παγωτό χωνάκι την κόλληση και έβρισκε στο βολαν της βέσπας Μέχρι που το παράτησα
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4fd9d2ac-5bfd-48fb-9291-2f3bc15e4945.jpg 
Προβολές:	157 
Μέγεθος:	83,5 KB 
ID:	398691

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Με πλατίνα είναι η βέσπα; Έλα ρε, δεν τόξερα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Ρε σεις.Εκανα δουλεια βεβεα (το σφηνωσα)αλλα δεν ηξερα οτι ετσι κολας σε λαμπα.Ουτε παρατηρησα πανω στο κεληφος το αυτακι.Τεσπα.Αφου εκανα δουλεια ολλα καλλα.Τωρα σειρα εχει η βαλβιδα μπροστινου και ΕΝΟΕΙΤΕ μολις πληρωθω θα παρω και το θαυματουργο πολυμετρο.

    Εχω κολοφαναρο.Ενα απο glx 50Αληθεια.Ντουι δεν εχει μεσα.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  11. #56
    Hey satan, payed my dues. Το avatar του/της petros1479
    Εγγραφή
    10/08/2015
    Μηνύματα
    310
    Εντάξει σε αυτό το θρεντ δώσατε ρέστα!!!!! Και τον βοηθήσατε αλλά πεταγατε και τα ωραία σας!!!!! Όλο αυτό πρέπει να μπει σε αυτό το θρεντ που το λέτε σοφά λόγια μεγάλων ανδρών ή κάπως έτσι δε θυμάμαι!!!! Επίσης να μας εξηγήσει κάποιος πως κολλάμε καλώδιο στην λάμπα λίγο πιο αναλυτικα!!!!
    Τελευταία τροποποίηση από petros1479; 16/08/2018 στις 23:23.
    "Δεν είμαι Μωαμεθανός
    ούτε και ανήκω κανενός
    Σ’ όσους και να πάω τόπους
    ίδιους βρίσκω τους ανθρώπους"

  12. #57
    Μέλος Το avatar του/της psomaras
    Εγγραφή
    16/03/2015
    Μηνύματα
    59
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Ρε σεις.Εκανα δουλεια βεβεα (το σφηνωσα)αλλα δεν ηξερα οτι ετσι κολας σε λαμπα.Ουτε παρατηρησα πανω στο κεληφος το αυτακι.Τεσπα.Αφου εκανα δουλεια ολλα καλλα.Τωρα σειρα εχει η βαλβιδα μπροστινου και ΕΝΟΕΙΤΕ μολις πληρωθω θα παρω και το θαυματουργο πολυμετρο.

    Εχω κολοφαναρο.Ενα απο glx 50Αληθεια.Ντουι δεν εχει μεσα.
    Για να δεις αν έχει πρόβλημα η μπροστα βαλβίδα (ουσιαστικα ειναι ένας διακόπτης)
    ελεγχος νούμερο 1)θα βγάλεις τα δύο καλώδια που πάνε εκεί και θα τα ακουμπήσεις μεταξύ τους ή με ένα καλωδιακη θα τα ενώσεις.. πρέπει να ανάψει το στοπ, αν οχι τοτε το πρόβλημα δεν ειναι η βαλβίδα! φυσικα θα εχεις το κλειδι της μηχανης γυρισμενο στο "ΟΝ"
    ελεγχος νουμερο 2) αφου εχεις το πολυμετρο θα γυρισεις τον περιστροφικο διακόπτη εκει που λεει 200 και κολλητά απο κατω εχει ενα σηματακι σαν το σημα του κινητου (ειναι αριστερα λιγο πιο πάνω απο την μέση, δηλαδη εκει που θα ηταν ένας δεικτης ρολογιου στις 9 και τέταρτο) θα ακουμπήσεις του ακροδέκτες του πολυμέτρου και θα ακούσεις ένα "μπιιιζζζ" απο το πολύμετρο! (μη φοβάσαι δεν το χάλασες) τωρα βγάζεις τα καλωδια που πανε στη βαλβιδα του μπροστά φρένου και στις ΕΠΑΦΕΣ ΤΗΣ ΒΑΛΒΙΔΑΣ (οχι στα καλωδιακια) ακουμπάς τους ακροδέκτες του πολυμέτρου. Λογικα δεν θα έχεις καμία ένδειξη στο πολύμετρο. τωρα καποιος φιλος (γιατι εσυ θα κρατας τους ακροδέκτες του πολυμέτρου) πατάει φρένο και θα πρέπει να ακουστεί το "μπιιιζζζ"
    αν οχι η βαλβίδα δεν δουλευει!!

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Με πλατίνα είναι η βέσπα; Έλα ρε, δεν τόξερα.
    Με πλατίνα και χρυσό. Ο Ριχάρδος μου την εκτίμησε σαν χρυσό!
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rixardos.jpg 
Προβολές:	143 
Μέγεθος:	12,6 KB 
ID:	398693


  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από psomaras Προβολή μηνύματος
    Για να δεις αν έχει πρόβλημα η μπροστα βαλβίδα (ουσιαστικα ειναι ένας διακόπτης)
    ελεγχος νούμερο 1)θα βγάλεις τα δύο καλώδια που πάνε εκεί και θα τα ακουμπήσεις μεταξύ τους ή με ένα καλωδιακη θα τα ενώσεις.. πρέπει να ανάψει το στοπ, αν οχι τοτε το πρόβλημα δεν ειναι η βαλβίδα! φυσικα θα εχεις το κλειδι της μηχανης γυρισμενο στο "ΟΝ"
    ελεγχος νουμερο 2) αφου εχεις το πολυμετρο θα γυρισεις τον περιστροφικο διακόπτη εκει που λεει 200 και κολλητά απο κατω εχει ενα σηματακι σαν το σημα του κινητου (ειναι αριστερα λιγο πιο πάνω απο την μέση, δηλαδη εκει που θα ηταν ένας δεικτης ρολογιου στις 9 και τέταρτο) θα ακουμπήσεις του ακροδέκτες του πολυμέτρου και θα ακούσεις ένα "μπιιιζζζ" απο το πολύμετρο! (μη φοβάσαι δεν το χάλασες) τωρα βγάζεις τα καλωδια που πανε στη βαλβιδα του μπροστά φρένου και στις ΕΠΑΦΕΣ ΤΗΣ ΒΑΛΒΙΔΑΣ (οχι στα καλωδιακια) ακουμπάς τους ακροδέκτες του πολυμέτρου. Λογικα δεν θα έχεις καμία ένδειξη στο πολύμετρο. τωρα καποιος φιλος (γιατι εσυ θα κρατας τους ακροδέκτες του πολυμέτρου) πατάει φρένο και θα πρέπει να ακουστεί το "μπιιιζζζ"
    αν οχι η βαλβίδα δεν δουλευει!!
    Ευχαρηστω πολυ και παλι.Μολις σχολασω το μεσημερι θα κατσω να ασχολιθω.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Εχουμε και λεμε.Πηγα στη μηχανη και ερυξα αντισκουριακο στη βαλβιδα μπροστα και στα φυσακια.Οταν ειδα οτι δε κανει τπτ πηρα ενα καλοδιο οπος μου ειπε ο φιλος παραπανω και ενοσα τα 2 φυσακια και τσουπ το στοπ αναψε.Οποτε το προβλιμα περιοριστικε στη βαλβιδα.Επεξα λιγο το πηρακι της βαλβιδας μεσα εξω και του εριξα παλη αντισκουριακο και συνδεσα τα φυσακια παλι και αναψα το μοτο.Το στοπ ομος δε δουλευε.Η βαλβιδα απο κατω εχει 2 βιδες.Ξεβιδονοντας τις τη βγαζης.Πρεπει να σας πω οτι ηταν πολυ ταλεπωρημενη.Οταν λοιπον την ανοιξα να δω τη παιζει το πλαστικο μου εμεινε στα χερια.Η βαλβιδα ηταν πολυ ταλεπωρημενη.Επειτα απο 20 χρονια εκ των οποιων τα 3 δεκα μετρα απο το κυμα το βρισκω λογικο.
    Το συμπερασμα:Θελω καινουρια βαλβιδα.Δε ξερω που θα τη βρω,ποσο κανει και αν πολουνται πλεον τετοιες.
    καθε μερα ...νεα μερα.

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Στοπ - Φανάρι...
    από Alkis στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2010, 23:12
  2. προβλημα με βαλβιδα stand
    από sotiris68 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2006, 01:14
  3. Φαναρια "ΣΤΟΠ" με Φλας ! (Γαλλομαθεις Help!)
    από RαNd στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2006, 09:57
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2005, 17:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF