Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 53 από 53

Θέμα: ENDURO or not ENDURO

  1. #46
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.440
    Πάντως η επιλογή δύο σετ τροχών εμένα με έχει βολέψει πολλά χρόνια.Όχι για το 'επικίνδυνο' του πράγματος (έχω βγάλει χειμώνες και χειμώνες με χωμάτινα στην Αθήνα) αλλά από οικονομικής πλευράς.

  2. #47
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Ρε συ έχεις klr και θα πας να πάρεις άλλο μοτόρι; βάλε ένα σετ anakee 3 και κάνε της βόλτες σου στο χώμα,κι αν δεις ότι το πιέζεις κι άλλο,τότε κάνεις την κίνηση,αλλά δοκίμασε πρώτα.Μπορεί να μην σου αρέσει καν.

  3. #48
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Το σακίδιο το δένουμε στη μηχανή για να μην καταπονούμε το σώμα μας με το έξτρα βάρος στην πολύωρη οδήγηση, ειδικά με τους κραδασμούς και τα χτυπήματα των κατσικόδρομων.

    Εν τω μεταξύ, έχεις μηχανάκι άψογο γι' αυτό που θέλεις να κάνεις. Βάλε ενδιάμεσα λάστιχα, όπως σου είπε ο Stoubi και ξέχνα τους διπλούς τροχούς. Εγώ έχω βολευτεί τα TKC80, μόνιμα.


    Stoubi, υπάρχει δέσιμο που αντέχει σε πολλές ώρες (και μέρες) οδήγησης. Με ιμάντες προσαρμοσμένους πάνω στο σακίδιο (ή τα σαμάρια). Το έχω κάνει και με τα δύο, χωρίς πρόβλημα.

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    @Λευκάδιος
    Αν θες εξήγησε το λίγο παραπάνω το θέμα της οικονομίας.

    ΟΚ λοιπόν πάμε για αλλαγή ελαστικών και βλέπουμε.
    Θα ακολουθήσω την εμπειρία σας.

    Για άλλο μηχανάκι ψαχνόμουν, για να είναι πιο σωστά στημένο, να είναι πιο ελαφρύ, να μην με νοιάζει αν θα πέσει σπάσει-χαλάσει, να μπορώ να βρώ εύκολα πλαστικά κλπ, να μην έχω το άγχος μη ξεμείνω από μηχανάκι λόγο ζημίας από πτώση και πρέπει να πάω στη δουλειά με αυτοκίνητο ή λεωφορείο.
    Να το πάρω για αυτό το σκοπό και να το σκίσω, να μάθω πάνω του.

    Λοιπόν μη το κουράζουμε, πάμε για αλλαγή ελαστικού.
    Αν κάποιος έχει δοκιμάσει κάποιο άλλο λάστιχο και θέλει ας το αναφέρει.

  5. #50
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.440
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    @Λευκάδιος
    Αν θες εξήγησε το λίγο παραπάνω το θέμα της οικονομίας.

    ΟΚ λοιπόν πάμε για αλλαγή ελαστικών και βλέπουμε.
    Θα ακολουθήσω την εμπειρία σας.

    Για άλλο μηχανάκι ψαχνόμουν, για να είναι πιο σωστά στημένο, να είναι πιο ελαφρύ, να μην με νοιάζει αν θα πέσει σπάσει-χαλάσει, να μπορώ να βρώ εύκολα πλαστικά κλπ, να μην έχω το άγχος μη ξεμείνω από μηχανάκι λόγο ζημίας από πτώση και πρέπει να πάω στη δουλειά με αυτοκίνητο ή λεωφορείο.
    Να το πάρω για αυτό το σκοπό και να το σκίσω, να μάθω πάνω του.

    Λοιπόν μη το κουράζουμε, πάμε για αλλαγή ελαστικού.
    Αν κάποιος έχει δοκιμάσει κάποιο άλλο λάστιχο και θέλει ας το αναφέρει.
    Τα ημιχωμάτινα ελαστικά (TKC80,MT21 κλπ) φθείρονται αρκετά γρήγορα σε καθημερινή και ασφάλτινη χρήση. Εγώ που κάνω πάνω/κάτω 7000χλμ τον χρόνο θα χρειαζόμουν τουλάχιστον μια αλλαγή για μπρος/πίσω.
    Υπάρχουν βέβαια αναβάτες που κάνουν με ένα σετ 7-10.000+ χλμ αλλά προσωπικά όταν πατάω χώμα θέλω να είναι όσον γίνεται στην καλύτερη δυνατή κατάσταση πρώτα για την ασφάλεια μου αλλά και για την οδηγικη ευχαριστηση.
    Για ελαστικά υπάρχουν σχετικά νήματα αλλά δεν μπορώ να βρω λινκ τώρα.

    Το σπάσει/χαλάσει είναι ένα θέμα όταν την Δευτέρα το πρωί θες να πας για δουλειά,έχε πάντα μαζί σου διάφορα tie wraps (μεγάλη εφεύρεση λέμε ) και όλα θα πάνε καλά.

  6. #51
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Το σακίδιο το δένουμε στη μηχανή για να μην καταπονούμε το σώμα μας με το έξτρα βάρος στην πολύωρη οδήγηση, ειδικά με τους κραδασμούς και τα χτυπήματα των κατσικόδρομων.

    Εν τω μεταξύ, έχεις μηχανάκι άψογο γι' αυτό που θέλεις να κάνεις. Βάλε ενδιάμεσα λάστιχα, όπως σου είπε ο Stoubi και ξέχνα τους διπλούς τροχούς. Εγώ έχω βολευτεί τα TKC80, μόνιμα.


    Stoubi, υπάρχει δέσιμο που αντέχει σε πολλές ώρες (και μέρες) οδήγησης. Με ιμάντες προσαρμοσμένους πάνω στο σακίδιο (ή τα σαμάρια). Το έχω κάνει και με τα δύο, χωρίς πρόβλημα.
    Κατι τετοιο εννουσα και εγω με το "βιδωμενο" που ειπα...

    Το δεσιμο που δεν στεκει για εμενα ειναι το απλο σφυξιμο με οτιδηποτε ... του σακιδιου πανω στην μοτο....

  7. #52
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Καλο ειναι τα δεσιματα να ειναι ελαφρως χαλαρα (με την εννοια των ελαστικών ανοχων..) αλλιως "κατι" θα την πληρωσει..!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #53
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Το δεσιμο που δεν στεκει για εμενα ειναι το απλο σφυξιμο με οτιδηποτε ... του σακιδιου πανω στην μοτο....
    Σωστός. Αν περιμένεις (όχι εσύ, γενικά μιλάω) από ένα λάστιχο να σου κρατήσει την τσάντα, η απώλεια θα έρθει γρήγορα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Καλο ειναι τα δεσιματα να ειναι ελαφρως χαλαρα (με την εννοια των ελαστικών ανοχων..) αλλιως "κατι" θα την πληρωσει..!!
    Αυτό ακριβώς είναι το μυστικό. (Έλεγα να μην μπω σε τόσες λεπτομέρειες μιας και είμαστε σε φάση γενικών οδηγιών,αλλά καλά έκανες και το έγραψες).

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. To Bagster Or Not To Bagster?????
    από TROOPER στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2008, 11:33
  2. To be or not to be ?
    από Anarane στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2006, 15:43
  3. To σκισεις or not to σκισεις στο στρωσημο?
    από DrIoannis στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2005, 20:58
  4. aprilia pegasos. to buy or not to buy?
    από mormegil στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2005, 11:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF