Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: XT600E / XT660X έξοδα συντήρησης & καταλανωση

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/08/2018
    Μηνύματα
    1

    XT600E / XT660X έξοδα συντήρησης & καταλανωση

    Καλησπέρα! Νέο μέλος στο φόρουμ αλλά έχω μπει αρκετές φορές για να μου λυθούν κάποιος απορίες πριν γίνω κι εγώ χρήστης.

    Λοιπόν, δουλεύω σεζόν στην Σάμο τώρα και από Οκτώβρη θα είμαι Θεσσαλονίκη όπου θα ήθελα και να πάρω μηχανη. Προφανώς θα κάνω έρευνα αγοράς πριν αγοράσω τίποτα αλλά κατά πάσα πιθανότητα θα καταλήξω είτε σε ΧΤ600Ε είτε σε ΧΤ660Χ. Αναρωτιειμαι αν γνωρίζετε περίπου η συντήρηση της κάθε μοτοσυκλέτας πόσο θα κοστισει.
    Πιο συγκεκριμένα τα διαστήματα για σέρβις ποσο τακτικά είναι και περίπου πόσο θα πηγαίνει το καθένα δεδομένου πως δεν θα χρειαστούν τίποτα εκτός του καθορισμένου κανονικού τους σέρβις (μακάρι). Επίσης από κατανάλωση ποια καίει περισσότερο; Η ΧΤ600 έχει την φήμη ότι είναι αρκετά οικονομικό στην κατανάλωση, για την 660 δεν έχω ακούσει κάτι αλλα είναι 60 κυβικά παραπάνω ομως ειναι και injection οπότε θαρω θα είναι περίπου στα ίδια, σωστά;

    Όπως καταλαβαίνετε από τα περιεχόμενα το budget μου δεν είναι ψηλό, λεφτά για ΧΤΧ έχω, αλλά θα μου περισσέψουν αρκετά λιγότερα μιας και μεταχειρισμένη κάνει ένα 700-1000 περισσότερο από την 600 και αν τα σέρβις της είναι τακτικότερα και πιο ακριβά τότε πολύ φοβάμαι δεν θα μπορώ να την συντηρήσω, η τουλάχιστον θα αναγκαστούν να είναι στενά τα πράματα.

    Θεσσαλονίκη ανεβαίνω για ΙΕΚ μηχανικού, οπότε τα απλά για αρχή πράματα θα προσπαθώ να τα κάνω μόνος μου, παρόλα αυτά εργαλεία η πρόσβαση σε ένα συνεργείο (για μεγαλες ζημιές) δεν θα έχω τουλάχιστον στις αρχες γι'αυτό και ρωτάω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων παιδες!

  2. #2
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.129
    Θα πάρεις το ΧΤΧ 660.
    Δεν τίθεται σύγκριση μεταξύ των δύο,πιο ολοκληρωμένο και πιο συγχρονο το 660,πιο μοτοσυκλετα,αξίζει να δώσεις κάτι παραπάνω.
    Κατανάλωση από 4,5 σε χαλαρό ταξιδακι έως 6,5 - 7 σκισιμο στην πόλη.
    Σέρβις θα την δίνεις έξω σε συνεργείο μόνο κάθε 20.000 χλμ που θα θέλει βαλβίδες,όοολα τα άλλα θα τα κάνεις μόνος σου.Λαδια-μπουζι-τακακια είναι αστείες δουλειές,δες το μανιουαλ,ρώτα το youtube και είσαι έτοιμος!

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexmos Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα! Νέο μέλος στο φόρουμ αλλά έχω μπει αρκετές φορές για να μου λυθούν κάποιος απορίες πριν γίνω κι εγώ χρήστης.

    Λοιπόν, δουλεύω σεζόν στην Σάμο τώρα και από Οκτώβρη θα είμαι Θεσσαλονίκη όπου θα ήθελα και να πάρω μηχανη. Προφανώς θα κάνω έρευνα αγοράς πριν αγοράσω τίποτα αλλά κατά πάσα πιθανότητα θα καταλήξω είτε σε ΧΤ600Ε είτε σε ΧΤ660Χ. Αναρωτιειμαι αν γνωρίζετε περίπου η συντήρηση της κάθε μοτοσυκλέτας πόσο θα κοστισει.
    Πιο συγκεκριμένα τα διαστήματα για σέρβις ποσο τακτικά είναι και περίπου πόσο θα πηγαίνει το καθένα δεδομένου πως δεν θα χρειαστούν τίποτα εκτός του καθορισμένου κανονικού τους σέρβις (μακάρι). Επίσης από κατανάλωση ποια καίει περισσότερο; Η ΧΤ600 έχει την φήμη ότι είναι αρκετά οικονομικό στην κατανάλωση, για την 660 δεν έχω ακούσει κάτι αλλα είναι 60 κυβικά παραπάνω ομως ειναι και injection οπότε θαρω θα είναι περίπου στα ίδια, σωστά;

    Όπως καταλαβαίνετε από τα περιεχόμενα το budget μου δεν είναι ψηλό, λεφτά για ΧΤΧ έχω, αλλά θα μου περισσέψουν αρκετά λιγότερα μιας και μεταχειρισμένη κάνει ένα 700-1000 περισσότερο από την 600 και αν τα σέρβις της είναι τακτικότερα και πιο ακριβά τότε πολύ φοβάμαι δεν θα μπορώ να την συντηρήσω, η τουλάχιστον θα αναγκαστούν να είναι στενά τα πράματα.

    Θεσσαλονίκη ανεβαίνω για ΙΕΚ μηχανικού, οπότε τα απλά για αρχή πράματα θα προσπαθώ να τα κάνω μόνος μου, παρόλα αυτά εργαλεία η πρόσβαση σε ένα συνεργείο (για μεγαλες ζημιές) δεν θα έχω τουλάχιστον στις αρχες γι'αυτό και ρωτάω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων παιδες!
    Η συντηρηση στα μονοκυλινδρα (ειδικά στα πολιτικά) είναι φθηνή..Λάδια μπουζί τακάκια τα κάνεις μόνος σου..Ακόμα κ ρύθμιση βαλβίδων μπορείς να κάνεις..Παίζουνε βιντεάκια αναλυτικά για ρύθμιση..Οπότε XTX εννοείται..Πιο σύγχρονο..Injection..Πιο δυνατό..Πιο μοτοσυκλέτα..

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Αν σου φτάνουν τα λεφτά, 660 ασυζητητί.

  5. #5
    Πλαστικά μόνο στα enduro. Το avatar του/της giannis113
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    661
    Πάντως εμένα το xtx μου θύμισε το shiver 750 σε ογκο και γενικα αίσθηση βαρους, στα περιπου 100χλμ που εχω κανει συνολικά. Δεν οδηγησα το 600.

    Στην ουσια αν θες κατι για παιχνίδι υπαρχουν καλυτερες επιλογες. Αλλιως το xtx ειναι ωραια μοτο.
    Dt 50, super cub 90, crypton 115, yz 125, shiver 750, hornet 600, wrf 426, sv 650, nx 650

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2023, 16:37
  2. Πρόγραμμα συντήρησης Z750-Z1000
    από idi στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2008, 01:32
  3. Περί συντήρησης Kle...
    από kotsos84 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2005, 16:37
  4. Xt660x ή Fz6 600;
    από Πατρινός στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2005, 17:12
  5. Yamaha Xt660x ή Xt660r
    από Πατρινός στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2005, 03:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF