Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: Σέρβις μετά από ταξίδι;

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της MihailLa
    Εγγραφή
    16/10/2017
    Μηνύματα
    41

    Question Σέρβις μετά από ταξίδι;

    Καλησπέρα παιδιά.

    Ως νέος οδηγός και κυρίως noob, όσον αφορά τεχνικά θέματα μιας μηχανής, θα ήθελα να ρωτήσω εάν η μηχανή θέλει σέρβις μετά από ένα ταξίδι ή όχι;
    Οδηγώ λιγότερο από ένα χρόνο, συγκεκριμένα 10 μήνες, μια Ninja ZX250R. Την πήρα πέρσι τον Νοέμβρη μεταχειρισμένη στα 70.000 χιλιόμετρα.
    Με την σειρά της τον Δεκέμβρη έκανα ένα ολικό σέρβις, λάδια, φίλτρο, αλυσίδα, μπουζί, πίσω δισκόφρενο, τακάκια μπρος - πίσω.

    Μέσα Αυγούστου πήγα ένα ταξίδι από Αθήνα προς Κεφαλλονιά και γύρισα εχθές. Έκατσα δυο εβδομάδες και έκανα περίπου για το πήγαινε - έλα, όπως και για τις βόλτες στο νησί, ~850 χιλιόμετρα.
    Η μηχανή φάνηκε να ανταπεξέρχεται πολύ καλά τόσο στην πόλη, όσο την οδηγώ και κινούμε κάθε μέρα δουλειά - σπίτι/σπίτι - δουλειά, αλλά και σε ταξίδια, όπως αυτό, με ταχύτητες 120 - 130 km, ανά ώρα (στις ταχύτητες αυτές) ασταμάτητα.
    Για το ταξίδι έκανα περίπου 4 στάσεις, δεκάλεπτες, τόσο για τουαλέτα όσο και για ξεκούραση δικιά μου και της μηχανής. Η μηχανή δεν δυσκολεύτηκε πουθενά. Την είχα ανά μια ώρα στα παραπάνω χιλιόμετρα στις μάξιμουμ 9.000 στροφές.

    Έπειτα απ΄όλη αυτή την εισαγωγή θα ήθελα να ρωτήσω:
    1. Εάν η μηχανή θα χρειαστεί κάποιο σέρβις τόσο στο γιατί έγινε ένα ταξίδι, μεγάλο θα έλεγα, αλλά και γιατί πρέπει να έχω κάνει ήδη 3.000 χιλιόμετρα, από τον Δεκέμβρη του 17;
    2. Νομίζω, χωρίς να είμαι σίγουρος γιατί δεν γνωρίζω καλά, πως με το ταξίδι όταν την ανοίγω αρκετή ώρα στις παραπάνω στροφές και μετά σταματάω ακούγεται ένας ήχος επαναλαμβανόμενος. Δεν γνωρίζω εάν μπορεί να είναι τα κλειδιά πάνω στην μηχανή που τρίβονται στο μέταλλο αλλά ακούγεται σαν τις ονειροπαγίδες, με τα μεταλλικά καλάμια από κάτω, που όταν φυσάει κάνουν έναν ήχο σαν κουδουνάκι. Γνωρίζει κάνεις εάν συμβαίνει κάτι τέτοιο ή είναι ιδέα μου;
    3. Επίσης εάν υπάρχει κάποιος έμπειρος με την συγκεκριμένη μηχανή ή brand μηχανής και να γνωρίζει κάποιο καλό συνεργείο; Έχω πάει ήδη σε δύο... και στα δύο κανείς δεν ασχολήθηκε σοβαρά. Από μόνος μου έπρεπε να τους λέω τι έχει, τι είχε κ.τ.λ. Προσπαθώ να βρω ένα σοβαρό συνεργείο που να το πάρει μια βόλτα και να μου πει ακριβώς τι χρειάζεται η μηχανή, πότε το χρειάζεται και να με βοηθάει σε customιες. Εγώ δεν είμαι γνώστης. Όπως επίσης εάν περιμένουν από την μηχανή να κάνει μπαμ πρώτα για να την πιάσουν στα χέρια τους, ζήτω που καήκαμε. Μπορεί να υπερβάλω αλλά νομίζω πως ο καθένας προσέχει την μηχανή του, σαν παιδί του.
    Τελευταία τροποποίηση από MihailLa; 28/08/2018 στις 12:48.

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2013
    Μηνύματα
    137
    Γνώμη μου είναι να ακολουθείς πιστά τις οδηγίες του user manual.
    Εαν δεν το έχεις, θα υπάρχει σίγουρα στο Ίντερνετ.

    Εαν έχεις φτάσει τα χιλιόμετρα που γράφει το Manual
    ή
    Εαν έχει περάσει από το προηγούμενο service το χρονικό διάστημα που αναγράφεται στο Manual
    ή
    Εαν κάτι δεν πηγαίνει καλά στη μηχανή σου

    Την πάς για service. Αλλιώς δεν βλέπω το λόγο να την πάς μόνο και μόνο επειδή έκανες 850 χλμ.

    Για να ξεκαθαρίσεις εαν είναι τα κλειδιά, απλά βγάλε τα και άσε μόνο το κλειδί της μηχανής και κάνε βόλτα να δεις εάν εξακολουθεί να υπάρχει ο θόρυβος.


    ΥΓ: Εννοείται πως ανάμεσα στα service ελέγχουμε τακτικά κάποια πράγματα και μόνοι μας (στάθμη λαδιών-πίεση ελαστικών-υγρά φρένων-τζόγο αλυσίδας- οπτικό έλεγχο για διαρροές/λυμένες βίδες -γενικά ό,τι γράφει το user manual)

  3. #3
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.963
    850 χιλιόμετρα έκανες βρε, δεν έκανες το γύρο της Ευρώπης... Λάδια λες άλλαξες το Δεκέμβριο του '17, αλλαγή λαδιών χρειάζεται εάν συμπληρώσεις τα χιλιόμετρα που ορίζει ο κατασκευαστής ή 12 μήνες από την τελευταία αλλαγή, όποιο έρθει πρώτο. Αν αλλάζεις λάδια πχ κάθε 5.000 χιλιόμετρα κι έχεις κάνει 3.000 χιλιόμετρα δεν υπάρχει λόγος για service επειδή έκανες μονοκοπανιά 850 χιλιόμετρα, αλλιώς τον ερχόμενο Δεκέμβριο.

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2012
    Μηνύματα
    221
    όπως τα λένε οι παραπάνω. Το μόνο που θα πρότεινα να κάνεις μελλοντικα σε επόμενο σερβις, μιας και η μοτο σου έχει γύρω στα 70.000 χλμ, (δεν τα θεωρω ουτε πολλά ούτε λίγα ούτε τπτ, η δουλειά της ειναι να κανει χλμ).

    κάνε γενικό έλεγχο σε τι χρειάζεται περι συντήρησης, κοιταξε το manual και κάνε οτι λεει, πχ ρύθμισμα βαλβίδων αλλαγή υγρού ψυκτικού κλπ. Μιας και δεν ξέρεις τι απο αυτά αλλάχτηκαν όταν έπρεπε πριν έρθει στα χέρια σου.

  5. #5
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MihailLa Προβολή μηνύματος
    Επίσης εάν υπάρχει κάποιος έμπειρος με την συγκεκριμένη μηχανή ή brand μηχανής και να γνωρίζει κάποιο καλό συνεργείο; Έχω πάει ήδη σε δύο... και στα δύο κανείς δεν ασχολήθηκε σοβαρά. Από μόνος μου έπρεπε να τους λέω τι έχει, τι είχε κ.τ.λ. Προσπαθώ να βρω ένα σοβαρό συνεργείο που να το πάρει μια βόλτα και να μου πει ακριβώς τι χρειάζεται η μηχανή, πότε το χρειάζεται και να με βοηθάει σε customιες. Εγώ δεν είμαι γνώστης. Όπως επίσης εάν περιμένουν από την μηχανή να κάνει μπαμ πρώτα για να την πιάσουν στα χέρια τους, ζήτω που καήκαμε. Μπορεί να υπερβάλω αλλά νομίζω πως ο καθένας προσέχει την μηχανή του, σαν παιδί του.[/LIST]
    Εδώ χρειάζονται διευκρινίσεις... τι εννοείς έπρεπε από μόνος σου να τους λες τι έχει και τι είχε; Τι εννοείς δεν ασχολήθηκαν σοβαρά; Μα αν η μηχανή δεν είχε όντως κάτι και έπρεπε απλά να αλλάξουν λάδια, τι παραπάνω να έκαναν; Μήπως λόγω απειρίας είσαι υπερβολικός σε κάποιο βαθμό; Μην το κάνεις σαν κάποιους που πάνε σε γιατρό γτ νιώθουν ότι κάτι έχουν κι όταν δεν τους βρίσκει τίποτα (γτ πολύ απλά δεν υπάρχει τίποτα) τον κατηγορούν ότι είναι κακός... Αν πάλι πας σε μάστορα για πρόβλημα που υπάρχει (ή νομίζεις ότι υπάρχει), εννοείται ότι θα το αναφέρεις στο μάστορα από μόνος σου, δεν θα μασήσει φύλλα δάφνης ωσάν άλλη Πυθία για να βρει τι έχει αν δεν του πεις...

  6. #6
    Μέλος Το avatar του/της MihailLa
    Εγγραφή
    16/10/2017
    Μηνύματα
    41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Εδώ χρειάζονται διευκρινίσεις... τι εννοείς έπρεπε από μόνος σου να τους λες τι έχει και τι είχε; Τι εννοείς δεν ασχολήθηκαν σοβαρά; Μα αν η μηχανή δεν είχε όντως κάτι και έπρεπε απλά να αλλάξουν λάδια, τι παραπάνω να έκαναν; Μήπως λόγω απειρίας είσαι υπερβολικός σε κάποιο βαθμό; Μην το κάνεις σαν κάποιους που πάνε σε γιατρό γτ νιώθουν ότι κάτι έχουν κι όταν δεν τους βρίσκει τίποτα (γτ πολύ απλά δεν υπάρχει τίποτα) τον κατηγορούν ότι είναι κακός... Αν πάλι πας σε μάστορα για πρόβλημα που υπάρχει (ή νομίζεις ότι υπάρχει), εννοείται ότι θα το αναφέρεις στο μάστορα από μόνος σου, δεν θα μασήσει φύλλα δάφνης ωσάν άλλη Πυθία για να βρει τι έχει αν δεν του πεις...
    Καλησπέρα και σας ευχαριστώ για τα σχόλιά σας.
    Να ξανά διευκρινίσω ότι είμαι νέος οδηγός και κυρίως άσχετος με τα τεχνικά ζητήματα μιας μηχανής.
    Οπότε επειδή την προσέχω με το παραπάνω και επειδή έχω ήδη δύο ατυχήματα δεν νομίζω να είμαι υπερβολικός.
    θα σας πω περιληπτικά γιατί δεν τα πάω και πολύ καλά με τους μάστορες.

    Στο πρώτο ατύχημα βανακι περνάει με στοπ από δεξιά μου κοιτάζοντας, εκείνος, αριστερά και όχι δεξιά, όπου κατέβαινα τον μονόδρομο. Με αποτέλεσμα να πρέπει να μανουβράρω (έστω και με 30) για να μην πέσω ολοκληρωτικά πάνω του. Έτσι μου ξύρισε την αριστερή πλευρά. Ο μάστορας λοιπόν που πήγα την μηχανή μου, δήλωσε (στην ασφαλιστική) όλη την αριστερή πλευρά χωρίς καν να δει ότι από το τράνταγμα τα μπροστινά φώτα είχαν καεί - σπάσει (κανείς δεν ξέρει). Προφανώς ούτε που την άναψε για να δει τι είχε γίνει.

    Στο δεύτερο να έχω παρκάρει την μηχανή κάτω από την δουλειά. Ένας βιαστικός κύριος λοιπόν κάνοντας όπισθεν, με τέτοια φόρα, μου έριξε την μηχανή, όλη πλαγίως κάτω. Η δεξιά πλευρά έσπασε. Καθρέφτες, φλας, μπροστινό φερινγκ, δεξι φερινγκ, πισω φρενο κ.ο.κ. Ήμουν αποφασισμένος να την πάω σε άλλο συνεργείο, αντιπρόσωπο της καβασακι. Όταν την πήγα τον ενημέρωσα πως λόγο άγχους, χωρίς πίσω φρένο και που να ακουμπήσω το πόδι, την αφήνω εδώ μαζί με τα κλειδιά, να περάσει ασφαλιστική και να γίνει η δήλωση. "Ανεβείτε και δείτε την με την ησυχία σας για να μην αφήσουμε κάτι που μπορεί να έχω ξεχάσει ή να μην έχω παρατηρήσει αυτή την στιγμή φέρνοντας την εδώ" του είπα. Αφότου ο άνθρωπος δήλωσε και έφτιαξε όλο το δεξί μέρος που έιχε σπάσει και σας προ ανέφερα, των ρώτησα εάν "φτιάξανε και το τιμόνι". Προφανώς ούτε που είχε ανέβει πότε να δει εάν έχει κάτι άλλο πέραν των πλαστικών και επιφανειακών προβλημάτων. Αυτό γιατί από την πτώση και κλειδωμένου τιμονιού είχε στραβώσει ανάμεσα στο πιρούνι και στο τιμόνι. Όπως επίσης οι τσιμούχες άρχισαν να αφήνουν λάδι, καθώς είχαν πάθει φθορά. Όπως καταλαβαίνεται πλήρωσα από την τσέπη μου 120€ για ευθυγράμμιση και το πρόβλημα με τις τσιμούχες.

    Εν ολίγης γι αυτό εάν δεν σημειώσεις ακριβώς τι ακούς, τι παρατηρείς, τι βλέπεις, σε βιβλιαράκι για να το επισημάνεις.
    Οι τεχνικοί ουδέποτε δεν θα ασχοληθούν, να ανέβουν, να το πάρουν βόλτα και να σου πουν εκείνοι πως χρειάζεται αυτό και εκείνο.
    Εκτός εάν η μηχανή έχει σοβαρότατο πρόβλημα π.χ. μοτέρ.
    Εξαιτίας λοιπόν της απροσεξίας των τεχνικών, έχω φτάσει να πληρώνω από τη τσέπη μου.
    Τελευταία τροποποίηση από MihailLa; 28/08/2018 στις 12:09.

  7. #7
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.629
    Ο μάστορας δικαίως δεν έβαλε τις σκασμενες τσιμουχες στο τιμολόγιο.
    Αυτή η βλάβη δεν προήλθε από το πέσιμο που έφαγε το μηχανάκι σου και αν το δήλωνε ετσι θα ήταν υπόλογος ο ίδιος.
    Οπως σου είπαν,και παραδέχεσαι, η απειρία σου σε κάνει λιγο παραπάνω υπερβολικό.
    Ψυχραιμία,σέρβις μανιουαλ γοα ενημέρωση του τι περιλαμβάνει η τακτική συντήρηση και ολα θα γίνουν.

    Για Τον θόρυβο που αναφέρεις στην αρχη, αν δεν είναι τα κλειδιά (αμφιβάλλω ότι θα ναι αυτα),το πιθανότερο είναι να ακούς την καδένα των εκκεντροφορων.κλασικος "θορυβος" στα καβασακια. Το πιθανότερο είναι να μη χρειαστεί να ασχοληθείς για αρκετά χλμ ακόμα.

    Και Κάτι τελευταίο,αν πηγαίνεις με αυτό το ατιτιουντ στα μαστορια, είναι σα να βάζεις φωτεινή ταμπέλα στο κούτελο σου που γράφει "κάντε με μεροκάματο είμαι ασχετος".
    Ενημερώσου αρχικά και μετά πιο φιδωλος στο συνεργείο.
    Και πάντα συμφωνείτε για τις εργασίες ΠΡΙΧΟΥ αυτές λάβουν χώρα.
    Καλορίζικο!
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  8. #8
    Μέλος Το avatar του/της MihailLa
    Εγγραφή
    16/10/2017
    Μηνύματα
    41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Για Τον θόρυβο που αναφέρεις στην αρχη, αν δεν είναι τα κλειδιά (αμφιβάλλω ότι θα ναι αυτα),το πιθανότερο είναι να ακούς την καδένα των εκκεντροφορων.κλασικος "θορυβος" στα καβασακια. Το πιθανότερο είναι να μη χρειαστεί να ασχοληθείς για αρκετά χλμ ακόμα.
    Εάν μπορείς να με ενημερώσεις περιληπτικά τι πρόβλημα είναι αυτό;
    Εάν είναι σοβαρό ή όχι; Διορθώνεται ή όχι; Και τέλος κοστίζει πολύ ή όχι;
    Θα σου ήμουν ευγνώμον. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Όσον αφορά για το "υπερβολικός", τι να πώ, μπορεί να είμαι.

    Υ.Γ. Εργαζόμενος που ανέλαβε την μηχανή μου (για να την φτιάξει), στο τέλος μου είπε, πως: όσο για το τιμόνι και για την δεξιά τσιμούχα (μονάχα αυτή έσταζε) το πρόβλημα ήταν σίγουρα από την πτώση. Αντιθέτως με τον υπεύθυνο που είχε παραλάβει την μηχανή και ποτέ δεν ανέβηκε ή έδωσε σημασία.

  9. #9
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.629
    Δεν προλαβαίνω τώρα να στο εξηγήσω.
    Όσο για τις τσιμουχες,δεν σκάνε απλά επειδή το μηχανάκι έπεσε στατικά.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  10. #10
    Μέλος Το avatar του/της MihailLa
    Εγγραφή
    16/10/2017
    Μηνύματα
    41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Δεν προλαβαίνω τώρα να στο εξηγήσω.
    Όσο για τις τσιμουχες,δεν σκάνε απλά επειδή το μηχανάκι έπεσε στατικά.
    Καλα, για επιμενεις σιγουρα θα γνωριζεις παραπανω απο εμενα.
    Εξαλλου παει λυθηκε αυτο το προβλημα.
    Τωρα για το αλλο που μου ειπες, περι των εκκεντροφορων, παω να αναζητησω τι και πως.
    Ευχαριστώ και παλι.

  11. #11
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MihailLa Προβολή μηνύματος
    Καλα, για επιμενεις σιγουρα θα γνωριζεις παραπανω απο εμενα.
    Εξαλλου παει λυθηκε αυτο το προβλημα.
    Τωρα για το αλλο που μου ειπες, περι των εκκεντροφορων, παω να αναζητησω τι και πως.
    Ευχαριστώ και παλι.
    Ισχύουν όσα σου είπε ο....μαρινάτος( ) ειδικά για τις τσιμούχες.
    Είχα 2 Kawa, και τα 2 χτυπούσαν ελαφρώς την καδένα, όταν τα πήγαινα για σερβις μου έλεγαν θέλει αλλαγή, θέλει....τεντωτήρα και άλλα ωραία και όταν τους έλεγα ότι ξέρω το ποιον του μοτεριού μου άλλαζαν ευαγγέλιο.....το πολύ πολύ καμιά ρύθμιση και είσαι οκ
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Συμπληρωματικά με τα όσα σου έγραψαν ήδη.

    Εκτός από το σέρβις που κάνει ο μηχανικός, στα προγραμματισμένα χιλιόμετρα-ώρα, υπάρχουν και τα τσεκ που ΩΦΕΙΛΕΙ να κάνει ο ίδιος ο οδηγός. Υπάρχουν καθημερινά τσεκ πριν ξεκινήσεις, εβδομαδιαία, μηνιαία τσεκ, κ.ο.κ. ΑΝΑΘΕΜΑ αν ασχολείται κανείς. Δεν πειράζει όμως, πάμε στην πράξη: Τσεκάρεις τακτικά τα λάδια, ανά 3-4 φουλαρίσματα βενζίνης ας πούμε. Έχει την σωστή στάθμη λαδιού; Είναι σαν λάδι το λάδι ή έχει γίνει...πίσσα ή κρέμα γάλακτος;

    Τσεκάρεις τακτικά, την μηχανή συνολικά σαν εικόνα: Μπας και κάτι κρέμεται; Μπας και άλλαξε σε βαθμό που δεν μπορείς να αγνοήσεις ο ήχος της; Η απόδοση είναι η ίδια ή έχει αποκτήσει κάποιο κουσούρι τελευταία (π.χ. δεν τραβάει στις ψηλές στροφές)

    Τσεκάρεις τάση αλυσίδας κίνησης. Λαδώνεις κάθε 500χλμ ή συχνότερα αν φάει βροχή ή πλύσιμο.

    Λάστιχα, τσεκάρεις πίεση να είναι αυτή που πρέπει (πάρε ένα πιεσόμετρο δικό σου) και κατάσταση, μπας και έχουν ξεραθεί-φαγωθεί-κοπεί;

    Τσεκάρεις νερό στο ψυγείο, έχει μέσα; Μπας και μειώθηκε η στάθμη τελευταία; Συμπληρώνεις αν χρειάζεται. Το δοχείο διαστολής έχει νερό;

    Ντίζες συμπλέκτη και γκαζιού δουλεύουν γλυκά ή έχουν ξεραθεί και παλεύεις μαζί τους; Οι κλειδαριές; Γυρνάει με υγιή τρόπο το κλειδί ή έχει αρχίσει και κολλάει-σβαρνίζει; Ρίχνουμε κανά WD40 που και που.

    Η μίζα δουλεύει πρόθυμα κάθε φορά που βάζεις μπρος; Ή τελευταία έχει αρχίσει και τεμπελιάζει λίγο;

    Τακάκια έχεις; Ή έχουν φαγωθεί; Το υγρό στα φρένα; Είναι καθαρό ή έχει μαυρίσει;

    ΟΛΑ αυτά, δεν περιμένεις να τα δει ο μηχανικός όταν το πας για σέρβις κάθε Χ χιλιάδες χλμ. Τα κοιτάς ΕΣΥ. Είναι δουλειά ΔΙΚΗ ΣΟΥ. Αν δεν τα κοιτάς εσύ, και περιμένεις ότι ανάμεσα στα σέρβις, απλά βάζεις βενζίνη, το τέλος της μηχανή σου, δεν θα αργήσει.


    Να σου δώσω και ένα παράδειγμα. Αν ας πούμε η αλλαγή λαδιών γίνεται κάθε 6000 χλμ, το μοτέρ σου παίρνει 2.5 λίτρα λάδια, και λόγω γήρανσης, καταναλώνει 300ml λάδι ανά 1000χλμ. Αν από σέρβις μέχρι σέρβις, το αφήσεις στην τύχη του, όταν θα συμπληρώσει 6000χλμ, θα έχει καταναλώσει 300ml*6=1.8 λίτρα, οπότε μέσα θα έχουν μείνει 2.5-1.8=700ml λάδι. Αν δεν έχει κολλήσει το μοτέρ, λειτουργώντας με τόσο λίγο βρωμισμένο καταπονημένο λάδι να έχει φορτιστεί να κάνει την δουλειά της κανονικής ποσότητας, έχει φάει γερή φθορά στα μεταλλά του, και έχει γεράσει ακόμα περισσότερο. Τσεκάρουμε λοιπόν, και συμπληρώνουμε ΤΑΚΤΙΚΑ για να μην φτάσει σε αυτό το σημείο, δεν έχει φωνή το καημένο να μιλήσει, πρέπει εμείς να το προλαβαίνουμε.

    Καλά χιλιόμετρα.

    Α, και τσέκαρε ότι οι ''ονειροπαγίδες'' δεν είναι αεροδυναμικοί θόρυβοι από το κράνος σου. Άλλαξε θέση ενώ κινείσαι, σκύψε, πλησίασε το κράνος στο ντεπόζιτο, εκεί όπου αλλάζει η αεροδυναμική κίνηση, πάλι ακούγεται ονειροπαγίδα; Αν εκεί που πας, πατήσεις συμπλέκτη και ΣΒΗΣΕΙΣ το μοτέρ, μπας και πάλι ακούγεται η ''ονειροπαγίδα'' άρα δεν είναι από το μοτέρ;
    Τελευταία τροποποίηση από telegonos; 28/08/2018 στις 13:23.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  13. #13
    Μέλος Το avatar του/της MihailLa
    Εγγραφή
    16/10/2017
    Μηνύματα
    41
    Σε ευχαριστώ πολύ για το σχόλιό σου.
    Θα κάτσω το Σάββατο να κάνω τον έλεγχο, με βάση τη λίστα σου.
    Ευχαριστώ για όλα όσα ανέφερες.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Οκ για τους μάστορες,ο καθένας έχει την εμπειρία του και όλοι πάμε λίγο προκατηλειμένοι,σίγουρα κάποιοι είναι μαλάκες,αλλά μην τους βάζουμε και όλους στο ίδιο τσουβάλι.
    Όσον αφορά την μηχανή μετά από ταξίδι(μην σε αγχώνουν καν τα 850χλμ,άλλοι κάνουν τόσα την βδομάδα κομιούτι),εγώ απλά θα τσέκαρα τα λαδάκια μου,μόνο και μόνο επειδή του'πιες λίγο το αίμα με υψηλές στροφές.Αν είναι μαύρο το λάδι,άλλαξέ το νωρίτερα.
    Την φασαρία που ακούς,αγνόησέ την,δεν νομίζω να'ναι τα κλειδιά,πάντως.Σε μικρή,φθηνή μηχανή με 70-80κ χλμ κάποιοι τριγμοί είναι επόμενοι νομίζω.Η αλυσίδα σου είναι τεντωμένη έτσι;

  15. #15
    Μέλος Το avatar του/της MihailLa
    Εγγραφή
    16/10/2017
    Μηνύματα
    41
    Καλησπέρα φίλε μου.
    Σε ευχαριστώ πολύ για το σχόλιό σου.
    Χθες έλεγξα λάστιχα και έβαλα αέρα, ήταν αρκετά πεσμένα μετά το ταξίδι.
    Είδα λίγο τα λάδια επίσης αλλά τα είδα νορμάλ, καφέ σαν πυρηνέλαιο
    Όσον αφορά για την αλυσίδα δεν γνωρίζω να σου πω. Δεν την λες και ακριβώς τεντωμένη. Μπορώ και την κουνάω προς τα πάνω (ίσα ίσα), όμως δεν είναι στην τσίτα.
    Βέβαια με αυτή έχω αρκετά θέματα, καθώς κάθε εβδομάδα πλένω την μηχανή. Εάν ξεχάσω να την λαδώσω στο τέλος (με σπρευ) την ακούω έντονα.
    Τέλος για τον θόρυβο, όταν βγάζω το κράνος και αράζω κάπου με νεκρά δεν ακούγεται κάτι. Θα δοκιμάσω να οδηγήσω κάπου χωρίς το κράνος, να δω το αποτέλεσμα.
    Παρ' όλα αυτά λέω να την πάω για ένα check up σε κάνα συνεργείο. Μιας και άνοιξα το manual και είχε πολύ ψωμί μέσα για αυτά που πρέπει να ελέγχονται, που προσωπικά από μόνος μου δεν γνωρίζω ούτε τα μισά και έχω αγχωθεί.
    Οπότε λέω να περάσω με το βιβλίο του service σε συνεργείο να δω τι χρειάζεται, τι έχουν γίνει και τι πρέπει να γίνει. Να πάρω και κάνα χρονοδιάγραμμα για το κάθε πότε πρέπει να τον επισκέπτομαι τον μάστορα και τον λόγο που θα πηγαίνω.
    Διαφορετικά εάν εξαρτηθεί από εμένα καθαρά, με βλέπω χωρίς μηχανή.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	img-1.jpg 
Προβολές:	56 
Μέγεθος:	95,1 KB 
ID:	398983Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	img-2.jpg 
Προβολές:	55 
Μέγεθος:	83,7 KB 
ID:	398984Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	img-3.jpg 
Προβολές:	55 
Μέγεθος:	49,9 KB 
ID:	398985

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 12:04
  2. Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2004, 05:46
  3. Μια βολτα μετα απο καιρο πρεπει να ειναι καλη
    από hornet στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2003, 13:21
  4. Καλιμερα μετα απο πολυ καιρο!!!
    από ruyjin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2003, 12:55
  5. Έετσι θα ειμαστε μετα απο 50 χρονια!!!
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2003, 19:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF