Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 4 από 4

Θέμα: Ασφάλεια μηχανής για μερικές μέρες

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    259

    Ασφάλεια μηχανής για μερικές μέρες

    Γεια σε όλους.

    Έφτασε ο καιρός για τις καλοκαιρινές μου διακοπές και επιστρέφοντας στην μαμά πατρίδα σκεφτόμουν να παραλάβω τις πινακίδες απο την μοτοσυκλέτα και να την ασφαλίσω για τις 2 εβδομάδες που θα είμαι στην Ελλάδα,να δουλέψει λίγο και αυτο έρμο.

    Γνωρίζει κάποιος να μου πει ποιος είναι ο μινιμουμ αριθμός ήμερων που μπορώ να κάνω ασφάλεια?
    Επίσης έχω παραδώσει πινακίδες από τον Νοέμβρη του 2017.Θα πρέπει να πληρώσω τα τέλη κυκλοφορίας του 2018 ή μόνο για τις ημέρες που το μηχανάκι θα κυκλοφορεί?

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2017
    Μηνύματα
    83
    Για την ασφάλεια νομίζω ότι υπάρχουν κάποιες ασφαλιστικές οι οποίες κάνουν ασφάλεια και για έναν μήνα. Αλλιως 3μηνη.

    Για τα τέλη κυκλοφορίας πληρώνεις για εναν μήνα τα 2/12 όλου του χρόνου , για 3 μήνες τα 4/12 . Για παραπάνω μήνες πληρώνεις τον αριθμό των μηνών που θέλεις να κάνεις την άρση κυκλοφορίας συν άλλους 2 μήνες. Δηλαδή έστω ότι Χ οι μήνες που θέλεις να κάνεις άρση ακινησίας (και Χ>3 αλλιώς ισχύει το παραπάνω) και Ψ τα συνολικά τέλη κυκλοφορίας όλου του χρόνου τότε το ποσό είναι = Ψ/12*(χ+2) .
    Τελευταία τροποποίηση από mangelasakis; 23/08/2018 στις 22:57.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Ασφάλιση θα κάνεις κανονική 6 μηνο 3μηνο όσο βρεις δε σε νοιάζει. Όταν φύγεις, καταθέτεις πινακίδες κ με το χαρτί της κατάθεσης ζητάς από την ασφαλιστική να γίνει διακοπή συμβολαίου λόγω ότι η μοτό αποσύρεται από τη κυκλοφορία. Οπότε σου γυρνάνε πίσω τα λεφτά σου πλην των δεδουλευμενων ασφαλίστρων. Για τα τέλη όπως λέει ο από πάνω

  4. #4
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    259
    Σας ευχαριστω πολυ και τους δυο για τις απαντησεις σας.Καπου βρηκα μια ασφαλιστικη που παρεχει καλυψη οσες μερες θελεις.θα το ερευνησω και θα πω

Παρόμοια θέματα

  1. Επιλογή μηχανής για κοπέλα. Έμπειροι αναβάτες βοήθεια!!
    από adriana στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2008, 09:44
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2008, 23:26
  3. Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 23/11/2006, 14:56
  4. Ράμματα για μερικες.. γούνες
    από γαμωτ..γαμωτ.. στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2006, 13:11
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2005, 14:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF