Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 53

Θέμα: ENDURO or not ENDURO

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787

    ENDURO or not ENDURO

    Καλησπέρα, νέος στο forum, λαθραναγνώστης για κάποιο διάστημα.

    Λόγω εξαιρετικά δυσάρεστων εξελίξεων στη ζωή μου βρέθηκα από το κέντρο της πόλης στα πέριξ, άρα πολύ κοντά σε χωμάτινες διαδρομές.

    Το πλησιέστερο χώμα ξεκινάει στα 300m ενώ έχω εντοπίσει (εκ του μακρόθεν) διάφορες διαδρομές γύρω γύρω που μοιάζουν ότι έχουν ενδιαφέρον.
    Κάποιος φίλος μου είπε και για μια ψιλό-διαμορφωμένη πίστα κάπου κοντά.

    Μια σειρά από προβληματισμούς όμως με φρενάρουν από το να εμπλακώ με το enduro το οποίο μου φαινόταν πάντα ενδιαφέρουσα φάση.

    BUDGET
    Πρώτα και κύριο το budget είναι εξαιρετικά περιορισμένο.
    Οι περισσότεροι μου λένε ότι είναι πολύ ακριβό χόμπι και να το ξεχάσω εξ'αρχής αν δεν έχω φράγκα να σπρώχνω σε μόνιμη βάση.
    Θα μπορούσα αν ματώσω, να μαζέψω 1500-2000 για μοτό και εξοπλισμό μέχρι την άνοιξη. (Αν όλα κυλήσουν ομαλά).
    Κοιτάω για δίχρονα πριν από το 2000 αναγκαστικά.
    Δίχρονα για φθηνότερη συντήρηση, την οποία στο μεγαλύτερο μέρος της θα μπορούσα με λίγη βοήθεια να την κάνω και μόνος μου... ε μ' αρέσει και αυτός ο κώλο-ήχος της διχρονίλας.
    Δεν έχω καβαλήσει δίχρονο ποτέ στη ζωή μου. (Εκτός από ένα typhoon σε κάποιο νησί).

    ΗΛΙΚΙΑ
    Δεν είμαι πιτσιρικάς, είμαι πάνω από 40, με ότι και αν συνεπάγεται αυτό.
    Το καλό είναι ότι γυμνάζομαι σε τακτική βάση εδώ και αρκετά χρόνια.

    ΥΨΟΣ
    Είμαι τάπας. 1,70 τις καλές μέρες.
    Κιλά 70 - 75 αναλόγως τη φάση.
    Παίζει να μην φτάνω με τίποτα και να χρειάζομαι τραμπολίνο για να ανέβω και να δυσκολεύομαι στον χειρισμό;
    Αυτά όλα είναι πανύψηλα.

    ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ
    Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας που χρειάζεται και τα δυο του χέρια. (Για την ακρίβεια μου χρειάζονται άλλα δύο χέρια για να βγει μεροκάματο).
    Άρα οποιοσδήποτε σοβαρός τραυματισμός θα σημαίνει ότι δεν μπορώ να δουλέψω άρα ούτε και να έχω εισόδημα.
    Επίσης ο ελεύθερος χρόνος είναι απρογραμμάτιστος.
    Αν έχει δουλειά - δουλεύουμε, αλλά συνήθως μια Κυριακή ελεύθερη θα την έχουμε.

    ΠΑΡΕΑ
    Παρέα δεν υπάρχει.
    Σε αυτή την ηλικία οι περισσότεροι φίλοι έχουν από 2-3 παιδιά ο καθένας, κυνηγάνε τα τσίπουρα και τα ψαρέματα και όταν τους λες για enduro σου λένε, "Άστα αυτά...αυτά είναι για τους πιτσιρικάδες".
    Κάποιοι μου λένε ότι δεν είναι ιδιαίτερά σοφό να τριγυρνώ στη μέση του πουθενά μόνος μου, κάνοντας enduro.

    ΑΛΛΗ ΜΟΤΟ
    Έχω στην κατοχή μου ήδη ένα μηχανάκι σχεδόν 15ετίας με πάνω από 60.000χλμ, το οποίο είναι το κύριο μεταφορικό μου μέσο.
    Αν και κάνω κάποια συμαζέματα μόνος μου έχει και αυτό τα δικά του έξοδα.

    ΕΜΠΕΙΡΙΑ
    Μικρή σχετικά μοτοσυκλετιστική εμπειρία και καμία επαφή με το χώμα.

    Τα φώτα σας παρακαλώ...κυρίως οι χωμάτινοι.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Καλησπερα και καλος ηρθες.
    Λοιπον. Μπατζετ.
    Τα λεφτα που λες ειναι αρκετα.Αν υπολογησεις ενα dt 200 η 125(που για μενα ειναι μεγαλο σχολειο) μεταβιβαση ασφαλεια και εξοπλισμο νομιζω οτι τα 2.000 αρκουν.

    Ηλικια.

    Δε παιζει κανενα ρολο η ηλικια αλλα πεζει ρολο αυτο που ειπες οτι γυμναζεσαι.Μετα απο πολυ ωρα στο χωμα αν εισαι αγυμναστος θα την ακουσεις.Ειδηκα στη πιστα(σου μιλαω εκ πειρας.Καλυτερα μαθε καλλα στο χωμα και ασε τη πιστα για αργοτερα)στον 2ο γυρω δε θα μπορεις να σηκωσεις τα χερια σου.

    Υψος

    Ειμαι ψιλος σχετικα(1.83) και απο κοντους δε ξερω.

    Επαγγελμα

    Πρεπει να ξερεις οτι η πτωση στο χωμα ειναι βεβαιη.Και οχι μονο μια.Στο πρωτο μου εντορο επεσα 7 φορες.Γιαυτο οταν μαθενεις καλο θα ηταν να πηγαινεις με εναν που ξερει γιατι υπαρχουν και καποια μηστηκα στο χωμα που πρεπει να τα μαθεις.Π.χ.Δε περναμε ποτε μια σοληνα του νερου οριζοντια.Παντα ο τροχος πρεπει να ειναι καθετα προς αυτη.Ή οδηγαμε παντα ωρθιοι(οπου το επιτρεπουν οι συνθηκες)γιατι το κεντρο βαρους παει στα παταρακια και οχι στη σελα και ετσι εχεις καλυτερο ελενχο της μηχανης.Ειναι πολλα που πρεπει να μαθει καποιος πριν μπει στο χωμα.

    Παρεα.

    Η παρεα ειναι προβλημα.Μην πηγαινεις μονος.

    Αλη μοτο.

    Το οτι εχεις αλο διτροχο αυτο ειναι θετικο γιατι εισαι εξικιομενος στους 2 τροχους.Το αρνητικο ειναι οτι θα εχεις να συντηρεις 2 μοτοσυκλετες.

    Στην εμπειρια σου απαντησα πιο πανω.

    Ελπιζω να σε βοηθησα.Και για σενα που δε με ξερεις σου ζηταω μια συγνωμη για την ορθογραφια.


    Υ.Γ.Δε ξερω αν εχω κανει λαθος στο οριζοντια και στο καθετα που εγραψα πιο πανω.Παντα τα μπερδευα αυτα τα 2.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  3. #3
    καλώς ηρθες!

    απ όλα όσα έγραψες , το παρακάτω είναι αυτό που τα κάνει δύσκολα...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    ΠΑΡΕΑ
    Παρέα δεν υπάρχει.
    Σε αυτή την ηλικία οι περισσότεροι φίλοι έχουν από 2-3 παιδιά ο καθένας, κυνηγάνε τα τσίπουρα και τα ψαρέματα και όταν τους λες για enduro σου λένε, "Άστα αυτά...αυτά είναι για τους πιτσιρικάδες".
    Κάποιοι μου λένε ότι δεν είναι ιδιαίτερά σοφό να τριγυρνώ στη μέση του πουθενά μόνος μου, κάνοντας enduro.

    χωρίς παρέα , εκτός του σοβαρού ρίσκου και του κινδύνου να είσαι στο βουνό μόνος σου, θα αρχίζεις γρήγορα να βαριέσαι κιόλας..

    ολα τα άλλα βρίσκονται , αλλά είναι πολύ κακό να είσαι μόνος σου στο βουνό.

    τωρα , μεγαλο παιδι εισαι , ξερεις οτι ακομα και μια χαζη πτωση μεμηχανη (και στο χώμα θα έχει πολλές) μπορει να φερει χαζοτραυματισμους που όμως , αν βγάζεις το μεροκάματο με τα χέρια σου , μπορει να σου το στερήσει για κάποιο χρόνο.
    Γι αυτό , στο ποσο που εχεις βαλει για την μηχανη , θα πρει να υπολογίσεις ένα καλό πόσο και για εξοπλισμό ασφαλείας ,οπως λες.

    Όμως , αν εχει πιστα εκει κοντά όπως γράφεις σιγουρά θα εχει κι άλλους που ασχολούνται.
    Μπορεις να ξεκινησεις τις προπονησεις σου εκει , μαζι με αλλους.
    Θα αποκτάς και εμπειρίες και θα έχεις και παρέα που θα ξέρει να βοηθήσει.
    Και σιγουρά θα βγουν και βολτες από εκει.
    Τελευταία τροποποίηση από ggs; 23/08/2018 στις 17:03.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    οτι ειπε ο ggs. το μονο προβλημα ειναι η παρεα.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    923
    Καλώς τον! Οτι είπε ο ggs ,συμφωνώ και επαυξάνω,κοίταξε να αποκτήσεις σιγά-σιγά τον απαραίτητο εξοπλισμό. Επίσης συμφωνώ με την επιλογή του δίχρονου,έχει ελάχιστο κόστος χρήσης και πλέον βρίσκεις σε εξευτελιστικές τιμές.
    πχ.https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/14606791/

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Καλησπερα,

    Απο δική μου εμπειρία που το ξεκίνησα στα 37 αλλα αγύμναστος (αδυνατος μεν) με εμπειρια απο Υμμητό, Πεντελη, Παρνηθα, Κορωπί, Καλάβρυτα, Ζήρια θα σου πω τα εξής:

    Στο enduro θελει τεχνική - αντοχή - κότσια και παρέα

    Και εξηγώ, με την τεχνική δεν θα πέσεις με το παραμικρό και θα βγαλεις μια διαδρομή πιο ανετα χωρίς να κουραστείς.
    Στις περισσότερες των περιπτώσεων το ανοιγμα του γκαζιού θα σε σώσει ενω το κλείσιμο ή το φρένο θα σε ρίξει γρήγορα !
    Εχω πέσει και απο κλείσιμο γκαζιού σε ξεραμένη λασπωμενη ροδιά και απο φρένο που απλά με ξέρασε απο πάνω στο κατηφόρι.
    Εχω σώσει επικό χάσιμο μπροστινού σε σαθρό με ανοιγμα γκαζιού και εγώ να κρέμομαι αλλα μαρκεζ

    Οποτε οτι ξέρεις στον δρόμο δεν κάνει στον χώμα

    Η καλή φυσική κατάσταση θα σε βοηθήσει αλλα ποσες φορές θα σπρώξεις σηκώσεις ενα μηχανακι ελαφρύ, πχ 100 κιλών που ειναι ενα διχρονο.
    Οποτε γυρνάμε πάλι στο "τεχνική"


    Θέλει κότσια, πολλά φαινονται βουνό πριν τα προσπαθήσεις και με κοτσια και γκάζι βγαίνει σαν ίσιωμα
    Το να "φοβάσαι" οτι θα πέσεις απλά θα επιταχύνει και θα επιβεβαιωσει τον φόβο σου με μια τούμπα

    Θέλει παρέα, σε αντίθεση με τον δρόμο το enduro ειναι παρείστικο.
    Οχι μονο και κυρίως για την ασφάλεια αλλα για την διασκέδαση και την παρακίνηση.
    ΠΧ ειχαμε κάνει ενα φοβερο δρομολόγιο απο καλοπούλα προς κορωπί με πράγματα που αδυνατουσα να πιστεψω οτι θα τα βγαλω αλλα με το παρεακι που ηταν θεικά παλαβό και με την βοήθεια και την παρακίνηση βγήκε πολυ διασκεδαστικά.
    Το επόμενο ΣΚ το προσπάθησα ακριβώς το ίδιο με τον κολλητο που ήταν και αυτος στο προηγουμενο ΑΛΛΑ μονο οι 2 μας.
    Ε ΔΕΝ εβγαινε με ΤΙΠΟΤΑ

    ΤΕΛΟΣ το μονο σίγουρο ειναι οτι θα πέσεις και θα χτυπησεις!!!
    Αν εισαι τυχερος και ντυμενος σαν το ανθρωπάκι τις Michelin (οπως καλη ωρα εγω) θα περιοριστείς στις μελανιες (παρα το σωστακι με προστασία ειχα γίνει μπλε στον γοφο σε μια πτώση αλλα δεν εσπασε κατι ) και ισως κανα ράισμα (στην ίδια ραισα τον ώμο).
    Τα χέρια ειναι τα πρώτα που θα την ακούσουν μιας και θα τα χρησιμοποιήσεις στις προσγειώσεις με λίγα αλλα το σπασιμο στο σημείο πάνω απο τον αντίχειρα ειναι κατι σχετικά ευκολο να γίνει και διορθώνεται μονο με εγχείριση (δεν θυμαμαι πως λεγεται).


    Ενας αλλος λόγος που θα πέσεις πιο πολύ απο εμενα ειναι το υψος σου, εγω στα 1,91 με 80 κιλά εβαζα κάτω ποδια σε ανηφορια κατηφόρια και αρκετά τα έσωζα.
    Οι πιο χαμηλού υψόμετρου με την δική μου "τελεια τεχνική" θα ειχαν σωριαστοι κάτω

    Θα σου πρότεινα να αφήσεις το enduro και να πας προς cross country style που στην ουσια εισαι στο δάσος αλλα σε δασικούς δρόμους και εκει τα πράγματα ειναι πιο ασφαλή, δεν σημαίνει οτι δεν εχει κινδύνους βλέπε σαθρό ή κροκάλες ή νεροφαγώματα που ολα αυτα ευκολα θα σε ρίξουν αν δεν ξέρεις.

    Σε αυτη την περιπτωση θα σε καλύψει ακομα και ενα freewind ή dominator φτανει να του βαλεις χωμάτινα λάστιχα.
    Ξερω αλλους που με περιπου 3.000€ πηραν BMW 1150 ή 1100, το εχουν με χωμάτινα και πανε καθε ΣΚ και μια χωματινη μιας και σε ταχυτητες πολης ειναι μια χαρα (ιδιως με το μπροστινό telerave που δεν νιωθεις χριστό) .
    Προσωπικά δεν μου αρεσει η αίσθηση του telerave
    Απλα στο φερνω σαν παραδειγμα

    Θεωρώ οτι ειναι πιο safe μιας και εχεις οικογένεια και μεροκάματο να βγάλεις.


  7. #7
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Να με σχωρνατε κιολας και με το συμπαθειο δηλαδης μια και δεν μΕ πεφτει λογος αλλα ο ανθρωπος μιλησε για χωματινες διαδρομες στα περιξ της πολης..
    (απο οτι καταλαβα, καποιοι χωματοδρομοι διακρίνονται στο βαθος που πιθανον να καταληγουν σε καποιο κιοσκι αναψυχης..)

    Αυτο, κατα την ταπεινη μου αποψη παντα, δεν εχει καμια απολυτως σχεση με το Enduro..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

    Να τελικά που καλό είναι να ρωτάς άμα δεν ξέρεις!
    Εγώ την παρέα την είχα λίγο πιο κάτω στους προβληματισμούς μου αλλά να που αναδεικνύεται σε Νο1.

    @ GogosLux
    Οικογένεια (γυναικόπαιδα) δεν υπάρχει από τη μεριά μου, υπάρχουν όμως οικογενειακές υποχρεώσεις!

    Το να πέσω δεν με χαλάει, το να σπάσω ένα χέρι ή έστω δάκτυλο είναι αδιανόητο...
    Μελανιές, γδαρσίματα, σκισίματα, διαστρέμματα δεν με πειράζουν αρκεί να μην παρεμβαίνουν καθοριστικά στη λειτουργικότητα του σώματος.
    Φυσικά δεν συζητάω καν να κάνω κάτι χωρίς εξοπλισμό. (Άσε που και στο δρόμο είμαι πάντα κομπλέ).

    @ azar41
    Thanx για το link, αλλά παρόλο που το CRΜ το κοιτούσα πιο παλιά άκουσα ότι είναι πολύ δύσκολα τα ανταλλακτικά του.
    Άσε που η προηγούμενη εμπειρία μου από Honda είναι πως τα ανταλλακτικά είναι τσιμπημένα για να το θέσω κάπως ευγενικά.
    Και από την άλλη 40+ άλογα δεν είναι λίγο κάμποσα για αρχάριο στο βουνό
    Αυτό που μου έχει κολλήσει είναι το YAMAHA / WR200 παλαιότερα κοιτούσα και κάνα KDX 200 αλλά και αυτά άκουσα πως με τα ανταλλακτικά είναι δύσκολα.
    Αν πάρω τελικά κάτι, θέλω κάτι που να μην με νοιάζει αν θα στραβώσει ένα καπάκι ή αν θα σπάσει κάνα πλαστικό (γιατί αρχάριος θα είμαι θα πέφτω), να μπορώ να βρίσκω εύκολα, γρήγορα και σχετικά φθηνά ανταλλακτικά.
    Άλλοι προτείνουν και το KTM/EXC 200 αλλά κάτω από 1500€ δύσκολα το βρίσκω.

    Τώρα για τα "περί φόβου"... χωρίς να μακρηγορήσω ο φόβος είναι κάτι που υπάρχει όταν κάνεις κάτι σχετικά "επικίνδυνο" αλλά μάλλον ξεπερνιέται με το χρόνο.
    Τον ξεπερνάς! Δεν λες απλά "Α ΟΚ δεν φοβάμαι τώρα αλλά πριν φοβόμουνα". Θέλει υπομονή και εξοικείωση με το εκάστοτε αντικείμενο.
    Προφανώς στην αρχή θα κάνω βόλτα σε δασικούς δρόμους και αν μου πάει και γουστάρω αρχίσω και βουτάω λίγο πιο βαθειά, σταδιακά πάντα.

    @ OldMan
    Μάλλον σε κάνα μαντρί ή σε καμιά μάντρα με κάνα ποιμενικό να με περιμένει, οδηγούν οι χωματόδρομοι.

  9. #9
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα, νέος στο forum, λαθραναγνώστης για κάποιο διάστημα.

    Λόγω εξαιρετικά δυσάρεστων εξελίξεων στη ζωή μου βρέθηκα από το κέντρο της πόλης στα πέριξ, άρα πολύ κοντά σε χωμάτινες διαδρομές.

    Το πλησιέστερο χώμα ξεκινάει στα 300m ενώ έχω εντοπίσει (εκ του μακρόθεν) διάφορες διαδρομές γύρω γύρω που μοιάζουν ότι έχουν ενδιαφέρον.
    Κάποιος φίλος μου είπε και για μια ψιλό-διαμορφωμένη πίστα κάπου κοντά.

    Μια σειρά από προβληματισμούς όμως με φρενάρουν από το να εμπλακώ με το enduro το οποίο μου φαινόταν πάντα ενδιαφέρουσα φάση.

    BUDGET
    Πρώτα και κύριο το budget είναι εξαιρετικά περιορισμένο.
    Οι περισσότεροι μου λένε ότι είναι πολύ ακριβό χόμπι και να το ξεχάσω εξ'αρχής αν δεν έχω φράγκα να σπρώχνω σε μόνιμη βάση.
    Θα μπορούσα αν ματώσω, να μαζέψω 1500-2000 για μοτό και εξοπλισμό μέχρι την άνοιξη. (Αν όλα κυλήσουν ομαλά).
    Κοιτάω για δίχρονα πριν από το 2000 αναγκαστικά.
    Δίχρονα για φθηνότερη συντήρηση, την οποία στο μεγαλύτερο μέρος της θα μπορούσα με λίγη βοήθεια να την κάνω και μόνος μου... ε μ' αρέσει και αυτός ο κώλο-ήχος της διχρονίλας.
    Δεν έχω καβαλήσει δίχρονο ποτέ στη ζωή μου. (Εκτός από ένα typhoon σε κάποιο νησί).

    ΗΛΙΚΙΑ
    Δεν είμαι πιτσιρικάς, είμαι πάνω από 40, με ότι και αν συνεπάγεται αυτό.
    Το καλό είναι ότι γυμνάζομαι σε τακτική βάση εδώ και αρκετά χρόνια.

    ΥΨΟΣ
    Είμαι τάπας. 1,70 τις καλές μέρες.
    Κιλά 70 - 75 αναλόγως τη φάση.
    Παίζει να μην φτάνω με τίποτα και να χρειάζομαι τραμπολίνο για να ανέβω και να δυσκολεύομαι στον χειρισμό;
    Αυτά όλα είναι πανύψηλα.

    ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ
    Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας που χρειάζεται και τα δυο του χέρια. (Για την ακρίβεια μου χρειάζονται άλλα δύο χέρια για να βγει μεροκάματο).
    Άρα οποιοσδήποτε σοβαρός τραυματισμός θα σημαίνει ότι δεν μπορώ να δουλέψω άρα ούτε και να έχω εισόδημα.
    Επίσης ο ελεύθερος χρόνος είναι απρογραμμάτιστος.
    Αν έχει δουλειά - δουλεύουμε, αλλά συνήθως μια Κυριακή ελεύθερη θα την έχουμε.

    ΠΑΡΕΑ
    Παρέα δεν υπάρχει.
    Σε αυτή την ηλικία οι περισσότεροι φίλοι έχουν από 2-3 παιδιά ο καθένας, κυνηγάνε τα τσίπουρα και τα ψαρέματα και όταν τους λες για enduro σου λένε, "Άστα αυτά...αυτά είναι για τους πιτσιρικάδες".
    Κάποιοι μου λένε ότι δεν είναι ιδιαίτερά σοφό να τριγυρνώ στη μέση του πουθενά μόνος μου, κάνοντας enduro.

    ΑΛΛΗ ΜΟΤΟ
    Έχω στην κατοχή μου ήδη ένα μηχανάκι σχεδόν 15ετίας με πάνω από 60.000χλμ, το οποίο είναι το κύριο μεταφορικό μου μέσο.
    Αν και κάνω κάποια συμαζέματα μόνος μου έχει και αυτό τα δικά του έξοδα.

    ΕΜΠΕΙΡΙΑ
    Μικρή σχετικά μοτοσυκλετιστική εμπειρία και καμία επαφή με το χώμα.

    Τα φώτα σας παρακαλώ...κυρίως οι χωμάτινοι.
    Εγω θα σου προτεινα ενα 250 τετραχρονο εντουρακι της πλακας να πηγαινεις σιγούλια σιγούλια και να φχαριστιεσαι την θέα!
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  10. #10
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Εγω θα σου προτεινα ενα 250 τετραχρονο εντουρακι της πλακας να πηγαινεις σιγούλια σιγούλια και να φχαριστιεσαι την θέα!
    Κάτι σαν αυτό να υποθέσω?
    https://www.youtube.com/watch?v=EjRPMURkPr8
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  11. #11
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Κάτι σαν αυτό να υποθέσω?
    https://www.youtube.com/watch?v=EjRPMURkPr8
    Εννουσα 250 κυβικα, οχι αλογα
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    923
    @ azar41
    Thanx για το link, αλλά παρόλο που το CRΜ το κοιτούσα πιο παλιά άκουσα ότι είναι πολύ δύσκολα τα ανταλλακτικά του.
    Άσε που η προηγούμενη εμπειρία μου από Honda είναι πως τα ανταλλακτικά είναι τσιμπημένα για να το θέσω κάπως ευγενικά.

    To CRM το έφερα σαν παράδειγμα,υπάρχουν ενα σωρό άλλα,το WR είναι σαφώς καλύτερο για χώμα.
    Εννοείται οτι δεν παίρνουμε ανταλλακτικά απο Honda, υπάρχουν άλλες πηγές σήμερα.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Πάρε ενα μηχανάκι πασπαρτού, να τα κάνει όλα, χωματόδρομο, μονοπάτι, εντουροπιστάκια και γιατί όχι χωμάτινες εξορμήσεις. Θα σου πρότεινα xr 250 - 400 αν και τα δίνουν ακριβά, καλύτερα TTR 250 με το πλαστικό ντεπόζιτο ή klx 250 το καρμπυρατεράτο. Eνα 250 Τ θα σε βοηθήσει περισσότερο στην αρχή και θα το ευχαριστηθείς που θα το στίβεις αργότερα.

    Αν προτιμάς δίχρονο, ψάξε να βρεις καλό DT 200 R, είναι καλό για τέτοια χρήση αφού το μοτεράκι του είναι γραμμικό και ροπάτο για δίχρονο. Επίσης αξιόλογο μηχανάκι ήταν το suzuki TS 200 απλά ήθελε λίγο ψάξιμο με το ζιγλέρωμα και το γρανάζωμα. Kαι τα δύο αν και αρχαία στέκονται μια χαρά αν είναι σε καλή κατάσταση. Πάντως προτίμησε DT γιατί ήταν σκυλιά και υπάρχουν ακόμα ανταλλακτικά, φορτώνεται, ταξιδεύει.

  14. #14
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Απλα ΠΡΕΠΕΙ να το κανεις. Οπως ειπαν και οι αλλοι το προβλημα σου ειναι η παρεα.
    Εγω το ξεκινησα μετα απο σχεδον 30 χρονια στο δρομο. Ειναι αλλη φαση.
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  15. #15
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Με 1500-2000 μπατζετ για εξοπλισμο και μοτοσυκλετα εισαι πολυ χαμηλα .....

    Για να πεις οτι θα παρεις πραγματα που θα σου Προσφερουν μια.... αξιοπρεπη προστασια οσο αφορα τον εξοπλισμο ( χρειαζεσε τουλαχιστον 500....)

    Τωρα τι μηχανακι θα βρεις με τα υπολοιπα χρηματα...???

    Κατα τα αλλα απαραιτητα.... Μονο μια καλη και καπως ποιο εμπειροτερη παρεα χρειαζεσαι και τα υπολοιπα θα ερθουν μονα τους...!!!

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. To Bagster Or Not To Bagster?????
    από TROOPER στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2008, 11:33
  2. To be or not to be ?
    από Anarane στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2006, 15:43
  3. To σκισεις or not to σκισεις στο στρωσημο?
    από DrIoannis στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2005, 20:58
  4. aprilia pegasos. to buy or not to buy?
    από mormegil στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2005, 11:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF