Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: Ελαστικά για Ducati GT 1000

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/08/2018
    Μηνύματα
    3

    Ελαστικά για Ducati GT 1000

    Καλησπέρα κύριοι και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.
    Το μωρό μου έιναι μία Ducati GT 1000, την οποία οδηγούσα για αρκετά χρόνια στην Ελβετία με την τέλεια άσφαλτο.
    Όπως καταλαβαίνεται, η επιστροφή πλέον στη Αθήνα με τους δρόμους γυαλί, μου έχει προκαλέσει οδηγικό σοκ. Σε συνδιασμό με τη παλαιότητα του τωρινού μου ελαστικού, έχω χάσει αρκετες φορές το μπροστινό σε φρενάρισμα στα στενά.
    Σκέφτομαι λοιπόν στα καινούγια ελαστικά μου να ανέβω κατηγορία σε κάτι πιο μαλακό και ήθελα τη γνώμη του forum. Η χρήση έιναι καθημερινή κυρίως εντός πόλης, αρκετά προσεκτικός και με κύρια προτεραιότητα το ασφαλές φρενάρισμα.
    Στο λαστιχάδικο μου πρότειναν, Michelin Power RS ή Dunlop Sportsmart TT. Διαβάζω επίσης καλές κριτικές για τα Pirelli Diablo Rosso III.
    Τι λέτε?

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    15/07/2003
    Μηνύματα
    896
    τι λαστιχα εχεις τωρα?

    Τα Rosso III ειναι τσιμπημενα δεν αξιζει να δωσεις 30 και 40 ευρω πανω σε σχεση με τα εξισου παρα πολυ καλά Rosso II.

    Για να βαλεις ακομα πιο μαλακο ελαστικο πρεπει να πας σε γομες και εδω πρεπει καποιος να τις εχει δοκιμασει στο δικο σου μηχανακι για να σου πει...γιατι παιρνεις μεν την πιο μαλακη γομμα που μπορεις να αγορασεις αλλα παιρνεις και πιο τριγωνικη κορωνα και το μηχανακι αποκτα πιο αποτομη γεωμετρια.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/08/2018
    Μηνύματα
    3
    Τώρα φοράει τα Bridgestone Battlax BT 014, αρκετά παλιό λάστιχο και ξεραμένο για να πω την αλήθεια.
    Δεν μπορώ να πω όμως πως είμουν ευχαριστημένος και όταν ήταν πιο φρέσκο.
    Σκεφτόμουν μήπως για τη πόλη άφηνα τα sport/touring ελαστικά και πήγαινα σε ss για καλύτερο κράτημα.
    Έχεις δίκιο και για τη πιο τριγωνική κορώνα, δεν είναι κάτι που θα προτιμούσα σε αυτή τη μηχανή.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    15/07/2003
    Μηνύματα
    896
    οπότε ανέβα μια κατηγορία και πηγαινε σε pirelli rosso II ή bridgstone S21 ή Metzeler M5 θα ειναι η μέρα με τη νυχτα σε σχεση με τα bt 014 σε θεμα προσφυσης,δυσκολα θα ξαναγλιστρησεις.Μη δωσεις πανω απο 280 ευρω.Ειναι σταθερα ελαστικα με καλη γομα.

    Τα Dunlop ΤΤ μαλλον ειναι λιγο πιο επιθετικο γι αυτο που θες και τα Michelin δεν εχουν καλη φημη ειδικα μεσα στην πολη λενε πιανουν σκονη και γλιστρανε.....οποτε για μενα βαλε ενα απο αυτα τα τρια που εγραψα πιο πανω και βαζε λιγο μικρoτερες πιεσεις,πχ 2-3 psi κατω απο τις μαμα πιεσεις και δε θα σε ξαναπασχολησει το θεμα προσφυση.

  5. #5
    Μέλος Το avatar του/της Triathlon 7
    Εγγραφή
    16/01/2016
    Μηνύματα
    213
    Continental Sport Attack 3.
    SS λάστιχο με ομαλή κορώνα. Είναι όμως ακριβά.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/08/2018
    Μηνύματα
    3
    Έβαλα τα Rosso II τελικά. 34/38 πίεση μου προτείνανε. Πρώτη εντύπωση θετική και θα επανέλθω μετά το στρώσιμο.

    Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!!

Παρόμοια θέματα

  1. Ελαστικά για Ducati monster 600 του 2002
    από pipe_smoker στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2016, 14:42
  2. Ελαστικά για Cbf 1000 - Προτάσεις;
    από George20vt στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2009, 10:21
  3. Ελαστικά για gsx-r 1000 k7 help!!!!
    από alex222 στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 28/02/2009, 05:19
  4. Ελαστικα για Multistrada 1000 ds
    από chriko στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2006, 08:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF