Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 109

Θέμα: ABS και οδήγηση πίστας.

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Ο καλα προπονημενος οδηγος φρεναρει στο οριο της ενεργοποιησης του abs.
    Μιλωντας για πιστα δε νομιζω οτι εχει νοημα ενα ελεγχομενο εστω μπλοκαρισμα μπροστινου.
    Μιλαω τεχνικα γιατι οδηγικα δεν εχω επαφη

  2. #32
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Ο καλα προπονημενος οδηγος φρεναρει στο οριο της ενεργοποιησης του abs.
    Μιλωντας για πιστα δε νομιζω οτι εχει νοημα ενα ελεγχομενο εστω μπλοκαρισμα μπροστινου.
    Μιλαω τεχνικα γιατι οδηγικα δεν εχω επαφη
    Το abs δεν ενεργοποιείται μόνο όταν πάει να μπλοκάρει ο τροχός. Ενεργοποιείται και αν πάει να σηκωθεί ο πίσω τροχός σε δυνατό φρενάρισμα. Πράγμα που είναι κάτι που θα κάνει συστηματικά ο καλά προπονημένος οδηγός και έχει νόημα στην πίστα (εφόσον γίνεται ελεγχόμενα).

  3. #33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Ο καλα προπονημενος οδηγος φρεναρει στο οριο της ενεργοποιησης του abs.
    Μιλωντας για πιστα δε νομιζω οτι εχει νοημα ενα ελεγχομενο εστω μπλοκαρισμα μπροστινου.
    Μιλαω τεχνικα γιατι οδηγικα δεν εχω επαφη
    Κι όμως, υπάρχουν τόσο παρεμβατικά ή/και με ασυνεπή συμπεριφορά συστήματα ABS σε μοτοσυκλέτες που γίνεται επικίνδυνο από κάποιο σημείο κι έπειτα. Δεν είναι η μοτοσικλέτα όπως τα αυτοκίνητα.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  4. #34
    Η στροφη που περιγραφεις παντως
    δεν χρειαζεται τοσο δυνατα φρενα
    ποσο μαλλον σε σημειο να επεμβει το ABS

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από FotisFz1 Προβολή μηνύματος
    Η στροφη που περιγραφεις παντως
    δεν χρειαζεται τοσο δυνατα φρενα
    ποσο μαλλον σε σημειο να επεμβει το ABS
    Αυτό το σπας λίγο σε ψιλά γιατί δεν το κατάλαβα ακριβώς.
    Η κ1 των Σερρών (και κάθε πρώτη μετά την ευθεία και όχι μονο) θέλει σοβαρό φρενο κατά την γνώμη μου οπότε αν όπως λέει της "μοιάζει" δεν καταλαβαίνω ακριβώς πώς το εννοείς.

  6. #36
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Αυτό το σπας λίγο σε ψιλά γιατί δεν το κατάλαβα ακριβώς.
    Η κ1 των Σερρών (και κάθε πρώτη μετά την ευθεία και όχι μονο) θέλει σοβαρό φρενο κατά την γνώμη μου οπότε αν όπως λέει της "μοιάζει" δεν καταλαβαίνω ακριβώς πώς το εννοείς.
    Ποσα χλμ εχεις στο τελος της ευθειας των Σερων και με ποσα στριβεις την Κ1?
    Η στροφη μπορει να μοιαζει αλλα ερχεσαι με -100 χλμ απο οσα εχεις στις Σερρες

  7. #37
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από FotisFz1 Προβολή μηνύματος
    Ποσα χλμ εχεις στο τελος της ευθειας των Σερων και με ποσα στριβεις την Κ1?
    Η στροφη μπορει να μοιαζει αλλα ερχεσαι με -100 χλμ απο οσα εχεις στις Σερρες
    Και πάλι όμως, για να "πάρεις ότι έχει να σου δώσει" πρέπει να φτάσεις στο όριο. Κι ένα μέτρο παραπάνω με το γκάζι ανοιχτό, είναι κερδισμένος χρόνος.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  8. #38
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    Και πάλι όμως, για να "πάρεις ότι έχει να σου δώσει" πρέπει να φτάσεις στο όριο. Κι ένα μέτρο παραπάνω με το γκάζι ανοιχτό, είναι κερδισμένος χρόνος.
    Στο συγκεκριμενο σημειο θα κερδισεις πολυ περισσοτερο χρονο συνολικα αν μπεις με περισσοτερη φορα απο οτι να αργησεις ενα μετρα στο φρενο
    να το κοκκαλωσεις και να αρχισεις παλι να επιταχυνεις

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από FotisFz1 Προβολή μηνύματος
    Στο συγκεκριμενο σημειο θα κερδισεις πολυ περισσοτερο χρονο συνολικα αν μπεις με περισσοτερη φορα απο οτι να αργησεις ενα μετρα στο φρενο
    να το κοκκαλωσεις και να αρχισεις παλι να επιταχυνεις
    Σκοπός μου στη συγκεκριμενη στροφή είναι να αργήσω όσο γίνεται παραπάνω τα φρένα και ταυτόχρονα η ταχύτητα που θα έχω όταν φτάνω στη στροφή να είναι οριακά τόση ώστε να μπορώ να πάρω τη στροφή (συνεχίζοντας να επιβραδύνω). Κάπως έτσι εξηγείται και η εντουράδα που ανέφερα όταν μου αμολησε το abs. Αντί για 92 πχ στην είσοδο είχα 100 και δεν μπόρεσα (εγώ) να στρίψω. Προφανώς κάποιος άλλος θα έστριβε.

    Παρεμπιπτόντως, έχεις Φώτη εικόνα πόσο περίπου γυρνάς στο Ρύσιο; Δεν είναι θέμα κόντρας προφανώς, απλά αν είσαι πολύ πιο γρήγορος ίσως όντως να πρέπει να ξαναδώ την προσέγγιση μου στη συγκεκριμένη στροφή.

  10. #40
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Σκοπός μου στη συγκεκριμενη στροφή είναι να αργήσω όσο γίνεται παραπάνω τα φρένα και ταυτόχρονα η ταχύτητα που θα έχω όταν φτάνω στη στροφή να είναι οριακά τόση ώστε να μπορώ να πάρω τη στροφή (συνεχίζοντας να επιβραδύνω). Κάπως έτσι εξηγείται και η εντουράδα που ανέφερα όταν μου αμολησε το abs. Αντί για 92 πχ στην είσοδο είχα 100 και δεν μπόρεσα (εγώ) να στρίψω. Προφανώς κάποιος άλλος θα έστριβε.

    Παρεμπιπτόντως, έχεις Φώτη εικόνα πόσο περίπου γυρνάς στο Ρύσιο; Δεν είναι θέμα κόντρας προφανώς, απλά αν είσαι πολύ πιο γρήγορος ίσως όντως να πρέπει να ξαναδώ την προσέγγιση μου στη συγκεκριμένη στροφή.
    Δεν κανω και τπτ ιδιαιτερο σε χρονο
    54 ειναι το καλυτερο μου

  11. #41
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Για να καταλάβουν και οι υπόλοιποι για τι μιλάμε, έχω ένα βίντεο δικό μου από το Ρύσιο. Η ευθεία ξεκινάει στο 0:11.

    https://streamable.com/dbhhk

    Στο βίντεο γυρνάω στο 53:5, την τελευταία φορά έκανα καλύτερο χρόνο 52:2. Έχω φίλο που έχει μπει στο 50, οπότε πάλι αργός είμαι, αλλά σίγουρα για να κατέβουν οι χρόνοι πρέπει να κόψεις απ'όπου μπορείς.

  12. #42
    Αχ αυτές οι μουσικές επιλογές σου

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Εγώ μηχανάκι με abs δεν είχα ποτέ πριν , οπότε το πρώτο που δοκίμασα στο Tracer ήταν τα φρένα του (να δούμε τι κάνει το abs στο μηχανάκι).
    Και δοκιμάζοντας το σε κατηφόρα χέστηκα από την χαρά μου (λόγω της κουλαμάρας μου) και τον φόβο μαζί μια και εισέπραξα ένα μαγαλοπρεπέστατο εντο.
    Εγώ λέω ότι απλά σου μπλοκάρισε το μπροστινό. Για να καταλάβει ο εγκέφαλος ότι σηκώθηκε ο πίσω θα πρέπει να έχει κάποιο ποντεσιόμετρο στο αμορτισερ ή κάποια εξελιγμένη αδρανειακή μονάδα
    όπως έχει το Multistrada (και από ότι ξέρω δεν υπάρχει στο ΜΤ)

    Εκεί που ξεκινάς το φρενάρισμα φαίνεται και μπάλωμα στην άσφαλτο. Μήπως έχει σκαλοπατάκι και μπλοκάρισε από την αναπήδηση?

  14. #44
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kas_Tracer Προβολή μηνύματος
    Εγώ μηχανάκι με abs δεν είχα ποτέ πριν , οπότε το πρώτο που δοκίμασα στο Tracer ήταν τα φρένα του (να δούμε τι κάνει το abs στο μηχανάκι).
    Και δοκιμάζοντας το σε κατηφόρα χέστηκα από την χαρά μου (λόγω της κουλαμάρας μου) και τον φόβο μαζί μια και εισέπραξα ένα μαγαλοπρεπέστατο εντο.
    Εγώ λέω ότι απλά σου μπλοκάρισε το μπροστινό. Για να καταλάβει ο εγκέφαλος ότι σηκώθηκε ο πίσω θα πρέπει να έχει κάποιο ποντεσιόμετρο στο αμορτισερ ή κάποια εξελιγμένη αδρανειακή μονάδα
    όπως έχει το Multistrada (και από ότι ξέρω δεν υπάρχει στο ΜΤ)

    Εκεί που ξεκινάς το φρενάρισμα φαίνεται και μπάλωμα στην άσφαλτο. Μήπως έχει σκαλοπατάκι και μπλοκάρισε από την αναπήδηση?
    Τι να σου πω, εμένα δεν κάνει εντο και έχω προσπαθήσει.

    Εκεί που λες όντως έχει μια αναπηδηση. Ίσως ελαφρώνει στιγμιαία το μπροστινό και νομίζει το abs πως πάει να μπλοκάρει; Ποιός ξέρει, μπορεί να είναι κι αυτό. Και πάλι πάντως δε θα ήταν βοήθεια εκεί το abs. Όπως είπα και νωρίτερα, αν μου είχε βγει ABS υπό κλίση θα έλεγα πως με έσωσε και όχι μόνο δε θα σκεφτόμουν να το βγάλω, άλλα λαμπάδα θα του άναβα. Αλλά σε άσφαλτο καλή, με καλό λάστιχο και σε σωστή θερμοκρασία δεν μπορώ να φανταστώ πως μπορεί να μπλοκάρει το μπροστινό ενώ είναι η μηχανή όρθια. Στη χειρότερη αν το παρακάνεις με το φρένο να σηκωθεί ο πίσω στον αέρα.
    Τελευταία τροποποίηση από ptc; 20/08/2018 στις 00:55.

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Το ABS λειτουργει με 2 τροπους:

    1)Συγκρινει ταχυτητα μεταξυ εμπρος και πισω τροχου.
    2)Εχει δεδομενο ενα μεγιστο ρυθμο επιβραδυνσης τροχου. Eνσωματωνει δηλαδη εναν αλγοριθμο, ο οποιος ανεξαρτητα απο τη γωνιακη ταχυτητα των δυο τροχων, λειτουργει και αυτονομα σε καποιες περιπτωσεις.

    Τετοιες ειναι:

    Μεγαλη διαφορα ταχυτητας μεταξυ των δυο. (εστω οτι κατεβαζεις 2 και μπαινεις με πλαγιολισθηση πατωντας μπροστα και ελαχιστα πισω φρενο)
    Αιφνιδιο μπλοκαρισμα ενος τροχου. Αιφνιδιο ειναι εξ'αρχης ετσι κι αλλιως, για αρχη αμολαει αρκετα, μεχρι να μπορεσει σε χιλιοστα του δευτερολεπτου να βρει ενα "rate" εαν δεν το καταφερει, επαναλαμβανει.
    Ολα αυτα, συμβαινουν σε χιλιοστα του δευτερολεπτου.

    Οπως ειπα, ο αλγοριθμος στη μοναδα του ABS κανει τη δευτερη δουλεια. Για να λειτουργησει το ABS σωστα, θελει και τους 2 τροχους στο εδαφος.
    Σε περιπτωση που ο πισω σηκωθει ή αναπηδησει, περναει στα "τυφλα" μεσω αλγοριθμου λειτουργωντας πιο "επιθετικα" με αποτελεσμα να χανεις το μπροστα.

    Δεν χανεις σε φρεναρισμα αφου και οι δυο τροχοι βρισκονται στο εδαφος, με τον πισω ισα που να γλειφει φρεναροντας με το εμπρος οσο καλυτερα γινεται, χανεις σε αισθηση ωστοσο αν προκειται να μπεις σε στροφη.
    Και προφανως, σου χαλαει την ισορροπια, το ζεν, την εισοδο και σου γαμει λιγο την ψυχολογια.

    Δεν μπορω να το εξηγησω καλυτερα... PTC σε καποιο καφε αν βρεθουμε ισως :P
    pew pew pew pew pew pew !!!

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Abs και ανώμαλοι κατήφοροι...
    από frapes στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2007, 21:58
  2. Μπαγκαζιέρα και οδήγηση εκτός πόλης
    από perastikos στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2006, 00:20
  3. Αέρας και οδήγηση μηχανής
    από anf125 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 62
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2006, 21:14
  4. Κινητα και οδηγηση
    από alex14 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2006, 14:29
  5. Οδήγηση Πίστας
    από stavrobeis στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2006, 22:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF