Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: Χρειάζομαι τα φώτα σας!!!(sos)

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/09/2018
    Μηνύματα
    8

    Χρειάζομαι τα φώτα σας!!!(sos)

    Καλησπέρα παιδιά είμαι νέο μέλος του forum.Δεν περίμενα να φτάσω σε αυτη τη κατάσταση οχι οτι ζητάω τη βοήθεια σας αλλά οτι θα μου τύχαινε αυτο(εύχομαι να μην τύχει σε κανεναν). Να μην τα πολυλογούμε έχω ενα astrea grand αθάνατο του 96'.ολα καλά ολα όμορφα έρχεται η στιγμή να του αλλάξω λάδια. Και .. Πραγματικά είναι δύσκολο να το πάθεις..ξεβιδωσα ακριβώς δίπλα το παξιμάδι απο εκει που ανοίγεις για τα λαδια κατω απ το μοτερ και βγηκε ενα ελατηριο και ενα σηδερικο μικρο πραγμα πραγματικά δεν γνωρίζω τι ειναι εχει κατι συμετρικες τρυπες .... Απ τη βιασύνη μου ο ΧΑΖΟΣ τα έβαλα ανάποδα πρωτα το ελατήριο και μετα το σίδερο με αποτελεσμα το ελατήριο να "εξαφανιστεί"μες το μοτερ δεν ξερω τι πρεπει να κανω βγαζω το ψωμι μου απ αυτο ... Σιγουρα θέλει μαστορα αλλα τι πρεπει να μου κανει για να το βγαλει? Ανοιγμα μοτερ??...... Σας παρακαλω βοηθεια ... Οποιος δεν καταλαβε ας απαντήσει και θα στειλω φωτογραφιες..

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Ξέβιδωσέ το και προσπάθησε με 1 κατσαβίδι να το τραβήξεις έξω. Υπάρχει περίπτωση να είναι ακόμα στη θέση του. Τεντωτήρας καδένας λέγεται.Αν το πετύχεις το αλλάζεις με καινούριο.
    Διαφορετικά και εφόσον δεν έχεις γνώσεις ΜΟΝΟ στον μάστορα να το ανοίξει όπως στο βίντεο που ακολουθεί και να το ψαρέψει
    Μετά το 5ο λεπτό
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 02/09/2018 στις 04:16.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/09/2018
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Ξέβιδωσέ το και προσπάθησε με 1 κατσαβίδι να το τραβήξεις έξω. Υπάρχει περίπτωση να είναι ακόμα στη θέση του. Τεντωτήρας καδένας λέγεται.Αν το πετύχεις το αλλάζεις με καινούριο.
    Διαφορετικά και εφόσον δεν έχεις γνώσεις ΜΟΝΟ στον μάστορα να το ανοίξει όπως στο βίντεο που ακολουθεί και να το ψαρέψει
    Μετά το 5ο λεπτό
    Καταρχάς ευχαριστώ για την άμεση βοήθεια! να πω την αλήθεια όταν τα βάλα ανάποδα πρώτα το ελατήριο και μετά το σίδερο προσπάθησα να το βγάλω αλλά δεν!..... πήγε μέσα τελείως! θα το πάω σε μάστορα... για αυτή τη δουλεία να ανοίξει να το βγάλει και να αντικατασταθεί σε περίπτωση που έχει χαλάσει πόσο περίπου θα μου πάρει.. γιατί είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα με τα οικονομικά μου(σίγουρα κάθε μάστορας θα πέρνει περισσότερα άλλος λιγότερα αλλά πάνω κάτω) είδα και το βίντεο και πραγματικά μου φύγε ενα μεγάλο Άγχος γιατί φαίνεται καθαρά η διαδικασία ... !

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Το μόνο που θα πρέπει να σε ανησυχεί είναι το πως θα το βάλεις μπροστά για να το πας στον μάστορα. Η αλυσίδα(καδένα) που υπάρχει πίσω από το καπάκι και πάει μπροστά στην κεφαλή είναι χαλάρή και μπορέι να πηδήξει δόντι στα γρανάζια που την συγκρατούν. 'Αμα συμβεί αυτό και χαλάσει ο χρονισμός (μετά το 15ο λεπτό... ) στα γρανάζια μπορεί να σου καρφώσει τις βαλβίδες. Αν δεν το έχεις βάλει μπροστά ακόμα
    Μπορείς προσωρινά να βάλεις έναν καινούριο τεντωτήρα(πάει μαζί με το ελατήριο) να τον βάλεις σωστά αυτήν την φορά και να το πας μέχρι τον μάστορα.Μέχρι εκεί! Το πιο σίγουρο πάντως είναι να το κουβαλήσεις μέχρι τον μάστορα.Ούτε καν τσουλώντας δεν θα το πήγαινα.Οι τσιμούχες και οι "φλαντζούλες" που υπάρχουν πάνω στο καπάκι θε πρεπέι να αλλαχτούν και αυτές. Δεν θα υπολόγιζα πάνω από 20 25 ευρώ σε κόστος για αυτή την εργασία. Μπορεί να λέω και πολλά
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 03/09/2018 στις 12:51.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/09/2018
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Το μόνο που θα πρέπει να σε ανησυχεί είναι το πως θα το βάλεις μπροστά για να το πας στον μάστορα. Η αλυσίδα(καδένα) που υπάρχει πίσω από το καπάκι και πάει μπροστά στην κεφαλή είναι χαλάρή και μπορέι να πηδήξει δόντι στα γρανάζια που την συγκρατούν. 'Αμα συμβεί αυτό και χαλάσει ο χρονισμός (μετά το 15ο λεπτό... ) στα γρανάζια μπορεί να σου καρφώσει τις βαλβίδες. Αν δεν το έχεις βάλει μπροστά ακόμα
    Μπορείς προσωρινά να βάλεις έναν καινούριο τεντωτήρα(πάει μαζί με το ελατήριο) να τον βάλεις σωστά αυτήν την φορά και να το πας μέχρι τον μάστορα.Μέχρι εκεί! Το πιο σίγουρο πάντως είναι να το κουβαλήσεις μέχρι τον μάστορα.Ούτε καν τσουλώντας δεν θα το πήγαινα.Οι τσιμούχες και οι "φλαντζούλες" που υπάρχουν πάνω στο καπάκι θε πρεπέι να αλλαχτούν και αυτές. Δεν θα υπολόγιζα πάνω από 20 25 ευρώ σε κόστος για αυτή την εργασία. Μπορεί να λέω και πολλά
    Ωχ .. έχω 2-3 μπορει και 4-5 συνεργεία εδώ στη περιοχή μου.. σχετικά κοντά ..τσουλώντας να κανώ το πολύ 5 λεπτά να φτάσω... υπάρχει και ενα συνεργείο της HONDA εκεί θα πάω να ρωτήσω για την ολη την δουλειά πόσο θα μου πάρει αφού του εξηγήσω τι σκ@τ@ έχω κάνει ... υπάρχει περίπτωση να βγάλει άλλη ζημιά πηγαίνοντας το σβηστό ?.. και ευχαριστώ πάλι για την απάντηση!

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Πηγαινετο σπρωχτο χωρις ταχυτητα και δε θα εχεις κανενα θεμα.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/09/2018
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Πηγαινετο σπρωχτο χωρις ταχυτητα και δε θα εχεις κανενα θεμα.
    ευχαριστώ για την βοήθεια!

Παρόμοια θέματα

  1. Παιδες χρειαζομαι τα φωτα σας! ΤΑ η kle
    από zannisvel στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2013, 21:58
  2. Ρε παιδιά τα Φώτα σας......
    από powerphot στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2004, 13:12
  3. Τα φώτα σας
    από frikis στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2004, 15:46
  4. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2004, 15:12
  5. Τα φώτα σας.. (χωμάτινα λάστιχα)
    από wizard στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 13:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF