Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 34

Θέμα: Τελειωμένη μπαταρία, δυναμό ή τα ηλεκτρονικά εκαναν το θαυμα τους?

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817

    Τελειωμένη μπαταρία, δυναμό ή τα ηλεκτρονικά εκαναν το θαυμα τους?

    Καλημέρα κ καλή εβδομάδα
    Μου παρουσιάστηκε ένα θέμα το Σάββατο το απόγευμα μετά απο βόλτα για καφεδάκι και επειδή δεν το έχω αντιμετωπίσει ξανά μου φάνηκε πολύ περίεργο.
    Για να τα πάρω λίγο από την αρχή, πέρυσι το Νοέμβρη αγόρασα ένα SV 1000S '05 και επιτέλους ανέβηκα στα μεγάλα κυβικά αφού πέρασα άπω 250cc και 400cc. Κάναμε και ένα γενικό σέρβις και αρχίσαμε τις βόλτες και τα ταξίδια.
    Επί του προβλήματος τώρα. Το Σάββατο είπα να πάω για καφέ στην παραλία έτσι ξεκινάω από Λάρισα περνάω τις αγαπημένες στροφές στα Τέμπη και φτάνω Πλαταμώνα. Πίνω τον καφέ μου και γυρνάω πίσω (έκανα δλδ περίπου 100-120χλμ). Πριν μπω στη Λάρισα μου βγάζει ένδειξη οτι δεν έχει βενζίνη καθόλου (άναψε δλδ μόνιμα το λαμπάκι ενώ θα έπρεπε να αρχίσει να αναβοσβήνει). Δεν δίνω σημασία λέω σκάλωσε το φλοτέρ ή το κοντέρ έτσι κι αλλιώς θα έβαζα βενζίνη. Σταματάω λοιπόν στα φανάρια (εδώ να σημειώσω οτι έκανα περίπου 60 χλμ πορεία και ήταν η πρώτη στιγμή που η μηχανή έμεινε στο ρελαντί) και εκεί κάνει κτ μπερδέματα στο ρελαντί και σβήνει. Λέω έχει γούστο να σέρνω και να γελάει ο κόσμος. Κουνάω τη μηχανή κ είχε βενζίνη, τσεκάρω θερμοκρασία όλα κομπλέ, πάω να βάλω μπροστά πάει να γυρίσει η μίζα και σβήνει το κοντέρ κ φυσικά δεν παίρνει μπροστά. ΤΑ πιάσαμε τα λεφτά μας.
    Ζεστή η μηχανή λέω θα δοκιμάσω να το βάλω σκαστό μπα και φτάσω σπίτι και βλέπουμε. Αμ δε. Αρνήθηκε κατηγορηματικά να πάρει.Τηλεφωνώ λοιπόν σε ένα φιλαράκι του χαλάω και τον μεσημεριανό ύπνο και φέρνει καλώδια να με βάλει μπροστά. Το λοιπόν έρχεται βάζουμε τα καλώδια κ ΑΛΛΗΛΟΥΙΑ ξυπνάει το θηρίο. Για λίγο όμως, με το που βγήκαν τα καλώδια στα 20 δευτερόλεπτα άναψε πάλι ο δείκτης της βενζίνης και καληνύχτα. Πατούρα λοιπόν και σπίτι.
    Ξεκουμπώνω την μπαταρία που έχω στο 250 την βάζω πάνω μπραφ παίρνει. Λέω πάει το 50αρικο είμαστε για μπαταρία.
    Σκέφτομαι λίγο και βάζω την μπαταρία στο φορτιστή το παρατάω ένα 2ωρο την κουμπώνω ξαναπαίρνει. End of story.
    Οι ερωτήσεις μου τώρα:
    1. Είναι φυσιολογικό η μηχανή ζεστή και μετά απο τόσα χλμ να σβήσει και να φταίει η μπαταρία ή το προβλημα είναι άλλο?
    2. Δικαιολογείται το πως μετά από τη φόρτιση δούλεψε κανονικά?(Επίτηδες δεν την έβαλα ακόμα μπροστά το να δώ αν θα πάρει μετά απο 2 μέρες.
    3. Το μόνο που αλλάχτηκε σχετικά πρόσφατα είναι ένας συναγερμός που είχα στο 250(το έβαλα πριν 15 μέρες) μπορεί να οφείλεται?

    Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις

  2. #2
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Δεν το ξέρω το SV πως είναι με δείκτες κλπ αλλά αν έχει λυχνία , απο μπαταρία μπορεί να δείχνει σαχλαμάρες . Συνήθως τρελαίνονται τα όργανα , δείκτες κλπ .
    Εχεις εσυ τη μηχανή κοντά ένα χρόνο , προφανώς ο πωλητής δεν άλλαξε μπαταρία εφόσον την πούλαγε , βάλε και το συναγερμό που όσο να ναι κάτι θα τραβάει stand by και κάπου είναι λογικό .
    Θα είχε ένα ενδιαφέρον αν είχες βολτόμετρο να δεις τι τάση κρατάει η μπαταρία μετά απο μια νύχτα πχ ακινησίας . Κατω απο 12 V νομίζω πως ήρθε η ώρα για ανακύκλωση .
    Modenas Kriss 125

  3. #3
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    1. Είναι φυσιολογικό η μηχανή ζεστή και μετά απο τόσα χλμ να σβήσει και να φταίει η μπαταρία ή το προβλημα είναι άλλο?
    2. Δικαιολογείται το πως μετά από τη φόρτιση δούλεψε κανονικά?(Επίτηδες δεν την έβαλα ακόμα μπροστά το να δώ αν θα πάρει μετά απο 2 μέρες.
    3. Το μόνο που αλλάχτηκε σχετικά πρόσφατα είναι ένας συναγερμός που είχα στο 250(το έβαλα πριν 15 μέρες) μπορεί να οφείλεται?

    Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις
    1. Ναι.Όταν δεν έχει επαρκές ρεύμα δεν δουλεύει καλά ο ψεκασμός με αποτέλεσμα τα μπερδέματα-σβησίματα. Παθών.
    2. Δούλεψε μεν κανονικά αλλά θα στο ξανακάνει,η μπαταρία προφανώς τα έχει φάει τα ψωμιά της.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Άρα να μην ανησυχήσω απο τώρα λέτε? Δεν μου έχει συμβεί την ώρα που η μηχανή είναι αναμμένη να πάθει τέτοιο κοκομπλόκο απο μπαταρία. συνήθως πέθαινε κ όταν έπαιρνε μπροστά με καλώδια μέχρι να σβήσω ήταν οκ. Θα πάω το απόγευμα να την μετρήσω σε κάνα συνεργείο. Τι τιμές θα πρέπει να δω?Volt?AH?Κτ άλλο? (εννοώ μην την βάλει ο μάστορας δει οτι γουστάρει και μου πει για άλλαγμα και τη φάω σαν κορόιδο)

  5. #5
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Άρα να μην ανησυχήσω απο τώρα λέτε? Δεν μου έχει συμβεί την ώρα που η μηχανή είναι αναμμένη να πάθει τέτοιο κοκομπλόκο απο μπαταρία. συνήθως πέθαινε κ όταν έπαιρνε μπροστά με καλώδια μέχρι να σβήσω ήταν οκ. Θα πάω το απόγευμα να την μετρήσω σε κάνα συνεργείο. Τι τιμές θα πρέπει να δω?Volt?AH?Κτ άλλο? (εννοώ μην την βάλει ο μάστορας δει οτι γουστάρει και μου πει για άλλαγμα και τη φάω σαν κορόιδο)
    Ανάλογα την μηχανή και την καλωδίωση . Θα είχε ένα ενδιαφέρον αν ήξερες πχ το συγκεκριμένο μοτο κάθε πότε "τρώει" μια μπαταρία . Αν χρονικά κινείται η δικιά σου σε αυτά τα πλαίσια την αλλάζεις και ελπίζεις ότι θα ισιώσει . Αν δεν φτιάξει το θέμα , ε θα έχεις αλλάξει μπαταρία μερικούς μήνες νωρίτερα . Άλλωστε το πρώτο που θα; σου πει και ο μάστορας να κάνεις πάνω κάτω αυτό είναι . Την μπαταρία για να πεις ότι την ελέγχεις θα πρέπει να την δοκιμάσεις υπο φορτίο να δεις τι κάνει . Στην περίπτωση σου (μίζα) δεν κάνει . Αν θες για την πλάκα σου ρίξε ένα πολύμετρο, μέτρα τάση (θα πρέπει να είσαι λογικά κατί παραπάνω απο 12 V) και παρατήρησε πόσο βουτάει στην μιζιά . Λογικα θα βυθίζεται πολύ κάτω απο τα 10 V . Κάνε την ίδια δουλεία με την καινούρια μπαταρία . Ετσι θα αποκτήσεις ένα μπούσουλα και για μελλοντικά θέματα . Ρίξε και μια ματιά εδώ https://www.revzilla.com/common-trea...rcycle-battery
    Είναι το βήμα 4
    Modenas Kriss 125

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    https://www.revzilla.com/common-trea...rcycle-battery

    Πολύ ωραίο άρθρο Anritsu ευχαριστώ. Έχει και τις μετρήσεις και όλα. Άρα με ένα ψηφιακό πολύμετρο μπορώ να μετρήσω τις τάσεις που έχω δεν έχει κάποια σοβαρή διαδικασία. Μόλις σχολάσω θα πάω να το μετρήσω και θα επανέλθω στο θέμα.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/05/2013
    Μηνύματα
    11
    efoson ebales thn bataria se fortisth 2 opes kai h mixani pire exeis problima foptisis pinia h anopthoths

  8. #8
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jiannys Προβολή μηνύματος
    efoson ebales thn bataria se fortisth 2 opes kai h mixani pire exeis problima foptisis pinia h anopthoths
    Σωστό, τόση ώρα δούλευε και ξεφόρτισε στο φανάρι. Άρα δεν φορτίζει.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Κατά πάσα πιθανότητα, με αυτά που περιέγραψες, μεγειά το κύκλωμα φόρτισης (γεννήτρια-ανόρθωση). Ξεκίνα μετρήσεις να δεις τι απο τα δυο έχει χαλάσει, μπορεί και τα δυο, μην σταματήσεις άμα βρεις το ένα χαλασμένο, μέτρα και το άλλο.

    Τα ψεκαστά όταν έχει μείνει χωρίς φορτίο η μπαταρία από καμμένο σύστημα φόρτισης, ΔΕΝ παίρνουν μπροστά σπρωχτά.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  10. #10
    Παρε ενα ανορθωτη καινουργιο. Μη χανεις το χρονο σου με μετρησεις.
    When you're feeling low and woozy
    Slap a fresh clip in your Uzi

  11. #11
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    https://www.revzilla.com/common-trea...rcycle-battery

    Πολύ ωραίο άρθρο Anritsu ευχαριστώ. Έχει και τις μετρήσεις και όλα. Άρα με ένα ψηφιακό πολύμετρο μπορώ να μετρήσω τις τάσεις που έχω δεν έχει κάποια σοβαρή διαδικασία. Μόλις σχολάσω θα πάω να το μετρήσω και θα επανέλθω στο θέμα.
    στο άρθρο στην τελευταία παράγραφο σε προτρέπει να μη αναστείλεις την αντικατάσταση της μπαταρίας για ένα κόστος 60ευρώ γιατί ρισκάρεις(ή φλερτάρεις) με τη ζημιά (απο κακή μπαταρία) σε ανορθωτή-πηνία
    you rise you fall you're down then you rise again

  12. #12
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Αποκλείεται δηλαδή η μπαταρία να είναι στα τελευταία της και να δέχεται πλέον ελάχιστη φόρτιση (φαινόμενο μνήμης) ίσα για να πάρει μπρος το μηχανάκι? Ποιος εγγυάται ότι στα 100 μέτρα δεν θα ξανασβήσει?

    Το ξυράφι του Όκαμ το έχετε ακουστά μερικοί?

  13. #13
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    https://www.revzilla.com/common-trea...rcycle-battery

    Πολύ ωραίο άρθρο Anritsu ευχαριστώ. Έχει και τις μετρήσεις και όλα. Άρα με ένα ψηφιακό πολύμετρο μπορώ να μετρήσω τις τάσεις που έχω δεν έχει κάποια σοβαρή διαδικασία. Μόλις σχολάσω θα πάω να το μετρήσω και θα επανέλθω στο θέμα.
    Επίσης όπως πολύ σωστά είπαν οι παραπάνω , θα πρέπει να ελέγξεις και το κύκλωμα της φόρτισης . Δηλαδή με την μηχανή σε λειτουργία και ρελαντί να μετράς κάτι παραπάνω από 14 V και με στροφάρισμα κάτι λιγότερο από 15 V . Δεν μπαίνω σε λεπτομέρειες για το αν μπορεί να δώσει ο ανορθωτής το "σωστό" ρεύμα για την "σωστή" φόρτιση στον "σωστό" χρόνο γιατί κυκλοφορεί ο Oldman με τον βούρδουλα !! Μεγαλύτερες τάσεις όπως και μικρότερες πρέπει να αποφευγόνται για την προστασία των υπολοίπων συστημάτων .

    Το ευτυχές σενάριο είναι να μετρήσεις 14 με 15 V οποτε περιορίζεσαι στην μπαταρία . Αν είσαι πολύ κατω τότε μάλλον κοιτάς για ανορθωτή . Πριν πολλά χρονιά που είχα χρειαστεί σε ένα 650 Honda είχα βάλει έναν Ελληνικό μίση τιμή περίπου σε σχέση με τον γνήσιο . Θα σου πούνε απο εδώ οι ειδικοί
    Modenas Kriss 125

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2012
    Μηνύματα
    221
    Διαβάζοντας τα λεγόμενα σου και κρίνοντας απο τα όσα ξέρω, μάλλον φταίνε τα πηνία σου.

    Είναι συνηθισμένη ζημιά στα SV1000. Στα ηλεκτρολογικά θα μου πεις οτι μπορεί ναναι και 2-3 άλλα που μπορεί να φταίνε (πχ ανορθωτής) αλλα αυτός θέλει μέτρημα και συνήθως αρπάζουν τα πηνία.
    Αν βάλεις άλλη μπαταρία πάνω, θα δουλέψει μέχρι να μείνει η μπαταριά και μετά θα μείνει η μοτοσυκλέτα σου. Αυτό γιατί τα πηνία δεν δίνουν φόρτιση στην μπαταρία και μένει απο ρεύμα (παρουσιάζοντα τα κουλά σε ενδείξεις, σταματάει η τρόμπα κλπ)

    αν εφταιγε η μπαταρία σου, όταν θα δούλευε η μηχανή θα είχες ρεύμα απο τα πηνία.
    για να είσαι σίγουρος πήγαινε σε κανέναν ηλεκτρολόγο μοτοσυκλετών.
    Tip για να πας χωρίς οδική, φόρτισε την μπαταρία σου (αν αντέξει και δεν εχει ξελιγωθεί και αυτή) αλλιώς βάλε του 250 ή παρε και αυτην μαζί σου, αφαίερεσε οτι λάμπα-κοντερ-οτιδηποτε καταναλώνει ρευμα. Λογικά το ρεύμα της μπαταρίας θα αντέξει (τις τρόμπες) να πας 10-20-30χλμ στο συνεργείο.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Λοιπόν επανέρχομαι στο θέμα σήμερα μιας και τώρα χαλάρωσα από δουλειά και είχα χρόνο για τη μηχανή. Την μπαταρία την είχα φορτίσει όπως είχα πει το Σάββατο το απόγευμα κανένα 3ώρο με έναν φορτιστή της κακιάς ώρας. Σήμερα που τη μέτρησα μου έδειξε 12,06V. Πήγα σε έναν τύπο με ανταλλακτικά την μέτρησε κ αυτός και μου είπε οτι δύσκολο να είναι τελειωμένη και οτι θα την βάλει κ αυτός για φόρτιση και να πάω το απόγευμα να δούμε τι θα μετρήσει το απόγευμα μετά απο μια καλή φόρτιση.
    Μέτα τι πρέπει να μετρήσω για να καταλάβω αν φταίει η μπαταρία ή όχι?
    Πηνία και ανορθωτής δεν ξέρω καν πως είναι (τη λειτουργία τους μέσα από τα forum την έχω καταλάβει) οπότε να ρωτήσω 2 πράγματα: για τι κόστη μιλάμε? Και υπάρχει πιθανότητα να μπορώ να τα αλλάξω μόνος μου ή να μην το σκεφτώ καν?
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις με γλιτώσατε απο περιττά έξοδα

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τα εχουν παιξει τα λαμπακια του... (το πισω φως)
    από OrEsTiS82 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2007, 07:59
  2. Σε ποια αρεσουν τα κτμ και το μπαλέτο ?
    από nikolass στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2007, 23:42
  3. Transalp: Μια απ'τα ίδια για το 2006 ?
    από micmic στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2005, 16:16
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2005, 10:44
  5. Για όσους ΔΕΝ αγαπάνε τα ζώα...Ξανασκεφτείτε το!!!
    από LillyFlower στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 06/10/2004, 02:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF