Σελίδα 8 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 345678
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 109 από 109

Θέμα: ABS και οδήγηση πίστας.

  1. #106
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Άλλος ένας ευχαριστημένος πελάτης!!

  2. #107
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Μετα απο γενικη κατακραυγη λοιπον, αλλαζω πλευση και κραταω το ΜΤ.
    Δε μπαίζεσαι ρε μπαγάσα.
    Ήθελα να σε δω αμα σε έπαιρνε κανείς τηλ στις 10 το πρωί!

  3. #108
    the Great Escape project Το avatar του/της Jimmu
    Εγγραφή
    07/09/2017
    Μηνύματα
    409
    Παρακολούθησα το θέμα από την αρχή.Συμφωνώ απόλυτα στο να κρατήσεις το mt,δεδομένου του οτι θα έχεις τελικά μια "καλύτερη"μηχανη(πιο καινούργια,πιό κοντά στο γούστο σου έστω κι εμφανισιακά και προτιμότερη από ένα ss 10ετίας +1μικρό κατά την άποψή μου).
    Αφού όπως λες το ζητούμενο είναι καθαρά η επίτευξη της βελτίωσής σου οδηγικά σκέφτηκα τι θα γινόταν αν αυτό το χιλιάρικο και κάτι που θα έδινες για να βελτιώσεις το mt ,το έδινες για να πάρεις ένα 250 4Τ εντούρο και να άρχιζες να πατάς και λίγο χώμα?Ξέρω,περνάμε σε άλλα χωράφια τώρα αλλα μήπως,λέω μήπως,δεδομένου του ότι δέχεσαι πως ένας καλύτερος αναβάτης θα κατέβαζε κι άλλο το χρόνο με τη δική σου μηχανη,αυτός ο καλύτερος αναβάτης γίνεις εσύ διευρίνοντας τους οδηγικούς σου ορίζοντες με κάτι που ως τώρα ήταν εκτός "οπτικού πεδίου"?
    Εφόσον στόχος δεν είναι οι απόλυτοι χρόνοι αλλά η βελτίωση του συνόλου αναβάτης-μοτοσυκλέτα γιατί εντοπίζεις το πρόβλημα στη μοτό εφόσον γνωρίζεις πως κι εσύ,όπως κι αυτή επιδέχεσαι βελτιώσεις σε διάφορους τομείς?
    Γνώμη μου πως μετά από 2-3 σωστές εντουράδες,θα κάθεσαι σαν άλλος άνθρωπος πάνω στο mt μέσα στο πιστάκι.

  4. #109
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Στην τελευταια επισκεψη στην πιστα ειχα το εξης περιστατικο. Δουλευα τα φρενα μου στην στροφη που ακολουθει τη μεγαλη ευθεια της πιστας (αναφερομαι στο Ρυσιο). Οδηγικα ειναι ας πουμε σαν την Κ1 των Σερρων. Εχω βαλει σημαδι για το braking point μου και προσπαθουσα σιγα σιγα να καθυστερω οσο γινεται το φρεναρισμα μου. Σε καποια φαση αφου ξεκιναω να φρεναρω (οντως παρακατω απ'ο,τι συνηθιζω) αυξανοντας την πιεση στο φρενο, βγαινει το ABS και μου αμολαει για καποια μετρα. Ειχα ηδη μαζεψει παραπανω χιλιομετρα απ'ο,τι συνηθως (155 αντι για ~150), συν το οτι λογω παρεμβασης ABS ουσιαστικα δεν ειχα φρενο για καποια μετρα, οποτε το αποτελεσμα ηταν να βρεθω στην εισοδο της στροφης με χιλιομετρα που δεν μπορουσα να διαχειριστω. Προτιμησα να σηκωσω τη μηχανη και να βγω εκτος πιστας οπου και μετα απο λιγα μετρα εντουραδας ακινητοποιηθηκα (ορθιος ευτυχως). Το περιστατικο αυτο με προβληματισε. Λογικα το ABS παρενεβη επειδη θα πηγε να ελαφρυνει ο πισω τροχος (η προσφυση ειναι πολυ καλη σε εκεινο το σημειο και η μηχανη ακομα εντελως ορθια, οποτε δεν μπορω να φανταστω πως υπηρχε οντως κινδυνος μπλοκαρισματος).
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Jimmu Προβολή μηνύματος
    Γνώμη μου πως μετά από 2-3 σωστές εντουράδες,θα κάθεσαι σαν άλλος άνθρωπος πάνω στο mt μέσα στο πιστάκι.

Σελίδα 8 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 345678

Παρόμοια θέματα

  1. Abs και ανώμαλοι κατήφοροι...
    από frapes στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2007, 21:58
  2. Μπαγκαζιέρα και οδήγηση εκτός πόλης
    από perastikos στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2006, 00:20
  3. Αέρας και οδήγηση μηχανής
    από anf125 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 62
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2006, 21:14
  4. Κινητα και οδηγηση
    από alex14 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2006, 14:29
  5. Οδήγηση Πίστας
    από stavrobeis στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2006, 22:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF