Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 109

Θέμα: ABS και οδήγηση πίστας.

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723

    ABS και οδήγηση πίστας.

    Αν και μεγαλος υπερμαχος του ABS, λογω της διαρκως αυξανομενης ενασχολησης μου με την οδηγηση σε πιστα εχω αρχισει να εχω second thoughts σε σχεση με τη χρησιμοτητα ή ακομα και ασφαλεια του συγκεκριμενου συστηματος εκτος δρομων.

    Στην τελευταια επισκεψη στην πιστα ειχα το εξης περιστατικο. Δουλευα τα φρενα μου στην στροφη που ακολουθει τη μεγαλη ευθεια της πιστας (αναφερομαι στο Ρυσιο). Οδηγικα ειναι ας πουμε σαν την Κ1 των Σερρων. Εχω βαλει σημαδι για το braking point μου και προσπαθουσα σιγα σιγα να καθυστερω οσο γινεται το φρεναρισμα μου. Σε καποια φαση αφου ξεκιναω να φρεναρω (οντως παρακατω απ'ο,τι συνηθιζω) αυξανοντας την πιεση στο φρενο, βγαινει το ABS και μου αμολαει για καποια μετρα. Ειχα ηδη μαζεψει παραπανω χιλιομετρα απ'ο,τι συνηθως (155 αντι για ~150), συν το οτι λογω παρεμβασης ABS ουσιαστικα δεν ειχα φρενο για καποια μετρα, οποτε το αποτελεσμα ηταν να βρεθω στην εισοδο της στροφης με χιλιομετρα που δεν μπορουσα να διαχειριστω. Προτιμησα να σηκωσω τη μηχανη και να βγω εκτος πιστας οπου και μετα απο λιγα μετρα εντουραδας ακινητοποιηθηκα (ορθιος ευτυχως). Το περιστατικο αυτο με προβληματισε. Λογικα το ABS παρενεβη επειδη θα πηγε να ελαφρυνει ο πισω τροχος (η προσφυση ειναι πολυ καλη σε εκεινο το σημειο και η μηχανη ακομα εντελως ορθια, οποτε δεν μπορω να φανταστω πως υπηρχε οντως κινδυνος μπλοκαρισματος).

    Η ερωτηση λοιπον απλη. Τι κανουμε τωρα; Αξιζει να μπω στη διαδικασια να αφαιρω την ασφαλεια του συστηματος ωστε να απενεργοποιειται οταν μπαινω πιστα; Αν και οπως ειπα γενικα ειμαι καθετως υπερ του ABS, στη συγκεκριμενη περιπτωση εχω την αισθηση οτι μπορει να ειναι και επικινδυνο. Περα απο το προφανες γεγονος οτι δε με βοηθαει να εξελιξω την οδηγηση μου σε σχεση με το φρεναρισμα, βλεπω πως σιγουρα θα μου στοιχιζει και σε ρυθμο απο ενα σημειο και μετα (στο συγκεκριμενο περιστατικο ενιωθα οτι θα μπορουσα να εχω φρεναρει και ακομα πιο κατω με επιτυχια αν δεν ειχα το αμολημα του ABS).


    Με λιγα λογια, πιστευετε οτι εντος πιστας το ABS δημιουργει περισσοτερα προβληματα απ'οσα λυνει; Στην περιπτωση μου ειμαι σιγουρος οτι αν δεν υπηρχε το ABS θα ειχα παρει τη στροφη με επιτυχια (πιθανοτατα σπαζοντας και το προσωπικο μου ρεκορ σε εκεινο το γυρο). Απο την αλλη αφου βγηκα εκτος πιστας ειμαι παλι σιγουρος οτι το ABS με βοηθησε να μεινω ορθιος, επιτρεποντας μου να φρεναρω στο γρασιδι χωρις να μπλοκαρω το μπροστινο.

    Να σημειωθει για οσους δε γνωριζουν οτι μιλαμε για ενα ΜΤ-09, οποτε το ABS ειναι basic, χωρις ρυθμισεις ευαισθησιας κτλ.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Πετρο αυτο που εκανα εγω οταν ειχα το στρομ και ηξερα οτι τη κηριακη θα παω χωμα ηταν αυτο που ειπες παραπανω.Αφερουσα την ασφαλεια.Νομιζω πος και ση ετσι πρεπει να πραξεις.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    923
    Λογικα το ABS παρενεβη επειδη θα πηγε να ελαφρυνει ο πισω τροχος (η προσφυση ειναι πολυ καλη σε εκεινο το σημειο και η μηχανη ακομα εντελως ορθια, οποτε δεν μπορω να φανταστω πως υπηρχε οντως κινδυνος μπλοκαρισματος).

    Ειχα την εντύπωση πως παρεμβαίνει μόνο στον τροχό που διαγνώσκει μειωμένη πρόσφυση ,υποθέτω ενα πιο εξελιγμένο σύστημα δεν θα έχει τέτοια θέματα,στην περίπτωση σου,ξεπέρασες τα όριά του και σε πούλησε.
    Είχα αντίστοιχο περιστατικό,επισκέπτης στη Θεσσαλονίκη,με αυτοκίνητο δεκαετίας σε ψιλοκατηφορικό και γυαλισμένο δρόμο κάπου κάτω απο τα κάστρα,όπου ο μπροστινός μου-παρέα μου αποφασίζει τελευταία στιγμή να μην σφάξει το πορτοκαλί και να το κοκκαλώσει.
    Ενώ είχα απόσταση ασφαλείας να σταματήσω άνετα,λόγω συνθηκων παρανέβη το ΑΒS με αποτέλεσμα να φρενάρω ελάχιστα και να τον κουτουλήσω. Φυσικά γελάγαμε και οι περαστικοί απορούσαν αλλά είναι ενδεικτικό πως την πατάς με τα παλαιότερα συστήματα.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος


    Με λιγα λογια, πιστευετε οτι εντος πιστας το ABS δημιουργει περισσοτερα προβληματα απ'οσα λυνει;
    ναι...
    σαφεστατα και δεν ενδεικνυται για πιστα το abs...ουσιαστικα δεν σε αφηνει να φρεναρεις σαν ανθρωπος...
    βασικα ουτε για τον δρομο ενδεικνυται αλλα δεν ειναι ωρα να το αναλυσουμε καθως οι υπερμαχοι ειναι πολλοι και εγω δεν εχω ορεξη...

    οποτε ναι, Πετρο βγαζε την ασφαλεια...

  5. #5
    Χωρίς να έχω διαβάσει κανένα ποστ:

    ABS+spirited riding( πίστα ή δρόμο) σε κανονικές συνθήκες πρόσφυσης = στιγμές απείρου κάλλους

    ABS+commuting ή/και συνθήκες χαμηλής πρόσφυσης = (σχεδόν)

    Θα επανέλθω, αν χρειαστεί
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Αν εννοείς ότι σου αμόλησε τον μπροστά τροχό, επειδή πήγε να μπλοκάρει ο πίσω, να ξέρεις δεν λειτουργεί έτσι το ABS, κανένα ABS ούτε τα πρώτα.

    Το ABS επεμβαίνει ξεχωριστά και ανεξάρτητα για κάθε τροχό. Αν σου αμόλησε τον μπροστά, είναι γιατί πήγε να μπλοκάρει ο μπροστά.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Αν εννοείς ότι σου αμόλησε τον μπροστά τροχό, επειδή πήγε να μπλοκάρει ο πίσω, να ξέρεις δεν λειτουργεί έτσι το ABS, κανένα ABS ούτε τα πρώτα.

    Το ABS επεμβαίνει ξεχωριστά και ανεξάρτητα για κάθε τροχό. Αν σου αμόλησε τον μπροστά, είναι γιατί πήγε να μπλοκάρει ο μπροστά.
    Όχι, δεν εννοώ αυτό. Πίσω φρένο δεν πατούσα καν σε εκείνη τη φάση, το πίσω το τσιμπάω ελάχιστα μόνο λίγο πριν πατήσω το μπροστά και μετά το αφήνω εντελώς.Δεν ξέρω πώς ακριβώς λειτουργεί το abs, αλλά ξέρω πως στη μηχανή μου τουλάχιστον δε με αφήνει να κάνω stoppie. Δηλαδή ασχέτως πρόσφυσης, αν πάει να σηκωθεί ο πίσω τροχός θα αμολήσει το μπροστά. Και στο περιστατικό που λέω αυτό έχω τη εντύπωση πως συνέβη. Δεν μπορώ να φανταστώ άλλωστε πως με ζεστά λάστιχα πίστας και καλή άσφαλτο, αντί να σηκωθεί το πίσω σε δυνατό φρενάρισμα γλίστρησε το μπροστά. Ξαναλέω πως όταν βγήκε το abs η μηχανή ήταν όρθια δεν είχα ξεκινήσει να στρίβω. Αν μου έβγαινε στη φάση του trail braking τότε θα έλεγα πως όντως ένιωσε μπλοκάρισμα και ενεργοποιήθηκε.

    Επίσης ακόμα κι αν πήγε να μπλοκάρει ο μπροστά, φαντάζομαι πως η κάθε μονάδα έχει κάποιο συγκεκριμένο threshold στο οποίο παρεμβαίνει. Αυτό φαντάζομαι ρυθμίζεις και στα σύγχρονα abs που έχουν διαφορετικά προγράμματα (road, rain, track, κτλ). Έχω την εντύπωση πως στο abs μου αυτό το όριο είναι αρκετά ως πολύ συντηρητικό.
    Τελευταία τροποποίηση από ptc; 18/08/2018 στις 11:31.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    ναι...
    σαφεστατα και δεν ενδεικνυται για πιστα το abs...ουσιαστικα δεν σε αφηνει να φρεναρεις σαν ανθρωπος...
    βασικα ουτε για τον δρομο ενδεικνυται αλλα δεν ειναι ωρα να το αναλυσουμε καθως οι υπερμαχοι ειναι πολλοι και εγω δεν εχω ορεξη...

    οποτε ναι, Πετρο βγαζε την ασφαλεια...
    Θα άξιζε να κάνω καμιά ηλεκτρολογικη πατέντα; Να κόβεται το κύκλωμα δηλαδή με κάποιο διακόπτη χωρίς να παίζω με τις ασφάλειες;

  9. #9
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Θα άξιζε να κάνω καμιά ηλεκτρολογικη πατέντα; Να κόβεται το κύκλωμα δηλαδή με κάποιο διακόπτη χωρίς να παίζω με τις ασφάλειες;
    Όχι...χρειάζεται κοπτοραπτική στα καλώδια και δεν αξίζει, υποβιβάζεται η αξία της μηχανής σε μετά πώληση της, μείνε με την ασφάλεια, ότι πιο απλό καί ασφαλές
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #10
    Πέτρο ,η "μαλακία" με το abs και την γρήγορη οδήγηση,ειδικά στα συστήματα που δεν παίρνουν δεδομένα από imu, είναι ότι δεν υπάρχει "consistency" στην συμπεριφορά τους, δεν μπορείς να εμπιστευτείς το μηχανάκι 100%. χωρίς εμπιστοσύνη,δεν πας γρήγορα.
    Τα μηχανάκια με cornering abs είναι 1-2 level πάνω,αλλά και πάλι ένας πολύ γρήγορος αναβάτης προτιμάει να το απενεργοποιεί.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Θα άξιζε να κάνω καμιά ηλεκτρολογικη πατέντα; Να κόβεται το κύκλωμα δηλαδή με κάποιο διακόπτη χωρίς να παίζω με τις ασφάλειες;
    Σε καμία περίπτωση...
    Δεν ξέρω καν αν η μονάδα abs είναι ξεχωριστή από τον εγκέφαλο...αλλά ακόμα και να είναι δεν ξέρω κατά πόσο ενας ηλεκτρολόγος θα ξέρει που να κόψει και που να ράψει με ασφάλεια...
    Εδώ χωρίς κοπτοραπτικη και τα μηχανάκια έχουν προβλήματα...πόσο μάλλον έτσι...

    Και δεν το λέω μόνο για το abs...εννοώ γενικά ότι όσο πιο πολλά ηλεκτρονικά είναι φορτωμένο ένα μηχανάκι τόσο πιο εύκολο είναι να κοκομπλοκιασει κάτι...

    Παλιότερα xenon βάζαμε και είχαμε θέματα...

  12. #12
    Μέλος Το avatar του/της psomaras
    Εγγραφή
    16/03/2015
    Μηνύματα
    59
    Εφόσον το ABS έχει ξεχωριστή ασφάλεια δεν χρειάζεται να κόψεις κανένα καλώδιο! Εκεί που μπαίνει ή ασφάλεια θα παρεμβαλεις έναν καλό διακόπτη και τέλος

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    Πέτρο ,η "μαλακία" με το abs και την γρήγορη οδήγηση,ειδικά στα συστήματα που δεν παίρνουν δεδομένα από imu, είναι ότι δεν υπάρχει "consistency" στην συμπεριφορά τους, δεν μπορείς να εμπιστευτείς το μηχανάκι 100%. χωρίς εμπιστοσύνη,δεν πας γρήγορα.
    Τα μηχανάκια με cornering abs είναι 1-2 level πάνω,αλλά και πάλι ένας πολύ γρήγορος αναβάτης προτιμάει να το απενεργοποιεί.
    Καταλαβαινω τι λες Γιωργο. Οντως το να ξερω οτι αν φρεναρω στο χ+1 σημειο (αντι για το χ που φρεναρα μεχρι τωρα) θα αρχισει να σηκωνεται η πισω ροδα ειναι κατι που μπορω να το διαχειριστω. Αλλα το να μη ξερω αν θα εχω φρενα ή οχι, και για ποσο, ειναι λιγο ζορι και μου κοβει τη διαθεση για να πιεσω παραπανω.

    Κοιτα, πολυ γρηγορος δεν ειμαι σε καμια περιπτωση, αλλα διαπιστωνω πως στην προσπαθεια μου να παω πιο γρηγορα εχω αρχισει να συνανταω αυτο το εμποδιο. Πριν αρκετο καιρο ηταν τα peg feelers, τα οποια βγηκαν. Μετα ηταν η αναρτηση, η οποια αλλαχτηκε. Τωρα ειναι αυτο. Θα μου πεις παρε ενα ss να τελειωνεις...

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Καταλαβαινω τι λες Γιωργο. Οντως το να ξερω οτι αν φρεναρω στο χ+1 σημειο (αντι για το χ που φρεναρα μεχρι τωρα) θα αρχισει να σηκωνεται η πισω ροδα ειναι κατι που μπορω να το διαχειριστω. Αλλα το να μη ξερω αν θα εχω φρενα ή οχι, και για ποσο, ειναι λιγο ζορι και μου κοβει τη διαθεση για να πιεσω παραπανω.

    Κοιτα, πολυ γρηγορος δεν ειμαι σε καμια περιπτωση, αλλα διαπιστωνω πως στην προσπαθεια μου να παω πιο γρηγορα εχω αρχισει να συνανταω αυτο το εμποδιο. Πριν αρκετο καιρο ηταν τα peg feelers, τα οποια βγηκαν. Μετα ηταν η αναρτηση, η οποια αλλαχτηκε. Τωρα ειναι αυτο. Θα μου πεις παρε ενα ss να τελειωνεις...
    επίσης δοκίμασε κάτι άλλο:φρέναρε λίγο πιο νωρίς,αλλά με λιγότερη πίεση ειδικότερα προς το τέλος της braking zone. θα έχεις περισσότερο χρόνο/ευχέρεια να ρυθμίσεις την ταχύτητα εισόδου σου,κι όταν πετύχεις να το κάνεις σωστά θα έχεις αυξήσει την overall ταχύτητά σου σε αυτό το κομμάτι.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  15. #15
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Οντως το να ξερω οτι αν φρεναρω στο χ+1 σημειο (αντι για το χ που φρεναρα μεχρι τωρα) θα αρχισει να σηκωνεται η πισω ροδα ειναι κατι που μπορω να το διαχειριστω.
    Πόσο σίγουρος είσαι όμως ότι αν ήταν απενεργοποιημένο το ABS απλά θα σηκωνόταν ο πίσω τροχός; Αν, παρ' όλα τα ζεστά λάστιχα πίστας, την καλή άσφαλτο και την κατακόρυφη θέση σου σε ευθεία πορεία, μπλοκάριζε ο μπροστινός τροχός, θεωρείς ότι θα μπορούσες να το διαχειριστείς με ασφάλεια;

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Το ABS επεμβαίνει ξεχωριστά και ανεξάρτητα για κάθε τροχό. Αν σου αμόλησε τον μπροστά, είναι γιατί πήγε να μπλοκάρει ο μπροστά.

Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Abs και ανώμαλοι κατήφοροι...
    από frapes στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2007, 21:58
  2. Μπαγκαζιέρα και οδήγηση εκτός πόλης
    από perastikos στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2006, 00:20
  3. Αέρας και οδήγηση μηχανής
    από anf125 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 62
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2006, 21:14
  4. Κινητα και οδηγηση
    από alex14 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2006, 14:29
  5. Οδήγηση Πίστας
    από stavrobeis στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2006, 22:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF