Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 33

Θέμα: αλλαγη πιρουνιων σε xt660z tenere 2008 σε usd

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/10/2016
    Μηνύματα
    192

    αλλαγη πιρουνιων σε xt660z tenere 2008 σε usd

    καλησπερα σε ολους!!
    εχω ενα xt660z tenere 2008 ,συγκεκρημενα αυτο :
    https://www.youtube.com/watch?v=MYI7iPIS7DQ
    και θελω να αλλαξω τα πιρουνια μπροστα σε upsidedown 48mm με χαμηλο φτερο..
    δε ξερω τι να κοιταξω ετσι ωστε να φοραω την ιδια ροδα, στεφανι που εχω τωρα..
    τα αλλα ας ταλλαξω, αλλα στεφανι κ ακτινες τα θελω κατα 1η επιλογη .
    Αν δε γινεται τα βαφω αυτα που θα παρω.
    δηλαδη τι να παρω?
    αλλο μουαγιε? δαγκανες? δισκοπλακα? τιμονοπλακες?
    και απο ποιο μοντελο για λιγοτερο κοπο κ χρημα αν γινεται?
    KTM? WR? YZ?
    Το εχει κανει κανεις ?
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων cd3a0befb3a3c57cd4b89f980f2ddd24.jpg‎  

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Μουαγιέ;

    ΜΟΥΑΓΙΕ;;;;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/10/2016
    Μηνύματα
    192
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Μουαγιέ;

    ΜΟΥΑΓΙΕ;;;;
    παει για τον πισω τροχο η εννοια ,γραναζιερα δηλαδη, αλλα δε ξερω πως να το πω για την μπροστα.. μη κολλας

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Ναι μωρέ, λίγο πείραγμα χρειάζεται έτσι για το χαμόγελο.

    Πιο πολύ μουαγιέ, είναι η διάταξη, στα αυτοκίνητα, πάνω στην οποία δένει ο τροχός. Στις μοτοσυκλέτες δεν έχει και πολύ έννοια, αλλά τέσπα. Προφανώς εννοείς κέντρο τροχού.

    Αυτό που ρωτάς δεν το έχω κάνει, δεν το ξέρω. Έχω αλλάξει μπροστινό σύστημα σε μοτοσυκλέτα, αλλά σε στριτ, τελείως άλλα από το δικό σου.

    Κάποιος που το έχει κάνει, ή ξέρει περισσότερα θα σου πει.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #5
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Θα παρεις κομπλε μπροστινό μεταχειρισμένο ροδα φρενα πιρούνι μανες κλπ
    Αν θελεις να χρησιμοποιήσεις το στεφανι σου με τα διπλα δισκοφρενα ειναι προβλημα, διοτι το πιρούνι που θα παρεις ενδεχόμενος δε θα εχει βάση για δευτερη δάγκανα ασε που η υπάρχον βαση δαγκανας μπορει να μη σου τεριαζει ο αποστατης που επιβάλλεται να βαλεις για να ταιριάξει με την μαμα δαγκανα.
    Πρόβλημα 2ρο η μαμα διαδρομή του πιρουνιου ειναι 210mm δυσκολο να βρεις τετοια διαδρομη απο εντουρο που ψαχνεις. Η θα χαλασεις την γεωμετρία και θα γινει οπισθοβαρο η θα κατεβασεις μανες που ενδεχωμενος να χασεις μέρος της προοδευτικότητα των ελατήριων λογο μειωμενης χρησιμοποιουμενης διαδρομης.

    Μια ενδιαφερουσα μετατροπή προς διερεύνηση (παντα) ειναι να δεις την περιπτωση κατεστραμμένου xt1200z να παρεις μπρος-πισω τροχούς πιρούνια, και ενδεχομένως ψαλίδι-αμορτισέρ

  6. #6
    για δες εδω , απο το ποστ 884 και κατω


    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=67982&page=59

    Δεν ξέρω γιατί ακριβώς θέλεις να αλλάξεις ΟΛΟ το μπροστινό .
    Σίγουρα θα έχει κόστος και μετατροπές.
    Αν δεν θες να κάνεις ΠΟΛΥ ΕΞΤΡΙΜ πράγματα με το μηχανάκι , μια αλλαγή καλων ελατήριων ,λαδιού και ένα σερβις (150-200 €) θα το μεταμορφώσει εντυπωσιακα.
    Τελευταία τροποποίηση από ggs; 16/08/2018 στις 13:20.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Το ειχες μεγαλο απωθημενο το Tenere,ε ;

    Οπως θα'λεγε κι η γιαγια μου "Ησυχασμό δεν έις παιδούδι μ' "...

    Κι εγω μαλλον θα συμφωνησω με τον ggs απο πανω. Ή αν θες ντε και καλα κατι κορυφαιο πηγαινε σε cartridge kit για το XT. Με τετοιες μετατροπες (ειδικα αφου δεν υπαρχει δοκιμασμενη οδος) παιζει να μπεις για μαλλι και να βγεις κουρεμενος.
    Τελευταία τροποποίηση από ptc; 16/08/2018 στις 13:36.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/10/2016
    Μηνύματα
    192
    το ειχα απωθημενο κατα καποιο τροπο ναι..!
    αυτο το cartridge kit ουτε για πλακα... 1.100 ευρω δε δηνω με καμια κυβερνηση για πιρουνια!
    καλυτερα να παρω ενα wr250 παλιο με τοσα κ λιγα παραπανω.
    Εδω λεω να παρω κατι μαχ στα 300 - 350 μεταχειρησμενο με σκοπο να δωσω κ τα δικα μου που ειναι ΠΕΝΑ αλλο τοσο...
    εχω δει αρκετα xt660z που φορανε usd απο ktm950 h 500 exc ακομα και απο yz , και ναι ψιλωνει μπροστα γυρω στις 2 ιντσες..
    Δεν αλλαζει η συμπερηφορα στο αρνητικο, ισα ισα, δε βουλιαζουν τοσο ευκολα καθε φορα που πατας μπροστινο, εχεις καλυτερο πισινο φρενο, δε σου γλιστραει ευκολα
    και οσο αφορα τη μπροστινη διδκοπλακα, ναι με μια θα ειναι, μεγαλυτερη απο αυτες που εχει μαμα, αλλα κ παλι θα χανει λιιιιγο εκει...
    σιγα το πραμα...
    θελω να σηκωθει μπροστα... θελω να εχει αυτη την οψη ρε παιδι μου.. καμαρωτο.. κ ενοειται να μη βουλιαζουν τοσο οσο οι μαμα..

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/10/2016
    Μηνύματα
    192
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    για δες εδω , απο το ποστ 884 και κατω


    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=67982&page=59

    Δεν ξέρω γιατί ακριβώς θέλεις να αλλάξεις ΟΛΟ το μπροστινό .
    Σίγουρα θα έχει κόστος και μετατροπές.
    Αν δεν θες να κάνεις ΠΟΛΥ ΕΞΤΡΙΜ πράγματα με το μηχανάκι , μια αλλαγή καλων ελατήριων ,λαδιού και ένα σερβις (150-200 €) θα το μεταμορφώσει εντυπωσιακα.
    το εργατικο κοστος θα ειναι 0 . εχω φιλο μοτοκροσα που τα κανει ολα κ συμφερει,ολη μερα με αυτα κ αλλα πολλα ασχολειται... απλα αυτο δε το εχει ξανακανει

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/10/2016
    Μηνύματα
    192
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Το ειχες μεγαλο απωθημενο το Tenere,ε ;

    Οπως θα'λεγε κι η γιαγια μου "Ησυχασμό δεν έις παιδούδι μ' "...

    Κι εγω μαλλον θα συμφωνησω με τον ggs απο πανω. Ή αν θες ντε και καλα κατι κορυφαιο πηγαινε σε cartridge kit για το XT. Με τετοιες μετατροπες (ειδικα αφου δεν υπαρχει δοκιμασμενη οδος) παιζει να μπεις για μαλλι και να βγεις κουρεμενος.
    καλα να βγω κουρεμενος δε παιζει..
    η δικια μου ελεγε
    ''τι τσφερνς αυτες τσ αλητσες κοπριτσες με τμηχανη?'' για τα κοριτσια που μπαιναν καποτε νυχτα κ φευγαν ξημερωματα!!! παλια αυτα!!!
    Τελευταία τροποποίηση από mallllias; 16/08/2018 στις 18:39.

  11. #11
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mallllias Προβολή μηνύματος
    το ειχα απωθημενο κατα καποιο τροπο ναι..!
    αυτο το cartridge kit ουτε για πλακα... 1.100 ευρω δε δηνω με καμια κυβερνηση για πιρουνια!
    καλυτερα να παρω ενα wr250 παλιο με τοσα κ λιγα παραπανω.
    Εδω λεω να παρω κατι μαχ στα 300 - 350 μεταχειρησμενο με σκοπο να δωσω κ τα δικα μου που ειναι ΠΕΝΑ αλλο τοσο...
    εχω δει αρκετα xt660z που φορανε usd απο ktm950 h 500 exc ακομα και απο yz , και ναι ψιλωνει μπροστα γυρω στις 2 ιντσες..
    Δεν αλλαζει η συμπερηφορα στο αρνητικο, ισα ισα, δε βουλιαζουν τοσο ευκολα καθε φορα που πατας μπροστινο, εχεις καλυτερο πισινο φρενο, δε σου γλιστραει ευκολα
    και οσο αφορα τη μπροστινη διδκοπλακα, ναι με μια θα ειναι, μεγαλυτερη απο αυτες που εχει μαμα, αλλα κ παλι θα χανει λιιιιγο εκει...
    σιγα το πραμα...
    θελω να σηκωθει μπροστα... θελω να εχει αυτη την οψη ρε παιδι μου.. καμαρωτο.. κ ενοειται να μη βουλιαζουν τοσο οσο οι μαμα..
    Αν δε παθεις, δε θα μαθεις.
    Θα σηκωσεις το μπροστινο 5εκ. Μετα θα δεις οτι βασικα αυτο το πραμα που προεκυψε δεν ειναι μηχανη αλλα τρολευ και θα καταληξεις πως μονος τροπος για να ξαναγινει μηχανη ειναι να σηκωθει και το πισω αλλα 5εκ. Θα διαβασεις λοιπον στο ιντερνετ τι κανουν σε αυτες τις περιπτωσεις τα τιμονια και θα αποφανθεις πως αρκει να βαλεις πιο κοντα λαμακια στο μοχλικο της πισω αναρτησης. Θα τα βαλεις, και θα συνειδητοποιησεις πως τωρα το πισω αμορτισερ δε δουλευει και πολυ καλα, γιατι δεν ειναι φτιαγμενο για τετοια γεωμετρια μοχλικου. Μετα θα αγορασεις αμορτισερ πιο μακρυ γιατι τελικα αυτος ειναι ο σωστος τροπος και θα αποκτησεις ενα σωστα ψιλωμενο μηχανακι. Μονο που θα ανακαλυψεις πως με τα 5εκ που ψηλωσε μοιαζει σαν να βαρυνε κατα 30 κιλα και πλεον δε θα σου κανει και τοσο κεφι να το πηγαινεις στο χωμα. Επισης, με την καινουργια γωνια στο ψαλιδι και το ψηλωμα μπρος πισω, το κεντρο βαρους οχι μονο εχει ανεβει αλλα εχει μετατοπιστει και προς τα πισω. Οποτε το γαματο στο ματι μηχανακι δεν οδηγιεται τωρα ουτε στο δρομο. Μια ειναι η λυση. Να αυξησεις το μηκος του μεταξονιου. Ωραια λοιπον....παμε να φτιαξουμε αποστατες για το ψαλιδι να μακρυνει λιγο.

    Μετα απο κανα χρονο λοιπον θα εχεις δωσει κανα διχιλιαρο και θα εχεις καταληξει με μια μηχανη με μεταξονιο αερογεφυρας, η οποια θα ειναι εντελως κ@λος και ον και οφφ.

    Και βαζω και στοιχημα.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/10/2016
    Μηνύματα
    192
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Αν δε παθεις, δε θα μαθεις.
    Θα σηκωσεις το μπροστινο 5εκ. Μετα θα δεις οτι βασικα αυτο το πραμα που προεκυψε δεν ειναι μηχανη αλλα τρολευ και θα καταληξεις πως μονος τροπος για να ξαναγινει μηχανη ειναι να σηκωθει και το πισω αλλα 5εκ. Θα διαβασεις λοιπον στο ιντερνετ τι κανουν σε αυτες τις περιπτωσεις τα τιμονια και θα αποφανθεις πως αρκει να βαλεις πιο κοντα λαμακια στο μοχλικο της πισω αναρτησης. Θα τα βαλεις, και θα συνειδητοποιησεις πως τωρα το πισω αμορτισερ δε δουλευει και πολυ καλα, γιατι δεν ειναι φτιαγμενο για τετοια γεωμετρια μοχλικου. Μετα θα αγορασεις αμορτισερ πιο μακρυ γιατι τελικα αυτος ειναι ο σωστος τροπος και θα αποκτησεις ενα σωστα ψιλωμενο μηχανακι. Μονο που θα ανακαλυψεις πως με τα 5εκ που ψηλωσε μοιαζει σαν να βαρυνε κατα 30 κιλα και πλεον δε θα σου κανει και τοσο κεφι να το πηγαινεις στο χωμα. Επισης, με την καινουργια γωνια στο ψαλιδι και το ψηλωμα μπρος πισω, το κεντρο βαρους οχι μονο εχει ανεβει αλλα εχει μετατοπιστει και προς τα πισω. Οποτε το γαματο στο ματι μηχανακι δεν οδηγιεται τωρα ουτε στο δρομο. Μια ειναι η λυση. Να αυξησεις το μηκος του μεταξονιου. Ωραια λοιπον....παμε να φτιαξουμε αποστατες για το ψαλιδι να μακρυνει λιγο.

    Μετα απο κανα χρονο λοιπον θα εχεις δωσει κανα διχιλιαρο και θα εχεις καταληξει με μια μηχανη με μεταξονιο αερογεφυρας, η οποια θα ειναι εντελως κ@λος και ον και οφφ.

    Και βαζω και στοιχημα.
    δηλαδη αυτος https://www.youtube.com/watch?v=TY-v5KucuZM ειναι μ@λ@&*ς ? που εχει γυρησει το μισο κ κατι πλανητη.
    Τελευταία τροποποίηση από mallllias; 16/08/2018 στις 19:25.

  13. #13
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.440
    Εγώ πάντως που είχα βάλει ανάποδο στο dominator δεν το μετάνιωσα ούτε λεπτό ... αλλά βρήκα το μπροστινό σε τιμή ξεφτίλα και έτοιμο να κουμπώσει πάνω στο μηχανάκι.

  14. #14
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mallllias Προβολή μηνύματος
    δηλαδη αυτος https://www.youtube.com/watch?v=TY-v5KucuZM ειναι μ@λ@&*ς ? που εχει γυρησει το μισο κ κατι πλανητη.
    Δεν τον γνωριζω προσωπικα για να ειμαι ειλικρινης. Αν παντως εχει σηκωσει την μουρη στο μηχανακι του 5εκ και δεν τον ενοχλει κατι, τοτε σιγουρα ειναι αναισθητος.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/10/2016
    Μηνύματα
    192
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Δεν τον γνωριζω προσωπικα για να ειμαι ειλικρινης. Αν παντως εχει σηκωσει την μουρη στο μηχανακι του 5εκ και δεν τον ενοχλει κατι, τοτε σιγουρα ειναι αναισθητος.
    10 το εχει σηκωσει απο yz450 ειναι ,309mm!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. yamaha xt660z tenere 2008 army
    από mallllias στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 17/07/2018, 08:20
  2. μεγαλη καταναλωση σε xt660z tenere 2008
    από mallllias στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2018, 13:39
  3. ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ Xt660z Tenere 08
    από ggelos στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2014, 20:21
  4. αλλαγή ελαστικού απο 110/70 17 σε 120/70/17
    από jinks στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2006, 22:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF