Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 34

Θέμα: Τελειωμένη μπαταρία, δυναμό ή τα ηλεκτρονικά εκαναν το θαυμα τους?

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.961
    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=17006

    Ανορθωτή πιθανώς και να μπορείς να αλλάξει μόνος σου (δεν ξέρω πού τον έχει το SV), πηνία χλωμό το κόβω...

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    φορτιζεις καλα την μπαταρια και τη μετρας...πρεπει να ειναι 12,8
    τη βαζεις πανω και μιζαρεις....δεν πρεπει να πεφτει κατω απο 10.5
    δουλευοντας το μοτερ σε μεσαιες στροφες και με αναμενα φωτα πρεπει να μετρησεις περιπου 14
    την αφηνεις και την ξαναμετρας την αλλη μερα..........πρεπει να ειναι παλι κοντα στα 12,8

    αν....
    μετα τη φορτιση δεν ειναι 12,8
    μιζαροντας πεφτει κατω απο 10
    την αλλη μερα δεν κραταει ταση
    ....θες μπαταρια

    αν.....
    ενω ειναι φορτισμενη η μηχανη δεν τις δινει 13,5+
    ....κοιτας κυκλωμα φορτισης

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Λοιπον. Πηγα το απογευμα στο μαγαζι που φορτηζε η μπαταρια και δεν ειχε φορτισει πληρως αλλα απ οτι καταλαβα μαλλον εχω θεμα με τα ηλεκτρονικα.
    Οποτε αν τα καταφερω αυριο λεω να παω σε κανεναν ηλεκτρολογο με την μπαταρια και να κανει αυτος τις μετρησεις να μου πει αν και τι μπορει να φταει. Απο θεμα κοστους περιπου τι παιζει σε τετοια θεματα γτ δεν μου εχει ξανατυχει?

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Λοιπον. Πηγα το απογευμα στο μαγαζι που φορτηζε η μπαταρια και δεν ειχε φορτισει πληρως αλλα απ οτι καταλαβα μαλλον εχω θεμα με τα ηλεκτρονικα.
    Οποτε αν τα καταφερω αυριο λεω να παω σε κανεναν ηλεκτρολογο με την μπαταρια και να κανει αυτος τις μετρησεις να μου πει αν και τι μπορει να φταει. Απο θεμα κοστους περιπου τι παιζει σε τετοια θεματα γτ δεν μου εχει ξανατυχει?
    Μπαταρια 50
    Ανορθωτης 100
    Πηνια 200

    μεσες ακρες με τελειως ταβερνιαρικους υπολογισμους.

    (Σε διαβαζα και προχθες Τασο στο viber, ασχημα νεα :/ )
    pew pew pew pew pew pew !!!

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Και δεν ηθελες να μου χαλασεις την καρδια ε?
    Μπαταρια νομιζω οτι θα σωθει τουλαχιστον για τωρα οποτε θα κλαψω για τα υπολοιπα. Ελπιζω να μην βγει ακριβο το κουστουμι γτ θα κλειστω στο σπιτι μεχρι το 19.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Και δεν ηθελες να μου χαλασεις την καρδια ε?
    Μπαταρια νομιζω οτι θα σωθει τουλαχιστον για τωρα οποτε θα κλαψω για τα υπολοιπα. Ελπιζω να μην βγει ακριβο το κουστουμι γτ θα κλειστω στο σπιτι μεχρι το 19.
    H μπαταρια θα σωθει εαν δεν ειναι παλια και δεν ταλαιπωρηθηκε με αποφορτισεις ή παραμενοντας αφορτιστη.

    Ενας γενικος μπουσουλας, ειναι να βαλεις επανω μια υγιη μπαταρια (οπως του 250) και να μετρησεις ταση με τον κινητηρα στο ρελαντι.
    Θα πρεπει να βλεπεις απο το ρελαντι κιολας τουλαχιστον 13,6 βολτ.
    Οσο ανεβαζεις στροφες θα πρεπει να ανεβαινει πανω απο 14 - ιδανικα ΜΕΧΡΙ 14,5-14,8.

    Εαν με στροφες βλεπεις αυτα τα νουμερα, οι μεγαλυτερες πιθανοτητες ειναι σε βλαμμενο ανορθωτη.

    Οπως και να 'χει ... και επειδη ειμαι μακρια, θα καταφυγεις σε συνεργειο για ασφαλη διαγνωση.


    Υ.Γ. ΚΑΛΑ ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ ΠΑΛΙ ΣΕ ΖΜΠΡΩΧΝΟΥΝ !!!
    pew pew pew pew pew pew !!!

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    H μπαταρια θα σωθει εαν δεν ειναι παλια και δεν ταλαιπωρηθηκε με αποφορτισεις ή παραμενοντας αφορτιστη.

    Ενας γενικος μπουσουλας, ειναι να βαλεις επανω μια υγιη μπαταρια (οπως του 250) και να μετρησεις ταση με τον κινητηρα στο ρελαντι.
    Θα πρεπει να βλεπεις απο το ρελαντι κιολας τουλαχιστον 13,6 βολτ.
    Οσο ανεβαζεις στροφες θα πρεπει να ανεβαινει πανω απο 14 - ιδανικα ΜΕΧΡΙ 14,5-14,8.

    Εαν με στροφες βλεπεις αυτα τα νουμερα, οι μεγαλυτερες πιθανοτητες ειναι σε βλαμμενο ανορθωτη.

    Οπως και να 'χει ... και επειδη ειμαι μακρια, θα καταφυγεις σε συνεργειο για ασφαλη διαγνωση.


    Υ.Γ. ΚΑΛΑ ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ ΠΑΛΙ ΣΕ ΖΜΠΡΩΧΝΟΥΝ !!!
    Η ιστορια της ζωης μου ρε. Οτι μηχανακι κ να παρω καποια στιγμη θα με πανε πατουρα. Θα το παω εκει στην Καρδιτσης στο ηλεκτρολογιο. Μου ειπαν οτι ειναι καλος και τιμιος στα φραγκα. Μαλλον αυριο γτ σημερα δεν το κοβω να τον προλαβαινω.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Επανερχομαι στο θεμα σημερα γτ τωρα ειχα την απαντηση απο τον μαστορα.
    Πινια τλκ. 160 ευρω και αυριο θα ειναι ετοιμο.
    Τωρα ομως και επειδη σκεφτομουνα να φτιαξω τις αναρτησεις μου τον ρωτησα και μου ειπε οτι θελει 80 € για το πισω για σερβις και 240 € τα μπροστα για ελατηρια λαδια και τσιμουχες. Αυτες οι τιμες πως ειναι?

  9. #24
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    κυκλοφορεί ο Oldman με τον βούρδουλα !!
    Τι να σας κανω ρε που δεν εχει στεγνώσει ακόμη η βοϊδόπουτσα..!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leo1964
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    709
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Επανερχομαι στο θεμα σημερα γτ τωρα ειχα την απαντηση απο τον μαστορα.
    Πινια τλκ. 160 ευρω και αυριο θα ειναι ετοιμο.
    Τωρα ομως και επειδη σκεφτομουνα να φτιαξω τις αναρτησεις μου τον ρωτησα και μου ειπε οτι θελει 80 € για το πισω για σερβις και 240 € τα μπροστα για ελατηρια λαδια και τσιμουχες. Αυτες οι τιμες πως ειναι?
    Σαν να τσιμπάει πολύ,δες και αλλού
    Οι καλοί άνθρωποι δεν χρειάζονται νόμους για να ενεργούν υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να τους παρακάμψουν. -Πλάτων-

  11. #26
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Τι να σας κανω ρε που δεν εχει στεγνώσει ακόμη η βοϊδόπουτσα..!!
    Εχω ετοιμη ξεραμενη
    Sekundu s`agapune n`agapisi

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Τι τιμες παιζουν δλδ γτ δεν ξερω καθολου?

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Γιατί θέλεις να αλλάξεις ελατήρια; Έχουν κάποιο πρόβλημα;

    Τσιμούχες αλλάζουμε όταν χαλάσουν, όχι προληπτικά.

    Αν τσιμούχες καλές, και τα ελατήριά σου κάθονται στα sag που πρέπει, λάδια άλλαξε μόνο. 10 τα λαδια, πες και 10 εργασία, συνολο 20. Από τα 240 που ενδέχεται να μην χρειάζονται κιόλλας, έχει διαφορά.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  14. #29
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Επανερχομαι στο θεμα σημερα γτ τωρα ειχα την απαντηση απο τον μαστορα.
    Πινια τλκ. 160 ευρω και αυριο θα ειναι ετοιμο.
    Τωρα ομως και επειδη σκεφτομουνα να φτιαξω τις αναρτησεις μου τον ρωτησα και μου ειπε οτι θελει 80 € για το πισω για σερβις και 240 € τα μπροστα για ελατηρια λαδια και τσιμουχες. Αυτες οι τιμες πως ειναι?
    1) Oι γνωστοί-ειδικοί-αξιόλογοι επισκευαστές αναρτήσεων ,χρεώνουν 80-100 € για την επισκευή της πίσω ανάρτησης ,όταν τους πας το αμορτισέρ στο χέρι.
    Οπότε ,με 80 € κομπλέ (μαζί με εξαγωγή-επανατοποθέτηση αμορτισέρ) σου παίρνει λίγα.

    2) Ενα επώνυμο ζεύγος ελατηρίων εμπρός ,κοστίζει 120-140 €
    Ενα επώνυμο λάδι ,θα βρείς από 10€/λτ - 24€/λτ ,κ δεν φτάνει 1 λτ ,συνήθως χρειάζεται 1,1-1,4λτ
    Ξυστρες-τσιμούχες σετ ΟΕΜ κανα 60άρι - Αν υπάρχουν στο εμπόριο συμβατές 20-30 €
    Αν προσθέσεις σε όλα αυτα κ εργασία για εξαγωγή καλαμιών - λύσιμο - καθάρισμα - σετάρισμα - δέσιμο - επανατοποθέτηση ,τα 240 € είναι τίμια χρέωση.(εφ'οσον γίνουν όλα κ σωστά)

    3) Μιά σωστή ανακατασκευή πηνίων ,κοστίζει (στους ειδικούς επισκευαστές) 100-120 €
    Μια φλάτζα του καπακιού του κινητήρα που θα βγεί ,δεν ξέρω ακριβώς ,φαντάζομαι 10-12-15 €
    Βάλε κ εργασία για: αδεισμα λάδια -λύσιμο καπακιού βολάν -εξαγωγή πηνίων - αποστολή στον επισκευαστή - δεσιμο των πάντων +πλήρωση λαδιών + την ευθύνη της επισκευής >>> τα 160€ σύνολο είναι λίγα.


    ΥΓ: Αν κάποιος ,ξέρει κάποιον ,που να αλλάζει λάδια μπροστινού μοτοσυκλέτας με 20 € κομπλέ ,παρακαλώ να τον αναφέρει ,για να παΓαίνω κι εγώ εκεί να αλλάζω στο δικό μου μια φορά το μήνα.
    Αλλά να είμαι μπροστά ,να τον βλέπω ,να βγάζει καλάμια ,να τα ανοίγει ,να τ'αδειάζει ,να τους βγαζει τα σωθικά ,να τα καθαρίζει ,να τους βάζει το κατάλληλο λάδι στη σωστή στάθμη ,να εξαερώνει το σύστημα ,να τα δένει ,επανατοποθετεί στην μοτοσυκλέτα μαζί με τροχό ,δαγκάνες φρένων-φτερά κλπ που θα'χει ξηλώσει ,κ να φεύγω καιΡνούγιος.
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Από όταν αγόρασα τη μηχανή στο δεξί καλάμι είναι σκάσει η τσιμούχα και δάκρυζε λαδάκι (μου το είχε πει και ο πωλητής) και η αριστερή είναι στα τελειώματα από ότι βλέπω. Οπότε λάδια τσιμούχες σίγουρα. Τώρα το sag δεν ξέρω που βλέπω αν κάθονται σωστά αλλά αφού το δεξί έχει χάσει λάδια θα μετράει σωστά?

    Τώρα αυτός μου είπε για σετάκι ohlins ελατήρια 120 ευρώ και 100 λάδια τσιμούχες εργασία σύνολο 220 το μπροστά. Και 80 το πίσω για συντήρηση είπε το στέλνει σε έναν στην Αθήνα. Τα ελατήρια μπροστά εγώ σκέφτηκα να τα αλλάξω επειδή η μηχανή έχει 80.000χλμ. Τώρα από ότι καταλαβαίνω απο την απάντηση του el-gatto η τιμές που μου είπε είναι αντιπροσωπευτικές δεν ζητάει παράλογα πράγματα οπότε μόλις μαζέψω το 280αρι που θέλει θα το πάω.

    Τώρα για τα πηνία (πήγα χθες το απόγευμα και την πήρα τη μηχανή) δεν τα έκανε περιέλιξη. Βρήκε απο dl με διπλή περιέλιξη σε καλή κατάσταση (το είχε φωτό πριν το βάλει πάνω και ήταν λίγο πιο τούμπανο απο αυτό του έβγαλε απο το δικό μου) και αυτό έβαλε. Όσο για αυτό που έβγαλε ήταν καμένο σε 4 σημεία. Την μπαταρία την φόρτισε και μου είπε οτι έχει πολύ ψωμί ακόμα.

    (ΥΓ: Για τους βολιότες ο μάστορας που πάω είναι ο Δ. με τα drag δεν ξέρω αν έχετε κάποια άποψη, εγώ έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος)

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τα εχουν παιξει τα λαμπακια του... (το πισω φως)
    από OrEsTiS82 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2007, 07:59
  2. Σε ποια αρεσουν τα κτμ και το μπαλέτο ?
    από nikolass στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2007, 23:42
  3. Transalp: Μια απ'τα ίδια για το 2006 ?
    από micmic στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2005, 16:16
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2005, 10:44
  5. Για όσους ΔΕΝ αγαπάνε τα ζώα...Ξανασκεφτείτε το!!!
    από LillyFlower στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 06/10/2004, 02:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF