Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 53

Θέμα: ENDURO or not ENDURO

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Βάλε ημιχωμάτινα στο KLR και ξεκίνα εξερεύνηση τα βουνά της Ελλάδας. Είναι ευκολο και ευχάριστο μηχανακι για μεικτό ταξίδι ή βόλτα και θα βρεις πιο ευκολα παρέα ή κάποια λέσχη κτλ. Ομως παντα να κουβαλάς εργαλεία σαμπρέλες λεβιέδες τρόμπα και τα δχετικά.

    Το enduro είναι κουμπαράς δίχως πάτο. Δεν υπάρχουν μόνο τα EXC αλλα ετσι κι αλλιώς τα καθαρόαιμα ειναι πιο ακριβά.
    Το πιο σωστο.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  2. #32
    Εnduro χωρις σπασιματα και τραυματισμους ειδικά στην αρχή, ειναι σαν να λές οτι θα πας για μπάνιο και δε θα βραχείς. Καλύτερα λοιπόν χαλαρες βολτες σε χωματοδρομους στα πέριξ, με σωστο εξοπλισμό και με μικρότερο κινδυνο τραυματισμου
    Ενα οποιοδηποτε μηχανακι 4stroke 250-400 κυβικα θα σε παει οπου θες ευκολα και ξεκουραστα.
    Ενα dr350 η ενα xr 400 θα ηταν ιδανικο...

    Somewhere in my soul
    there’s always Rock ‘n’ Roll.
    Yeahhh..

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Παιδιά ευχαριστώ όλους όσους απάντησαν και με ξεθόλωσαν.
    Μάλλον θα το πάω σταδιακά.
    Ξεκινάω με χωματοβόλτες, χαλαρές σε δασικούς με προορισμό κιόσκια αναψυχής, με ότι λάστιχο φοράω τώρα, αργότερα βάζω ένα λίγο πιο χωμάτινο και μετά βλέπουμε.
    Αν μου κάτσει η φάση το ξανασυζητάμε...

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Ξεκινάω με χωματοβόλτες, χαλαρές σε δασικούς με προορισμό κιόσκια αναψυχής, με ότι λάστιχο φοράω τώρα, αργότερα βάζω ένα λίγο πιο χωμάτινο και μετά βλέπουμε.
    Χωρις να ξερω τι μηχανακι εχεις, αν τωρα φοράς ασφάλτινο το πιο πιθανό ειναι να ξενερώσεις ακομα και στους πατημένους δασικούς ή να "κινδυνέψεις" σε ενα σαθρό κατηφορικό ή σε ενα νεροφάγωμα.

    Στην θέση σου θα εβαζα ενα σετ χωμάτινα (οχι enduro) λάστιχα μιας και πιο ασφαλής θα εισαι και θα το ευχαριστηθείς.

    καλη αρχή !

  5. #35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Παιδιά ευχαριστώ όλους όσους απάντησαν και με ξεθόλωσαν.
    Μάλλον θα το πάω σταδιακά.
    Ξεκινάω με χωματοβόλτες, χαλαρές σε δασικούς με προορισμό κιόσκια αναψυχής, με ότι λάστιχο φοράω τώρα, αργότερα βάζω ένα λίγο πιο χωμάτινο και μετά βλέπουμε.
    Αν μου κάτσει η φάση το ξανασυζητάμε...
    Περιμένουμε photo ρεπορτάζ απο τις παρθενικές εξορμήσεις

    Somewhere in my soul
    there’s always Rock ‘n’ Roll.
    Yeahhh..

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Μάλλον θα το πάω σταδιακά.
    Ξεκινάω με χωματοβόλτες, χαλαρές σε δασικούς με προορισμό κιόσκια αναψυχής, με ότι λάστιχο φοράω τώρα, αργότερα βάζω ένα λίγο πιο χωμάτινο και μετά βλέπουμε.
    Αν μου κάτσει η φάση το ξανασυζητάμε...
    Σωστό σκεπτικό.
    Κάτι μου λέει ότι θα χρειαστείς σύντομα τα χωμάτινα λάστιχα (κάντο σύντομα, θα σε βοηθήσει πολύ).

    Επίσης, καλό είναι να έχεις μαζί σου και ένα μπουκάλι νερό, φαρμακείο, εργαλεία. Όχι υπερβολές, αν και όλα χρειάζονται κάποια στιγμή. Τα στριμώχνεις σε ένα σακίδιο (όχι top case) και τα δένεις στην μηχανή (όχι επάνω σου).

    Καλές βόλτες.

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    επειδη βλεπω οτι το εχεις παρει αποφαση να το κανεις με η χωρις παρεα.Λεγε παντα της γυναικας σου που θα πας και μη παρεκλεινης απο εκει.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Λέω αντί να κάνω συμβιβασμούς και βάλω ένα λάστιχο που δεν θα είναι ούτε για χώμα ούτε για δρόμο, να πάρω ένα σετ μεταχειρισμένες μαμά ζάντες 21-17, να βάλω ένα χωμάτινο λάστιχο και να τ' αλλάζω το ΣΚ. (Η αλλαγή κάνα μισάωρο την κόβω να είναι).
    Να ευχαριστιέμαι και τη βόλτα μου και στο δρόμο να είμαι safe.

    Αυτό βέβαια που με χαλάει πάρα πολύ σε αυτό το μηχανάκι είναι το βάρος του.

    @ lykourgi
    Γιατί το σακίδιο στη μηχανή και όχι πάνω μου;
    Να μαθαίνουμε και τίποτα.

    @ ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Σωστός.

    Για αυτού του τύπου τις χαλαρές βόλτες ποιος είναι ο minimum εξοπλισμός που θα πρέπει να έχω πέραν του survival kit που ανέφερε ο lykourgi.

  9. #39
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Λέω αντί να κάνω συμβιβασμούς και βάλω ένα λάστιχο που δεν θα είναι ούτε για χώμα ούτε για δρόμο, να πάρω ένα σετ μεταχειρισμένες μαμά ζάντες 21-17, να βάλω ένα χωμάτινο λάστιχο και να τ' αλλάζω το ΣΚ. (Η αλλαγή κάνα μισάωρο την κόβω να είναι).
    Να ευχαριστιέμαι και τη βόλτα μου και στο δρόμο να είμαι safe.

    Αυτό βέβαια που με χαλάει πάρα πολύ σε αυτό το μηχανάκι είναι το βάρος του.

    @ lykourgi
    Γιατί το σακίδιο στη μηχανή και όχι πάνω μου;
    Να μαθαίνουμε και τίποτα.

    @ ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Σωστός.

    Για αυτού του τύπου τις χαλαρές βόλτες ποιος είναι ο minimum εξοπλισμός που θα πρέπει να έχω πέραν του survival kit που ανέφερε ο lykourgi.

    Tις αλλαγες τροχων ξεχνα τες....Μετα απο δυο τρεις αλλαγες θα βαλεις φωτια και θα το καψεις...

    ( Χριστιανε μου ,,,βαλε ενα λαστιχο on-off 60-40 κανε τις βολτες σου και ασε τις προκες για αργοτερα...)

    Το σακιδιο η πανω σου...η στη μηχανη βιδωμενο... Δεσιμο να στο κρατησει στο χωμα πανω απο 15λεπτο δεν εχει εφευρεθει ακομα...

    Της γυναικας σου δεν θα της λες ποτε τι ωρα θα γυρισεις...!!

  10. #40
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Λεγε παντα της γυναικας σου που θα πας και μη παρεκλεινης απο εκει.
    Ρε πως φαινονται οι ανυπαντροι...!!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Tις αλλαγες τροχων ξεχνα τες....Μετα απο δυο τρεις αλλαγες θα βαλεις φωτια και θα το καψεις...

    ( Χριστιανε μου ,,,βαλε ενα λαστιχο on-off 60-40 κανε τις βολτες σου και ασε τις προκες για αργοτερα...)

    Το σακιδιο η πανω σου...η στη μηχανη βιδωμενο... Δεσιμο να στο κρατησει στο χωμα πανω απο 15λεπτο δεν εχει εφευρεθει ακομα...

    Της γυναικας σου δεν θα της λες ποτε τι ωρα θα γυρισεις...!!
    Καλά μην βαράς, απλά έχω κακή εμπειρία σε βρεγμένο με τέτοιου τύπου λάστιχα...

  12. #42
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Καλά μην βαράς, απλά έχω κακή εμπειρία σε βρεγμένο με τέτοιου τύπου λάστιχα...
    Αφου το ειπαμε, ξεχνα οτι ξερεις μεχρι τωρα απο τον δρομο και την άσφαλτο

    ΠΧ στο χωμα ο φίλος σου (και σωτήρας σου τις περισσοτερες φορες) ειναι το γκάζι ενω το φρένο θα σε χαντακώσει

    ΠΧ η κατανομή βαρους ειναι το Α και το Ω, σε κατηφόρες ασφάλτινες, ανεξαρτήτως κλίσης δεν αλλαζεις θέση στο σώμα σου, ε κανε το ίδιο στο χώμα και πατα τα ίδια φρενα με εμφαση εμπρός να γελάνε και οι χελωνες

    Ελπιζω να ανακαλύψεις τα υπολοιπα μόνος σου και ανόδυνα

  13. #43
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.440
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος



    Για αυτού του τύπου τις χαλαρές βόλτες ποιος είναι ο minimum εξοπλισμός που θα πρέπει να έχω πέραν του survival kit που ανέφερε ο lykourgi.
    Μπότες (για μικτή χρήση ή εντουρο),συνήθως οι πρώτες είναι πιο άνετες και οι δεύτερες καλύτερες σε προστασία.
    Μπουφάν με προστασίες (και σε πλάτη),αν έχεις καλοκαιρινό προτίμησε το γιατί στο χώμα ανέβαζεις θερμοκρασίες.
    Επιγονατίδες,οι τιμές για επώνυμες ξεκινούν από 25-30 ευρώ.
    Γάντια με καλή αίσθηση για να σου παρέχουν καλό έλεγχο στα χειριστηρια.
    Αν δεις ότι θα το συνεχίσεις μετά πας για θώρακα και πιο εξειδικευμένο κρανος (εντουρο ή διπλής χρησης).

    Αν θες ρίξε και μια ματιά στο παρακάτω λινκ,έχει διαφορα μικρά βίντεο με ασκησούλες και tips για τις πρώτες επαφές στο χώμα με μηχανάκι ον/οφ.

    https://youtu.be/Fxw8U8bIhY8

  14. #44
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Αυτό με τη γυναίκα μη το κάνεις, αδυνατούν να καταλάβουν τι σημαίνει μηχανή-βόλτα-βουνό, αλλά συνήθως το μετατρέπουν σε " ευκαιρία για βαψίματα και μαστορέματα στο σπιτι".

    Ποιο KLR έχεις?

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    @ GogosLux
    Μάλλον δεν έγινα κατανοητός.
    Με τέτοιου τύπου λάστιχο, με παλιότερο μηχανάκι, σε βροχή, σε άσφαλτο, σε απότομο φρενάρισμα έφαγα για πλάκα σούρσιμο, ευτυχώς με λίγα χλμ. και επειδή αυτό θα είναι το μηχανάκι που θα χρησιμοποιώ για καθημερινή χρήση υπέθεσα ότι το 60/40 δεν θα είναι και τόσο ασφαλές για καθημερινή χρήση σε ήμι-αστικό περιβάλλον.
    Υποθέτω κάτι δίνεις κάτι παίρνεις, δεν γίνεται να τα 'χω όλα

    @Λευκάδιος
    Thanx για τα video φαίνονται αρκετά χρήσιμα.

    Το KLR είναι το C model, απ' όσο ξέρω έβγαινε από (1994-2004, σε διαφορετικά χρώματα).
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	kl650c_blk_rs-01.jpg 
Προβολές:	110 
Μέγεθος:	62,3 KB 
ID:	398988

    Το δικό μου βέβαια το αγόρασα με μετατροπή σε SM και άλλη εξάτμιση, τιμόνι, δισκόπλακες κλπ

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. To Bagster Or Not To Bagster?????
    από TROOPER στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2008, 11:33
  2. To be or not to be ?
    από Anarane στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2006, 15:43
  3. To σκισεις or not to σκισεις στο στρωσημο?
    από DrIoannis στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2005, 20:58
  4. aprilia pegasos. to buy or not to buy?
    από mormegil στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2005, 11:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF