Σελίδα 2 από 8 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 109

Θέμα: ABS και οδήγηση πίστας.

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Πόσο σίγουρος είσαι όμως ότι αν ήταν απενεργοποιημένο το ABS απλά θα σηκωνόταν ο πίσω τροχός; Αν, παρ' όλα τα ζεστά λάστιχα πίστας, την καλή άσφαλτο και την κατακόρυφη θέση σου σε ευθεία πορεία, μπλοκάριζε ο μπροστινός τροχός, θεωρείς ότι θα μπορούσες να το διαχειριστείς με ασφάλεια;
    Καταρχας, αν ημουν σιγουρος δε θα ανοιγα καν αυτο το θεμα. Θα ειχα βγαλει ηδη την ασφαλεια.

    Επισης το οτι μπορει να πηγαινε να μπλοκαρει ο μπροστα τροχος δε σημαινει αυτοματα οτι εχω πεσει κιολας. Αυτο ειναι το νοημα της οδηγησης στην πιστα αλλωστε, να προσπαθουμε να βρουμε τα ορια τα δικα μας και της μηχανης μας. Λιγο πριν την πτωση υπαρχει το οριακο φρεναρισμα που φανταζομαι ειναι και το ζητουμενο στην περιπτωση μας. Αυτο που καταλαβαινω σιγουρα ειναι οτι το ABS δε με αφηνει ουτε καν να πλησιασω εκει, με κοβει πολυ πιο νωρις.

  2. #17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Καταρχας, αν ημουν σιγουρος δε θα ανοιγα καν αυτο το θεμα. Θα ειχα βγαλει ηδη την ασφαλεια.

    Επισης το οτι μπορει να πηγαινε να μπλοκαρει ο μπροστα τροχος δε σημαινει αυτοματα οτι εχω πεσει κιολας. Αυτο ειναι το νοημα της οδηγησης στην πιστα αλλωστε, να προσπαθουμε να βρουμε τα ορια τα δικα μας και της μηχανης μας. Λιγο πριν την πτωση υπαρχει το οριακο φρεναρισμα που φανταζομαι ειναι και το ζητουμενο στην περιπτωση μας. Αυτο που καταλαβαινω σιγουρα ειναι οτι το ABS δε με αφηνει ουτε καν να πλησιασω εκει, με κοβει πολυ πιο νωρις.
    Ακριβώς αυτό (θα έπρεπε να) είναι και το όλο νόημα της οδήγησης στην πίστα :το πως μπορώ να φτάσω στα όρια τα δικά μου ή/και της μηχανής μου όσο ασφαλέστερα γίνεται στο ιδανικότερο περιβάλλον . Όσο πιο άγαρμπος είσαι, τόσο πιο πιθανό είναι να μην καταλάβεις καν που βρίσκονται αυτά τα όρια. Smooth is everything
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    Όσο πιο άγαρμπος είσαι, τόσο πιο πιθανό είναι να μην καταλάβεις καν που βρίσκονται αυτά τα όρια. Smooth is everything
    Τωρα με μπερδεψες Γιωργο. Αν πχ στο φρεναρισμα σηκωνεται ελαφρως και ελεγχομενα ο πισω τροχος αυτο ειναι κακο; Ειναι ενδειξη αγαρμποσυνης;

    Για να διατυπωσω αλλιως την ερωτηση μου και να βρουμε το ζουμι του θεματος. Το οτι μου βγηκε το ABS ειναι ενδειξη κακης οδηγησης απο την πλευρα μου ή απλα το threshold οπου εχει προγραμματιστει να παρεμβαινει το ABS ειναι πολυ χαμηλο μιας και προκειται για μηχανη δρομου;

    Για να το παμε αντιστροφα, συμφωνουμε φανταζομαι πως η ιδανικη εξοδος απο τη στροφη ειναι να δινεις τοσο γκαζι που ο πισω τροχος να ειναι στο οριο του να ξεκολλησει. Σε ενα ΜΤ-09 με TC αυτο θα το πετυχεις μονο με το συστημα απενεργοποιημενο. Το TC (ειναι το ιδιο που εχουν τα tracer) ακομα και στο ηπιο προγραμμα θα σε κοβει πολυ πριν το οριο, με αποτελεσμα να εισαι πιο αργος με αυτο. Αν μιλουσαμε για αντιστοιχα συστηματα μιας R1 πχ σιγουρα τα ηλεκτρονικα θα το καναν καλυτερα απο το δεξι σου χερι.

  4. #19
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Καταρχας, αν ημουν σιγουρος δε θα ανοιγα καν αυτο το θεμα. Θα ειχα βγαλει ηδη την ασφαλεια.

    Επισης το οτι μπορει να πηγαινε να μπλοκαρει ο μπροστα τροχος δε σημαινει αυτοματα οτι εχω πεσει κιολας. Αυτο ειναι το νοημα της οδηγησης στην πιστα αλλωστε, να προσπαθουμε να βρουμε τα ορια τα δικα μας και της μηχανης μας. Λιγο πριν την πτωση υπαρχει το οριακο φρεναρισμα που φανταζομαι ειναι και το ζητουμενο στην περιπτωση μας.
    Δε διαφωνώ με τα παραπάνω. Άλλωστε δε γνωρίζω από οδήγηση σε πίστα και ο αντίλογός μου είναι καθαρά παραγωγικός, ώστε να μαθαίνουμε περισσότερα.

  5. #20
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Τωρα με μπερδεψες Γιωργο. Αν πχ στο φρεναρισμα σηκωνεται ελαφρως και ελεγχομενα ο πισω τροχος αυτο ειναι κακο; Ειναι ενδειξη αγαρμποσυνης;

    Για να διατυπωσω αλλιως την ερωτηση μου και να βρουμε το ζουμι του θεματος. Το οτι μου βγηκε το ABS ειναι ενδειξη κακης οδηγησης απο την πλευρα μου ή απλα το threshold οπου εχει προγραμματιστει να παρεμβαινει το ABS ειναι πολυ χαμηλο μιας και προκειται για μηχανη δρομου;

    Για να το παμε αντιστροφα, συμφωνουμε φανταζομαι πως η ιδανικη εξοδος απο τη στροφη ειναι να δινεις τοσο γκαζι που ο πισω τροχος να ειναι στο οριο του να ξεκολλησει. Σε ενα ΜΤ-09 με TC αυτο θα το πετυχεις μονο με το συστημα απενεργοποιημενο. Το TC (ειναι το ιδιο που εχουν τα tracer) ακομα και στο ηπιο προγραμμα θα σε κοβει πολυ πριν το οριο, με αποτελεσμα να εισαι πιο αργος με αυτο. Αν μιλουσαμε για αντιστοιχα συστηματα μιας R1 πχ σιγουρα τα ηλεκτρονικα θα το καναν καλυτερα απο το δεξι σου χερι.
    Πέτρο, από μόνο του το γεγονός ότι σηκώθηκε ο πίσω τροχός δεν λέει τίποτα. Το πως έφτασες σ'αυτό το σημείο είναι αυτό που μετράει :ομαλά κι ελεγχόμενα ή άγαρμπα και ξαφνιάστηκες σε σημείο απώλειας ελέγχου?
    Αυτό εννοώ με το smooth is everything
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  6. #21
    Πέτρο βγάλε ασφάλεια. Και δοκιμάζεις. Λογικό σε δυνατά φρένα να σηκωνετε πίσω τροχός. Αν φτάσεις να κάνεις εντο, τότε κάνεις κάτι λάθος.

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    ...ο αντίλογός μου είναι καθαρά παραγωγικός, ώστε να μαθαίνουμε περισσότερα.
    >Το καταλαβαινω και ως τετοιον τον εκλαμβανω αλλωστε.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kouk Προβολή μηνύματος
    Πέτρο βγάλε ασφάλεια. Και δοκιμάζεις.
    I'll do it. For science.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kouk Προβολή μηνύματος
    Πέτρο βγάλε ασφάλεια. Και δοκιμάζεις. Λογικό σε δυνατά φρένα να σηκωνετε πίσω τροχός. Αν φτάσεις να κάνεις εντο, τότε κάνεις κάτι λάθος.
    Δηλαδη οι οδηγοι των τζιπι που σηκωνετε ο πισο τροχος συνεχεια κανουν κατι λαθος?
    καθε μερα ...νεα μερα.

  9. #24
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Δηλαδη οι οδηγοι των τζιπι που σηκωνετε ο πισο τροχος συνεχεια κανουν κατι λαθος?
    Αυτό κατάλαβες απ' ότι έγραψα;

  10. #25
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Δηλαδη οι οδηγοι των τζιπι που σηκωνετε ο πισο τροχος συνεχεια κανουν κατι λαθος?
    Εμένα πάντως μουσικώνεται ο πίσω τροχός μόνο όταν καθαρίζω την αλυσίδα.

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παντως ψαχνοντας στο ιντερνετ για το θεμα βρισκω αρκετη γκρινια για το ABS της συγκεκριμενης μηχανης. Και απο αναβατες δλδ που ειχαν κι αλλες μηχανες με ABS πριν το MT-09, διαβαζω οτι συγκριτικα το ABS της Yamaha ειναι απο τα πλεον παρεμβατικα.

    Τα καλα νεα ειναι οτι η διαδικασια ειναι πολυ απλη, μια ασφαλεια κατω απο το καθισμα. Μαλιστα υπαρχει και κενη θεση στην ασφαλειοθηκη που βολευει να αφησεις την ασφαλεια οταν τη βγαλεις. Θα κανω τη δοκιμη την επομενη φορα, ξεκινωντας φυσικα συνεσταλμενα μιας και εχω χρονια να οδηγησω μηχανη χωρις ABS.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kouk Προβολή μηνύματος
    Αυτό κατάλαβες απ' ότι έγραψα;
    Αδερφε εχεις δικιο.Οταν δημοσιευσα το μηνημα ξαναδιαβασα το ποστ σου.Προσπαθησα να διαγραψω το μηνημα αλλα δεν μπορεσα.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  13. #28
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Για να το παμε αντιστροφα, συμφωνουμε φανταζομαι πως η ιδανικη εξοδος απο τη στροφη ειναι να δινεις τοσο γκαζι που ο πισω τροχος να ειναι στο οριο του να ξεκολλησει. Σε ενα ΜΤ-09 με TC αυτο θα το πετυχεις μονο με το συστημα απενεργοποιημενο. Το TC (ειναι το ιδιο που εχουν τα tracer) ακομα και στο ηπιο προγραμμα θα σε κοβει πολυ πριν το οριο, με αποτελεσμα να εισαι πιο αργος με αυτο. Αν μιλουσαμε για αντιστοιχα συστηματα μιας R1 πχ σιγουρα τα ηλεκτρονικα θα το καναν καλυτερα απο το δεξι σου χερι.
    Το TC για να δουλέψει, πρέπει να διαβάσει διαφορά περιστροφής μεταξύ μπρος και πίσω τροχού. Μαλιστα, όταν την διαβάσει θα πρέπει να έχει ξεπεράσει ένα threashold που έχει ορίσει ο προγραμματιστης του.
    Όταν την διαβάσει θα κινήσει μια διαδικασία ώστε να την εξαλείψει.
    Το πώς θα την εξαλείψει εξαρτάται πάλι από τον προγραμματιστή (θα κόψει ρεύμα, θα κόψει καύσιμο, θα κόψει ρεύμα σε ένα κύλινδρο η σε περισσότερους; κλπ κλπ).
    Σε αγωνιστικά μηχανάκια, όλη η διαδικασία είναι συνήθως επιλέξιμη μέσα από ένα μπουτον.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    15/07/2003
    Μηνύματα
    896
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Πόσο σίγουρος είσαι όμως ότι αν ήταν απενεργοποιημένο το ABS απλά θα σηκωνόταν ο πίσω τροχός; Αν, παρ' όλα τα ζεστά λάστιχα πίστας, την καλή άσφαλτο και την κατακόρυφη θέση σου σε ευθεία πορεία, μπλοκάριζε ο μπροστινός τροχός, θεωρείς ότι θα μπορούσες να το διαχειριστείς με ασφάλεια;
    Δε γινεται αυτο στην πιστα,αν εχεις καλα ζεστα και μη φθαρμενα ελαστικα στο στεγνο απλα θα κανει εντο,σχεδον αδυνατο να το μπλοκαρεις και να θες.ΕΠισης τα περισσοτερα abs κλωτσανε την μανετα του μπροστινου φρενου αν διαβασουν οτι παει να σηκωθει ο πισω τροχος και παρεμβαινει για να μην σηκωθει.Και ο μονος τροπος να μην σηκωθει ειναι να αμολησεις τη μανετα που ζουλας και το κανει αυτο για σενα.ΑΥτο γινεται πρωτον γιατι με το να μεινει πολυ ωρα στον αερα ο πισω τροχος χανεις μετρα φρεναρισματος γιατι θα κανεις Rolling endo δευτερον μπορει να φερεις καπακι σε φρεναρισμα πανικου.Στην πιστα σε καποια φρενα ο πισω τροχος ελαφραίνει(αναλογα το μηχανακι σε καποια πιο ευκολα πχ R6 σε αλλα πιο δυσκολα ΠΧ hayabusa) απο το δυνατο μπροστινο φρεναρισμα οποτε αμολαει τη μανετα.Οσο πιο ''χαζο'' το abs κα ιοσο πιο μικρο μεταξονιο κα ιβαρος εχει το μηχανακι σου τοσο πιο σπαστικο για τον αναβατη.

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    @Xlitos
    Όπως τα λες είναι φίλε, το μηχανάκι αμολάει το μπροστά αν πάει να σηκωθεί η πίσω ρόδα. Έχω προσπαθήσει επανειλημμένα για έντο και ασχέτως πρόσφυσης πάντα αυτό κάνει. Όσο για την τελευταία πρόταση, το ΜΤ-09 πιάνει τρία στα τρία.

Σελίδα 2 από 8 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Abs και ανώμαλοι κατήφοροι...
    από frapes στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2007, 21:58
  2. Μπαγκαζιέρα και οδήγηση εκτός πόλης
    από perastikos στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2006, 00:20
  3. Αέρας και οδήγηση μηχανής
    από anf125 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 62
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2006, 21:14
  4. Κινητα και οδηγηση
    από alex14 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2006, 14:29
  5. Οδήγηση Πίστας
    από stavrobeis στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2006, 22:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF