Σελίδα 4 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 109

Θέμα: ABS και οδήγηση πίστας.

  1. #46
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Κατατοπιστικότατος!
    Μου ακούγονται πολύ σωστά και ταιριάζουν σε αυτό που συναντάω οδηγώντας.

    Όσο για τον καφέ, πολύ ευχαρίστως όποτε θες.

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Με το μπροστινό σου τι έχεις κάνει?Ισως χρειάζεσαι ελατήρια+λαδια αν δεν το έχεις κάνει ήδη.Για να μπει το ABS εκεί τερματίζει το μπροστινό στα φρένα,αν ειναι μαλακό βυθίζεται εύκολα και το σύστημα παρεμβαίνει εύκολα.Αν έχεις ελατήρια μπαίνει πιο δύσκολα το abs καθώς βυθίζεται πιο δύσκολα.Εννοείται και το σύστημα παίζει να παραείναι παρεμβατικό δε διαφωνω αλλά το μπροστινο παίζει μεγάλο ρόλο.

    Και κάτι άλλο που ίσως θα μπορούσες να δοκιμάσεις πριν απενεργοποιήσεις το ABS.Απο οτι αντιλαμβάνομαι δε χρησιμοποιείς καθόλου πίσω φρένο.Θα σου πρότεινα να κάνεις μια δοκιμή για να βοηθήσεις λίγο το φρενάρισμα σου.Δεν είναι τυχαίο οτι και η Honda το είχε(τωρα το κατήργησε μάλλον λόγω βάρους?Ποιος ξέρει...) αλλά και η Yamaha το έχει στο νέο R1,μιλάω για το συνδυασμένο.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  3. #48
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Με το μπροστινό σου τι έχεις κάνει?Ισως χρειάζεσαι ελατήρια+λαδια αν δεν το έχεις κάνει ήδη.Για να μπει το ABS εκεί τερματίζει το μπροστινό στα φρένα,αν ειναι μαλακό βυθίζεται εύκολα και το σύστημα παρεμβαίνει εύκολα.Αν έχεις ελατήρια μπαίνει πιο δύσκολα το abs καθώς βυθίζεται πιο δύσκολα.Εννοείται και το σύστημα παίζει να παραείναι παρεμβατικό δε διαφωνω αλλά το μπροστινο παίζει μεγάλο ρόλο.

    Και κάτι άλλο που ίσως θα μπορούσες να δοκιμάσεις πριν απενεργοποιήσεις το ABS.Απο οτι αντιλαμβάνομαι δε χρησιμοποιείς καθόλου πίσω φρένο.Θα σου πρότεινα να κάνεις μια δοκιμή για να βοηθήσεις λίγο το φρενάρισμα σου.Δεν είναι τυχαίο οτι και η Honda το είχε(τωρα το κατήργησε μάλλον λόγω βάρους?Ποιος ξέρει...) αλλά και η Yamaha το έχει στο νέο R1,μιλάω για το συνδυασμένο.
    Νομιζω πως εχεις δικιο στο θεμα του μπροστινου. Οντως, καθως ειναι μαμα, βυθιζεται εντονα στο φρεναρισμα. Το εντοπισε και φιλος οταν οδηγησε τη μηχανη μου (ο ιδιος εχει daytona οποτε ειναι μαθημενος σε πιο στημενα μηχανακια). Και σιγουρα ο,τι δεν μπορει να απορροφησει η αναρτηση μεταφερεται στο μπροστινο, επιδεινωνοντας την κατασταση.

    Το πισινο φρενο το χρησιμοποιω στην αρχη του φρεναρισματος και το αφηνω με το που πεσει το βαρος της μηχανης μπροστα.

    Εχω βρεθει σε ενα διλημμα να πω την αληθεια, αφου οσο το σκεφτομαι τοσο καταλαβαινω πως η μηχανη μου προφανως ειναι εκτος στοιχειου της στην πιστα. Θα μπορουσα φυσικα να επενδυσω καποια λεφτα για να τη βελτιωσω, αλλα η αληθεια ειναι πως supersport δε θα γινει ποτε ο,τι κι αν κανω. Και τον τελευταιο χρονο εχει αυξηθει κατακορυφα η ενασχοληση μου με την οδηγηση πιστας, οποτε πρεπει να δω πώς θα κινηθω απο εδω και περα. Απο την αλλη το ΜΤ09 το εχω αγαπησει, ειναι πραγματικα πολυ ωραιο εργαλειο και κανει πολλα πραγματα αρκετα ως πολυ καλα. Ειδομεν...

  4. #49
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2017
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Το πισινο φρενο το χρησιμοποιω στην αρχη του φρεναρισματος και το αφηνω με το που πεσει το βαρος της μηχανης μπροστα.
    Ναι αλλά έτσι βυθίζεται ακόμα περισσότερο το μπροστινό μέρος επιβαρύνοντας ακόμη περισσότερο την μπροστινή ανάρτηση και γενικά όλο το μπροστινό σύστημα (φρένα-ανάρτηση-τροχό-ελαστικό).
    Δεν νομίζω ότι είναι σωστή τεχνική. Θεωρώ με το πισινό φρένο θα πρέπει να φρενάρεις καθόλη την διάρκεια του φρεναρίσματος και με το μπροστινό ρυθμίζεις το πόσο πολύ θέλεις να φρενάρεις μιας και αυτό είναι που φρενάρει κυρίως. Το πισινό παρόλο που φρενάρει μόνο 20% περίπου κυρίως βοηθάει την μπροστινή ανάρτηση και την αποφορτίζει ώστε να μην βυθίζεται πάρα πολύ. Έτσι ίσως δεν μπερδεύεται και το ABS. Αλλά και αυτό το 10-20% του φρεναρίσματος που προσφέρει το πίσω είναι σημαντικό.
    Δεν παίζω σε πίστα αλλά στην καθημερινότητα εγώ έτσι φρενάρω. Αλλά εγώ έχω και C-ABS οπότε τις περισσότερες φορές αρκεί να πατήσω μόνο το πίσω αφού ταυτόχρονα φρενάρει και το μπροστά.

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mangelasakis Προβολή μηνύματος
    Δεν παίζω σε πίστα αλλά στην καθημερινότητα εγώ έτσι φρενάρω.
    Στο καλυτερο φρεναρισμα που μπορεις να κανεις εντος πιστας (καλη ασφαλτος) παιζεις στο οριο της ανασηκωσης του πισω τροχου.
    Δεν υπαρχει κανενας λογος να χρησιμοποιησεις το πισω, εκτος απο το αρχικο φρεναρισμα, στο οποιο ηδη παταει ο τροχος και για οσο παταει στην ασφαλτο, μεχρι το εμπρος να αναλαβει τα μεγιστα.

    Δεν εχει καμια σχεση με τις συνθηκες του δρομου, ποσο μαλλον εντος πολης.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος

    Εχω βρεθει σε ενα διλημμα να πω την αληθεια, αφου οσο το σκεφτομαι τοσο καταλαβαινω πως η μηχανη μου προφανως ειναι εκτος στοιχειου της στην πιστα. Θα μπορουσα φυσικα να επενδυσω καποια λεφτα για να τη βελτιωσω, αλλα η αληθεια ειναι πως supersport δε θα γινει ποτε ο,τι κι αν κανω. Και τον τελευταιο χρονο εχει αυξηθει κατακορυφα η ενασχοληση μου με την οδηγηση πιστας, οποτε πρεπει να δω πώς θα κινηθω απο εδω και περα.Ειδομεν...

    αυτο ειναι ολο το ζουμι στο συγκεκριμενο thread...

  7. #52
    Πιτισί, ξέρω ένα καλό Κ9 προς πώληση...

    Μπόνους, ξενοιάζεις από αβς
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    Πιτισί, ξέρω ένα καλό Κ9 προς πώληση...
    δεν θα χωραει ομως μετα Ρυσιο και θα πρεπει να παει να παιξει με τα μεγαλα παιδακια στις Σερρες...

    ασε που του ειχα βρει λουλουδακι 636 και το ειχε τσιμπησει αλλα δεν του εκανε για συγκεκριμενους λογους και το εδωσε...

  9. #54
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Χιλιάρι δε θα έπαιρνα σίγουρα. Δεν μπαίνει Ρύσιο (που προσωπικά διασκεδάζω πολύ και με βολεύει για πολλούς λόγους) και ούτε στις Σέρρες είναι απαραίτητα πιο γρήγορο από τα 600άρια.

    Αλλά δε θέλω να κάνω αυτή την κουβέντα προς το παρόν. Είναι το μυαλό μου μπερδεμένο, από τη μια σκέφτομαι cartridge και γενικά βελτιώσεις για το ΜΤ09, από την άλλη να πάρω ένα 600αρι και να το κάνω Street fighter να τελειώνω.

    Τη ζημιά πάντως την έκανε ο φίλος μου με το Daytona που οδήγησε το δικό μου. Όταν κατέβηκε μου λέει "Καλά, γυρνάς με αυτόν τον κουβά 52 στο Ρύσιο;"
    Τελευταία τροποποίηση από ptc; 27/08/2018 στις 11:02.

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Χιλιάρι δε θα έπαιρνα σίγουρα. Δεν μπαίνει Ρύσιο (που προσωπικά διασκεδάζω πολύ και με βολεύει για πολλούς λόγους) και ούτε στις Σέρρες είναι απαραίτητα πιο κατάλληλο από τα 600άρια.

    Αλλά δε θέλω να κάνω αυτή την κουβέντα προς το παρόν. Είναι το μυαλό μου μπερδεμένο, από τη μια σκέφτομαι cartridge και γενικά βελτιώσεις για το ΜΤ09, από την άλλη να πάρω ένα 600αρι και να το κάνω Street fighter να τελειώνω.


    αμα σκεφτεσαι streetfighter και δεν θες 1000 δεν θα παρεις 600...(εφοσον μιλαμε για ss 4κ)...θα παρεις 750...
    να εχει λιγη ροπουλα για να το ευχαριστιεσαι και να παιξεις με αλυσιδογραναζα για Ρυσιο...

    σκεψου οτι τωρα εχεις 850 τρικυλινδρο...αν παρεις 600 θα σου κακοφανει στα χαμηλα και με αλυσιδογραναζα δεν ξερω κατα ποσο "ερχεται"...
    ενω με το 750 θα την κανεις σιγουρα την δουλιτσα σου...και θα εχεις την επιλογη να βαλεις τα μαμα αλυσιδογραναζα για να μπορεσει να απλωσει και να μπεις και Σερρες με αξιωσεις....

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Αν είναι να παίζεις 90% Ρύσιο δεν έχεις λόγο θεωρώ να πάρεις 750 να το γυρίσεις σε streetfighter..
    Αν όμως αρχίσεις να παίζεις περισσότερο Σέρρες, τότε συμφωνώ με το Σταύρο.
    Πιστευω προσωπικά ότι είσαι είτε για παραπάνω από ένα (με ότι συνεπάγεται αυτό), η αλλιώς μένεις με το υπάρχον και το "σκαλίζεις" όπου απαιτείται..
    Τελευταία τροποποίηση από Nostradamus; 27/08/2018 στις 13:39.

  12. #57
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Αν είναι να παίζεις 90% Ρύσιο δεν έχεις λόγο θεωρώ να πάρεις 750 να το γυρίσεις σε streetfighter..
    Αν όμως αρχίσεις να παίζεις περισσότερο Σέρρες, τότε συμφωνώ με το Σταύρο.
    Πιστευω προσωπικά ότι είσαι είτε για παραπάνω από ένα (με ότι συνεπάγεται αυτό), η αλλιώς μένεις με το υπάρχον και το "σκαλίζεις" όπου απαιτείται..
    Οντως, η προτεραιοτητα μου ειναι (και θα ειναι) το Ρυσιο, για πολλους λογους. Εκει πηγαινω δυο φορες το μηνα σιγουρα και περναω παρα πολυ καλα, χωρις να τιναζω το ταμειο στον αερα και χωρις να χρειαζεται προγραμματισμος καμια βδομαδα πριν (λογω δουλειας πολλες φορες δεν ξερω ποιες μερες εχω ρεπο).

    Τωρα απο εκει και περα ειναι πολυ μπερδεμα τα πραγματα.

    Προσωπικα πιστευω πως το 600αρι με κοντο γραναζωμα θα κανει μια χαρα τη δουλεια του. Οχι οτι θα με χαλουσε και το 750, ισα ισα το εχω οδηγησει και μεσα στο Ρυσιο (με -1+2 γραναζωμα) και γυρναει οντως πολυ ωραια. Απλα εκει περιοριζονται πολυ οι επιλογες και γενικα τα ζητανε αρκετα λεφτα παραπανω απο τα 6αρια.

    Το Yamaha για να το κρατησω θα χρειαστει αρκετο χρημα, τα cartridge ξεκινανε απο 500 και τα καλα ειναι σε τετραψηφια νουμερα. Λεφτα που και δε θελω να ριξω στη μηχανη και σιγουρα θα τα χασω οταν την πουλησω.

    Για να παω σε δυο μηχανακια, που οντως θα βολευε, πρεπει και παλι να φυγει το ΜΤ09 γιατι δε θελω να διαθεσω παραπανω χρηματα. Οποτε το μπατζετ που θα εχω ειναι η αξια της μηχανης μου, δλδ 6500-7000€. Λεφτα που φυσικα επαρκουν για ενα ss600 και ενα μικρο για την πολη.

    Ιστοριες για αγριους δηλαδη...

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος

    Εχω βρεθει σε ενα διλημμα να πω την αληθεια, αφου οσο το σκεφτομαι τοσο καταλαβαινω πως η μηχανη μου προφανως ειναι εκτος στοιχειου της στην πιστα. Θα μπορουσα φυσικα να επενδυσω καποια λεφτα για να τη βελτιωσω, αλλα η αληθεια ειναι πως supersport δε θα γινει ποτε ο,τι κι αν κανω. Και τον τελευταιο χρονο εχει αυξηθει κατακορυφα η ενασχοληση μου με την οδηγηση πιστας, οποτε πρεπει να δω πώς θα κινηθω απο εδω και περα. Απο την αλλη το ΜΤ09 το εχω αγαπησει, ειναι πραγματικα πολυ ωραιο εργαλειο και κανει πολλα πραγματα αρκετα ως πολυ καλα. Ειδομεν...

    Σε αυτο το δίλημμα έχει βρεθεί πολυς κόσμος που είχε ένα γυμνό μηχανάκι και έχοντας ρίξει αρκετά χρήματα πάνω, δεν κάλυψε τις προσδοκίες του.Σίγουρα η ενασχόληση με την πίστα χρειάζεται το κατάλληλο εργαλείο ωστε να ξεκινάς απο πιο σωστή βάση.

    Θεωρώ όμως πως για το Ρύσιο μια χαρά ειναι το γυμνό.Αναλόγως και τι θες να κάνεις φυσικά,δηλαδή για προπονησούλα σε έναν γρήγορο ρυθμό για ιδιώτη εισαι οκ.Αν ψάχνεις να κατεβάσεις δευτερόλεπτα δεν κάνει.Μην ξεχνάς όμως οτι και με το SS πάλι στον ίδιο φαυλο κύκλο μπαίνεις κατα κάποιο τρόπο απλά σε χαμηλότερο γυρολόγιο.Και με αυτό θα φτάσεις σε σημείο να ρίξεις κάποια λεφτά και να γίνεσαι αιμοδότης σιγα σιγά.

    Αν θες τη γνώμη μου,αν γουστάρεις το μηχανάκι σου βάλτου ελατήρια+λαδια.Θα βελτιωθεί ο χρόνος σίγουρα απλα συμβιβάσου με τα όρια της μοτοσυκλέτας και ευχαριστήσου μέχρι εκεί που μπορείς να το πας με ασφάλεια,γιατί οσο ψάχνεις τα δευτερόλεπτα πας για τούμπα.Εκεί συμφέρει το SS γιατι πετάς ένα πολυεστερικό και αδιαφορείς για την πτώση.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Tο πιο απλο και ωραιο για το Ρυσιο γιατι καταλαβαινω οτι εκει θες να γυρνας, ειναι ενα μικρο φιρφιρικι απο καποιον που το πηρε και το εδωσε νωρις.

    r125, cbr250, ninja250 ... ξεχνας το γκαζι και ασχολεισαι με γραμμες. Παιρνεις φορα και οποιον παρει ο χαρος που λεμε
    Αγοραζεις ενα σετ πολυεστερικα σε τιμη αστεια, πουλας τα εργοστασιακα, μαζι με εμπρος και πισω φαναρι και εισαι σενιος.
    Οξω καθρεπτες, οξω τα πισω μαρσπιε, περαιτερω μπιχλιμπιδια παιρνουν πουλο και με το weight reduction, παιζεις μπαλα ανετος.

    Ελαστικα, αστειες τιμες, τελη κυκλοφοριας/ασφαλιση αν θες να το πηγαινοφερνεις οδηγωντας επισης αστεια ποσα για παγιο ετησιο.
    Σερβις, μια απο τα ιδια.
    Ακομα και ΚΑΜΠΟΥΜ να κανει το μοτερ, φθηνα θα βγει και παλι.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  15. #60
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Καλο ειναι να μην πατατε ποτε το πισω στην πιστα. Απλα ξεχαστε οτι υπαρχει. Πρωτον μπορει να το παρακανετε και να γλυστρισει οποτε αντιο προσφυση για σας χαλικια. Δευτερον με ενα λιγοτερο πράγμα στον εγκεφαλο κανετε καλυτερη επεξεργασια δεδομενων.

    Αν η πιστα δεν ειναι χαβαλες και θες χρονους, παιρνεις ςς. Αλλιως μπαινεις με τη μηχανη σου και οδηγας σβελτα μαθαίνοντας καθε μερα να πηγαινεις λιγο πιο σωστα/γρηγορα.
    Ενα cartridge ειναι παντα μια πολυ καλη αναβαθμιση. Ομως το πρωτο λογο τον εχουν τα λαστιχα και αν δεν εχεις λεφτα για φρεσκο λαστιχο συνεχως, τι να το κανεις το μπροστινο...

Σελίδα 4 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Abs και ανώμαλοι κατήφοροι...
    από frapes στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2007, 21:58
  2. Μπαγκαζιέρα και οδήγηση εκτός πόλης
    από perastikos στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2006, 00:20
  3. Αέρας και οδήγηση μηχανής
    από anf125 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 62
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2006, 21:14
  4. Κινητα και οδηγηση
    από alex14 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2006, 14:29
  5. Οδήγηση Πίστας
    από stavrobeis στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2006, 22:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF