Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 31

Θέμα: Αγορα Σκουτερ 50cc

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/08/2018
    Μηνύματα
    12

    Αγορα Σκουτερ 50cc

    Είμαι αρχαριος οδηγος,σε λιγο καιρο βγαζω διπλωμα για 125cc και θέλω να αγορασω το πρώτο μου σκουτερακι(κυριως κοιταω για 50cc).Θελω να ειναι κυριως "σπορ" και αισθητικα ομορφο,να ειναι γερό και να μην μου βγαζει προβληματα καθε τρεις και λιγο.Το μηχανάκι προοριζεται κυριως για καθημερινη μετακίνηση στην πολη,αλλα και σπάνια για καμιά εκδρομή γυρω στα 80km.
    •Εχω υποψιν μου τα παρακατω
    •Yamaha aerox 50
    •Gilera runner sp 50
    •Yamaha neos 50
    •Peugeot speedfight 2

    Υ.Γ. το μηχανάκι θα το παρω μεταχειρισμένο και δεν σκεφτομαι να το πειραξω εκτος βεβαια αν είναι αναγκαιο λογω προβλήματος,το budget είναι ελάχιστο και δεν θελω να ξεφεύγει τα 700€
    Εσεις ποιο μου προτεινετε απο τα 4;; και αν εχετε κατι καλυτερο και εναλλακτικο ειναι ευπροσδεκτο.Ευχαριστω εκ των προτερων!
    Τελευταία τροποποίηση από demos; 16/08/2018 στις 14:58.

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/12/2017
    Μηνύματα
    62
    Τα διχρονα 50αρια σκουτερ ειναι τερατα αντοχης και αξιοπιστιας
    αλλα πρεπει και ο κατοχος να ξερει απο διχρονο Τροπο οδηγησης
    και συντηρηση Επισης ειναι πολυ ευκολο και φθηνο με ενα υπερκυβισμενο
    κυλινδροπιστονο να διπλασιασουν την ιπποδυναμη με καταστροφικες συνεπειες για το συστημα μεταδοσης
    Παντως αν ο πωλητης συμφωνησει να γινει ελεγχος σε συνεργειο καποια μηχανολογικα θεματα διχρονου μπορουν να διαγνωστουν ευκολα (ελατηρια τσιμουχες ρουλεμαν στροφαλου μπιελας κτλ)
    Δεν ειχα τα συγκεκριμενα μοντελα αλλα συνιστω το πιο δυνατο και με μεγαλη τελικη Τα ροπατα χαμηλης δυναμης 50αρια
    αρπαζουν μεν καλυτερα αλλα εχουν και πιο αργο βημα που θα προβληματισει
    Για εκδρομες κοιτας μονο αυτα με τους μεγαλυτερους τροχους

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/08/2018
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kiao Προβολή μηνύματος
    Τα διχρονα 50αρια σκουτερ ειναι τερατα αντοχης και αξιοπιστιας
    αλλα πρεπει και ο κατοχος να ξερει απο διχρονο Τροπο οδηγησης
    και συντηρηση Επισης ειναι πολυ ευκολο και φθηνο με ενα υπερκυβισμενο
    κυλινδροπιστονο να διπλασιασουν την ιπποδυναμη με καταστροφικες συνεπειες για το συστημα μεταδοσης
    Παντως αν ο πωλητης συμφωνησει να γινει ελεγχος σε συνεργειο καποια μηχανολογικα θεματα διχρονου μπορουν να διαγνωστουν ευκολα (ελατηρια τσιμουχες ρουλεμαν στροφαλου μπιελας κτλ)
    Δεν ειχα τα συγκεκριμενα μοντελα αλλα συνιστω το πιο δυνατο και με μεγαλη τελικη Τα ροπατα χαμηλης δυναμης 50αρια
    αρπαζουν μεν καλυτερα αλλα εχουν και πιο αργο βημα που θα προβληματισει
    Για εκδρομες κοιτας μονο αυτα με τους μεγαλυτερους τροχους
    οπως ειπα δεν εχω σκοπο να πειραξω το μηχανάκι,ξοδεύοντας παραπανω χρηματα και επιβαρύνοντας το.Μια ερωτηση.Ισχυει αυτο που λενε οτι τα ιαπωνικα είναι καλυτερα απο τα ευρωπαικα;Yamaha εναντι gilera και Peugeot στην προκειμενη περίπτωσή.Καλυτερα απο αποψη αντοχής

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/12/2017
    Μηνύματα
    62
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από demos Προβολή μηνύματος
    οπως ειπα δεν εχω σκοπο να πειραξω το μηχανάκι,ξοδεύοντας παραπανω χρηματα και επιβαρύνοντας το.Μια ερωτηση.Ισχυει αυτο που λενε οτι τα ιαπωνικα είναι καλυτερα απο τα ευρωπαικα;Yamaha εναντι gilera και Peugeot στην προκειμενη περίπτωσή.Καλυτερα απο αποψη αντοχής
    Αυτο ειπα και εγω και να προσεξεις να μην το πειραξε ο προηγουμενος
    ως αγορα μεταχειρισμενο Ευρωπη ιαπωνια ειναι το ιδιο αν παιζει κατι ρολο στο μοτερ
    ειναι η χρονολογια σχεδιασης και μοντελου Οσο πιο νεοτερο τοσο καλυτερο

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/08/2018
    Μηνύματα
    12
    τα περισσοτερα μεταχειρισμενα που βλεπω ειναι του 5-6,αξιζει ή είναι παλια;

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/12/2017
    Μηνύματα
    62
    Καλα ειναι αλλα Δεν τα ξερω τα καινουρια μοντελα καλα εγω ειχα σκουτερ την δεκαετια 90-
    Περιμενε να απαντησει και καποιος κατοχος απο αυτα που αναφερες

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2005
    Μηνύματα
    337
    Πάρε ένα παπί 125 κυβικών. Εκδρομή με δίχρονο; Αστεία πράγματα. Αφού το δίπλωμα σου είναι μέχρι 125 κυβικών δεν υπάρχει λόγος να πάρεις 50αρι. Είναι επικίνδυνα αδύναμα τα τετράχρονα ενώ τα δίχρονα καίνε παραπάνω καύσιμο από 125αρι και βρωμοκοπάνε (μαζι και εσύ).

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/08/2018
    Μηνύματα
    12
    ξερω μεχρι στιγμης να οδηγω μονο αυτοματο και μου φαινονται πιο ευκολα στον χειρισμο και πιο οικονομικα.Γενικά δεν μου αρεσουν ιδιαιτερα τα παπακια αλλα προφανως κατι παραπανω θα ξερεις.Δηλαδη μια αποσταση 80-90 km ενα 50αρακι δεν το βγάζει;

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2005
    Μηνύματα
    337
    Μην σε φοβίζει το παπί. Εύκολα μαθαίνεται, δεν έχει καν συμπλέκτη στο χέρι. Επειδή θέλεις ένα όχημα που να κάνει διάφορα πράγματα και με μικρό μπάτζετ το παπί είναι η καλύτερη λύση. Στα νιάτα μου με 50αρακι παπι, δικαβαλο με φίλο, κάναμε 120 χιλιόμετρα συνεχόμενα, ήπιαμε εναν καφέ και γυρίσαμε πίσω αλλά 120 χιλιόμετρα. Το δίχρονο θα διαλύσει σε τέτοια περίπτωση. Ναι είναι άσχημα μηχανάκια, στυλιστικά σχεδόν ντροπή ακόμη και για την περίοδο καλπάζουσας οικονομικής κρίσης που διανύουμε ΑΛΛΑ θα κάνεις την δουλειά σου με τον καλύτερο και πιο οικονομικό τρόπο που μπορεις στα λεφτά που διαθέτεις. Δίχρονο και εκδρομές όχι. Μέσα στην πόλη (όχι Αθήνα και με δυσκολία Θεσσαλονίκη) την παλεύει.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/08/2018
    Μηνύματα
    12
    μπορεις να μου προτεινεις μερικα μοντελα οικονομικά και λιγο ομορφα αισθητικα

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/12/2017
    Μηνύματα
    62
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από drade Προβολή μηνύματος
    Μην σε φοβίζει το παπί. Εύκολα μαθαίνεται, δεν έχει καν συμπλέκτη στο χέρι. Επειδή θέλεις ένα όχημα που να κάνει διάφορα πράγματα και με μικρό μπάτζετ το παπί είναι η καλύτερη λύση. Στα νιάτα μου με 50αρακι παπι, δικαβαλο με φίλο, κάναμε 120 χιλιόμετρα συνεχόμενα, ήπιαμε εναν καφέ και γυρίσαμε πίσω αλλά 120 χιλιόμετρα. Το δίχρονο θα διαλύσει σε τέτοια περίπτωση. Ναι είναι άσχημα μηχανάκια, στυλιστικά σχεδόν ντροπή ακόμη και για την περίοδο καλπάζουσας οικονομικής κρίσης που διανύουμε ΑΛΛΑ θα κάνεις την δουλειά σου με τον καλύτερο και πιο οικονομικό τρόπο που μπορεις στα λεφτά που διαθέτεις. Δίχρονο και εκδρομές όχι. Μέσα στην πόλη (όχι Αθήνα και με δυσκολία Θεσσαλονίκη) την παλεύει.
    Λες οτι τετραχρονο πενηνταρι ταξιδευει καλυτερα απο διχρονο
    Πως γινετε αυτο οταν απο σασμαν ΟΛΑ τα πενηνταρια χανουν 2 ιππους
    Το τετραχρονο παπομοτερ βγαζει 4 ιππους στον στροφαλο και το διχρονο 6
    Αρα στον τροχο μενουν 2 και 4 Δεν εχει επαρκεια δυναμης
    και για αυτο οι κατασκευαστες επιμενουν σε διχρονο 50αρι
    Στα 50 κυβικα το αφεντικο ειναι διχρονο μοτερ σε ολα
    Γενικα και σε μεγαλυτερους κυβισμους
    Υδροψυκτος διχρονος σωστα ρυθμισμενος φιλε ταξιδευει με
    80-90 τις εκατο τελικης
    Και το εχω κανει προσωπικα πολλες φορες και μπορουν να στο επιβεβαιωσουν και αλλοι

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2005
    Μηνύματα
    337
    Ταξίδι με δίχρονο πενηντάρη και μικρούς τροχούς; Τραγική κατάσταση. Φυσικά είναι καλύτερο ένα παπί, αλλά δεν πρότεινα 50αρι, πρότεινα μεγαλύτερο.

    Πες μου τα χρήματα που διαθέτεις να σου πω κάποια μοντέλα.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/08/2018
    Μηνύματα
    12
    οχι πολλα αυτην την στιγμή 700€ αλλα εβλεπα κυρίως scooter και εβλεπα ότι εβγαινα.Τωρα για παπι είναι λιγα,αλλα δεν βιάζομαι οποτε μπορει να ανεβεί το budget.Πες μου εσυ μοντελα να εχω υπ'όψιν

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2005
    Μηνύματα
    337
    Σε αυτά τα λεφτα, από αυτά που έχω διαβάσει και ακούσει, γιατί έχει πολλά χρόνια που δεν έχω παπί (δεκαετίες βασικά) Kawasaki kaze r.

    Άμα διπλασιάσεις τον προϋπολογισμό σου τότε έχει και σκούτερ που θα κάνουν την δουλειά που θέλεις.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Δεν έχω πολλή τριβή με το αντικειμένο αλλά εφόσον μπορείς να πάρεις 125 γιατί σκέφτεσαι 50αρι; είναι οικονομικό το θέμα;

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΓΟΡΑ ΣΚΟΥΤΕΡ
    από RISV στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2009, 16:29
  2. Ζητω γνωμες για σκουτερ 50cc
    από vestromas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 23/03/2008, 08:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF