Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Παρακαλω Βοήθεια για την επιλογή πρώτης μηχανής 125cc , είμαι ΆΣΧΕΤΟΣ

  1. #1
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360

    Παρακαλω Βοήθεια για την επιλογή πρώτης μηχανής 125cc , είμαι ΆΣΧΕΤΟΣ

    Καλησπέρα παιδιά

    Θέλω να πάρω μηχανή την οποία θα οδηγαω με δίπλωμα μέχρι Α1 , θέλω κάτι οσο πιο οικονομικό γίνεται χωρίς να έχω κάποια απαίτηση , το χρειάζομαι το όχημα ξεκάθαρα μόνο για βόλτες και μετακίνηση εντός πόλεως , ΔΕΝ με νοιάζει η μεταπολιτικη αξία καθώς ΔΕΝ έχω σκοπό να το πουλήσω ποτέ ούτε να πάρω κάτι σε μεγαλύτερο κυβισμό , θέλω να πάρω ένα όχημα το οποίο θα κρατήσει ακόμα και εικοσαετία , μεταχειρισμένο δεν πρόκειται να πάρω με τίποτα και το budget μου είναι μαξ γύρω στα 2000€ με μικρή απόκλιση πανω-κατω

    Μετά από πολύ έρευνα κατέληξα στα Daytona panther 125 , ή Daytona monster 125i

    Η ερώτηση μου είναι αν τα Daytona είναι αξιόπιστα η αν έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο , επίσης το πανθερ έχει καρμπιρατέρ το οποίο δεν ξέρω τι είναι αλλά έχω ακούσει κακα λόγια σε σύγκριση με το EFI , μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει;

    Οπότε με λίγα λόγια η ερώτηση μου είναι αν τα Daytona λένε για την χρήση που θέλω να κάνω η εαν έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο στα 2000€ (καινούργιο)

  2. #2
    Astrea Grand
    The R is for Respect.

  3. #3
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    20ετια για 125 και μαλιστα κινεζικο χλωμο το βλεπω,αλλα για 10 χρονια μαξιμουμ με ευλαβικη συντηρηση ΙΣΩΣ.Παρε κανενα γιαπωνεζικο και βαλε -αν χρειαζεται -τα παραπανω χρηματα γραμματια.Τα ντειτονα ειναι απο τα καλα κινεζικα και εχουν και σχετικα καλη αντιπροσωπεια.Γρηγορα θα τα βαρεθεις τα 125 και μονος σου θα ζητησεις παραπανω οποτε παρε σιγα σιγα το παραπανω διπλωμα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    cbf 125...πιστος σκυλος και σκλαβος για ολες τις δουλειες με μηδαμινη καταναλωση

  5. #5
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    20ετια για 125 και μαλιστα κινεζικο χλωμο το βλεπω,αλλα για 10 χρονια μαξιμουμ με ευλαβικη συντηρηση ΙΣΩΣ.Παρε κανενα γιαπωνεζικο και βαλε -αν χρειαζεται -τα παραπανω χρηματα γραμματια.Τα ντειτονα ειναι απο τα καλα κινεζικα και εχουν και σχετικα καλη αντιπροσωπεια.Γρηγορα θα τα βαρεθεις τα 125 και μονος σου θα ζητησεις παραπανω οποτε παρε σιγα σιγα το παραπανω διπλωμα.
    .

    Φίλε και να τα βαρεθω λεφτά δεν υπάρχουν και δεν με παίρνει να κάνω περιττά έξοδα επειδή θα βαριέμαι , πρέπει να μείνω σε μια μηχανή...

    Οπότε να πάω για ένα από τα δύο Daytona που προανέφερα η έχεις να προτείνεις κάτι καλύτερο? Ξαναλέω θέλω κάτι που θα κρατήσει και δεν θα τρώει λεφτά , τα Daytona να τα εμπιστευτώ η θα γίνει καμία έκρηξη;Επίσης το θέμα με τα Yamaha-honda είναι και η ολική κλοπή , πράγμα που στην περιοχή όπου μένω το φοβάμαι...Θα εκτιμούσα πολύ κάποια συμβουλή

  6. #6
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anavatis19 Προβολή μηνύματος
    cbf 125...πιστος σκυλος και σκλαβος για ολες τις δουλειες με μηδαμινη καταναλωση
    Κοστίζει 3000€ , εγω όμως όπως είπα μπορώ να διαθέσω γύρω στα 2000€ , επίσης τα Honda τα φοβάμαι μην πάρω κανένα και μου το κλέψουν κάνα βράδυ

  7. #7
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vice Προβολή μηνύματος
    Astrea Grand
    Να μην προτιμησω μηχανή 125 από παπί 125?

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Για σου φίλε. Επειδή είχα χρόνια παπι.
    ΠΑΠΙ=ευκολία οδήγησης, οικονομικό και σχετικά άνετο για λίγα χιλιόμετρα.
    Μοτοσυκλέτα 125cc=πολύ μεγαλύτερη ασφάλεια γιατί έχουν φαρδύτερα ελαστικά, σχεδόν το ίδιο οικονομικά,καλυτερα φρένα ,λίγο μπελάς στην πόλη γιατί από φανάρι σε φανάρι κάνεις χρήση και των 5 ταχυτήτων.
    Είχα χρόνια το honda innova και το καρμπυρατέρ και το EFI ιντζεξιον και τα δύο μια χαρά ήταν για μέσα στη πόλη.
    Τώρα έχω το daytona remix 125.Εχω κάνει μόνο 840 χιλιόμετρα.
    Αρα από παπί πήγα σε μοτοσυκλέτα.
    Από άποψη οδήγησης το παπί είναι παιχνίδι,πολύ εύκολο.Η μοτοσυκλέτα 125 (ακόμα την μαθαίνω) μπορεί να μην είναι παιχνίδι σαν το παπί αλλά υπερέχει σε όλα τα υπόλοιπα.Απο το πάτημα στο δρόμο,φρενα, ασφάλεια και την αίσθηση που παίρνεις όταν την οδηγάς.
    Ότι και να πάρεις αν δεν το έχεις σε γκαράζ (ενοικιαζόμενο ή μη)σκεπασμένο και γενικά να το προσέχεις μην περιμένεις να σου κρατήσει πολλά χρόνια.

  9. #9
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sebastian1980 Προβολή μηνύματος
    Για σου φίλε. Επειδή είχα χρόνια παπι.
    ΠΑΠΙ=ευκολία οδήγησης, οικονομικό και σχετικά άνετο για λίγα χιλιόμετρα.
    Μοτοσυκλέτα 125cc=πολύ μεγαλύτερη ασφάλεια γιατί έχουν φαρδύτερα ελαστικά, σχεδόν το ίδιο οικονομικά,καλυτερα φρένα ,λίγο μπελάς στην πόλη γιατί από φανάρι σε φανάρι κάνεις χρήση και των 5 ταχυτήτων.
    Είχα χρόνια το honda innova και το καρμπυρατέρ και το EFI ιντζεξιον και τα δύο μια χαρά ήταν για μέσα στη πόλη.
    Τώρα έχω το daytona remix 125.Εχω κάνει μόνο 840 χιλιόμετρα.
    Αρα από παπί πήγα σε μοτοσυκλέτα.
    Από άποψη οδήγησης το παπί είναι παιχνίδι,πολύ εύκολο.Η μοτοσυκλέτα 125 (ακόμα την μαθαίνω) μπορεί να μην είναι παιχνίδι σαν το παπί αλλά υπερέχει σε όλα τα υπόλοιπα.Απο το πάτημα στο δρόμο,φρενα, ασφάλεια και την αίσθηση που παίρνεις όταν την οδηγάς.
    Ότι και να πάρεις αν δεν το έχεις σε γκαράζ (ενοικιαζόμενο ή μη)σκεπασμένο και γενικά να το προσέχεις μην περιμένεις να σου κρατήσει πολλά χρόνια.
    Ωωω φίλε το remix το είδα και εγώ από κοντά και σκεφτόμουν πολυ σοβαρά να το πάρω αλλά δισταζω λόγο του ότι γράφει Daytona πάνω , δεν έχω θέμα με την μάρκα απλά όλοι μου λένε να πάω σε honda-yamaha αν και αξιόπιστη μου φαίνεται και η Daytona , ποια είναι η γνώμη σου πάνω στην μοτοσυκλέτα?Μου την προτείνεις?Γενικά είσαι ευχαριστημένος με Daytona- γκοργκολη?

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sebastian1980 Προβολή μηνύματος
    Για σου φίλε. Επειδή είχα χρόνια παπι.
    ΠΑΠΙ=ευκολία οδήγησης, οικονομικό και σχετικά άνετο για λίγα χιλιόμετρα.
    Μοτοσυκλέτα 125cc=πολύ μεγαλύτερη ασφάλεια γιατί έχουν φαρδύτερα ελαστικά, σχεδόν το ίδιο οικονομικά,καλυτερα φρένα ,λίγο μπελάς στην πόλη γιατί από φανάρι σε φανάρι κάνεις χρήση και των 5 ταχυτήτων.
    Είχα χρόνια το honda innova και το καρμπυρατέρ και το EFI ιντζεξιον και τα δύο μια χαρά ήταν για μέσα στη πόλη.
    Τώρα έχω το daytona remix 125.Εχω κάνει μόνο 840 χιλιόμετρα.
    Αρα από παπί πήγα σε μοτοσυκλέτα.
    Από άποψη οδήγησης το παπί είναι παιχνίδι,πολύ εύκολο.Η μοτοσυκλέτα 125 (ακόμα την μαθαίνω) μπορεί να μην είναι παιχνίδι σαν το παπί αλλά υπερέχει σε όλα τα υπόλοιπα.Απο το πάτημα στο δρόμο,φρενα, ασφάλεια και την αίσθηση που παίρνεις όταν την οδηγάς.
    Ότι και να πάρεις αν δεν το έχεις σε γκαράζ (ενοικιαζόμενο ή μη)σκεπασμένο και γενικά να το προσέχεις μην περιμένεις να σου κρατήσει πολλά χρόνια.
    ==============================================================================

    Φιλε θα ηθελα να μας λες τις εντυπωσεις σου απο το remix....καθως ειναι ενα μοτοσυκλετακι που θεωρω οτι αξιζει περαν του δεοντος τα χρηματα του...κρατησε μας λοιπον ενημερους...ναι ??

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Για να κρίνεις μια μηχανή πρέπει πρώτα να την στρώσεις.Αφου την στρώσεις και περάσεις κάποιες χιλιάδες χιλιόμετρα μαζί της τότε μπορείς να πεις κάτι για αυτήν και για τον αντιπρόσωπο της εταιρίας.
    Από τα 840 χιλιόμετρα που έχω κανει με το remix η πρώτη εντύπωση είναι καλή.Τωρα να στην προτείνω χωρίς να εχω πλήρη άποψη για αυτήν,αυτό δεν γινεται.Να ξέρεις ότι είναι ψηλή 88cm είναι η σέλα του.Μετα από 60 χιλιόμετρα ψιλοπιανεσαι. Πολύ καλές αναρτήσεις σε σχέση πάντα με τα παπιά. Ελαφρύ στην οδήγηση.Βουτυρο συμπλέκτης.
    Ο λόγος που το αγόρασα όμως εγώ είναι για να γίνε το σχολείο μου για την οδήγηση με συμπλέκτη.Ειναι η πρώτη μου μοτοσυκλέτα και την πήρα για σκαλοπάτι για να πάρω μεγαλύτερη.Εσυ ελπίζεις να την κρατήσεις 20 χρόνια πράγμα για μένα αδυνατο.Θα βαρεθείς την ζωή σου με μόνο 125cc για 365*20 μέρες.
    Τώρα για την αξιοπιστία της μηχανής θα δείξει με το καιρο.Το δεύτερο honda innova που ειχα ,ιντζεξιον,αγορασμενο καινούριο μου βαρεσε μπιέλα στα 20.000 χιλιόμετρα .Όλα τα Μοτο βγάζουν προβλήματα κινέζικα-japan.
    Η μαγική λέξη είναι συχνότητα.Καθε ποτέ δηλαδή.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Συμφωνω και εγω για το daytona remix αυριο θα το εχω και εγψ στα χερια μου με το καρμπυρατερ παιζει προσφορα στα 1750 καινουριο το μοντελο του 17 αν θες στειλε μου μνμ να σ πω ποιο μαγαζι ειναι

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Μόλις το στρώσω με το καλό θα γράψω τις εντυπώσεις μου από το daytona remix 125.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    δεν θα το κάνεις αυτο με την 20ετια και δεν υπαρχει τετοιο μηχανκι σημερα. δεν τα φτιαχνουν πλεον με τοση ποιοτητα. η μονη λυση ειναι αυτη του Vice, ενα απο τα καλα χοντα παπια.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Πολύ καλή προσφορά.Εγω το remix EFI το πήρα 2185€.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια για επιλογή πρώτης μηχανής
    από mikros.bozos στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2015, 12:48
  2. βοήθεια για επιλογή πρώτης μηχανής!
    από virelai στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2014, 22:15
  3. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2012, 09:29
  4. βοήθεια για την επιλογη κράνους
    από blackout στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2009, 17:16
  5. Βοηθεια παιδες,για επιλογη πρωτης μηχανης
    από gatoupardos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2008, 21:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF