Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 19 από 19

Θέμα: Παρακαλω Βοήθεια για την επιλογή πρώτης μηχανής 125cc , είμαι ΆΣΧΕΤΟΣ

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Οντως καλη προσφορά αλλα ενδεχεται να πηρα και το τρλευταιο γιατι δεν υπαρχει πλεον η προσφορά στο μαγαζι π την ειχε

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nospecialname Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παιδιά

    Θέλω να πάρω μηχανή την οποία θα οδηγαω με δίπλωμα μέχρι Α1 , θέλω κάτι οσο πιο οικονομικό γίνεται χωρίς να έχω κάποια απαίτηση , το χρειάζομαι το όχημα ξεκάθαρα μόνο για βόλτες και μετακίνηση εντός πόλεως , ΔΕΝ με νοιάζει η μεταπολιτικη αξία καθώς ΔΕΝ έχω σκοπό να το πουλήσω ποτέ ούτε να πάρω κάτι σε μεγαλύτερο κυβισμό , θέλω να πάρω ένα όχημα το οποίο θα κρατήσει ακόμα και εικοσαετία , μεταχειρισμένο δεν πρόκειται να πάρω με τίποτα και το budget μου είναι μαξ γύρω στα 2000€ με μικρή απόκλιση πανω-κατω

    Μετά από πολύ έρευνα κατέληξα στα Daytona panther 125 , ή Daytona monster 125i

    Η ερώτηση μου είναι αν τα Daytona είναι αξιόπιστα η αν έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο , επίσης το πανθερ έχει καρμπιρατέρ το οποίο δεν ξέρω τι είναι αλλά έχω ακούσει κακα λόγια σε σύγκριση με το EFI , μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει;

    Οπότε με λίγα λόγια η ερώτηση μου είναι αν τα Daytona λένε για την χρήση που θέλω να κάνω η εαν έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο στα 2000€ (καινούργιο)
    Τα Daytona είναι μάρκα που εισάγει ο Γκοργκόλης. Τι έχω καταλάβει ότι κάνει αυτός; Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

    Εισάγει μια ποσότητα μηχανάκια από κινέζους κατασκευαστές, με τις προδιαγραφές που θέλει, και τα βαφτίζει DAYTONA. Θεωρητικά το Daytona του 2017 από το Daytona του 2018, μπορεί να είναι και μηχανάκια από τελείως άλλο εργοστάσιο. Κάθε χρόνο, εισάγει από όποιον κατασκευαστή του κάνει το καλύτερο και ''συμφερότερο'' φασόν σε αυτό που ζητάει.

    Πως φέρνει κουτιά Innovator το eshop.gr; Κοντέινερ από Κίνα έρχονται, κάθε παραγγελία και άλλος κατασκευαστής, όλα όμως έχουν ταμπελάκι Innovator. Ε το ίδιο σε μηχανάκια κάνει ο Γκοργκόλης.

    Δεν είναι κακό αυτό. Είναι πολύ συμφέρουσα οικονομική τεχνική, γιατί και ο έμπορος πουλάει φτηνότερα άρα κερδίζει περισσότερο από ότι αν εισήγαγε εγκλωβισμένος από ένα μόνο εργοστάσιο και ο πελάτης επωφελείται γιατί πέρνει χαμηλότερη λιανική.

    Με αυτό σαν λογική όμως έχει ένα μειονέκτημα. Στα 20 χρόνια που θέλεις να φτάσεις, η εύρεση ανταλλακτικών θα είναι πρακτικά αδύνατη. Εδώ επώνυμα εργοστάσια, με 1-1 σχέση αντιπροσώπου-εργοστασίου, και σε 20 χρόνια σου λέει, τέλος, δεν έχουμε. Θα σου βρει ο Γκορκόλης γρανάζια κιβωτίου 10 χρόνια μετά ας πούμε, στο κινεζομηχανάκι που ούτε καν θα υπάρχει το εργοστάσιο που το είχε εισάγει από ΤΟΤΕ που το πήρες;

    Καλά μοτό είναι για κάποιον που θέλει να κάνει την δουλειά του, αλλά για 20 χρόνια... προτίμησε κάποιον επώνυμο-σταθερό κατασκευαστή.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Θα συμφωνήσω με το 99/100 από αυτά που έγραψες πιο πάνω.
    Αλλα ως συνήθως οι Κινέζοι στα μηχανάκια που βγάζουν είναι 100% αντιγραφή οι κινητήρες από παλιά ιαπωνικά μοντέλα (honda,yamaha,kawasaki) άρα η εύρεση ανταλλακτικών γίνεται πιο εύκολη. Αρκεί να βρεις το μοντέλο κινητήρα που αντέγραψαν.
    Αν και εδώ και μια τριετία όπως διάβασα οι Κινέζοι έχουν έτοιμους κινητήρες 250,300 και 500cc που θα διαθέσουν πρώτα στην χώρα τους και αν αποδειχθουν αξιόπιστοι θα τους εξάγουν.

  4. #19
    Ντιπ άσχετος Το avatar του/της gory
    Εγγραφή
    21/01/2016
    Μηνύματα
    181
    Φίλος μοτοσυκλετιστής έχει κάνει με daytona sprinter 100.000km με χρήση καθημερινού εργαλείου μετακίνησης, αλλά και ταξιδιωτικού εργαλείου, αφού το πήγε διαδρομές και στο εσωτερικό και στο εξωτερικό.

    Με δεδομένο ότι θα το πάρεις κουτάτο, άρα λογικά euro 4, θα μπορείς βασικές συντηρήσεις να τις κάνεις μόνος όπως και να μπείς εγκέφαλο (at your own risk που λένε και στο χωριό μου).

    Άποψη μου απέφυγε το καρμπυρατέρ, εκτός κι αν ξέρεις να το ρυθμίζεις μοναχός σου.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια για επιλογή πρώτης μηχανής
    από mikros.bozos στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2015, 12:48
  2. βοήθεια για επιλογή πρώτης μηχανής!
    από virelai στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2014, 22:15
  3. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2012, 09:29
  4. βοήθεια για την επιλογη κράνους
    από blackout στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2009, 17:16
  5. Βοηθεια παιδες,για επιλογη πρωτης μηχανης
    από gatoupardos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2008, 21:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF