Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 76

Θέμα: Αλλαγη μοτοσυκλετας!!!

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/09/2018
    Μηνύματα
    22

    Αλλαγη μοτοσυκλετας!!!

    Καλησπερα σε ολους ειμαι κατοχος ενος z750 2 χρονια τωρα.πρωτη μηχανη χωρις εμπειρια αλλα παντα κινηση με χαμηλες ταχυτητες 60-70 στη πολη και 120 εκτος .ποτε δεν την εμαθα φυσικα αλλα μου αρεσει παρα πολυ απλα θα ηθελα να δοκιμασω και κατι αλλο.σκεφτομουν για 600 ss φυσικα με σχολειο κατευθειαν απλα δε ξερω ποσο δυσκολη ειναι για χαμηλες ταχυτητες παντα.φυσικα οποια μοτο καιννα εχω θα χαραμιστει στα χερια μου απλα θελω να μου αρεσει αυτο που παιρνω!!!ευχαριστω προκαταβολικα εννοειται εξοπλισμος γνωριζω οτι ειναι πολυεξοδες μοτο και ειμαι 33 ετων.
    Υ.Γ
    το ζ ειναι πολυ βαρυ και λογο υψους 1.71 με δυσκολευει!!!!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Apache
    Εγγραφή
    02/08/2016
    Μηνύματα
    450
    Budget????

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/09/2018
    Μηνύματα
    22
    γυρω στις 5.500!αλλα πριν δωσω το ζ πρεπει να ειμαι σιγουρος (οσο μπορω )οτι θα μπορεσω να οδηγησω ενα τετοιο μηχανακι!!!!

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    722
    Αν το Ζ είναι ψηλό και τα ss θα σου φανούν ψηλά. Κανά er6 από ποιο καινούρια ή κανά cb400sf από παλιά νομίζω θα σε βολέψουν πιο πολύ.

  5. #5
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.191
    Δεν θα δεις καμμία διαφορά με το ςς και πιθανότατα θα σου φανεί πιο δύσχρηστο.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/09/2018
    Μηνύματα
    22
    εχουν ομως διαφορα στα κιλα δεν παιζει καποιο ρολο???

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/09/2018
    Μηνύματα
    22
    το er6 δεν μου αρεσει καθολου και το cb νομιζω ειναι ψιλοπαλιο.προτιμουσα gsr 600 απο αυτα!!!

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    τα ss 600 εχουν παρομοια λειτουργια με το Ζ που ειχες...δλδ ψοφια χαμηλα και με δουλεμα ψηλα για να παρουν τα ποδια τους... μαλιστα το Z δουλευει πιο ροπατα στα χαμηλα λογω χαρτογραφησης και εξτρα κυβικων...

    δλδ στις ταχυτητες που κινεισαι ενα ss 600 θα σου φανει πιο ραθυμο, πιο αργο, πιο "ανυπακουο" στο ανοιγμα του γκαζιου...σε σχεση με το Ζ..

    ψηλα βεβαια αλλαζει το πραγμα...και εννοω μετα τις 10-11χιλ στροφες...εκει βλεπεις τις δυνατοτητες αυτων των μηχανακιων...

    επισης θα ψιλοδυσκολευτεις μεσα στην κινηση με τα klip ons εφοσον δεν εισαι μαθημενος...το τιμονι (που εχεις ηδη) ειναι πιο βολικο στην κινηση, στην θεση των χεριων και γενικοτερα στην θεση σωματος...

    το πολιτισμικο σοκ θα το φας απο το υπολοιπο στησιμο της μηχανης...τις αναρτησεις, τα φρενα και το πλαισιο...

    αλλα αυτα σε πιεση και σε υψηλες ταχυτητες...αν συνεχισεις να κινεισαι με τις ταχυτητες που λες εντος και εκτος δεν θα καταλαβεις τιποτα και απλα θα μετακινεισαι..οπως εκανες και με το Ζ...

    οπως και να εχει τα ss ειναι "special tools" και οχι απλα μηχανακια για μετακινηση και ως τετοια πρεπει να αντιμετωπιζονται...

    αν δεν εχεις σκοπο να πηγαινεις πιστα ή εστω να ανεβοκατεβαινεις καμια στριφτερη διαδρομη 1-2 φορες την εβδομαδα, δεν εχει νοημα να το αποκτησεις...
    απο την αλλη βεβαια, εφοσον σ'αρεσει να το βλεπεις αραγμενο στο γκαραζ/καφετερια/δρομο και εχεις και το χρημα κανεις δεν μπορει να σε αποτρεψει απο το να το παρεις...

    καλες αγορες και choose wisely...

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Δεν θα δεις καμμία διαφορά με το ςς και πιθανότατα θα σου φανεί πιο δύσχρηστο.
    Αυτο ακριβως. Για τη χρηση που κανεις μονο προβληματα θα σου δημιουργησει. Σαν τη βολη του γυμνου δεν εχει.

    Επισης, επειδη βλεπω και κινηση στην πολη, να ξερεις πως ειναι πολυ αβολα τα ss ειδικα σε αυτο το κομματι. Μικρο κοψιμο τιμονιου και πολυ υψηλες θερμοκρασιες τους καλοκαιρινους μηνες.

    Εχεις ενα καλο και αξιοπιστο μηχανακι. Αν ωστοσο θες μια αλλαγη επειδη εχεις βαρεθει (πραγμα που προσωπικα το καταλαβαινω απολυτα), θα μπορουσες να δεις πολλα ικανοτατα μηχανακια στα λεφτα αυτα. Απλα οχι ss για μενα. Πχ ενα ΜΤ07 θα ηταν ακομα πιο ευχρηστο (ειναι 40 κιλα πιο ελαφρυ απο το δικο σου), μεσα στην πολη ειναι σα να οδηγας ποδηλατο και με ροπη απο πολυ χαμηλα. Επισης θα δεις και μεγαλη διαφορα σε καταναλωση.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/09/2018
    Μηνύματα
    22
    ευχαριστω παρα πολυ για αυτη την απαντηση.δε σκοπευω να παω γρηγορα γιατι δεν θελω να θεσω σε κινδυνο τους γυρω μου καθως και εμενα.πραγματι το θελω γιατι απλα μου αρεσει και δεν μπορω να εχω κατι που δε μπορω να το βλεπω.εχω ηδη δυο πτωσεις με το ζ σταματημενος και μπορω να πω οτι ξενερωσα αρκετα.απλα δε ξερω αν ειναι ποιο ευκολο σε στροφες και γενικα στην οδηγηση με λιγα χλμ!!!

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/09/2018
    Μηνύματα
    22
    ptc καταναλωση δε μενδιαφερει καθολου.ειδικα το ζ δεν καιει τιποτα οπως το παω!!!!γυμνο αν θα επαιρνα μονο gsr αλλα δε με τρελαινει.πολη ναι μεν οδηγηση αλλα βραδυ και εθνικη δε νομιζω να εχει τοσο μεγαλο προβλημα!!!

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pan.ka Προβολή μηνύματος
    ptc καταναλωση δε μενδιαφερει καθολου.ειδικα το ζ δεν καιει τιποτα οπως το παω!!!!γυμνο αν θα επαιρνα μονο gsr αλλα δε με τρελαινει.πολη ναι μεν οδηγηση αλλα βραδυ και εθνικη δε νομιζω να εχει τοσο μεγαλο προβλημα!!!
    Καλα, απο Ζ σε gsr δεν εχει κανενα απολυτως νοημα. Ιδια μηχανακια ειναι ουσιαστικα (τετρακυλινδρα και βαρια), με το gsr απλα να καιει ενα λιτρο παραπανω.
    Παρεμπιπτοντως, αν ξενερωσες με στατικη πτωση στο Ζ, πού να δεις ποσο θα ξενερωσεις με στατικη σε ss που θα εχεις και πλαστικα να κλαις.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/09/2018
    Μηνύματα
    22
    ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια εννοειται.δε ξενερωσα γιατι δεν επαθε μεγαλη ζημια μονο η μανετα στραβωσε.απλα η ψυχολογια ξερεις τωρα.τη δευτερη φορα εβαλα λαθος ποδι σε δρομο με κλιση καταλαβες τωρα απειρια φουλ.πρωτη επιλογη πριν απο αυτη τη πτωση μου αρεσαν τα sm αλλα καταλαβα πως απειρια και κοντος αναβατης δεν.........!!!!!!!

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Apache
    Εγγραφή
    02/08/2016
    Μηνύματα
    450
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Αυτο ακριβως. Για τη χρηση που κανεις μονο προβληματα θα σου δημιουργησει. Σαν τη βολη του γυμνου δεν εχει.

    Επισης, επειδη βλεπω και κινηση στην πολη, να ξερεις πως ειναι πολυ αβολα τα ss ειδικα σε αυτο το κομματι. Μικρο κοψιμο τιμονιου και πολυ υψηλες θερμοκρασιες τους καλοκαιρινους μηνες.

    Εχεις ενα καλο και αξιοπιστο μηχανακι. Αν ωστοσο θες μια αλλαγη επειδη εχεις βαρεθει (πραγμα που προσωπικα το καταλαβαινω απολυτα), θα μπορουσες να δεις πολλα ικανοτατα μηχανακια στα λεφτα αυτα. Απλα οχι ss για μενα. Πχ ενα ΜΤ07 θα ηταν ακομα πιο ευχρηστο (ειναι 40 κιλα πιο ελαφρυ απο το δικο σου), μεσα στην πολη ειναι σα να οδηγας ποδηλατο και με ροπη απο πολυ χαμηλα. Επισης θα δεις και μεγαλη διαφορα σε καταναλωση.
    ++847

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    722
    Επειδή η εμφάνιση παίζει ρόλο για σένα από ότι κατάλαβα μήπως να κοίταγες και κανά monster;; Επίσης αφού σου αρέσουν τα sm σε xtx 660 δοκίμασες αν φθάνεις;;

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αλλαγη μοτοσυκλετας - Γνωμες
    από SpyrosThe στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 90
    Τελευταίο μήνυμα: 26/09/2015, 10:41
  2. Εγκατάλειψη Παλιάς Μοτοσυκλέτας
    από sourtaggias στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2003, 21:03
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2003, 11:35
  4. Γιορτή Μοτοσυκλετας
    από Julius στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2003, 00:17
  5. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 09:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF