Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: Μετααχειρισμενοσ yamaha yzf 125 η huswqarna sm 125..2tvs4t?

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/09/2018
    Μηνύματα
    3

    Lightbulb Μετααχειρισμενοσ yamaha yzf 125 η huswqarna sm 125..2tvs4t?

    Καλησπερα ,εχω ενα πολυ μεγαλο διλημα για την αγορα ενος μεταχειρισμενου αποφασισα να φυγω απο την κατηγορια παπι,και τα επικρατεστερα ειναι το yamaha yzf 125 μοντελο του 8 με 70.000 χιλιομετρα αλλλα πολυ προσεγμενο σε θεμα χρησης και εμφανισης,βεβαια δεν εχω ιδεα να το οδηγησω λογω το οτι ειχα παπι πριν...το αλλο ειναι το huswarna μοντελο του 13 με 20.000 χιλιομετρα και αυτο πληρως λειτουργικο και μηχανικα και σε εμφανιση..το ενα 4χρονο το αλλο διχρωνο..ακουω παρα πολλλους να μου λενε μακρια απο 2 χρονο δεν αξιζει προβληματα κτλ..και δεν ξερω πιο να διαλεξω γιατι εχουν σημαντικες διαφορες..καποια βοηθεια;....Να πω οτι ειμαι φοιτητης και οτι ουσιαστικα τα θελω για μεσα στην πολη οχι κατι τρελο σε χρηση..(και τα 2 με καλυπτει το διπλωμα 125 ετσι ; δεν θα εχω θεμα με την ασφαλεια;_)
    Τελευταία τροποποίηση από gfragkos; 03/09/2018 στις 22:13.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2018
    Μηνύματα
    298
    Πρώτον τα δίχρονα χαλάνε,
    Δεύτερον καίνε τα έντερα τους,
    Τρίτων βρομάει.
    Πιστευω σε κάλυψα αχαχαχα

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/12/2017
    Μηνύματα
    62
    Με ανακατασκευη κινητητρα το διχρονο θα γινει καλυτερο απο καινουριο Ευκολα και οικονομικα
    και θα ξερεις τι σου γινετε αν βγαλει κατι στο μελλον
    Για το τετραχρονο καλο σπρωξιμο Τα 4τ ειναι επιρεπης στις βλαβες και βγαζει και τα μισα αλογα
    Πεπλος μυστηριου στην διαγνωση σε περιπτωση βλαβης που σημαινει δυσλειτουργιες ξαφνικα σβησιματα κτλ
    Ο καλυτερος φιλος των μαστορων τα τετραχρονα ειδικα τα υψηλης αποδοσης
    Αλλα τα μηχανακια που συγκρινεις δεν ειναι ιδια Το υζφ συγκρινετε με κανενα κατζιβα μιτο χοντα εν εσ αρ 125
    Αξιοπιστη δυναμη απο λιγα κυβικα μονο διχρονη μοτοσυκλετα

  4. #4
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Τα δίχρονα γιατί χαλάνε;

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Τα δίχρονα γιατί χαλάνε;
    στην ελλάδα μονο. ειναι το κλίμα μαλλον, ποιος ξέρει....

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/12/2017
    Μηνύματα
    62
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Τα δίχρονα γιατί χαλάνε;
    Τα διχρονα δεν χαλανε Λογο σχεδιαστικης απλοτητας ΔΕΝ παθαινουν βλαβες
    Στο παρελθον βγαινανε διχρονες που ηταν σκυλια μαυρα σε αντοχη οπως σουζουκι τιταν 500 γιαμαχα ντι τι
    125-175 κτλ Ολογος απλουστατα οι ιαπωνεζοι τα φτιαχνανε για την αμερικανικη αγορα που ζητουσε αξιοπιστια
    Σιγουρα ειναι διαφορετικα μηχανηματα απο τα τετραχρονα και θελουν διαφορετικη μεταχειρηση ειδικα τα αεροψυκτα που ειναι
    πιο επιρεπης σε κολληματα Αλλα μπορουν να τα αντεξουν και να συνεχισουν κανονικα για πολλα χιλιομετρα εφοσον δεν σπασει η καμπανα Το εχω κανει προσωπικα με διχρονη χοντα μι-βητα οταν ακομα δεν ηξερα Μετα απο 1 μεγαλο κολλημα με 100 χιλ ταπα δηλαδη μεσα σε καυσωνα 40 βαθμους και ξεμπλοκαρισμα στα 20 χιλ και 2-3 πιο μικρα την ιδια μερα συνεχισα να χρησιμοποιω την μηχανη για τουλαχιστον 5000 χιλ ισως και παραπανω κανονικα Μετα την αλλαγη πιστονιου το μηχανακι το κρατησα πολλα χρονια και το δουλευα φουλ 100 χιλ την μερα Οταν το εδωσα ειχε καποια κουδουνισματα και σφυριγμα απο ρουλεμαν στροφαλου αλλα πηγαινε αψογα και επερνε μπρος με την πρωτη
    και με το χερι την μανιβελα Υπολογιζω να εκανε πανω απο 200 χιλ χιλομετρα στα δικα μου χερια μονο
    Στα τετραχνονα στο πρωτο κολλημα τελειωσες πας για λυσιμο και ακριβοτερη ανακατασκευη μοτερ με χαμηλα ποσοστα επιτυχιας

  7. #7
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Κιαο, έχω κολλήσει ένα δίχρονο από παρατεταμένο τελικιασμα και το επισκευάσα με ελαχιστα χρήματα. Αν εξαιρέσουμε ότι η αλλαγή ελατηρίων έρχεται πιο νωρίς απ' ότι στα τετράχρονα (αλλά είναι φθηνή και εύκολη επισκευή), δεν ξέρω γιατί οι περισσότεροι τα θεωρούν ζημιαρικα.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Κιαο, έχω κολλήσει ένα δίχρονο από παρατεταμένο τελικιασμα και το επισκευάσα με ελαχιστα χρήματα. Αν εξαιρέσουμε ότι η αλλαγή ελατηρίων έρχεται πιο νωρίς απ' ότι στα τετράχρονα (αλλά είναι φθηνή και εύκολη επισκευή), δεν ξέρω γιατί οι περισσότεροι τα θεωρούν ζημιαρικα.
    Θα σου πω εγω. Για τον ιδιο λογο που θεωρουν και τα κτμ. Επειδη δεν ξερουν τι ψωνιζουν και τι πρεπει να το κανουν. Βαλε και τους μαστορες που τους επιλεγουν με αμπεμπαμπλομ και βγηκε η φημη.

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/12/2017
    Μηνύματα
    62
    @Νταζ Αυτο που ειπε και ο βασιλης Αγνοια και φημες που μεγαλοποιουνται
    και λογο ενοχλησης ορισμενων απο τον καπνο και τον ηχο

Παρόμοια θέματα

  1. eksatmisi gia Yamaha YZF 125 R
    από krhthkos4 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2011, 01:40
  2. Yamaha Yzf r-125
    από Μπουου!! στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2010, 16:10
  3. sx 125,klx 250,sm 125,wr 125
    από thomasiotos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/06/2009, 17:59
  4. Ανακληση yamaha yzf-r 125...
    από ADVENTURAZ στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2009, 11:05
  5. Yamaha YZF-R125 VS Aprilia RS 125
    από ernimia στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2009, 07:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF