Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 36

Θέμα: Μεταβίβαση, τι ακριβώς χρειάζεται.

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mangelasakis Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν επειδή έτυχε και έκανα τον τελευταίο χρόνο 3 μεταβιβάσεις και μάλιστα είχα και ατύχημα μια βδομάδα μετά την μεταβίβαση ακούστε πως έχουν τα πράγματα.

    Καταρχήν τα χαρτιά που χρειάζονται είναι τα εξής:
    1) Άδεια κυκλοφορίας
    2) Φωτοτυπίες οι ταυτότητες αγοραστή και πωλητή.
    3)Βεβαίωση πληρωμής των τελών κυκλοφορίας από την ΔΟΥ για το τρέχων έτος ασχέτως ότι η ΔΟΥ σου δίνει για όλα τα χρόνια. Προσοχή τα τέλη κυκλοφορίας για την μεταβίβαση πρέπει να είναι πληρωμένα για ολόκληρο τον χρόνο και όχι μόνο για το υπόλοιπο του χρόνου σε περίπτωση που το όχημα ήταν σε ακινησία.
    4)Απόδειξη πληρωμής παραβόλου τελών μεταβίβασης και άδειας κυκλοφορίας. Το τέλος άδειας κυκλοφορίας είναι 9 ευρώ για μοτοσυκλέτες (75 για αυτοκίνητα) και το τέλος μεταβίβασης είναι ανάλογα με τα κυβικά 30 ευρώ από 51-400 κυβικά ,45 ευρώ από 401-800 κυβικά και 60 ευρώ από 801-1300.
    5)Πρέπει να παραβίσκονται και ο πωλητής και ο αγοραστής αλλιώς χρειάζονται οι απαραίτητες εξουσιοδοτήσεις που να αναφέρουν το ΑΦΜ αγοραστή και πωλητή καθώς και να διευκρινίζεται από ποιόν σε ποιόν μεταβιβάζεται καθώς και το ποσοστό κυριότητας του οχήματος. Πολύ προσοχή χρειάζονται οι εξουσιοδοτήσεις για το πως θα πρέπει να συνταχθούν αλλιώς δεν τις δέχετε το ΚΕΠ και κατ' επέκταση το υπουργείο μεταφορών στο οποίο αποστέλωνται τα απαραίτητα έγγραφα για την μεταβίβαση.
    6)Τέλος αυτό που ξέχασαν οι προηγούμενοι είναι ότι χρειάζεται και χαρτί ΚΤΕΟ σε ισχύ.

    Τώρα σχετικά με την μεταβίβαση και την ασφάλεια του οχήματος. Αν γίνει η μεταβίβαση σε υπουργείο μεταφορών τότε παίρνεις αμέσως την καινούργια άδεια κυκλοφορίας οπότε η μεταβίβαση ολοκληρώνεται άμεσα.
    Αν η μεταβίβαση γίνει στο ΚΕΠ τότε σου δίνουν σε φωτοτυπία την άδεια κυκλοφορίας με αναφερόμενους στο πίσω μέρος τον πωλητή και τον αγοραστή με τις υπογραφές τους καθώς και ένα χαρτί από το ΚΕΠ με στρογγυλή σφραγίδα αποδεικτικό της μεταβίβασης οπότε φαίνεται ότι έχει γίνει η μεταβίβαση. Προσοχή αν το ξεχάσει ο υπάλληλος πείτε του να βάλει στρογγυλή σφραγίδα του υπουργείου και στην φωτοτυπία της άδειας κυκλοφορίας ωστε να φαίνεται ότι είναι επικυρωμένη και γνήσια για να μην έχετε πρόβλημα με την ασφάλεια. Μετά από κάμποσο καιρό θα σας καλέσουν από το ΚΕΠ και με το χαρτί της μεταβίβασης που σας δίνουν παραλαμβάνετε την νέα άδεια κυκλοφορίας.
    Από την στιγμή που όλα γίνουν σωστά στα ΚΕΠ που αναγκαστικά θα γίνουν για να εξασφαλίσουν ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα στο υπουργείο μεταφορών(αυτή είναι η δουλειά τους άλλωστε) τότε το όχημα θεωρείται άμεσα μεταβιβασμένο οπότε και μπορεί να γίνει κανονικά ασφάλιση στο όχημα στο νέο όνομα. Τώρα στο σύστημα δεν θα φαίνεται πουθενά ότι έχει γίνει η μεταβίβαση μέχρι να τα περασουν στο υπουργείο μεταφορών αλλά σε περίπτωση ατυχήματος είσαστε 100% καλυμένοι αρκεί να έχετε μαζί σας όλα τα παραπάνω χαρτιά που θα σας δώσει το ΚΕΠ για να μπορείτε να αποδείξετε ότι έχει γίνει η μεταβίβαση όταν θα σας στα ζητήσει η ασφάλεια σας.

    Τέλος να αναφέρω ότι μετά την μεταβίβαση δεν χρειάζεται να δηλώσετε τίποτα στην φορολογική δήλωση μιας και το παιρνάνε αυτόματα από το υπουργείο. Βεβαια νομίζω ότι για την μοτοσυκλέτα δεν δηλώνεται καν. Δεν ξέρω όμως αν υπάρχει όριο στα κυβικά για αυτό. Όπως και να έχει αυτό το κάνουν αυτόματα από το υπουργείο μεταφορών οπότε εσείς δεν χρειάζεται να κάνετε τίποτα ευτυχώς.

    Αυτά. Αν θέλετε μπορώ να ανεβάσω και το χαρτί με τα απαραίτητα δικαιολογητικά που έχω πάρει από το ΚΕΠ και αναφέρει όλα τα παραπάνω.
    Όχι, το έγραψαν και παραπάνω σε 5 εργάσιμες προφανώς εσύ μεταβίβασες σε ΚΕΠ μόνο.Αυτές τις 5 ημέρες η ασφάλιση είναι γκρίζα ζώνη ας πει και κάποιος ασφαλιστής.
    Για το ατύχημα δεν έγραψες.

  2. #17
    Ισχύει αυτό που γράφει ο mangelasakis, και πέρυσι (που πούλησα) και φέτος (που αγόρασα) η καινούργια άδεια βγήκε σε λίγες ώρες.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Το τελευταίο τρίμηνο και πούλησα και αγόρασα μοτό και οι δύο διαδικασίες στη δνση Συγκοινωνιών στο Χολαργό απέναντι από το ΓΕΕΘΑ.'Οτι σου έγραψα παραπάνω ,αν τώρα ξέχασες να αναφέρεις ότι έβαλες κοράκι διεκπεραιωτή με 20ρικάκι να στο κάνει είναι άλλο καπέλο μόνο σ΄αυτούς τις δίνουν αυθημερόν αγαπητέ...

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    -ΚΤΕΟ σε ισχύ (βγάλτο φωτοτυπία από πριν)
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mangelasakis Προβολή μηνύματος
    6)Τέλος αυτό που ξέχασαν οι προηγούμενοι είναι ότι χρειάζεται και χαρτί ΚΤΕΟ σε ισχύ
    Τι ξέχασαν οι προηγούμενοι;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mangelasakis Προβολή μηνύματος
    Αν γίνει η μεταβίβαση σε υπουργείο μεταφορών τότε παίρνεις αμέσως την καινούργια άδεια κυκλοφορίας οπότε η μεταβίβαση ολοκληρώνεται άμεσα.
    Ανάλογα την υπηρεσία και τον φόρτο που έχει εκείνη την εποχή. Σε πολλές περιπτώσεις, σου δίνουν το φωτοαντίγραφο της υπογραμμένης παλιάς άδειας πρωτοκολημένο, προσωρινά, και σου λένε έλα την τάδε ημερομηνία με αυτό να παραλάβεις την νέα σου άδεια κυκλοφορίας. Μην γράφεις πράγματα που δεν είναι βεβαιότητα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    580
    Και χωρις 20αρικο αν τους πιέσεις λιγο ειμαι απο επαρχια δεν μπορω να ερθω αλλη ωρα στην βγαζουν αμεσα.
    Απλα τους βολευει να λενε σε ολους ετσι ωστε να σπαει λιγο ο κοσμος. Τα κορακια βεβαια την περνουν αμεσα...
    LIVE FREEEEE!!!!!

  7. #22
    Πλαστικά μόνο στα enduro. Το avatar του/της giannis113
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    661
    Αυτοί που στέλνουν κάθε τόσο γλυκά και λουλούδια χαχαχα
    Dt 50, super cub 90, crypton 115, yz 125, shiver 750, hornet 600, wrf 426, sv 650, nx 650

  8. #23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Το τελευταίο τρίμηνο και πούλησα και αγόρασα μοτό και οι δύο διαδικασίες στη δνση Συγκοινωνιών στο Χολαργό απέναντι από το ΓΕΕΘΑ.'Οτι σου έγραψα παραπάνω ,αν τώρα ξέχασες να αναφέρεις ότι έβαλες κοράκι διεκπεραιωτή με 20ρικάκι να στο κάνει είναι άλλο καπέλο μόνο σ΄αυτούς τις δίνουν αυθημερόν αγαπητέ...
    Δεν ξέχασα να αναφέρω τπτ από αυτά που λες. Τις μεταβιβάσεις τις καναμε μόνοι μας (ιδιώτες) χωρίς την διαμεσολάβηση τρίτου και χωρίς "γρηγορόσημο" αγαπητέ...

  9. #24
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ποπαϋ Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέχασα να αναφέρω τπτ από αυτά που λες. Τις μεταβιβάσεις τις καναμε μόνοι μας (ιδιώτες) χωρίς την διαμεσολάβηση τρίτου και χωρίς "γρηγορόσημο" αγαπητέ...
    Στην Αθήνα δεν υπάρχει τέτοιο σενάριο. Είναι καλά μελετημένα τα πράγματα, για να βάζουν όλοι στην τσέπη. Φυσικά η διαδικασία έκδοσης καθαυτή δε χρειάζεται πάνω από 2 λεπτά.
    Life begins at 45°.

  10. #25
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2017
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Τι ξέχασαν οι προηγούμενοι;
    Συγχωρέστε με δεν το πρόσεξα.

    Η καινούρια άδεια κυκλοφορίας δεν βγαίνει άμεσα από το ΚΕΠ. Στέλνουν τα χαρτιά στο υπουργείο μεταφορών και από εκεί εξαρτάται πότε θα βγεί η καινούρια άδεια. Στην μοτοσυκλέτα εμένα από την Ελευσίνα μου ήρθε σε 2 βδομάδες. Για το αυτοκίνητο πριν ένα χρόνο στην Πετρούπολη μου ήρθε σε 3-4 μήνες και ακόμα περιμένω την καινούρια άδεια για ένα άλλο αυτοκίνητο που έκανα πριν 3 βδομάδες όλα στα ΚΕΠ.
    Η μεταβίβαση δεν εκχωρείται άμεσα στα ΚΕΠ γιατί αυτό γίνεται κανονικά από το υπουργείο μεταφορών. Αλλά το χαρτί που σου δίνουν από το ΚΕΠ πιστοποιεί ότι η μεταβίβαση έχει γίνει.

    Όσο για το ατύχημα που είχα ευτυχώς ήταν με το αυτοκίνητο στο οποίο ακόμα περιμένω την καινούρια άδεια κυκλοφορίας. Είχα ατύχημα 1 βδομάδα αφού το μεταβίβασα στο ΚΕΠ. Όμως δεν είχα κανένα πρόβλημα ούτε με την αστυνομία ούτε και με την ασφαλιστική εταιρεία μιας και είχε γίνει ασφάλεια κανονικά στο αυτοκίνητο και μάλιστα από πρίν γίνει η μεταβίβαση μιας και το όχημα ήταν συγγενή και το είχα στην κατοχή μου 2 βδομάδες πριν την μεταβίβαση. Η ασφάλεια γίνεται στο όχημα και όχι στον οδηγό ή στο ιδιοκτήτη.
    Το αποτέλεσμα ήταν ότι ενώ στην αρχή δεν έβρισκαν ότι έχει γίνει μεταβίβαση στο σύστημα και μάλιστα θεωρούσαν ότι είναι λάθος ασφαλισμένο το αυτοκίνητο μου μιας και δεν φαινόταν ότι είμαι εγώ ο ιδιοκτήτης , μόλις τους έστειλα τα χαρτιά που πιστοποιούν ότι η μεταβίβαση έχει γίνει στο ΚΕΠ και απλά περιμένω να μου έρθει η καινούρια άδεια κυκλοφορίας οι διαδικασίες προχώρησαν κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα. Το ίδιο πίστευαν και στην τροχαία ότι δηλαδή δεν είναι ασφαλισμένο το όχημα αλλά όλα αυτά πριν τους δείξω τα χαρτιά. Και μάλιστα εγω είχα και δεύτερο θέμα διότι στο αυτοκίνητο είχε γίνει ασφάλιση πριν πάρει πινακίδες ώστε να μπορέσω να κάνω άρση ακινησίας αλλά στην συνέχεια πείρα καινούριο αριθμό κυκλοφορίας διότι οι παλιές πινακίδες είχαν καταστραφεί από την ΔΟΥ. Αλλά στην άδεια κυκλοφορίας έγραφε και τον παλιό και τον καινούριο αριθμό κυκλοφορίας οπότε ούτε εκεί υπήρξε κάποιο πρόβλημα.

    Όσο για το υπουργείο μεταφορών κανονικά και βάση νόμου η καινούργια άδεια κυκλοφορίας βγαίνει αυθημερών εκτός και αν υπάρχουν άλλα προβλήματα όπως το αν δεν υπάρχει πράσινο χαρτί , αν έχουν πολύ δουλειά κλπ. Αλλά όπως και να έχει το προσωρινό χαρτί που σου δίνουν είναι 100% νόμιμο και δεν έχει καμία διαφορά από την κανονική άδεια κυκλοφορίας πέρα από τις διαστάσεις του χαρτιού και το χρώμα του. Το ίδιο και με το χαρτί που σου δίνουν από τα ΚΕΠ. Είσαι 100% νόμιμος για να ασφαλίσεις το όχημα και να το κυκλοφορείς κανονικά.

    Δεν έγραψα τίποτα που δεν είναι βέβαιο. Τα εχω ζήσει όλα αυτά και με την καλή και με την ανάποδη τον τελευταίο χρόνο.
    Τελευταία τροποποίηση από mangelasakis; 24/08/2018 στις 23:17.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210
    Εμενα περυσι μου εβγαλαν την αδεια σε λιγοτερο απο μισαωρο γιατι ημουν απο επαρχια. Ετσι εκαναν γενικα σε οσους ηταν απο επαρχια.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Στην Αθήνα δεν υπάρχει τέτοιο σενάριο. Είναι καλά μελετημένα τα πράγματα, για να βάζουν όλοι στην τσέπη. Φυσικά η διαδικασία έκδοσης καθαυτή δε χρειάζεται πάνω από 2 λεπτά.
    To ρεκόρ μου σε παραλαβή άδειας χωρίς διεκπεραιωτή είναι 5 λεπτά ,τρου φακτ ε αλλά...

















































































    1 στη άλλη υπηρεσία νομαρχία νομίζω πιο ψηλά στη μεσογείων μετά την ΕΡΤ
    2 δουλεύει φίλος στις μεταβιβάσεις που παίζαμε μπάσκετ από το 81
    3 Τις δίνανε τότε μόνο στο Α4 χαρτί, δεν είχαν πράσινο
    4 μετά από κανά 4μηνο που ξαναπήγα ,γιατί όπως έχω πει έχουν περάσει από τα χέρια μου πολλές 10δες μηχανάκια, μου λέει λοιπόν έλα σε 5 μέρες ,τι λες ρε μλκ του λέω χαμηλόφωνα ?
    - Άσε ρε μλκ την άλλη φορά με είδε η προισταμένη και μου έβαλε χέρι...Την επόμενη μέρα πάντως μου την έφερε σπίτι..................

  13. #28
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Τελευταία φορά που έκανα μεταβίβαση, μου είπαν να περάσω σε μια βδομάδα να πάρω την άδεια. Πήγα την ημέρα που μου είπαν και δεν την είχαν φτιάξει. Αφού άκουσαν τις παναγίες τους, την ετοίμασαν εκείνη τη στιγμή, την πήρα κι έφυγα. Οπότε ναι, καταλαβαίνετε πώς λειτουργούν τα πράγματα στο ελληνικό δημόσιο.
    Life begins at 45°.

  14. #29
    Κουλό μέλος
    Εγγραφή
    31/12/2006
    Μηνύματα
    345
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Τελευταία φορά που έκανα μεταβίβαση, μου είπαν να περάσω σε μια βδομάδα να πάρω την άδεια. Πήγα την ημέρα που μου είπαν και δεν την είχαν φτιάξει. Αφού άκουσαν τις παναγίες τους, την ετοίμασαν εκείνη τη στιγμή, την πήρα κι έφυγα. Οπότε ναι, καταλαβαίνετε πώς λειτουργούν τα πράγματα στο ελληνικό δημόσιο.
    Το γράφει ο από πάνω πως λειτουργεί το δημόσιο.
    ​The journey is the reward!

  15. #30
    Μέλος Το avatar του/της haf
    Εγγραφή
    25/09/2017
    Μηνύματα
    138
    ... Αγοράζω μηχανή και πουλάω αμάξι και τα δύο έχουν τις πινακίδες κατατεθειμένες για το 2018

    Αν κάνεις άρση ακινησίας και πάρεις τις πινακίδες νομίζω ότι εκεί πληρώνεις αναλογικά για τους μήνες που αναλογούν και σε περίπτωση που κάνεις μεταβίβαση ο αγοραστής θα πληρώσει τη διαφορά. Μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει ?

    Επίσης επειδή ο αγοραστής θέλει να αγοράσει τώρα το αμάξι αλλά να αποφύγει να πληρώσει τα τέλη κυκλοφορίας του 2018 (1100 €) για τους υπόλοιπους τρεις μήνες υπάρχει περίπτωση να γίνει μεταβίβαση με τις πινακίδες κατατεθειμένες σε ΚΕΠ και να τις παραλάβει το 2019 ?

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. τι ακριβως κανει?
    από nik7119 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/09/2009, 13:24
  2. Τι ακριβώς σημαίνουν;;;
    από manin στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 12/03/2008, 18:04
  3. Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2007, 17:48
  4. Τι Κλειδι Χρειαζεται ;
    από vrider στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2007, 19:45
  5. "Τι ακριβώς θέλουν οι γυναίκες ;"
    από GST στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2004, 08:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF