Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 31

Θέμα: Αγορα Σκουτερ 50cc

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Apache
    Εγγραφή
    02/08/2016
    Μηνύματα
    450
    Να πάρεις αυτό που σου αρέσει, έτσι και αλλιώς δεν θα δείς μεγάλη διαφορά....

  2. #17
    Έχω εμπειρία μόνο από Ιταλικά σκούτερ δίχρονα. Είχα 3 Piaggio NRG (ίδιος κινητήρας με τον Gilera Runner 50) και οδηγούσα χρόνια όποτε κατέβαινα Ελλάδα το Typhoon 125 του κολλητού μου. Για την άσχημη φήμη που έχουν τα Ιταλικά οχήματα σε θέματα αξιοπιστίας, εγώ δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα εκτός από τα αναλώσιμα. Ο τυφώνας έχει περάσει τα 100.000χλμ και δουλεύει ακόμη. Δεν έχει ανοιχθεί ποτέ ο κινητήρας (κύλινδρος με nicasil).

    Τα σκούτερ ΔΕΝ είναι πιο οικονομικά στην συντήρηση από τα παπιά. Σχεδόν διπλάσια θα έλεγα, μιας και ο ιμάντας ΔΕΝ σου βγάζει 30.000χλμ όπως ένα σετ καλοσυντηρημένα αλυσιδογράναζα. Μαθαίνεις να ζεις με τα έξοδα και κάνεις μόκο.

    Διπλάσια κατανάλωση + λάδι μίξης.

    Εύκολη συντήρηση.
    Καλύτερη και ασφαλέστερη συμπεριφορά στον δρόμο (με τους 13άρηδες τροχούς) και δισκόφρενα μπρος-πίσω. Πιο άκαμπτο πλαίσιο και καλύτερες αναρτήσεις. Έχω πάει άνετα ταξιδάκια, μιας και τα 50άρια μου ήταν όλα υδρόψυκτα.
    Βολικό στην χρήση του και αποθηκευτικό χώρο για το κράνος, μερικά έχουν ακόμη και έξοδο για να φορτίζεις το κινητό. Πας άνετα για ψωνάκια και δεν χρειάζεται να βάζεις σακούλες στο τιμόνι.


    To Peugeot Speedfight το είχαν 2 φίλοι και τους διαλύθηκε σε 1-2 χρόνια. Ούτε που θα το κοίταζα. Βγάλτο γρήγορα από την λίστα σου.

    Εμπειρία από Ιαπωνέζικα δεν έχω, δεν ήταν ποτέ εμπορικά ή ιδιαίτερα όμορφα μηχανάκια.

  3. #18
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/08/2018
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από drade Προβολή μηνύματος
    Σε αυτά τα λεφτα, από αυτά που έχω διαβάσει και ακούσει, γιατί έχει πολλά χρόνια που δεν έχω παπί (δεκαετίες βασικά) Kawasaki kaze r.

    Άμα διπλασιάσεις τον προϋπολογισμό σου τότε έχει και σκούτερ που θα κάνουν την δουλειά που θέλεις.
    ευχαριστώ θα το κοιτάξω,στην παρουσα φαση δεν υπαρχουν λεφτά,(μας έφαγαν οι διακοπες),ετσι και αλλιως δεν το βιάζομαι το θεμα απλα το ψαχνω αρκετα γιατι δεν εχω καθοκου γνωσεις επι του αντικείμενου

  4. #19
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/08/2018
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Δεν έχω πολλή τριβή με το αντικειμένο αλλά εφόσον μπορείς να πάρεις 125 γιατί σκέφτεσαι 50αρι; είναι οικονομικό το θέμα;
    απλα μου φαινεται μεγαλο το 125 εφοσον εχω οδηγησει μονο 50αρι και αυτο πανω απο 20ετιας του πατερα μου,οποτε καταλαβαινεις,ουτε εμπειρία Υπάρχει,ουτε τρελη σωματικη διαπλαση (1.76,70 κιλα)γιαυτο το φοβαμαι και λίγο,και θα ήθελα το πρωτο μου μηχανακι πιο ελαφρύ ωστε να εξασκηθω

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/08/2018
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από turogalos Προβολή μηνύματος
    Έχω εμπειρία μόνο από Ιταλικά σκούτερ δίχρονα. Είχα 3 Piaggio NRG (ίδιος κινητήρας με τον Gilera Runner 50) και οδηγούσα χρόνια όποτε κατέβαινα Ελλάδα το Typhoon 125 του κολλητού μου. Για την άσχημη φήμη που έχουν τα Ιταλικά οχήματα σε θέματα αξιοπιστίας, εγώ δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα εκτός από τα αναλώσιμα. Ο τυφώνας έχει περάσει τα 100.000χλμ και δουλεύει ακόμη. Δεν έχει ανοιχθεί ποτέ ο κινητήρας (κύλινδρος με nicasil).

    Τα σκούτερ ΔΕΝ είναι πιο οικονομικά στην συντήρηση από τα παπιά. Σχεδόν διπλάσια θα έλεγα, μιας και ο ιμάντας ΔΕΝ σου βγάζει 30.000χλμ όπως ένα σετ καλοσυντηρημένα αλυσιδογράναζα. Μαθαίνεις να ζεις με τα έξοδα και κάνεις μόκο.

    Διπλάσια κατανάλωση + λάδι μίξης.

    Εύκολη συντήρηση.
    Καλύτερη και ασφαλέστερη συμπεριφορά στον δρόμο (με τους 13άρηδες τροχούς) και δισκόφρενα μπρος-πίσω. Πιο άκαμπτο πλαίσιο και καλύτερες αναρτήσεις. Έχω πάει άνετα ταξιδάκια, μιας και τα 50άρια μου ήταν όλα υδρόψυκτα.
    Βολικό στην χρήση του και αποθηκευτικό χώρο για το κράνος, μερικά έχουν ακόμη και έξοδο για να φορτίζεις το κινητό. Πας άνετα για ψωνάκια και δεν χρειάζεται να βάζεις σακούλες στο τιμόνι.


    To Peugeot Speedfight το είχαν 2 φίλοι και τους διαλύθηκε σε 1-2 χρόνια. Ούτε που θα το κοίταζα. Βγάλτο γρήγορα από την λίστα σου.

    Εμπειρία από Ιαπωνέζικα δεν έχω, δεν ήταν ποτέ εμπορικά ή ιδιαίτερα όμορφα μηχανάκια.
    απο εκει που αρχιζεις να λες εύκολη συντηρηση,μιλας για παπι ετσι;

  6. #21
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από demos Προβολή μηνύματος
    Ισχυει αυτο που λενε οτι τα ιαπωνικα είναι καλυτερα απο τα ευρωπαικα;Yamaha εναντι gilera και Peugeot στην προκειμενη περίπτωσή.Καλυτερα απο αποψη αντοχής
    Το οτι τα περισσοτερα 50ρια scooter Yamaha,φορουσαν Ευρωπαικα μοτερ,το ξερουν αυτοι που το λενε;

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.286
    Με 7 - 8 κατοστάρικα παίρνεις περιποιημένο astrea, kazer, κλπ και κάνεις τη δουλειά σου ωραία και νοικοκυρεμένα.

    Τα σκουτεράκια 20ετίας τα έχουν φάει τα ψωμιά τους και είναι εκ φύσεως προβληματικά έως επικίνδυνα με τα μικρά ροδάκια τους, τα ταμπούρα τους, τις αναρτησούλες τους, κλπ.

    Τέλος, εφόσον υπάρχει η δυνατότητα για 125cc, δεν το συζητώ καν για 50άρι!._



    [Είχα runner (και 50άρι και μετέπειτα σε 80cc) και address suzuki 50άρι και αυτό μετά έγινε 65άρι, κλπ Αυτά τα μηχανάκια δεν κάνουν πλέον για σύγχρονες αστικές μετακινήσεις]
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/08/2018
    Μηνύματα
    12
    για κατι πιο δυνατο π.χ. crypton x ποσο βγαινει περιπου;

  9. #24
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/08/2018
    Μηνύματα
    12
    και κατι ακομα,μηχανες τύπου Beverly,agility πάντα για 125cc τι λενε;σε σχεση με ενα 125 παπι;

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.286
    Παραδείγματα:

    https://www.car.gr/14597744-suzuki-ag-address

    https://www.car.gr/14636008-honda

    https://www.car.gr/14491601-yamaha-c...-crypton-r-115



    Τα beverly και agility είναι πως θα κάτσει η μπίλια. Έχω πολλά παραδείγματα από πρώτο χέρι και για τα δύο μηχανάκια αλλά όχι στα 125cc για τα οποία δεν έχω άποψη.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  11. #26
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/08/2018
    Μηνύματα
    12
    ευχαριστω πολυ φιλαράκι για τον χρονο σου, να εισαι καλα,με βοηθησες αρκετα

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Γενικά σκούτερ όπως cygnus, lead κλπ κλπ είναι αθάνατα και έχουν μια χαρά παθητική ασφάλεια, ψαξου προς τα εκεί

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2005
    Μηνύματα
    337
    Παθητική ασφάλεια έχει μόνο το κρανος. Τα Cygnus και lead με τα ροδάκια τους, όπως λέει και ο Πάνος, σίγουρα δεν έχουν ιδιαίτερη ενεργητική ασφάλεια.

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.004
    Το lead μου το πηραμε 1100 πριν 4 χρονια και ειναι αψογο. 125 να παρεις, ασε τα 50αρια.

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2018
    Μηνύματα
    298
    7 χρονια Suzuki katana Kai 10 runner και 4 χρονια παπακι. Τώρα κλε500. Πάρε παπί αν θέλεις μόνο σκούτερ runner βγάζει ηλεκτρολογικά. Ότι και να πάρεις σε δίχρονο λάδι φουλ συνθετικό να βάζεις.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΓΟΡΑ ΣΚΟΥΤΕΡ
    από RISV στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2009, 16:29
  2. Ζητω γνωμες για σκουτερ 50cc
    από vestromas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 23/03/2008, 08:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF