Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 23

Θέμα: Αγορά μηχανής στο Άμστερνταμ.

  1. #1

    Αγορά μηχανής στο Άμστερνταμ.

    Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα πέντε χρόνια μετά!
    Έγινα μέλος στο φόρουμ περίπου περίπου 5 χρόνια πριν θέλοντας τότε να αγοράσω το πρώτο μηχανάκι! Μπάτζετ κάτι λιγότερο απο 2,000 τότε με 20 ευρό μεροκάματο κατέληξα σε ένα Πήγασο του 98 που φυσικά κάρφωσε βαλβίδες εξαγωγής την τρίτη μέρα μετά την αγορά!
    Το έφτιαξα με τα πολλά με τα λίγα και περάσαμε μαζί 4 χρόνια γυρνώντας όχι όλη αλλά περίπου τη μισή Ελλάδα!

    Πέντε χρόνια μετά η ζωή με φέρνει στο Άμστερνταμ που ζώ και εργάζομαι 2 χρόνια σχεδόν! Και μετά απο 2 χρόνια είμαι και πάλι σε θέση επιτέλους να αγοράσω μηχανή! Έτσι λοιπόν σας ξαναβρήσκω ζητόντας τα φώτα και τη γνώση σας.

    Δυο λόγια για τις ανάγκες μου. Δεν υπήρξα ποτέ μεγάλος γνώστης τη μηχανής, ούτε και μεγάλο τιμόνι. Φίλος του ταξιδιού μονάχα και της αίσθησης να ταξιδεύεις πάνω σε δύο ρόδες. Το Άμστερνταμ φυσικά είναι η πόλη του ποδηλάτου αλλά η ανάγκη μου να ταξιδέψω (αλλά και το ποσο εύκολο είναι να ταξιδέψεις σε 5 διαφορετικές χώρες σε μόλις 3-4 ώρες απο την Ολλανδία) με φέρνει και πάλι στην αναζήτηση μηχανής.


    Το λοιπόν ψάχνω για μια μηχανή που να είναι ευέλικτη στη πόλη αλλά και να μπορεί να σε ταξιδέψει εύκολα σε 400-600 klm αποστάσεις μια φορά στους δύο μήνες ας πούμε.
    Όποιος έχει ανέβει βόρεια ευρώπη θα έχει δει ότι το νο1 μηχανάκι είναι το Bmw GS1200. Το αγαπώ το λατρεύω αλλά δε νομίζω ότι μπορώ να δώσω τόσα λεφτά για ένα μηχανάκι και να κοιμάμαι ήσυχος έχοντας το στο πεζοδρόμιο(δεν έχω γκαράζ ή κήπο), άσε που απο το Πήγασο του 98 σε GS 1200 είναι μεγάλο άλμα πόσο μάλλον όταν έχεις να καβαλήσεις και 2 χρόνια κοντα. Έτσι σκέφτηκα πως θα ήταν καλύτερα για αρχή να πάω σε κάτι μικρότερο όπως πχ ένα F800gs, Transalp, V-Strom.
    Η αλήθεια είναι πως ο τόπος εδώ βρομάει στο GS1200 και μπορείς να βρεις ένα αξιοπρεπέστατο του 2004-2006 με 5,000 ευρο. Αλλά και πάλι όπως είπα (αν και μεγάλη καψούρα) δε ξέρω αν θα μπορούσα να "το κάνω καλά" και αν είναι ιδανικό για τη καθημερινή χρήση μου μέχρι τη δουλειά (10 λεπτά απόσταση κυριολεκτικά, 3 χιλιόμετρα μέσα στη πόλη).
    Επίσης σκοπεύω να προσπαθήσω μια φορά το χρόνο που έρχομαι Ελλάδα να το κάνω οδικός.

    Στο ψάξιμο επάνο έπεσα και στο Bmw r1100s και συγκεκριμένα σε αυτό εδώ. ( https://www.marktplaats.nl/a/motoren...Page=mympBuyer ). Έχω πάθει μεγάλη ζημιά και το έχω ερωτευτεί τρελά. Να πώ την αλήθεια δεν το είχα ξαναδεί στα μάτια μου το μηχανάκι αυτό. Στην Ελλάδα ποτέ. Και στο car.gr που κοίταξα δεν έχει και κανένα, νομίζω. Το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν να το πάρω ΑΜΕΣΑ μια και χωρίς να ξέρω και πολλά μοιάζει με ευκαιρία καλή. Απτην άλλη είμαι 1,88 93 κιλά και δε ξέρω αν είναι ότι καλύτερο για μένα σε ταξίδι. Το έχει οδηγήσει κανένας άλλος στα μέτρα αυτά? Επίσης η σύντροφός μου είναι στο 1,75 ύψος και φοβάμαι πως δεν είναι το ιδανικό μηχανάκι για ταξίδι με συνεπιβάτη. Παρόλαυτα όπως έχετε καταλάβει το κοψίματα της BMW με γοητεύουν πολύ. Επίσης το Honda VFR 800 είναι πολύ διάσημο μηχανάκι και κοντά σε αυτά που θέλω και φυσικά πολύ προσιτό σε θέμα τιμής.

    Τώρα ξέρω τα έχω κάνει αχταρμά και δε ξέρω τι θέλω ακριβώς αλλά περισσότερο επειδή μου λείπει γνώση και εμπειρία.
    Με δυο λόγια θέλω κάτι δια τη δουλειά μου, για καμία εξόρμηση τα Σαββατοκύριακα, να μπορεί να κάνει μεγάλο ταξίδι με 2 άτομα βαλίτσες και τα λοιπά εκτός χώρας και να μην κοστίζει πάνω απο 5-7 χιλιάδες ευρό (οι τιμές είναι ίδιες με Ελλάδα εδώ πάνω κάτω).

    Ευχαριστώ για το χρόνο σας και θα χαρώ πολύ να υπάρξει διάλογος!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Το Bmw r1100s φαινεται παρα πολυ προσεγμενο. Αυτο, και το vfr 800, καταπινουν χιλιομετρα σε ανοιχτους δρομους (κυριως ομως το vfr λογω των τεσσαρων κυλινδρων που εχει εναντι των δυο του bmw).
    Το GS1200, μετα τον πηγασο, δεν υπαρχει περιπτωση να σε προβληματισει πουθενα· ειναι παρα πολυ ευκολοδηγητο. Ειναι και πιο ευκολο μεσα στην πολη απο τα άλλα δυο. Και πιο ανετο για τον συνεπιβατη. Τα μοντελα ομως 2004-2006 απεφυγε τα.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    04/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Ίσως πρέπει να οριοθετήσεις περισσότερο την αγορά σου βάζοντας περισσότερες παραμέτρους όπως street, adventure κλπ.? Κόστος σέρβις, κατανάλωση, άνεση ταξιδιού και για τους δύο, κόστος εξοπλισμού ταξιδιού. Ότι πιθανών από τα παραπάνω σε επιρεαζει στη τσέπη σου. Επίσης προσωπικά σε μηχανή μεγάλου κυβισμού από Ευρώπη δεν είδα κοντέρ με λιγότερα από 100000 χλμ σε μηχανη 5 -7ετιας πραγματικά και όχι γυρισμένα. Φίλος γιατρός από Γερμανία για παράδειγμα έχει Gs1150 με 165000 χλμ.

  4. #4
    Προς στιγμήν έχω στρέψει το βλέμμα μου στο Bmw r1100s αλλά δε το έχω δει ΚΑΝ απο κοντά ποτέ. Το VFR πχ το έχω καβαλήσει(δε το έχω οδηγήσει όμως) και είναι πολύ καλό για το σωματότυπο μου. Δε ξέρω για το Bmw όμως. Προσπαθώ να βρώ χρόνο να πάω να το δώ απο κοντά. Γιαυτό αναρωτιόμουν μήπως απο δώ είχε καμία εμπειρία με το μηχανάκι αυτό!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του/της aldel
    Εγγραφή
    17/07/2015
    Μηνύματα
    45
    Πάνω-κάτω στην ίδια φάση με σένα, κάτοικος Βρυξελλών, ήθελα μηχανάκι για τα 10 χλμ πήγαινε-έλα στη δουλειά και μία (άντε δύο το πολύ) 400-500άρα βόλτα το μήνα. Γλυκοκοιτούσα κι εγώ διάφορα χιλιάρια, αλλά κατέληξα στο ότι είναι overkill να πάρω 1000άρι για να περάσει το 95% της ζωής του στο "άναψε, κάνε 5 χιλιόμετρα μέχρι τη δουλειά, σβήσε, άναψε, κάνε 5 χιλιόμετρα μέχρι το σπίτι, σβήσε", και το υπόλοιπο 5% σε βόλτες και ταξίδια.

    Κατέληξα σε ένα versys 650, μια χαρά μου βγήκε για αυτή τη δουλειά, μη σου πω πως κι αυτό overkill μου φαίνεται για τη χρήση που κάνω. Βέβαια έβγαλε και 6000 χιλιόμετρα ταξίδι Ελλάδα-Βέλγιο και πίσω πρόσφατα, οπότε τα έβγαλε τα λεφτά του...

    Στην περίπτωση σου, όπως περιγράφεις τα θέλω και τις ανάγκες σου, νομίζω πως οποιοδήποτε δικύλινδρο "ψηλό" street τύπου versys, vstrom, nc, tracer 700 κλπ είναι παραπάνω από αρκετό, με δεδομένο οτι θες να κάνεις και μερικά δικάβαλα.

    Δεν θα πήγαινα σε 800άρι v4 ή στο r1100s για αυτή τη χρήση, μου φαίνεται too much. Από την άλλη, you only live once, αν γουστάρεις κάτι τέτοιο, χτύπα το, να σου φύγει και η κάβλα...

  6. #6
    Και γω στην ίδια φάση με τους προλαλήσαντες.

    Έχω ενα GS650 Dakar στην Ελλάδα κ μετά από 5 χρόνια στην Αγγλία τσίμπησα περυσι ένα VFR800 VTEC '03 με 20κ χλμ σε κατάσταση βιτρίνας.

    Δεν ξερω τι ισχυει στην Ολλανδία αλλα εδω καποιοι τα μηχανακια τα βγάζουν μονο για 2 βδομάδες το χρόνο. Του κάνω κάθε μερα 10χλμ περίπου πανε-ελα στη δουλειά σε αυστηρά αστικό περιβάλλον (κέντρο Λονδίνο) και το μονο παραπονο μου ειναι οτι ειναι λιγο βαρκούλα σε σχεση με το Dakar μου. Μου πήρε κανα 6μηνο να μαθω να το κουμαντάρω οπως θέλω στην κίνηση αλλά από τότε κανένα πρόβλημα. Κ το VTEC το κανει πολυ φιλικό στα χαμηλα RPM σε ρυθμούς μποτιλιαρίσματος. Και επιπλέον έχω και την αίσθηση οτί οδηγάω εξωτικό μηχανάκι :-)

  7. #7
    Ζητω συγνωμη που ειμαι οφ τοπικ αλλα δεν θα ηταν ενα ωραιο θεμα για συζητηση πως ειναι να οδηγας μοτο σε ευρωπαικες πολεις,μιλαω για αυτους που ζουν εξω και οχι σαν τουριστας.
    Πως ειναι δηλ η καθημερινοτητα τους με την μοτοσυκλετα,και αν τελικα θα επρεπε να τους ζηλευουμε η να μας ζηλευουν αυτοι.

  8. #8
    Πλαστικά μόνο στα enduro. Το avatar του/της giannis113
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    661
    Μεχρι και την 4η παράγραφο σου προτείνω tdm 900 abs
    Έπειτα ωραίο το 1100 το μπεμβε.
    Vfr παρα λίγο να έπαιρνα κάποτε. Πολυ βενζίνη θυμάμαι.
    +1 για το f800gs
    Dt 50, super cub 90, crypton 115, yz 125, shiver 750, hornet 600, wrf 426, sv 650, nx 650

  9. #9
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    453
    Γενικά περιγράφεις τη χρήση που κάνει το 90% των αναβατων με τη μηχανή τους. Αποτι καταλαβαίνω δεν σε νοιάζει άμα καίει ένα λίτρο παραπάνω η αν το σέρβις του θα είναι λίγο πιο ακριβό η φτηνό και καλά κάνεις.
    Το βασικό είναι πάρεις κάτι που θα σου αρέσει για οποιοδήποτε λόγο το κάνει αυτό. Είτε γιατί έχει ωραίο ήχο, είτε γιατί εμφανισιακά σου κάνει το κλικ είτε γιατί σαρεσουν τα κοφίνια του boxer στα πόδια.

    Τώρα όσον αφορά την κατηγορία ίσως να ρίξεις και μια ματιά στα sportouring 10ετιας Όπως bandit, fazer, cbf.
    Καλή επιλογή και καλές βόλτες.

  10. #10
    Ενημερωτικά, στατικά που ανέβηκα σε 1100s Όταν είχα ένα vfr tec
    η θέση οδήγησης ήταν αρκετά πιο σκυφτή κ τα γόνατα χαρακτηριστικά πιο ψηλά / λυγισμένα
    Κ Είμαι ελάχιστα πιο ψηλός από εσένα .

  11. #11
    Γιατι ετσι σας αρέσει Το avatar του/της Alchimistis
    Εγγραφή
    17/11/2004
    Μηνύματα
    375
    Αυτό που παιζει γενικά βόρεια Ευρώπη και ειδικότερα Αγγλία που είμαι εγω , είναι ότι μπορεις από εξουσιοδοτημένο να βρεις πολύ καλα μεταχειρισμένα και σε καλή τιμή. ΄
    Το bmw είναι πολύ όμορφο όμως καταλαβαίνεις το βάρος του στο πρωτο παραπάτημα που θα πρέπει ξαφνικά να στηρίξεις την μηχανή στο ένα πόδι...
    Γενικά σε κάθε χώρα παίζει διαφορετική κουλτούρα όσον αφορά τα μοντέλα, πχ TDM και ΧΤ εδώ δεν υπάρχει ούτε για δείγμα.
    Τσέκαρε και τα on off της Triumph και της BMW μέχρι 800 κυβικά.
    Το tracer είναι καλή περίπτωση επίσης.

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    Γενικά περιγράφεις τη χρήση που κάνει το 90% των αναβατων με τη μηχανή τους. Αποτι καταλαβαίνω δεν σε νοιάζει άμα καίει ένα λίτρο παραπάνω η αν το σέρβις του θα είναι λίγο πιο ακριβό η φτηνό και καλά κάνεις.
    Το βασικό είναι πάρεις κάτι που θα σου αρέσει για οποιοδήποτε λόγο το κάνει αυτό. Είτε γιατί έχει ωραίο ήχο, είτε γιατί εμφανισιακά σου κάνει το κλικ είτε γιατί σαρεσουν τα κοφίνια του boxer στα πόδια.

    Τώρα όσον αφορά την κατηγορία ίσως να ρίξεις και μια ματιά στα sportouring 10ετιας Όπως bandit, fazer, cbf.
    Καλή επιλογή και καλές βόλτες.
    Ακριβώς. Δε με πειράζει να καίει κάτι παραπάνω ή τα σέρβις και τα λοιπά. Αρκεί να έχω ένα μηχανάκι που να γουστάρω να το καβαλάω! Επίσης βασικό όπως είπα για μένα είναι να μπορεί να ταξιδέψει εύκολα και ο συνεπιβάτης, γιαυτό δε ξέρω αν το VFR ή το Bmw είναι κατάλληλα για ένα μεγάλο ταξίδι με εμένα οδηγό 1,88 και τη κοπέλα μου 1,75 στα 160 κιλά και οι δύο μαζί.

    Μετά απο λίγο αναζήτηση είμαι ανέμεσα σε Bmw Gs800-1200(παραδόξως τα 1200 είναι πιο φτηνά απο τα 800 εδώ), Varadero, Tiger 1050 ή V Strom. Το οποίο V Strom βλέπω είναι το τοπ μηχανάκι σε όλα τα reviews!

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TONYBANDIT Προβολή μηνύματος
    Ζητω συγνωμη που ειμαι οφ τοπικ αλλα δεν θα ηταν ενα ωραιο θεμα για συζητηση πως ειναι να οδηγας μοτο σε ευρωπαικες πολεις,μιλαω για αυτους που ζουν εξω και οχι σαν τουριστας.
    Πως ειναι δηλ η καθημερινοτητα τους με την μοτοσυκλετα,και αν τελικα θα επρεπε να τους ζηλευουμε η να μας ζηλευουν αυτοι.
    Για λίγο καιρό οδηγούσα ένα TDM 850 στο Άμστερνταμ. Καταπληκτικοί δρόμοι, οι οδηγοί σέβονται φανάρια, διαβάσεις κτλ, αστυνομία κάθε 2 λεπτά παντού και γενικά υπάρχει υποδομή, παιδεία και σεβασμός. Επίσης δεν υπάρχει περίπτωση να δεις οδηγό χωρίς κράνος πχ η κάτι τέτοιο.
    Τέλος το καλύτερο όλων είναι πως το πάρκιν είναι ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ. Δεν υπάρχει περίπτωση να μη βρεις να παρκάρεις ακόμα και στο κέντρο. Κυριολεκτώ, πιο εύκολα παρκάρεις τη μηχανή παρά το ποδήλατο.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KorakidisN Προβολή μηνύματος

    Μετά απο λίγο αναζήτηση είμαι ανέμεσα σε Bmw Gs800-1200(παραδόξως τα 1200 είναι πιο φτηνά απο τα 800 εδώ), Varadero, Tiger 1050 ή V Strom. Το οποίο V Strom βλέπω είναι το τοπ μηχανάκι σε όλα τα reviews!


    δες και το tiger 800 (xc κατα προτιμηση επειδη ειναι λιγο πιο ψηλο και εχει και 45αρια μπροστινα)...
    το εχει ο αδερφος μου που ειναι ακριβως στα ιδια κυβικα με εσενα και η κοπελα του στα ιδια με την δικια σου και ειναι πολυ ανετος γενικα...

    δεν το συζηταμε οτι ειναι μια (μπορει και 2) κλασεις πανω απο το versys που ειχε και φυσικα και το v-strom που ειναι στην ιδια κατηγορια...
    δεν συζηταω καν για το παμπαλαιο varadero...που μπορει μεν να ειναι ευρυχωρο αλλα ειναι θεοβαρο και γενικα παλιας κοπης μηχανακι...

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    δες και το tiger 800 (xc κατα προτιμηση επειδη ειναι λιγο πιο ψηλο και εχει και 45αρια μπροστινα)...
    το εχει ο αδερφος μου που ειναι ακριβως στα ιδια κυβικα με εσενα και η κοπελα του στα ιδια με την δικια σου και ειναι πολυ ανετος γενικα...

    δεν το συζηταμε οτι ειναι μια (μπορει και 2) κλασεις πανω απο το versys που ειχε και φυσικα και το v-strom που ειναι στην ιδια κατηγορια...
    δεν συζηταω καν για το παμπαλαιο varadero...που μπορει μεν να ειναι ευρυχωρο αλλα ειναι θεοβαρο και γενικα παλιας κοπης μηχανακι...
    Βαρύ το Βαρα είναι μονο εν στάση και σε τοπικούς ελιγμούς, σαν ταξίδι, σταθεροτητα (εκεί στην Ολλανδία έχετε θέματα με αερηδες), ανεση και αξιοπιστία μερα με τη νυχτα με τα διαφορα 800σαρια και 650αρια..φυσικα αν ειναι μονο για καθημερινη χρήση δεν παίρνεις καμία 1000αρα...το βστρομ με μια καλή ανάρτηση και σωληνάκι φρένων υψηλής, μια χαρά θα σε καλύψει στην καθημερινότητα σου...
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Νέος στο club και αγορά μηχανής
    από jacson123 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2012, 23:36
  2. Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 11/02/2010, 17:23
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2007, 16:26
  4. Αγορα μηχανης (αντιπροσωπειας 'η παραεισαγωγης ?)
    από anco στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2005, 17:54
  5. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 21:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF