Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 47

Θέμα: Συχνή ενόχληση από χρήση εργαλειων σε σπίτι

  1. #1
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918

    Συχνή ενόχληση από χρήση εργαλειων σε σπίτι

    Το λοιπον, το σπίτι που νοικιάζω, είναι το ισόγειο ενός δυόροφου οικήματος με κήπο. Κάτω από την βεραντα μου έχει υπόγειο γκαράζ, το οποίο το χρησιμοποιεί αποκλειστικά ο ενοικιαστής του επάνω ορόφου. Το θέμα είναι ότι πολύ συχνά, σχεδόν καθημερινά, το γκαράζ χρησιμοποιείται για παντώς είδους μαστορέματα σε αυτοκίνητα. Από γυαλίσματα και καθαρίσματα, μέχρι πιο βαριές επισκευές. Σχεδόν καθημερινά λοιπόν, έχουμε σβούρες, βούρτσες, τρυπάνια, σφυριά να αντηχούν στα αυτιά μας, με αποτέλεσμα να μην μπορούμε να κάτσουμε στη βεράντα αλλά ούτε και στο σαλόνι, όπου το πάτωμα του, είναι ουσιαστικά η οροφή του γκαράζ.

    Τα επισκευαζόμενα αυτοκίνητα, δεν είναι ιδιοκτησία του ενοικιαστή, προφανώς παίρνει δουλειές λειτουργόντας παράνομα ως συνεργείο. Δεν με ενδιαφέρει αυτό, απλά δεν θέλω γυρνόντας από την δουλειά μου να ακούω τον θόρυβο. Του έχω μιλήσει 2-3 φορές ευγενικά και φάνηκε να καταλαβαίνει αλλά μετά από 3-4 μέρες παύσης, είχαμε πάλι τα ίδια. Σήμερα, μετά από δύο ημέρες συνεχούς χρήσης βούρτσας γυαλίσματος, του εκάνα και πάλι παρατήρηση και μου άρχισε τα ότι δεν δουλεύει σε ώρες κοινής ησυχίας και τέτοια... (όντως δεν δουλεύει σε ώρες κοινής ησυχίας). Εγώ του είπα ότι είναι θέμα καλής γειτονίας και απλής λογικής και ότι δεν γίνεται να με κλείνει τα απογεύματα μέσα στο σπίτι επειδή αυτός θέλει στα 3 μέτρα από την βεράντα να έχει συνεργείο.

    Όπως και να έχει, την βλέπω την δουλειά ότι πάμε για χοντράδες, οπότε αν έχετε υπόψη πως μπορώ να κινηθώ νομικά, θα ήθελα να το ακούσω...

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Scooteroμέλος Το avatar του/της Dimos35
    Εγγραφή
    18/07/2007
    Μηνύματα
    235
    Αφού είστε και οι 2 ενοικιαστές, ζήτα του να αλλάξετε σπίτια (είναι τα ίδια τετραγωνικά; ) αλλιώς πες του ότι θα κινηθείς νομικά για να αποδείξεις ότι διατηρεί παράνομα συνεργείο. Στον δεύτερο όροφο δεν θα έχεις τόσο πρόβλημα.

  3. #3
    d.m.w.t.l. Το avatar του/της congate7
    Εγγραφή
    02/06/2012
    Μηνύματα
    877
    Αν έχεις εξάτμιση της προκοπής αράζεις δίπλα του βάζεις μπροστά και «ελέγχεις» το ρελαντί ξέρω γω ή κάτι που θα τον ενοχλήσει.
    Μπορείς επίσης να τον «βοηθήσεις» του τύπου: Κάτσε να σε βοηθήσω... Πρρρρτ μέσα στα μουτσούνια και να τον διώξεις.

    Βρες κάτι ενοχλητικό που να είναι νόμιμο αλλά δεν είναι ηθικό.

    Δυστυχώς πρέπει να γίνεις μεγαλύτερος μαλάκας από το μαλάκα για να του δώσεις να καταλάβει τη μαλακία του.
    O παππούλης


    Θα πάω σε ένα νησί, να ψαρεύω πρόκες.

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2017
    Μηνύματα
    83
    Γιατί δεν μιλάς με τον ιδιοκτήτη ; Πες του ότι σε ενοχλεί και ότι αν δεν βρεθεί λύση θα αναγκαστείς να φύγεις και ότι επίσης θα τους κάνεις καταγγελία για παράνομη λειτουργία συνεργείου με την συγκατάθεση μάλιστα του νοικάρη.
    Τελευταία τροποποίηση από mangelasakis; 29/08/2018 στις 19:23.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.750
    Δωστον στην ΔΟΥ για αποκρυπτόμενο επάγγελμα. Αν έχει και υπάλληλο, τράβα και στην επιθεώρηση εργασίας (ή όπως αλλοιώς λέγεται σήμερα).

    Εννοείται ΔΕΝ προειδοποιείς ούτε για δείγμα ότι θα τα κάνεις αυτά. Αθόρυβα όλα, μην ξανασχοληθείς καν πρόσωπο με πρόσωπο.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    287
    Ο καθε ενας σας εχει το δικιο του.Βρες τον ιδιοκτητη και κανε εκει παραπονα.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    βαλτον να σου φτιαχνει αμαξι και μηχανη τζαμπα

  8. #8
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Δωστον στην ΔΟΥ για αποκρυπτόμενο επάγγελμα. Αν έχει και υπάλληλο, τράβα και στην επιθεώρηση εργασίας (ή όπως αλλοιώς λέγεται σήμερα).

    Εννοείται ΔΕΝ προειδοποιείς ούτε για δείγμα ότι θα τα κάνεις αυτά. Αθόρυβα όλα, μην ξανασχοληθείς καν πρόσωπο με πρόσωπο.
    Μα και να τα κανει,απο τη στιγμη που ειναι ιδιωτικος χωρος,πως θα επεμβουν,αν δε πανε ως πελατες οι ιδιοι ωστε να τους βαλει μεσα και να εχουν συναλλαγη;

  9. #9
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.059
    απο τι στιγμη που δε δουλευει σε ωρες κοινης ησυχιας δε μπορεις να κανεις πολλα.
    διαφορα νομιμα συνεργεια ειναι μεσα σε γειτονιες, αυτοι δε κανουν θορυβο και δεν ενοχλουνε του γυρω ενοικους?

    μιλα του μηπως βαλει καποια μονωση απο τη στιγμη που το εχει σα χομπυ και το κανει συχνα. θα ησυχασετε ολοι...
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2017
    Μηνύματα
    135
    Νομίζω είσαι 100% λάθος. Από τη στιγμή που δεν κάνει φασαρία σε ώρα κοινής ησυχίας και δεν ξεπερνά ένα λογικό όριο έντασης ήχου είναι ΠΑΡΑΛΟΓΟ ακόμη και που το θέτεις σαν θέμα.
    Εγώ για παράδειγμα μένω κάτω από έναν τρομπετίστα. Κάθε πρωί και απόγευμα ο τύπος διαβάζει ασταμάτητα. Από ένα σημείο και μετά απλά έχω συνηθίσει και δεν τον ακούω.
    Άλλοι βάζουν δυνατά μουσική, άλλοι βγαίνουν και φωνάζουν στα μπαλκόνια, άλλοι έχουν σκυλιά που γαβγίζουν μέρα νύχτα, ας μην είμαστε παραλογοι, κάποια πράγματα είναι ανθρώπινα.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Κωστα δεν μπορεις να κανεις πολλα πραγματα...εφοσον δεν ενοχλει σε ωρες κοινης ησυχιας ειναι οκ εκ του νομου...
    βαζοντας σαν δεδομενο οτι μπορει να πει ανα πασα ωρα και στιγμη οτι μαστορευει δικα του και φιλων του χωρις αντικρισμα...οχι οτι κανει δουλεια συστηματικη...

    για μενα το πιο σωστο ειναι το εξης:
    πας και τους λες:"εφοσον κανεις δουλιτσα και ενοχλεις επανειλλημμενα και οχι περιστασιακα (δλδ μονο για τα δικα σου ρδελα) πρεπει ανταποδοτικα να εχω και εγω κατι...εγω θελω την ησυχια μου οποτε βαζεις μονωση και ειμαστε κομπλεδουρες.."

    αν αρχισει τα μα και τα μου, επειδη και οι 2 ειστε ενοικιαστες, του λες οτι μπορεις πανευκολα να τον δωσεις εφορια, πολεοδομια, πυροσβεστικη και ενα σωρο δημοσιες υπηρεσιες με καταγγελιες οτι λειτουργει παρανομα συνεργειο στον συγκεκριμενο χωρο...καθε μερα μπορει να του ερχονται και απο αλλη υπηρεσια...ΑΛΛΑ μεγαλα παιδια ειμαστε... θα βρουμε μια συμβιβαστικη λυση που να βολευει ολους....


    οποτε: "δεν θελω να χασεις το εξτραδακι σου αλλα φροντισε και τους γειτονες σου γιατι μπορει το δημοσιο να σε κανει μεροκαματο..."

    αλλωστε ...συνεχιζεις...δεν θα βαλεις μονωση στο δικο μου σπιτι...και εγω ενοικιαστης ειμαι...βρες τα με τον ιδιοκτητη και μπορει να συμμετεχει και αυτος με ενα ποσοστο γιατι στην τελικη ειναι μια αναβαθμιση στο σπιτι του...


    δεν εχω προσωπικα αντιμετωπισει τετοια κατασταση ποτε γιατι παντα εμενα σε μονοκατοικιες ιδιοκτητες...αλλα λογω επαγγελματος παλιοτερα ηξερα πολλα τετοια "αλισβερισια"...
    απο αλουμινια σε ολο το σπιτι, μονωση σε εξωτερικη πορτα και τοιχους μεχρι και nova εχω δει να βαζουν σε διαμερισμα για να μην κανει ο ενοικος καταγγελιες στο cafe που ηταν απο κατω και ηθελε να παιζει μουσικη λιγο πιο αργα το βραδυ ...

    απο την στιγμη που βγαινει χρημα απο μπιζνα, ολα μπορουν να λυθουν αν ειναι λιγο ξυπνιος ο "επιχειρηματιας"....

  12. #12
    Αντιδραστικό μέλος Το avatar του/της RAMMSTEIN
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    196
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από congate7 Προβολή μηνύματος
    Αν έχεις εξάτμιση της προκοπής αράζεις δίπλα του βάζεις μπροστά και «ελέγχεις» το ρελαντί ξέρω γω ή κάτι που θα τον ενοχλήσει.
    Μπορείς επίσης να τον «βοηθήσεις» του τύπου: Κάτσε να σε βοηθήσω... Πρρρρτ μέσα στα μουτσούνια και να τον διώξεις.

    Βρες κάτι ενοχλητικό που να είναι νόμιμο αλλά δεν είναι ηθικό.

    Δυστυχώς πρέπει να γίνεις μεγαλύτερος μαλάκας από το μαλάκα για να του δώσεις να καταλάβει τη μαλακία του.
    υπεροχη λογικη
    τετοιους γειτονες χρειαζεται η αθηνα ξεκαθαρα

  13. #13
    Ενημερωνεις μια τελευταια φορα.
    Αν δεν βρεις ακρη σαφως "τακαρεις" το παρανομο συνεγειο στις αναλογες υπηρεσιες.
    Με τα γαιδουρια γαιδαρος,ευγενιες κτλ με ηλιθιους μας βλαπτουν σοβαρα την υγεια!
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.459
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zoslen Προβολή μηνύματος
    Νομίζω είσαι 100% λάθος. Από τη στιγμή που δεν κάνει φασαρία σε ώρα κοινής ησυχίας και δεν ξεπερνά ένα λογικό όριο έντασης ήχου είναι ΠΑΡΑΛΟΓΟ ακόμη και που το θέτεις σαν θέμα.
    Εγώ για παράδειγμα μένω κάτω από έναν τρομπετίστα. Κάθε πρωί και απόγευμα ο τύπος διαβάζει ασταμάτητα. Από ένα σημείο και μετά απλά έχω συνηθίσει και δεν τον ακούω.
    Άλλοι βάζουν δυνατά μουσική, άλλοι βγαίνουν και φωνάζουν στα μπαλκόνια, άλλοι έχουν σκυλιά που γαβγίζουν μέρα νύχτα, ας μην είμαστε παραλογοι, κάποια πράγματα είναι ανθρώπινα.
    Nαι μωρε..ειναι φυσικο να τα περναμε ολα αυτα..ανθρωπινα ειναι..!!!!!!!!!!

  15. #15
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zoslen Προβολή μηνύματος
    Νομίζω είσαι 100% λάθος. Από τη στιγμή που δεν κάνει φασαρία σε ώρα κοινής ησυχίας και δεν ξεπερνά ένα λογικό όριο έντασης ήχου είναι ΠΑΡΑΛΟΓΟ ακόμη και που το θέτεις σαν θέμα.
    Εγώ για παράδειγμα μένω κάτω από έναν τρομπετίστα. Κάθε πρωί και απόγευμα ο τύπος διαβάζει ασταμάτητα. Από ένα σημείο και μετά απλά έχω συνηθίσει και δεν τον ακούω.
    Άλλοι βάζουν δυνατά μουσική, άλλοι βγαίνουν και φωνάζουν στα μπαλκόνια, άλλοι έχουν σκυλιά που γαβγίζουν μέρα νύχτα, ας μην είμαστε παραλογοι, κάποια πράγματα είναι ανθρώπινα.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Από δίπλωμα Α1 σε Α μεγάλο
    από madlef στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2007, 11:36
  2. Μετά από πτώση πάντα σε νοσοκομείο.
    από m1ke στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 65
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2006, 12:50
  3. "...απο την Ασκληπιου σε κυνηγαω .." Οο
    από RαNd στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 02/05/2006, 18:53
  4. Από FZ6 FAZER σε FZ6 naked και αντίστροφα.
    από Neri στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2004, 18:39
  5. περι ρεπορταζ αλτερ. αντιγραφι απο ποστ φιλου σε γγιτονικο φορουμ
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2004, 12:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF