Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: Τι να κανω?

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/09/2018
    Μηνύματα
    8

    Τι να κανω?

    Καλησπέρα παιδιά είμαι νέο μέλος του forum.Δεν περίμενα να φτάσω σε αυτη τη κατάσταση οχι οτι ζητάω τη βοήθεια σας αλλά οτι θα μου τύχαινε αυτο(εύχομαι να μην τύχει σε κανεναν). Να μην τα πολυλογούμε έχω ενα astrea grand αθάνατο του 96'.ολα καλά ολα όμορφα έρχεται η στιγμή να του αλλάξω λάδια. Και .. Πραγματικά είναι δύσκολο να το πάθεις..ξεβιδωσα ακριβώς δίπλα το παξιμάδι απο εκει που ανοίγεις για τα λαδια κατω απ το μοτερ και βγηκε ενα ελατηριο και ενα σηδερικο μικρο πραγμα πραγματικά δεν γνωρίζω τι ειναι εχει κατι συμετρικες τρυπες .... Απ τη βιασύνη μου ο ΧΑΖΟΣ τα έβαλα ανάποδα πρωτα το ελατήριο και μετα το σίδερο με αποτελεσμα το ελατήριο να "εξαφανιστεί"μες το μοτερ δεν ξερω τι πρεπει να κανω βγαζω το ψωμι μου απ αυτο ... Σιγουρα θέλει μαστορα αλλα τι πρεπει να μου κανει για να το βγαλει? Ανοιγμα μοτερ??...... Σας παρακαλω βοηθεια ... Οποιος δεν καταλαβε ας απαντήσει και θα στειλω φωτογραφιες..

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.962
    Ξεβίδωσες τον τεντωτήρα της καδένας.

    Άνοιγμα μοτέρ.

    Εννοείται δεν το βάζεις μπρος.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/09/2018
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Ξεβίδωσες τον τεντωτήρα της καδένας.

    Άνοιγμα μοτέρ.

    Εννοείται δεν το βάζεις μπρος.
    Καταρχάς ευχαριστώ για την βοήθεια! να πω την αλήθεια όταν τα βάλα ανάποδα πρώτα το ελατήριο και μετά το σίδερο το βάλα μπροστά και το έσβησα αμέσως σε κλάσματα.. θα το πάω σε μάστορα... για αυτή τη δουλεία να ανοίξει να το βγάλει και να αντικατασταθεί σε περίπτωση που έχει χαλάσει πόσο περίπου θα μου πάρει.. γιατί είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα με τα οικονομικά μου(σίγουρα κάθε μάστορας θα πέρνει περισσότερα άλλος λιγότερα αλλά πάνω κάτω)

  4. #4
    Μέλος Το avatar του/της jimmystoys
    Εγγραφή
    02/04/2012
    Μηνύματα
    65
    Δεν θελει ανοιγμα το μοτερ.Βαλε πρωτα το κυλινδρακι μετα το ελατηριο και τελος την βιδα-ταπα.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/09/2018
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jimmystoys Προβολή μηνύματος
    Δεν θελει ανοιγμα το μοτερ.Βαλε πρωτα το κυλινδρακι μετα το ελατηριο και τελος την βιδα-ταπα.
    καλησπέρα φιλαράκι .. αυτή τη στιγμή έχει μπει το ελατήριο μέσα έχει χωθεί μες το μοτέρ .. άνοιγμα θέλει κατά 95%. έβαλα φακούς κοίταξα από κάτω τίποτα ...

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    923
    Δοκίμασε με ένα μαγνητικό κατσαβίδι,πιθανόν να το ψαρέψεις και να γλιτώσεις το άνοιγμα.

  7. #7
    Μέλος Το avatar του/της jimmystoys
    Εγγραφή
    02/04/2012
    Μηνύματα
    65
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Thodoris Προβολή μηνύματος
    καλησπέρα φιλαράκι .. αυτή τη στιγμή έχει μπει το ελατήριο μέσα έχει χωθεί μες το μοτέρ .. άνοιγμα θέλει κατά 95%. έβαλα φακούς κοίταξα από κάτω τίποτα ...
    Δεν ειχα δει αυτο που λες για το ελατηριο αλλα και παλι δυσκολα θα περασε μεσα στο μοτερ.Το ποιο πιθανο ειναι να σφηνωσε πανω στο αγκιστρο απο το ραουλο της καδενας.Ακομα και να περασε μεσα αν βγαλεις το βολαν και την πηνιοπλακα θα το βρεις.

  8. #8
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jimmystoys Προβολή μηνύματος
    .Ακομα και να περασε μεσα αν βγαλεις το βολαν και την πηνιοπλακα θα το βρεις.
    Είπες σε άνθρωπο που μπέρδεψε τη βίδα των λαδιών με αυτή της καδενας....φίλε μου σε ένα συνεργείο να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο εφόσον δεν το έχεις με τα μαστορέματα..my two cents
    Throttle that mysterious friend of ours

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/09/2018
    Μηνύματα
    8
    Παιδιά πραγματικά σας ευχαριστώ για την βοήθεια ! Με σώσατε από ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ.... ρώτησα φίλους και δεν ασχολήθηκαν καν ενώ ξέρουν. και με βοηθήσατε εσείς οι "αγνωστοι" μέσω Forum
    ... Αύριο θα το παω σε συνεργείο της Honda να του εξηγήσω την ΜΕΓΑ μ@λ@κ** που έκανα. θα σας εχω νεότερα .. ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ καλή μέρα να έχετε όλοι σας..

Παρόμοια θέματα

  1. Μου χάλασε!!! τι να κάνω ? που να παω ?
    από afrotwin στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο μήνυμα: 24/04/2015, 21:56
  2. δεν ξερω τι να κανω
    από μοτορας στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 01/11/2005, 14:56
  3. τι να κανω?
    από jek στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 09/10/2005, 20:01
  4. Τι να κάνω;
    από toyota στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2005, 12:39
  5. CBR 125 R: Πινακίδα...Τι να κάνω;;
    από georgep800 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2005, 00:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF