Σελίδα 7 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 109

Θέμα: ABS και οδήγηση πίστας.

  1. #91
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    Μετά τα νέα δεδομένα, αναθεωρώ. Αφού δεν μπορείς να καβαλήσεις κλιπονάτο και δεν θέλεις ένα εκ των γυμνών ss , ρίξε λίγο χρήμα στο 09.
    Δηλαδή τι διαφορά έχει το γυμνό ss με το ss με ψηλά κλιπ ον; Ή το ss street fighter;

    Πάντως θα το παραδεχτώ πως με έχετε βάλει σε σοβαρές σκέψεις.
    Τελευταία τροποποίηση από ptc; 30/08/2018 στις 00:41.

  2. #92
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή τι διαφορά έχει το γυμνό ss με το ss με ψηλά κλιπ ον; Ή το ss street fighter;

    Πάντως θα το παραδεχτώ πως με έχετε βάλει σε σοβαρές σκέψεις.
    Όντως, δεν έχει διαφορά στην ουσία.
    Από τη μια είχα στο μυαλό μου την εργονομία των ss που σε βάζει στην καταλληλότερη οδηγικά στάση, γι'αυτό σου πρότεινα ss αβλεπί.
    Από την άλλη, μόλις διάβασα για το πρόβλημα που έχεις με τα κλιπ-ον το μυαλό μου πήγε ασυναίσθητα σε αυτά που έγραψα ξεχνώντας ότι έχεις αποκλείσει τα 1000.

    Ρίξε λίγο χρήμα στο 09. Ελατήρια για τα κιλά σου και φρέσκο λάδι για αρχή.
    Και βγάλε την ασφάλεια του αβς (κρατιέμαι εντός θέματος )
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  3. #93
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Η αλήθεια είναι πως σήμερα που πήγα για πλύσιμο, το έβγαλα φωτογραφίες για την αγγελία και από μέσα μου σκεφτόμουν "με τί καρδιά θα το δώσεις τέτοιο εργαλείο;"...

    https://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/14712098/

    Θα το σκεφτώ λίγο ακόμη.

  4. #94
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Βασιλη αν καταλαβες πως θελω μηχανακι για να "εξαγορασω" χρονους εχεις καταλαβει λαθος. Ξερω καλα απο πρωτο χερι πως με καθε μεγαλη βελτιωση που κανεις στη μηχανη πεφτει και ο χρονος. Αλλαξα πισω αναρτηση, κατεβηκα ενα δευτερολεπτο. Αλλαξα λαστιχα απο BT-016 σε ΤΤ, αλλο ενα δευτερολεπτο. Αυτο μπορει να συνεχιστει με cartridge μπροστα, γομες, κτλ. Δεν εναι αυτος ο σκοπος μου. Αν ηταν οι χρονοι ο σκοπος, ειδικα για το Ρυσιο, η λυση ηταν αλλη. Ενα SM.

    Μου ειχε περασει απο το μυαλο ακομα και RS125 ή IMR καθαρα για εκει, που ειναι μηχανακια που θα με κανουν με τη μια 4-5 δευτερολεπτα πιο αργο απο τωρα, αλλα ειναι πλατφορμες που μπορω να δουλεψω χωρις να με ζοριζουν και χωρις να βρισκω ευκολα τα ορια τους, αφου για αυτο ειναι φτιαγμενα.



    Ναι, ειχα στο μυαλο μου cartridge, σωληνακια υψηλης μπροστα και rearsets. Αν δεν ηταν 1000, θα ηταν 800. Για τα ελατηρια δεν πιστευω πως θα δω ποιος ξερει τι βελτιωση. Μπορει να κανω και λαθος.


    ρε συ Πετρο ειλικρινα με μπερδευεις...
    το νημα ξεκινησε ουσιαστικα για την οδηγηση σε πιστα και την λειτουργια του abs...
    σου ειπαμε οτι δεν προβλεπεται...
    βλεπεις οτι εκει "χανεις" και θα μπορουσες να πας καλυτερα (του στυλ να κερδισεις 1-2-5 μετρα φρεναρισματος) που σημαινει πιο γρηγορος χρονος...
    πας ρυσιο 1-2 φορες την εβδομαδα....προφανως για να βελτιωθεις και να κατεβασεις τον χρονο σου...
    γιατι αν ηθελες απλα να "ξεδωσεις" και να πας να περασεις καλα, θα πηγαινες μια φορα τον μηνα...και μπορει να λεω και πολυ...και προπαντως δεν θα πηγαινες με καμερες σταθερες, κρανους κλπ για να βλεπεις γυρολογιο και να αναλυεις μετα σπιτι που κερδιζεις και που χανεις...και την τελευταια φορα που βρεθηκαμε Ρυσιο για χρονους λεγαμε και τεχνικες βελτιωσης...στροφες, κλπ...
    εχεις κανει καποια βηματα με το μηχανακι οπως εγραψες, δλδ αναρτηση, λαστιχα, απενεργοποιηση abs και βλεπεις οτι δεν σε καλυπτει και πας για ss με καρατιμονα...

    εν τω μεταξυ ειχες και 600 4κ με τιμονι και χαμηλοροπο δουλεμα (το gsr)...

    τελικα τι ακριβως θελεις αν δεν θελεις να κατεβασεις χρονους?

    γενικα ειναι οπως στα λενε εδω τα παιδια... αν πας σε ss προφανως και θα εχεις τους περιορισμους της στασης σωματος και παλι πρεπει να ψαχτεις για καβαλετα, τιμονια κλπ...
    και μετα θα μπεις σε καμποσα εξοδα γιατι αυτα αν τα δουλευεις οπως πρεπει δεν θα καινε οπως το mt09...και επισης οι Σερρες (τις οποιες θες να επισκεπτεσαι 2 φορες τον χρονο εχουν εξοδα που απλα θα κοστιζουν οσο η αγορα του 125 που θες να παρεις)
    επισης θα αυξηθουν τα εξοδα σου και με την αποκτηση και συντηρηση του 2ου μηχανακιου...οσο μικρο και αν ειναι...και οχι να μην εχεις καμια προσδοκια...
    θα σου φανει ταφος και απλα θα το εχεις να πηγαινεις βαριεστημενα στην δουλεια σου καθημερινα...
    το πολυ πολυ να ψιλοκ@υλωσεις μολις το παρεις καθοτι καινουργιο αλλα μετα θα καβαλας το ενα εντος πιστας και μολις πηγαινεις να καβαλησεις το αλλο θα νομιζεις οτι χαλασε...αν ηταν π.χ. duke 390 ναι..αλλαζει το πραγμα...θα σου εδινε καποιες συγκινησεις σε δεδομενες συνθηκες...

    τεσπα, νομιζω οτι και εσυ εισαι μπερδεμενος αρκετα...γιατι εχεις ενα μηχανακι που κανεις τα παντα..εισαι σε ενα καλο επιπεδο/γυρολογιο στην καρτοπιστα και ψαχνεσαι για κατι αλλο αλλα δεν ξερεις τι και πως...
    οι λυσεις 2 και γνωστες:
    1) του αλλαζεις μπροστινα του mt09 γιατι αυτα που εχει ειναι για γελια...πιθανοτατα μετα να θες και λιγο παραπανω γκαζι, οποτε πας για ΦΠΕ..αρα τουλαχιστον ενα με εναμιση χαρτι για να γινει καπως αξιοπρεπες το πραπρα σου...και παλι μετα δεν θα σου φτανει το πλαισιο...τα φρενα...you name it...
    2) πας και παιρνεις ενα 600/750 ss 4k το οποιο το εχεις trackbike και με ενα τρεϊλερ κανεις το κεφι σου οσο και οποτε σου επιτρεπουν τα οικονομικα σου...αν εισαι και πιο απλας πληρωνεις τελη και ασφαλεια και το κυκλοφορεις και Περιστερα, Ταξιαρχη, Λιβαδι κλπ....με το 125 που θα παρεις απλα θα μετακινεισαι οικονομικα απο και προς την δουλεια σου...


    στην περιπτωση βου θα σου ελεγα να μην αλλαξεις τα κλιπ ον για αρχη και να δεις αν το προβλημα που ειχες θα επανεμφανιστει ...μπορει να ειχες λαθος σταση σωματος, μπορει το kawasaki να μην σου ταιριαξε...μπορει, μπορει, μπορει....


    κατσε και σκεψου τι θελεις να κανεις πρωτιστως και μετα τι θα παρεις...

  5. #95
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    συμφωνω με τον απο πανω. αν οι χρονοι δεν ειναι θέμα, ποιος ο λογος να πουλησεις ενα τοσο καλο μηχανακι (συνολικα) αντι να του φτιαξεις το μπροστινο?

  6. #96
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Τωρα αρχισες τις υπερβολες Σταυρο και δεν ξερω και ποιος ειναι ο λογος. 1-2 φορες τη βδομαδα πιστα; Καμερες (πληθυντικος???) κρανους/σταθερες; Σιγα μην κατεβαζω και racing team ρε συ. Θα τα διαβαζει και κανεις που δε με ξερει και θα νομιζει πως ειμαι κανας παγκοζμιος.

    Αυτο που θελω Σταυρο ειναι να βελτιωνομαι ως αναβατης. Επειδη ξερω πως ειμαι σε πολυ χαμηλο επιπεδο μου φαινεται λιγο ασχημο το οτι εχω ηδη αρχισει να βρισκω ορια στη μηχανη μου. Αν απο τωρα γινεται αυτο τι θα γινει παρακατω; Προφανως και κυνηγαω χρονους με την εννοια οτι κυνηγαω τη βελτιωση σε εμενα. Θελω δηλαδη να φρεναρω πιο μετα για να μαθω να φρεναρω οριακα, να μαθω να σηκωνω τον πισω τροχο, να μαθω να στριβω σε εκεινη τη στροφη με υψηλοτερη ταχυτητα, κτλ. Ο αυτοσκοπος ειναι η βελτιωση. Ο χρονος ειναι υποπαραγωγο. Δεν κυνηγαω χρονους για το νουμερο αυτο καθαυτο. Αυτο το ειπα ως απαντηση στον Βασιλη που ειπε οτι με το ss μπορει να γυρναω και πιο αργα απο το ΜΤ09 στο Ρυσιο (λογω κακης λειτουργιας στις χαμηλες στροφες). Λεω λοιπον πως αυτο δε με ενοχλει. Ας παω απο το 52 στο 54, αρκει να εχω περιθωρια να φρεναρω πιο αργα, να ξαπλωσω πιο πολυ, κτλ. Γι'αυτο ειπα πως ακομα και το IMR θα μου εκανε για το Ρυσιο, εφοσον θα με βοηθουσε να βελτιωνομαι, ακομα και αν γυρνουσα στο 58. Στα @@ μου ο χρονος. Αν εχεις σχηματισει την εικονα πως το βλεπω ανταγωνιστικα και για να λεω νουμερα δεξια κι αριστερα, κανεις μεγαλο λαθος και λυπαμαι που σου εδωσα αυτην την εντυπωση. Ασε που σε μια πιστα που αλλοι γυρνανε στο 49 και στο 50, οι δικοι μου χρονοι δεν ειναι τιποτα που θα μπορουσα να περηφανευτω. Σε κανενα παιδι που μπηκε δυο τρεις φορες πιστα το πολυ πολυ...

    Πριν τρια χρονια μου ελεγες οτι ειναι νωρις να παω απο το GSR σε ss. Πως με εχεις δει πώς γυρναω στην πιστα και πως εχω ακομα πολυ δρομο για να πω πως με περιοριζει η μηχανη μου. Και ειχες απολυτο δικιο τωρα που το σκεφτομαι. Σημερα πλεον μπορω να πω πως ναι, με περιοριζει η μηχανη μου. Και δε μιλαω για ΦΠΕ και εξτρα αλογα. Μιλαω για οδηγικη βελτιωση και τα ορια που μου θετει η μηχανη ως εργαλειο. Μια λυση ειναι η βελτιωση επιμερους στοιχειων. Μια αλλη η αλλαγη.

    Για να απαντησω και στον Βασιλη, ο λογος που δισταζω να ριξω αλλα λεφτα στη μηχανη ειναι οτι απο εδω και περα ο,τι λεφτα πεφτουν δε θα τα παρω ποτε πισω. Επειδη με ξερω καλα, η μηχανη οσο καλη κι αν ειναι πανω απο ενα χρονο ακομα (βαρια) δυσκολα να μεινει μαζι μου. Βαριεμαι ευκολα και θελω να αλλαζω. Αυτη τη στιγμη πουλωντας τη μηχανη δε θα χασω τιποτα το φοβερο. ΟΚ, εριξα και 500€-600€ πανω της σε ενα χρονο, τη δινω σε καλουτσικα λεφτα και ειμαι ΟΚ. Αν ριξω ενα ακομα χιλιαρικο του χρονου αυτα τα λεφτα θα ειναι χαμενα. Αυτος ειναι ο λογος, καθαρα λογιστικος. Για να το πω απλα, δε θελω να φτιαξω ενα XR σαν του Σταυρου οπου θα πεταξω τα ωραια μου λεφτακια. Και χρησιμοποιω αυτο το ρημα οχι γιατι πιστευω πως ο Σταυρος πεταξε τα λεφτα του. Γιατι αυτος το κρατησε πολλα χρονια το XR και τα πηρε πισω τα λεφτα σε ευχαριστηση. Εγω δε θα το κρατησω χρονια ομως. Υπογραφω με δυο χερια γι'αυτο γιατι με ξερω. Εκανα την ιδια μαλακια περσι με το ΜΤ07. Το πηρα 4700, εριξα πανω του πανω απο εναμιση χιλιαρικο και 14 μηνες μετα το πουλησα συνολικα 5300. Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου...





    Edit: Τελος παντων, το τραβηξαμε παραπανω χωρις λογο νομιζω. Πού να ηθελα να κανω και την κουβεντα δηλαδη. Χιλιοι δισκοι.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Αλλά δε θέλω να κάνω αυτή την κουβέντα προς το παρόν. Είναι το μυαλό μου μπερδεμένο, από τη μια σκέφτομαι cartridge και γενικά βελτιώσεις για το ΜΤ09, από την άλλη να πάρω ένα 600αρι και να το κάνω Street fighter να τελειώνω.
    Το θεμα επιλογης μηχανης ειναι προσωπικη υποθεση. Αυτο που εχει νοημα για μενα μπορει να το κοροϊδευει ο Μητσος, ο Νικος κι ο Κωστας και το αντιστροφο.
    Ακομα πιο δυσκολο δε οταν δεν ειμαι κι ο ιδιο σιγουρος για το νοημα που ψαχνω.



    Σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες, μου δωσατε μπολικη τροφη για σκεψη.
    Τελευταία τροποποίηση από ptc; 30/08/2018 στις 03:09.

  7. #97
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος

    Για να απαντησω και στον Βασιλη, ο λογος που δισταζω να ριξω αλλα λεφτα στη μηχανη ειναι οτι απο εδω και περα ο,τι λεφτα πεφτουν δε θα τα παρω ποτε πισω. Επειδη με ξερω καλα, η μηχανη οσο καλη κι αν ειναι πανω απο ενα χρονο ακομα (βαρια) δυσκολα να μεινει μαζι μου. Βαριεμαι ευκολα και θελω να αλλαζω. Αυτη τη στιγμη πουλωντας τη μηχανη δε θα χασω τιποτα το φοβερο. ΟΚ, εριξα και 500€-600€ πανω της σε ενα χρονο, τη δινω σε καλουτσικα λεφτα και ειμαι ΟΚ. Αν ριξω ενα ακομα χιλιαρικο του χρονου αυτα τα λεφτα θα ειναι χαμενα. Αυτος ειναι ο λογος, καθαρα λογιστικος. :
    Τωρα μιλας σωστα και καταλαβαινομαστε. μην δωσεις λεφτα, δωστο και παρε οτι πιστευεις οτι θα σε βολεψει. Η μηχανη δεν πρεπει να μας τρωει λεφτα, πρεπει οπως λες "λογιστικα" να ειμαστε κερδισμένοι.

  8. #98
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Τωρα αρχισες τις υπερβολες Σταυρο και δεν ξερω και ποιος ειναι ο λογος. 1-2 φορες τη βδομαδα πιστα; Καμερες (πληθυντικος???) κρανους/σταθερες; Σιγα μην κατεβαζω και racing team ρε συ. Θα τα διαβαζει και κανεις που δε με ξερει και θα νομιζει πως ειμαι κανας παγκοζμιος.



    Πριν τρια χρονια μου ελεγες οτι ειναι νωρις να παω απο το GSR σε ss. Πως με εχεις δει πώς γυρναω στην πιστα και πως εχω ακομα πολυ δρομο για να πω πως με περιοριζει η μηχανη μου. Και ειχες απολυτο δικιο τωρα που το σκεφτομαι. Σημερα πλεον μπορω να πω πως ναι, με περιοριζει η μηχανη μου. Και δε μιλαω για ΦΠΕ και εξτρα αλογα. Μιλαω για οδηγικη βελτιωση και τα ορια που μου θετει η μηχανη ως εργαλειο. Μια λυση ειναι η βελτιωση επιμερους στοιχειων. Μια αλλη η αλλαγη.

    Για να απαντησω και στον Βασιλη, ο λογος που δισταζω να ριξω αλλα λεφτα στη μηχανη ειναι οτι απο εδω και περα ο,τι λεφτα πεφτουν δε θα τα παρω ποτε πισω. Επειδη με ξερω καλα, η μηχανη οσο καλη κι αν ειναι πανω απο ενα χρονο ακομα (βαρια) δυσκολα να μεινει μαζι μου. Βαριεμαι ευκολα και θελω να αλλαζω. Αυτη τη στιγμη πουλωντας τη μηχανη δε θα χασω τιποτα το φοβερο. ΟΚ, εριξα και 500€-600€ πανω της σε ενα χρονο, τη δινω σε καλουτσικα λεφτα και ειμαι ΟΚ. Αν ριξω ενα ακομα χιλιαρικο του χρονου αυτα τα λεφτα θα ειναι χαμενα. Αυτος ειναι ο λογος, καθαρα λογιστικος. Για να το πω απλα, δε θελω να φτιαξω ενα XR σαν του Σταυρου οπου θα πεταξω τα ωραια μου λεφτακια. Και χρησιμοποιω αυτο το ρημα οχι γιατι πιστευω πως ο Σταυρος πεταξε τα λεφτα του. Γιατι αυτος το κρατησε πολλα χρονια το XR και τα πηρε πισω τα λεφτα σε ευχαριστηση. Εγω δε θα το κρατησω χρονια ομως. Υπογραφω με δυο χερια γι'αυτο γιατι με ξερω. Εκανα την ιδια μαλακια περσι με το ΜΤ07. Το πηρα 4700, εριξα πανω του πανω απο εναμιση χιλιαρικο και 14 μηνες μετα το πουλησα συνολικα 5300. Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου...

    εχεις δικιο για το 1-2 φορες την εβδομαδα ....παρανοησα θυμουμενος λανθασμενα το ποστ #57
    οπως και για τις "καμερες"...ενταξει εχεις μια και παιζει ή σε σταθερο σημειο ή πανω στο κρανος...
    οποτε ζηταω συγνωμη για τις υπερβολες...αλλα οπως και να εχει λεμε το ιδιο πραγμα οσον αφορα τους χρονους...

    δλδ προφανως πας για να βελτιωθεις και παραλληλα κατεβαινει και ο χρονος...αφου μονο ετσι μπορεις να ξερεις αν βελτιωνεσαι ή οχι...δλδ ο χρονος ειναι ο "καθρεφτης" της οδηγησης σου κατα καποιο τροπο εφοσον ξερεις το θεωρητικο κομματι και προσπαθεις να το κανεις πραξη οσο καλυτερα και ασφαλεστερα γινεται...


    τωρα οσον αφορα τους χρονους μην νομιζεις οτι ειναι λιγο πραγμα να πας σε καλυτερο μηχανακι ή μαλλον να το πω ορθοτερα σε πιο πισταδορικο μηχανακι (πιο στημενο απο αυτο που εχεις) και να γυρνας αργοτερα...παιζει ρολο στην ψυχολογια...

    οπως επισης μην νομιζεις οτι θα καταφερεις παρα πολλα στο Ρυσιο με ss 4k... δλδ θα βελτιωθεις μεχρι ενος σημειου...απο εκει και περα θα φλερταρεις με την τουμπα γιατι τα μηχανακια αυτα δεν χωρανε...και αφου θες να επικεντρωθεις στο Ρυσιο τοτε ενα 600/750 ss μπορει να ειναι απογοητευτικο και μοιραιο...

    εφοσον θες να ασχοληθεις σοβαρα με το σπορ, το Ρυσιο θα επρεπε να το βλεπεις καθαρα σαν πιστα εκμαθησης λογω των τεχνικων στροφων που εχει...και να μπαινεις και στο σφιχτο κομματι για να μπορεις να διαχειριζεσαι την κλιση της μηχανης σε συνδυασμο με την μικρη ταχυτητα...
    απο εκει και περα οι Σερρες θα σε ανοιξουν και θα σε ξεκλειδωσουν...μιλαμε παντα εχοντας στο νου να παρεις ss 4k...


    το βασικο κομματι ειναι τα bold που εχω κανει απο πανω...
    απο την στιγμη που εισαι ετσι θα εισαι συνεχως σε μια αναζητηση και κατι θα σου "φταιει"...οχι απαραιτητα για κακο..αλλα ψαχνοντας την αλλαγη θα βρισκεις δικαιολογιες και "ψεγαδια" για το μηχανακι που εχεις...
    και αυτο το χουι μπορει να σου φαει λεφτα για πλακα...

    εγω αν ημουν στην θεση σου δεν θα επαιρνα μικρο...θα ειναι χαμενα λεφτα...παιζει να το δωσεις και στο πρωτο τριμηνο.....
    παρε ενα tuono ή κατι τετοιο τελοσπαντων (στημενο streetfighter) για να μπορεις να πηγαινεις και στην δουλεια σου και να κανεις την καυλα σου στο Ρυσιο ή στις Σερρες...

    πιθανοτατα να θες να το δωσεις σε κανα χρονο παλι αλλα ισως σε κοψει το γεγονος οτι δεν θα εχεις την "δικαιολογια" οτι θα σε περιοριζει η μηχανη σου, αφου αυτα τα μηχανακια ειναι ουσιαστικα ss λιτρου με βγαλμενα πλαστικα και καλυτερη εργονομια λογω της καρατιμονας...

  9. #99
    Αυτό θα σε βολέψει, νομίζω,αν τελικά προχωρήσεις. Το θέμα είναι ότι μάλλον θα σε εμποδίζει στο να μπορείς να έχεις "σωστό" /ιδανικό bp στην πίστα. Ειδικότερα, μάλλον δεν θα μπορείς να κατεβάσεις το πάνω μέρος του σώματος όσο "χρειάζεται".

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	full_d173adac825d4b2c0e8da6c52b4abf00.jpg 
Προβολές:	94 
Μέγεθος:	39,8 KB 
ID:	398979

    Τώρα, για το αν θα κρατήσεις το 09 ή θα πάρεις άλλο, είναι όντως εντελώς προσωπικό κι ο καθένας μας λέει το μακρύ του και το κοντό του. Δεν κακό να έχεις διάφορες οπτικές γωνίες όμως. Στην τελική είναι δική σου απόφαση.
    Χαβινγκ σεντ δατ, ένας καλύτερος αναβάτης μπορεί να κατεβάσει τον χρόνο σου στις Σέρρες με το μηχανάκι σου έτσι όπως είναι τώρα. Ο παράγων που επιδέχεται μεγαλύτερης βελτίωσης σε ένα μηχανάκι, είναι στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων ο αναβάτης του! (γνωστά όλα αυτά, βέβαια κτλ κτλ)
    Βέβαια και το ψυχολογικό κομμάτι παίζει τεράστιο ρόλο. Μπορεί ένα μηχανάκι "πίστας" να σου δώσει την ώθηση να βελτιωθείς, έτσι απλά επειδή είναι "πίστας". Μην υποτιμάς το placebo effect
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  10. #100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    εχεις δικιο για το 1-2 φορες την εβδομαδα ....παρανοησα θυμουμενος λανθασμενα το ποστ #57
    οπως και για τις "καμερες"...ενταξει εχεις μια και παιζει ή σε σταθερο σημειο ή πανω στο κρανος...
    οποτε ζηταω συγνωμη για τις υπερβολες...αλλα οπως και να εχει λεμε το ιδιο πραγμα οσον αφορα τους χρονους...

    δλδ προφανως πας για να βελτιωθεις και παραλληλα κατεβαινει και ο χρονος...αφου μονο ετσι μπορεις να ξερεις αν βελτιωνεσαι ή οχι...δλδ ο χρονος ειναι ο "καθρεφτης" της οδηγησης σου κατα καποιο τροπο εφοσον ξερεις το θεωρητικο κομματι και προσπαθεις να το κανεις πραξη οσο καλυτερα και ασφαλεστερα γινεται...


    τωρα οσον αφορα τους χρονους μην νομιζεις οτι ειναι λιγο πραγμα να πας σε καλυτερο μηχανακι ή μαλλον να το πω ορθοτερα σε πιο πισταδορικο μηχανακι (πιο στημενο απο αυτο που εχεις) και να γυρνας αργοτερα...παιζει ρολο στην ψυχολογια...

    οπως επισης μην νομιζεις οτι θα καταφερεις παρα πολλα στο Ρυσιο με ss 4k... δλδ θα βελτιωθεις μεχρι ενος σημειου...απο εκει και περα θα φλερταρεις με την τουμπα γιατι τα μηχανακια αυτα δεν χωρανε...και αφου θες να επικεντρωθεις στο Ρυσιο τοτε ενα 600/750 ss μπορει να ειναι απογοητευτικο και μοιραιο...

    εφοσον θες να ασχοληθεις σοβαρα με το σπορ, το Ρυσιο θα επρεπε να το βλεπεις καθαρα σαν πιστα εκμαθησης λογω των τεχνικων στροφων που εχει...και να μπαινεις και στο σφιχτο κομματι για να μπορεις να διαχειριζεσαι την κλιση της μηχανης σε συνδυασμο με την μικρη ταχυτητα...
    απο εκει και περα οι Σερρες θα σε ανοιξουν και θα σε ξεκλειδωσουν...μιλαμε παντα εχοντας στο νου να παρεις ss 4k...


    το βασικο κομματι ειναι τα bold που εχω κανει απο πανω...
    απο την στιγμη που εισαι ετσι θα εισαι συνεχως σε μια αναζητηση και κατι θα σου "φταιει"...οχι απαραιτητα για κακο..αλλα ψαχνοντας την αλλαγη θα βρισκεις δικαιολογιες και "ψεγαδια" για το μηχανακι που εχεις...
    και αυτο το χουι μπορει να σου φαει λεφτα για πλακα...

    εγω αν ημουν στην θεση σου δεν θα επαιρνα μικρο...θα ειναι χαμενα λεφτα...παιζει να το δωσεις και στο πρωτο τριμηνο.....
    παρε ενα tuono ή κατι τετοιο τελοσπαντων (στημενο streetfighter) για να μπορεις να πηγαινεις και στην δουλεια σου και να κανεις την καυλα σου στο Ρυσιο ή στις Σερρες...

    πιθανοτατα να θες να το δωσεις σε κανα χρονο παλι αλλα ισως σε κοψει το γεγονος οτι δεν θα εχεις την "δικαιολογια" οτι θα σε περιοριζει η μηχανη σου, αφου αυτα τα μηχανακια ειναι ουσιαστικα ss λιτρου με βγαλμενα πλαστικα και καλυτερη εργονομια λογω της καρατιμονας...
    Και οι δικές σου παρατηρήσεις σωστές, Σταύρε.
    Ότι καλύτερο ένα lap timer για να ξέρεις αν κάποια αλλαγή που έκανες (διαφορετική γραμμή, είσοδος κτλ κτλ) έχει αποτέλεσμα ή όχι,αφου καμιά φορά η αίσθηση που έχουμε ότι πήγαμε πιο γρήγορα δεν συμβαδίζει με την πραγματικότητα.
    Το παρακάτω είναι από έναν αγωνιζόμενο που παίρνει μέρος στο manx αυτές τις μέρες.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20180830_111656.jpg 
Προβολές:	93 
Μέγεθος:	104,2 KB 
ID:	398980
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  11. #101
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Χαβινγκ σεντ δατ, ένας καλύτερος αναβάτης μπορεί να κατεβάσει τον χρόνο σου στις Σέρρες με το μηχανάκι σου έτσι όπως είναι τώρα. Ο παράγων που επιδέχεται μεγαλύτερης βελτίωσης σε ένα μηχανάκι, είναι στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων ο αναβάτης του! (γνωστά όλα αυτά, βέβαια κτλ κτλ)
    Καταρχάς, δεν έχω "χρόνο" στις Σέρρες γιατί έχω μπει δύο φορές όλο κι όλο.
    Καταλαβαίνω όμως τί λες. Βέβαια το νόμισμα έχει δύο όψεις. Το ότι κάποιος καλύτερος αναβάτης μπορεί να πάρει τη μηχανή μου και να κατεβάσει χρόνο δε σημαίνει πως κι εγώ δεν θα κατέβω αν πχ αλλάξω μπροστινό.

    Επίσης να σας θυμίσω πως και εσύ και ο Σταύρος έχετε εδώ και χρόνια μηχανάκια πολύ πιο ικανά απο εσάς (φαντάζομαι πως δε γυρνάτε στο 1:20λίγο που μπορεί να κάνει η μηχανή σας) και ίσως έχετε ξεχάσει λίγο την πίκρα του να νιώθεις πως σε περιορίζει αυτό που καβάλας. Το λέω γιατί είναι λίγο "do as I say not as I do" η φάση στη συγκεκριμένη περίπτωση.

  12. #102
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Καταρχάς, δεν έχω "χρόνο" στις Σέρρες γιατί έχω μπει δύο φορές όλο κι όλο.
    Καταλαβαίνω όμως τί λες. Βέβαια το νόμισμα έχει δύο όψεις. Το ότι κάποιος καλύτερος αναβάτης μπορεί να πάρει τη μηχανή μου και να κατεβάσει χρόνο δε σημαίνει πως κι εγώ δεν θα κατέβω αν πχ αλλάξω μπροστινό.

    Επίσης να σας θυμίσω πως και εσύ και ο Σταύρος έχετε εδώ και χρόνια μηχανάκια πολύ πιο ικανά απο εσάς (φαντάζομαι πως δε γυρνάτε στο 1:20λίγο που μπορεί να κάνει η μηχανή σας) και ίσως έχετε ξεχάσει λίγο την πίκρα του να νιώθεις πως σε περιορίζει αυτό που καβάλας. Το λέω γιατί είναι λίγο "do as I say not as I do" η φάση στη συγκεκριμένη περίπτωση.
    Κι εγώ 3 ("καλές") φορές έχω μπει όλες κι όλες! (ή 4η "κάηκε" λόγω ελαστικών)
    Με δρομίσια λάστιχα κ μπροστινό (λάστιχο) με 10.000+χλμ στην πλάτη , είναι οκ το ότι γύρισα στο 32.3 έτσι για την ιστορία. Την επόμενη (όποτε) πάω καρφί για 27

    Το "μείνε με το 09" στο λέω γιατί έχεις ένα καινούριο μηχανάκι που με μικρές παρεμβάσεις αυξάνονται οι δυνατότητές του, και θα το δώσεις για κάποιο μτχ παλιότερο. Από αυτή την οπτική.
    Βέβαια, αν νιώθεις ότι είναι κάτι αναπόφευκτο, do it.

    Όσο για τον αν μπορεί κάποιος να πάρει ότι έχει να δώσει ένα 1000 και ειδικά μέσα στις Σέρρες που είναι σχετικά σφιχτή και τεχνική πιστα(με διεθνή στάνταρ, όχι Ελληνικά) , όχι. Ένα 600 είναι απειρως καταλληλότερο για έναν χομπίστα, για πάρα πολλούς λόγους. Το 1000 το πήρα για την καφρίλα και την υπερβολή του πράγματος. Power wheelies από τη μια και τεμπέλικα γρήγορος ρυθμός, αν θες, από την άλλη (ροπή). Με ένα 600 θα είχα γίνει καλύτερος αναβάτης πιο γρήγορα και θα μπορούσα να γυρνάω πιο "εύκολα", χωρίς τόσο φόβο στις Σέρρες, χωρίς αμφιβολία.
    Χαβινγκ σεντ δατ, επόμενος στόχος άλλο ένα 1000 αλλά με "μαξιλαράκι" imu
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  13. #103
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Βρε καλα εκανες και πηρες τον πυραυλο αφου μπορουσες, πλακα κανεις; Δεν το ειπα απο αυτην την πλευρα να κατσεις να "απολογηθεις". Ο τελευταιος που θα κρινει τον αλλον για τις επιλογες του ειμαι εγω, πιστεψε με. Δε με παιρνει κιολας αλλωστε.

    Αμα τα ss τα καβαλουσαν μονο οσοι μπορουν να τα πανε θα ειχαμε 15-20 σε ολη την Ελλαδα. Και υπολογιζω κανα δυο στο moto.gr.

  14. #104
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Βρε καλα εκανες και πηρες τον πυραυλο αφου μπορουσες, πλακα κανεις; Δεν το ειπα απο αυτην την πλευρα να κατσεις να "απολογηθεις". Ο τελευταιος που θα κρινει τον αλλον για τις επιλογες του ειμαι εγω, πιστεψε με. Δε με παιρνει κιολας αλλωστε.
    Όχι ρε συ, δεν απολογούμαι, απλώς το σκεπτικό μου παρέθεσα.
    Τι καλά θα ήταν αυτή η κουβέντα να γινόταν στα πίτς στις Σέρρες. Ή έστω σε καμιά ταβέρνα στην Αρναία

    Edit:με κείνο το αβς τι γίνεται τελικά?
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  15. #105
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Μετα απο γενικη κατακραυγη λοιπον, αλλαζω πλευση και κραταω το ΜΤ. Αργοτερα θα δω αν θα ασχοληθω με το να αλλαξω κατι πανω του και τι θα ειναι αυτο. Προς το παρον να παω να τεντωσω την αλυσιδα γιατι την ειδα στις φωτογραφιες της αγγελιας χαλαρη.

    Να'στε καλα που με ανεχτηκατε και αντισταθηκατε σθεναρα.

Σελίδα 7 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Abs και ανώμαλοι κατήφοροι...
    από frapes στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2007, 21:58
  2. Μπαγκαζιέρα και οδήγηση εκτός πόλης
    από perastikos στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2006, 00:20
  3. Αέρας και οδήγηση μηχανής
    από anf125 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 62
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2006, 21:14
  4. Κινητα και οδηγηση
    από alex14 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2006, 14:29
  5. Οδήγηση Πίστας
    από stavrobeis στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2006, 22:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF