Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 109

Θέμα: ABS και οδήγηση πίστας.

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230
    Άντε να πω και ο φίλος την γνωμη μου...
    1) Για το abs πιστεύω φταίνε πολλοί παράγοντες μαζί. Το abs είναι ευαίσθητο, η ανάρτηση απλά δεν κάνει, έχει ένα σαμαράκι πολύ μικρό...
    2) εγώ ήμουν που είπα για τον κουβα. Αλλά νομίζω δεν ειμαστε και οι δυο απόλυτα δίκαιοι με το μηχανανακι. Το συγκρίνουμε με ένα άλλο με ohlins εμπρός πίσω, brembo, πολιεστερικα, μπαταρίες λιθίου κτλ. Νομίζω είναι λίγο άδικο αλλά δεν το κάνουμε γιατί δεν θελουμε αλλά δεν έχουμε και κάτι άλλο στα κοντά...
    Πάντως γενικά πιστεύω ότι με το 09 να γυρνάς στο 52 είναι άθλος. Θα μπορούσα να πω ότι είναι κάτι σαν 1:30 στην Σέρρες (δεν τα συγκρίνω απλά μια τάξη μεγέθους δίνω). Απλά όπως είπε και ένας αγωνιζόμενος σε ξένο φόρουμ είναι μέχρι ένα σημείο το μηχανακι. Δεν κάνουν όλα για όλα. Είναι παρά πολύ καλο για σούζες μπατιλικια αλλά για πίστα όχι δεν κάνει...
    Οι λύσεις που βλεπω εγώ για την συγκεκριμένη περίπτωση είναι 4.
    • Aprilia touno v4
    • triumph street triple 765 rs
    • δυο μηχανάκια, ss και ένα για πόλη
    • μένεις με αυτό και απλά συμβιβάζεσαι
    Αυτά...

  2. #62
    Γιόλο Πέτρο Πιτισί.
    Πάρε μηχανάκι για πιστα(-κι) (βάλε τόνο όπου θες) αφού γουστάρεις πιστα(-κι) έστω και παλιό/φθηνό.
    Κράτα το 09, αν μπορείς, ή πάρε μικρή μπανιέρα για καθημερινό.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  3. #63
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    Γιόλο Πέτρο Πιτισί.
    Πάρε μηχανάκι για πιστα(-κι) (βάλε τόνο όπου θες) αφού γουστάρεις πιστα(-κι) έστω και παλιό/φθηνό.
    Κράτα το 09, αν μπορείς, ή πάρε μικρή μπανιέρα για καθημερινό.
    Όπως έγραψα Γιώργο, έξτρα μπάτζετ για αγορά δεν υπάρχει. Οπότε πάω για πώληση του ΜΤ09 και αγορά ss (με μετατροπή στο τιμόνι) και μικρού για πόλη με τα λεφτά απ'το Yamaha.

    Το μόνο σίγουρο είναι πως θα μου λείψει πολύ αυτή η μηχανή. But the show must go on.

  4. #64
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Όπως έγραψα Γιώργο, έξτρα μπάτζετ για αγορά δεν υπάρχει. Οπότε πάω για πώληση του ΜΤ09 και αγορά ss (με μετατροπή στο τιμόνι) και μικρού για πόλη με τα λεφτά απ'το Yamaha.

    Το μόνο σίγουρο είναι πως θα μου λείψει πολύ αυτή η μηχανή. But the show must go on.
    θα κάνεις μεγάλο λάθος!

  5. #65
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    θα κάνεις μεγάλο λάθος!
    Θα ήθελες να γίνεις πιο αναλυτικός; Δεν αμφιβάλλω ότι μπορεί να κάνω λάθος, δε θα είναι η πρώτη φορά άλλωστε. Αλλά κάντο λίγο κέρματα αν θες για να με βοηθήσεις λίγο παραπάνω.

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Δεν βλέπω προσωπικά λάθος η σωστό σε αυτό το θέμα.. κανείς ότι θεωρείς καλύτερο για σένα.
    Σε τέτοιο δίλημμα και εγώ θα επέλεγα παρόμοια προσέγγιση.. έχεις ένα μηχανάκι εμπορικό που λογικά θα φύγει κοντά στα χρήματα που ζητάς, ξεκινας να παίζεις με δύο κάνοντας τις απαραίτητες εκπτώσεις και όταν και αν βαρεθείς κάτι τέτοιο επιστρέφεις σε ότι θα σε καλύψει εκείνο τον καιρό..

    Όπως είπε και ο φίλος παραπάνω YOLO ! Οπότε αν σε παίρνει go for it.

  7. #67
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Θα πω τον αντίλογο, όπως τον έχω ακούσει από φίλους, μια και προσωπική εμπειρία πίστας δεν έχω.

    Ξέρω κάποιους που είχαν μία γυμνή ή ...ημίγυμνη μοτοσυκλέτα και κάποια στιγμή την έβαλαν στην πίστα. Εκεί πωρώθηκαν. Λάστιχα, στολές, αναρτήσεις, carbon περιφερειακά. Έφυγε πολύ χρήμα. Άλλος το είχε άφθονο, άλλος το βρήκε με δυσκολία. Ο δεύτερος κατέληξε να χρωστάει χρήματα και τελικά να πουλήσει τη μοτοσυκλέτα, άρα οι επιλογές του προσέφεραν πρόσκαιρη ευχαρίστηση. Ο πρώτος την πούλησε και πήρε πολύ καλή super sport. Αρχικά με πινακίδες, αλλά σταδιακά την έκανε track bike. Θυμάμαι τη φράση που μου είχε πει στις αρχές: "Πούλησα την καλή μου μοτοσυκλέτα και τώρα έχω ένα εξαιρετικό μηχανάκι πίστας, αλλά δεν έχω για το δρόμο. Είναι τελείως άβολη." Επειδή είχε τα χρήματα, πήρε δεύτερη πολύ καλή μοτοσυκλέτα για το δρόμο και είναι ευχαριστημένος με τις επιλογές του, οι οποίες όμως βοηθήθηκαν από τα χρήματα που βγάζει με την αξία του.

    Η δική μου θεώρηση είναι να κοιτάζουμε να ευχαριστιόμαστε κάτι σε βάθος χρόνου και όσο το δυνατόν περισσότερο. Αν θεωρείς ότι προτιμάς να θυσιάσεις την ευχαρίστηση στο δρόμο και ότι θα μπορείς πάντοτε να έχεις το χρόνο για την πίστα, τότε κάνεις πολύ καλά με την αλλαγή. Αν όμως πιστεύεις ότι θα σου λείπει τις καθημερινές και θα περιμένεις το ένα ή δύο σαββατοκύριακα το μήνα για να χαρείς τη μοτοσυκλέτα πίστας, τότε δεν ξέρω αν αξίζει.

    Επειδή ασχολούμαι πολλά χρόνια με αθλήματα (όχι μηχανοκίνητα) και μετρούσα συστηματικά χρόνους: Το χρονικό διάστημα που σου προσφέρουν ικανοποίηση τα αριθμητικά δεδομένα είναι πεπερασμένο και σχετικά σύντομο, παρόλο που δίνουν ισχυρό κίνητρο στην αρχή. Οι εμπειρίες και η διαδικασία βελτίωσης των αισθήσεων, χωρίς εστίαση στα αριθμητικά δεδομένα, προσφέρουν περισσότερα μακροπρόθεσμα.

  8. #68
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Θα ήθελες να γίνεις πιο αναλυτικός; Δεν αμφιβάλλω ότι μπορεί να κάνω λάθος, δε θα είναι η πρώτη φορά άλλωστε. Αλλά κάντο λίγο κέρματα αν θες για να με βοηθήσεις λίγο παραπάνω.
    πανω κατω τα ειπε ο νεοσσος. Θα πας να δωσεις ενα καλό μηχανακι που σου αρεσει για να γυρνας καλύτερα σε μια πιστα 1 φορά το μήνα άντε 2. τις υπολοιπες ωρες θα καβαλας ενα σκουτερ η κανα 250άρι cbf επειδη δεν μπορεις να εχεις 2ο μεγαλο. Είπε μονος σου οτι δεν εισαι άνετος οικονομικα. Εγω σου λεω να βρεις (σιγα σιγα) ενα μτχ αμορτισερ και ενα cartridge (καινουργιο) και να φας τα λεφτα σε λαστιχα. Στην τελική αν ειστε παρέα εκει, βρες κάποιον με το ίδιο "πρόβλημα" με σένα και παρτε ενα παλιό ss έτοιμο track bike χωρις χαρτιά να γουστάρετε.

    μετατροπή στο τιμονι τι εννοεις ακριβως?!

  9. #69
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Να σας πω και ποιο σκέφτομαι για δεύτερο; Επειδή θα έχει κι αυτό το fun factor του.

    https://www.car.gr/12172536-daytona-hobby-125-cbs

    Ευχαριστώ ειλικρινά για τις γνώμες παρεμπιπτόντως, μιλάτε όλοι σωστά.

    @K6
    Για το τιμόνι, σκέφτομαι για ψηλά κλιπ ον ή πλήρη μετατροπή σε street fighter, με κανονικό τιμόνι.
    Επίσης, δεν είναι πως υπάρχει οικονομικό θέμα (δεν υπάρχει περίπτωση δλδ να μην έχω λεφτά για να συντηρήσω τη μηχανή μου). Ο περιορισμός είναι καθαρά απόφαση οικογενειακού μπάτζετ, οτι δλδ για το χόμπι μου διαθέτω Χ λεφτά, όχι όσα όσα.
    Τελευταία τροποποίηση από ptc; 28/08/2018 στις 22:38.

  10. #70
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Να σας πω και πιο σκέφτομαι για δεύτερο, μήπως βοηθήσω τη συζήτηση;.. Επειδή θα έχει κι αυτό το fun factor του.

    https://www.car.gr/12172536-daytona-hobby-125-cbs
    ωραιο ειναι αν δεν βγαινεις εθνικη και αν δεν εχεις γυναικα.

  11. #71
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Δύο στα δύο λοιπόν. Γυναίκα έχω, αλλά δεν της αρέσει να καβαλάει. Στο ΜΤ09 σκοπευα να βγάλω τα πίσω μαρσπιέ. Και από ταξίδια, μηδέν.

  12. #72
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Δύο στα δύο λοιπόν. Γυναίκα έχω, αλλά δεν της αρέσει να καβαλάει. Στο ΜΤ09 σκοπευα να βγάλω τα πίσω μαρσπιέ. Και από ταξίδια, μηδέν.
    τι κάνεις δηλαδη με το μηχανακι εκτος απο το ρυσιο? ετσι οπως τα λες δεν ακουγετε κακο ενα ss και ενα hobby.
    εγω παντως το ss δεν το θελω καθολου για πολη η μικρες αποστασεις. τσαμπα κοπος.

  13. #73
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    τι κάνεις δηλαδη με το μηχανακι εκτος απο το ρυσιο? ετσι οπως τα λες δεν ακουγετε κακο ενα ss και ενα hobby.
    εγω παντως το ss δεν το θελω καθολου για πολη η μικρες αποστασεις. τσαμπα κοπος.
    Ρύσιο δύο φορές το μήνα, Σέρρες δύο φορές το χρόνο, καμία καταδρομικη στα γύρω ορεινά δύο-τρεις φορές το μήνα(θα ήθελα πιο συχνά αλλά εδώ έχω πρόβλημα στο να βρίσκω παρέα). Πέρα απ'αυτά μετακίνηση σχεδόν καθημερινή εντός πόλης (μένω και δουλεύω κοντά στο κέντρο). Δεν κάνω καθόλου ταξίδια, με κουράζει απίστευτα η μονοτονία της ευθείας της εθνικής. Σκέψου πως απ'τα πενήντα λεπτά που οδηγώ προς Σέρρες, τη μισή ώρα βρίζω μέσα στο κράνος μου.

  14. #74
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Ρύσιο δύο φορές το μήνα, Σέρρες δύο φορές το χρόνο, καμία καταδρομικη στα γύρω ορεινά δύο-τρεις φορές το μήνα(θα ήθελα πιο συχνά αλλά εδώ έχω πρόβλημα στο να βρίσκω παρέα). Πέρα απ'αυτά μετακίνηση σχεδόν καθημερινή εντός πόλης (μένω και δουλεύω κοντά στο κέντρο). Δεν κάνω καθόλου ταξίδια, με κουράζει απίστευτα η μονοτονία της ευθείας της εθνικής. Σκέψου πως απ'τα πενήντα λεπτά που οδηγώ προς Σέρρες, τη μισή ώρα βρίζω μέσα στο κράνος μου.
    σκέψου το καλα πριν αρχισεις να ριχνεις λεφτα σε ss. μονο τα λαστιχα να βάλεις θες γερο κουμπαρα....

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    σκέψου το καλα πριν αρχισεις να ριχνεις λεφτα σε ss. μονο τα λαστιχα να βάλεις θες γερο κουμπαρα....
    Κατά την γνωμη μου άκυρο αυτό... αν όχι πιο πολύ τουλάχιστον ίδια το τρώει ένα λάστιχο το 09 με ένα 600αρι ss.
    Και για πείτε μου ρε παιδιά τι διαφορά στα έξοδα έχει ένα ss που κάνει βολτες και πίστα με ένα γυμνό που κάνει βολτες πίστα και πόλη;

Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Abs και ανώμαλοι κατήφοροι...
    από frapes στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2007, 21:58
  2. Μπαγκαζιέρα και οδήγηση εκτός πόλης
    από perastikos στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2006, 00:20
  3. Αέρας και οδήγηση μηχανής
    από anf125 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 62
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2006, 21:14
  4. Κινητα και οδηγηση
    από alex14 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2006, 14:29
  5. Οδήγηση Πίστας
    από stavrobeis στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2006, 22:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF