Σελίδα 2 από 11 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 155

Θέμα: Νέο παπί Honda 150?

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Xlitos Προβολή μηνύματος
    Τα παπια ειναι για διαδρομες να κινεισαι στα ορια μιας πολης 100.000 κατοικων και κατω.Να πηγαινεις απο γειτονια σε γειτονια στο σουπερ μαρκετ,να ψωνισεις στα τοπικα μαγαζια,σε καμια τραπεζα κτλ.

    Για μενα δεν ειναι για να κανεις διαδρομες πανω απο 30-40 χιλιομετρα καθημερινα να πηγαινεις στη δουλεια σου ή για άλλο λογο,πολυ απλα οτι κερδιζεις σε οικονομια το χανεις σε ενεργητικη ασφαλεια,χρόνο και ανεση.Με ενα φτηνο σε αγορα μεσαιο On-off 500-650cc εισαι πολυ πιο ασφαλης,πολυ πιο ανετος και εχεις την επιλογη να πας γρηγορα στον προορισμο σου αν χρειαστει.Ασε που και τα παπια την καταπινουν την βενζινη τους οταν τα ζοριζεις,γι αυτο λεω οτι ειναι τελεια για τις μικρες διαδρομες και τα σταματα-ξεκινα μιας μικρης πολης αλλα οχι για να πηγαινεις Κηφισια-Παγκρατι ξερω γω.

    Τη συγκεκριμένη διαδρομή που αναφέρεις την έκανα κάθε μέρα πριν μια 10ετία με KazeR.Τις ώρες αιχμής (7-9 πρωι και 5-7 απογευμα) η Κηφισίας ειναι πήχτρα και οτιδήποτε μεγαλύτερο του παπιού σε ζορίζει οπότε το θέμα ''ενεργητική ασφάλεια'' παίρνει άλλες παραμέτρους.Χωρια που με αυτες τις συνθήκες δεν έφτασα ποτε πιο γρήγορα με το Ζ750 που είχα τότε.Επίσης να σημειωθεί οτι το παπί τερμα γκάζι θα κάψει max 4 λίτρα στα 100,τέρμα όμως(σε αυτες τις συνθήκες που ανέφερα και να θες δε μπορεις να πας).Ενα on off 500-650 με τέτοια κίνηση θα κάιει στην ξεφτίλα 5,5-6 λίτρα.Η διαφορά είναι σεβαστή για έναν μισθωτό.

    Αν μιλάμε για άλλες ώρες ή άλλες διαδρομές ισχύει οτι είσαι πολύ πιο άνετος με μια μεγάλη μηχανή.Απλά τα πάντα ειναι σχετικά.

    Στο συγκεκριμένο θέμα,τα 17 άλογα σε βάρος παπιού ειναι υπέραρκετα για μέσα στην πόλη.Φτιαγμένα Crypton X που πετυχαίνω και μάλλον είναι καμια 15αριά άλογα πάνε πολύ γρηγορα και άνετα.Το συγκεκριμένο παπί δε θα έχει καμία σχέση με τα παπιά του παρελθόντως που στα 100 ήταν στο όριο.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    538
    Τα σημερινά πάπια και συγκεκριμένα όσα έχουν πίσω δισκόφρενο ή σύστημα συνδυασμένης πεδησης είναι σχεδον το ίδιο ασφαλή με τις περισσότερες μοτοσυκλέτες. Να μην υποτιμάτε το χαμηλό τους βάρος.

    Το πρόβλημα ασφάλειας με τα παπάκια είναι σχεδόν το ίδιο με αυτό που έχουν τα ποδήλατα. Δεν τα υπολογίζει κανείς στον δρόμο (ούτε οι ιχαδες, ούτε οι μοτοσυκλέτιστες ). Τα οδηγάς και σου πετιέται ο κάθε ηλιθιος από στοπ, σου περνάει ξυστά κτλ κτλ

    Υγ ειμαι 48 χρόνων και πριν 15 μέρες έγραψα σε μια μέρα 180 χιλιόμετρα στην Αττική με ενα ακριβο παπί. 120 στο κέντρο και το απόγευμα χτύπησα και μια Ραφήνα να δω έναν γιατρό. Φυσικά με πόνεσε ο κωλος μου το απόγευμα αλλά και με μια μηχανή να ήμουν το ίδιο θα πάθαινα.
    Τελευταία τροποποίηση από mia_zoi_kawa; 09/09/2018 στις 23:19.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Γιώργης
    Εγγραφή
    29/06/2014
    Μηνύματα
    103
    Αν είναι να έχεις συμπλέκτη σε commuter μηχανάκι γιατί να μην πάρεις κανονικό μηχανάκι 125-200cc και περίπου 17-18 άλογα; Έτσι κι αλλιώς δεν έχουν μεγάλη διαφορά σε αξία αναλωσίμων ή κατανάλωσης καυσίμου κάτι cbf-ys125 (καινούργια έτσι; όχι καρμπυρατεράτα 10ετίας), αντίθετα έχουν μεγάλη διαφορά σε δυναμικά χαρακτηριστικά οδήγησης (τεπόζιτο μπροστά σου, μεγαλύτερη χωρητικότητα άρα και αυτονομία). Και δεν είναι και πολύ μεγαλύτερα σε μέγεθος για να κολλάς σε κίνηση στο 7-9 ή στο 17-19 σε μποτιλιαρισμένη Κηφισίας.
    Όλα είναι δρόμος

  4. #19
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Γιώργης Προβολή μηνύματος
    Αν είναι να έχεις συμπλέκτη σε commuter μηχανάκι γιατί να μην πάρεις κανονικό μηχανάκι 125-200cc και περίπου 17-18 άλογα; Έτσι κι αλλιώς δεν έχουν μεγάλη διαφορά σε αξία αναλωσίμων ή κατανάλωσης καυσίμου κάτι cbf-ys125 (καινούργια έτσι; όχι καρμπυρατεράτα 10ετίας), αντίθετα έχουν μεγάλη διαφορά σε δυναμικά χαρακτηριστικά οδήγησης (τεπόζιτο μπροστά σου, μεγαλύτερη χωρητικότητα άρα και αυτονομία). Και δεν είναι και πολύ μεγαλύτερα σε μέγεθος για να κολλάς σε κίνηση στο 7-9 ή στο 17-19 σε μποτιλιαρισμένη Κηφισίας.
    Τελικά το μόνο που με χαλάει σε αυτό παπί είναι ο συμπλέκτης αλλά τα 17 αλογάκια δεν διαχειρίζονται με φυγοκεντρικό αν δεν θες να είσαι κάθε μήνα στο μάστορα να αλλάζεις καμπάνα φυγοκεντρικού.
    Εγώ, πολλά χρόνια εξυπηρετούμε εντός πόλης με παπί, πάμπολλες φορές κουβαλάω ογκώδη πράγματα (πχ desktop PC) με το αριστερό χέρι και οδηγώ με το άλλο. Επίσης το καλοκαίρι κάνω καθημερινά 60 χιλιόμετρα από την δουλειά στο εξοχικό + τα καθημερινά εντός πόλης. Ποτέ δεν με προβλημάτισε η απόσταση, μια χαρά πάει ο κρύπτονας και μάλλον καλύτερα θα πηγαίνει το νέο Honda. Αλλά αυτό με τον συμπλέκτη καταργεί αυτόματα τα όποια πλεονεκτήματα του παπιού μέσα σε κίνηση.
    Πάντως η Honda πάει για το κορυφαίο όπως φαίνεται στην κατηγορία, αναμένουμε και τις απαντήσεις από τις άλλες μεγάλες
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Τελικά το μόνο που με χαλάει σε αυτό παπί είναι ο συμπλέκτης αλλά τα 17 αλογάκια δεν διαχειρίζονται με φυγοκεντρικό αν δεν θες να είσαι κάθε μήνα στο μάστορα να αλλάζεις καμπάνα φυγοκεντρικού.
    Εγώ, πολλά χρόνια εξυπηρετούμε εντός πόλης με παπί, πάμπολλες φορές κουβαλάω ογκώδη πράγματα (πχ desktop PC) με το αριστερό χέρι και οδηγώ με το άλλο. Επίσης το καλοκαίρι κάνω καθημερινά 60 χιλιόμετρα από την δουλειά στο εξοχικό + τα καθημερινά εντός πόλης. Ποτέ δεν με προβλημάτισε η απόσταση, μια χαρά πάει ο κρύπτονας και μάλλον καλύτερα θα πηγαίνει το νέο Honda. Αλλά αυτό με τον συμπλέκτη καταργεί αυτόματα τα όποια πλεονεκτήματα του παπιού μέσα σε κίνηση.
    Πάντως η Honda πάει για το κορυφαίο όπως φαίνεται στην κατηγορία, αναμένουμε και τις απαντήσεις από τις άλλες μεγάλες
    Ο συμπλέκτης όντως είναι άβολος..
    Οι απαντήσεις στην κατηγορία έχουν κυκλοφορήσει,και μάλλον το καλύτερο στην κατηγορία είναι το suzuki satria, αλλά στην Ελλάδα δεν έρχεται δυστυχώς κανενα..
    The only easy day was yesterday.

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Το μόνο που ζηλεύω πλέον στις πάπιες είναι η μανιβέλα. Σε λιγο θα αποτελεί αναμνηση...

  7. #22
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/12/2017
    Μηνύματα
    62
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Red Rider Προβολή μηνύματος
    Ο συμπλέκτης όντως είναι άβολος..
    Οι απαντήσεις στην κατηγορία έχουν κυκλοφορήσει,και μάλλον το καλύτερο στην κατηγορία είναι το suzuki satria, αλλά στην Ελλάδα δεν έρχεται δυστυχώς κανενα..
    Το χοντα ειναι το καλυτερο το πιο προσφατο και το πιο γρηγορο και σε χλιδη εμφανιση Το σατρια εχει το μοτερ απο το εφ εχ και ειναι γνωστο για την αξιοπιστια του Υπαρχουν και τα παλια διχρονα υπερπαπια με αισθητικη των 80ς γιαμαχα εφ 1 ζετ αρ 110 τζι αρ και ζετ 120 και το μοντενας ντιναμικ αργοτερα
    Αλλα και το κατζιβα στελλα που ηταν υγροψυκτο και χρησιμοποιουσε τον ιδιο κινητηρα με τα κανονικα 125 σουπερσιτυ Κ7 μιτο
    κτλ
    Ιστορικα μονο η γιαμαχα εχει φερει υπερπαπια στην ελληνικη αγορα

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2005
    Μηνύματα
    337
    Εγώ τα βρίσκω ως καλές λύσεις, τουλάχιστον στα χαρτιά, αλλά το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι θα τα κλέβουν για πλάκα και το ποσό που κοστίζουν είναι πολύ σεβαστό.

    Πάντως ο συμπλέκτης του μεγάλου μοντέλου είναι σημαντικό μειονεκτήματα σε θέματα πρακτικότητας.

    Φαντάζομαι το 125αρι Supercub θα κυκλοφορεί στους δρόμους για τα επόμενα 50 χρόνια άμα έχει την ποιότητα που φαίνεται να εχει από τις φωτό.

  9. #24
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Red Rider Προβολή μηνύματος
    Ο συμπλέκτης όντως είναι άβολος..
    Οι απαντήσεις στην κατηγορία έχουν κυκλοφορήσει,και μάλλον το καλύτερο στην κατηγορία είναι το suzuki satria, αλλά στην Ελλάδα δεν έρχεται δυστυχώς κανενα..
    Το satria μοιαζει πολυ με το athlete 125 το οποίο ειναι το μονο γιαπωνέζικο σε τιμή κινεζικού

  10. #25
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/12/2017
    Μηνύματα
    62
    Σε καλη τιμη καποτε υπηρχε και το κυμκο στρειτ στα 150 κυβικα
    Το μοναδικο συμβατικο παπι με 5 ταχυτητες Ανεξηγητα ουτε και αυτο
    εκανε καλες πωλησεις παρολο που αποδειχτηκε και αξιοπιστο αργοτερα
    Το γρηγοροτερο παπι για αναβαση σε ορεινη διαδρομη
    Δεν ηταν και υπερπαπι βεβαια αλλα σιγουρα ξεχωριζε

  11. #26
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Επειδή είμαι και εγώ κοντά στη δεκαετία με το υπάρχον παπί , απο καιρό κοιτάζω τι κυκλοφορεί σε 250 . Η συγκεκριμένη πρόταση σε αυτή τα λεφτά δεν είναι κακή , ειδικά με ABS και στην λογική ότι θα έχει κατασκευή HONDA . To εξατάχυτο δεν πολύ καταλαβαίνω , προφανώς όμως θα εξυπηρετεί κάποιο σκοπό . Στα 125/150 δεν νομίζω συγκριτικά να υπάρχει ανταγωνιστής . Εχει κάτι 125 η σουζούκι αλλά οχι με την πρακτικότητα ενός παπιού έστω και με συμπλέκτη , Αντε να βάλεις στο gsxr-125 μπαγκαζιέρα πχ . Μια χαρά .
    Modenas Kriss 125

  12. #27
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Επειδή είμαι και εγώ κοντά στη δεκαετία με το υπάρχον παπί , απο καιρό κοιτάζω τι κυκλοφορεί σε 250 . Η συγκεκριμένη πρόταση σε αυτή τα λεφτά δεν είναι κακή , ειδικά με ABS και στην λογική ότι θα έχει κατασκευή HONDA . To εξατάχυτο δεν πολύ καταλαβαίνω , προφανώς όμως θα εξυπηρετεί κάποιο σκοπό . Στα 125/150 δεν νομίζω συγκριτικά να υπάρχει ανταγωνιστής . Εχει κάτι 125 η σουζούκι αλλά οχι με την πρακτικότητα ενός παπιού έστω και με συμπλέκτη , Αντε να βάλεις στο gsxr-125 μπαγκαζιέρα πχ . Μια χαρά .
    Την σκεφτόμουν κι εγώ την αλλαγή γιατί τον έχω τον κρύπτονα από τότε που πρωτοκυκλοφόρησε, αλλά είδα τον συμπλέκτη και στράβωσα. Για τις δικές μου δουλειές χάνει μεγάλο μέρος της χρηστικότητάς του το παπί με συμπλέκτη. Από την άλλη υπάρχει επίσημο κιτάκι στα 150cc κολλάω και 2 αυτοκόλλητα ABS στο μπροστινό και η αναβάθμιση έγινε και πολύ οικονομικά μάλιστα.
    Εδώ να σημειώσω ότι στα τόσα χρόνια που έχω τον κρύπτονα από βλάβες έχω μία καμμένη πίσω λάμπα, (νομίζω και μία μπροστά) κι ένα σετ πηνία. Σκύλος μαύρος.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  13. #28
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Την σκεφτόμουν κι εγώ την αλλαγή γιατί τον έχω τον κρύπτονα από τότε που πρωτοκυκλοφόρησε, αλλά είδα τον συμπλέκτη και στράβωσα. Για τις δικές μου δουλειές χάνει μεγάλο μέρος της χρηστικότητάς του το παπί με συμπλέκτη. Από την άλλη υπάρχει επίσημο κιτάκι στα 150cc κολλάω και 2 αυτοκόλλητα ABS στο μπροστινό και η αναβάθμιση έγινε και πολύ οικονομικά μάλιστα.
    Εδώ να σημειώσω ότι στα τόσα χρόνια που έχω τον κρύπτονα από βλάβες έχω μία καμμένη πίσω λάμπα, (νομίζω και μία μπροστά) κι ένα σετ πηνία. Σκύλος μαύρος.
    Ε και γω το Modenas Kriss 125 μια χαρά μου βγήκε . Αγορά 1730 € Δεκ 2009 55.000 λμ . Μια μίζα παρέδωσε και τσιμπάει και κάποια λογικά - θα έλεγα - λάδια. Απλά το βαρέθηκα .
    Modenas Kriss 125

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Την σκεφτόμουν κι εγώ την αλλαγή γιατί τον έχω τον κρύπτονα από τότε που πρωτοκυκλοφόρησε, αλλά είδα τον συμπλέκτη και στράβωσα. Για τις δικές μου δουλειές χάνει μεγάλο μέρος της χρηστικότητάς του το παπί με συμπλέκτη. Από την άλλη υπάρχει επίσημο κιτάκι στα 150cc κολλάω και 2 αυτοκόλλητα ABS στο μπροστινό και η αναβάθμιση έγινε και πολύ οικονομικά μάλιστα.
    Εδώ να σημειώσω ότι στα τόσα χρόνια που έχω τον κρύπτονα από βλάβες έχω μία καμμένη πίσω λάμπα, (νομίζω και μία μπροστά) κι ένα σετ πηνία. Σκύλος μαύρος.
    Βρίσκομαι και εγω σε αυτό το κομβικό σημείο, με 10 χρόνια και 62 χιλιάδες χιλιόμετρα.
    Βαλε το κυλινδροπιστονο και ότι άλλο θα χρειαστεί ανοίγοντας το(που θα θελει..) , Βαλε και ένα γενικό στις αναρτήσεις, Βαλε και τις φθορές που βγαίνουν μετά από τη 10ετια..
    The only easy day was yesterday.

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2005
    Μηνύματα
    337
    Ήρθαν τελικά; Γιατί ο Σεπτέμβρης πέρασε αλλά δεν τα είδα πουθενά.

Σελίδα 2 από 11 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Νέο παπί Honda
    από spyrospolo στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/06/2012, 15:59
  2. Ερχεται το νεο παπι τις honda....
    από x-cite 135 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2010, 05:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF