Σελίδα 7 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 234567891011 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 155

Θέμα: Νέο παπί Honda 150?

  1. #91
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    560
    Αδύνατο να πιστέψω ότι τα 150 κ 185 cc δίκυκλα με εμφάνιση παπιού και με χειροκίνητο συμπλέκτη θα αντικαταστήσουν τα 125 άρια παπακια.

    Αν στην νοτιοανατολική Ασία καποιοι διοργανώσανε με επιτυχία πρωταθλήματα για παπάκια που αυτό οδήγησε στον να δημιουργηθεί μια κατηγορία με 150 άρια μοτοσυκλέτακια με την εμφανιση παπιού και αυτό εν τέλει να γίνει μόδα δεν σημαίνει ότι έφτασε το τέλος των κλασσικών και αληθινών παπιών.
    Τα 50/90/125 άρια παπάκια με το ημιαυτόματο κιβώτιο δεν υπάρχουν εδώ και δεκαετίες επειδή τα εργοστάσια δεν μπορούσαν να φτιάξουν δικυκλα με εμφάνιση παπιού αλλά υπήρχαν και υπάρχουν για πρακτικούς κυρίως λογους. Και εξηγω. Όσοι από εμας έχουν δουλέψει με χειροκίνητο συμπλέκτη σαν κουριερ εξωτερικοι ή ντελιβεραδες έχουν αντιληφθεί ότι οι φθορές στον συμπλέκτη (ντιζες δίσκοι) καθώς και η παραπάνω καταπόνηση των αρθρώσεων από τον συμπλέκτη και το κιβώτιο είναι παράγοντες αποτρεπτικοι για να δουλέψουν με τέτοιου είδους μοτοσυκλέτα.

    Αν ήταν πρακτικός ο χειροκίνητος συμπλέκτης οι πιτσαδοροι θα δίνανε 700 ευρώ και θα αγόραζαν dr 200 για να κάνουν την δουλειά τους και όχι καζεαρ ινοβα και συμ Μάτζικ....

    Για όλα τα παραπάνω προσωπικά εγώ πιστεύω ( προσοχή πάρο όλο που μου αρέσουν τα συγκεκριμένα μοντέλα ) ότι τα 150 άρια και 185 άρια δήθεν πάπια δεν είναι μια επανάσταση ή αλλαγή σελίδας στην κατηγορία των παπιών αλλά μια πρόσκαιρη μόδα ή ψευτοεπανασταση του marketing. Και όπως είπα παρόλο που μου αρέσουν παίζω δικαίωμα και παίρνω τον χρόνο μου περιμενωντας αργά η γρήγορα κάνα cbf 150 ή ακόμα καλύτερα κάνα cbx 190.....

  2. #92
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Απόλυτο δίκιο όσον αφορά τα μηχανάκια εργασίας και μόνο.
    Τα μεγαλα παπια όμως προσφέρουν το κάτι παραπάνω που χρειάζομαι εγώ για την καθημερινή μου μετακίνηση, χωρίς να φεύγω από την κατηγορία του παπιου και τα θετικά του.
    The only easy day was yesterday.

  3. #93
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Red Rider Προβολή μηνύματος
    Απόλυτο δίκιο όσον αφορά τα μηχανάκια εργασίας και μόνο.
    Τα μεγαλα παπια όμως προσφέρουν το κάτι παραπάνω που χρειάζομαι εγώ για την καθημερινή μου μετακίνηση, χωρίς να φεύγω από την κατηγορία του παπιου και τα θετικά του.
    ρε φίλε αν δεν γίνομαι αδιάκριτος, θα μπορούσες να αναφέρεις ποιο ειναι αυτο το κάτι παραπάνω που ψαχνεις;
    επειδή είμαι κι εγώ κάτοχος αυτού που έδιωξες και το έχω καθαρά ως μουλάρι >130Κ χλμ σε 8 χρόνια.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  4. #94
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    560
    @gavre αφου σου λεει ο ανθρωπος δεν θελει να φυγει απο την κατηγορια. Ποια κατηγορια; Tην κατηγορια φτερου... δηλαδη κατω απο τα 150 κιλα με την ευκολη καβαλα και ξεκαβαλα λογω ελλειψεις ρεζερβουαρ. Κομιουτερας ειναι ο ανθρωπος και εχει καποιες απαιτησεις. Εγω τον καταλαβαινω. Σημερα το βραδυ ειχα παει Σφακιανακη και κανονισα τεστ ραιντ με v strom 250. Αν με ρωτησεις τι ειναι ποιο λογικη αγορα για εναν κομιουτερα ενα v strom 250 me 185 κιλα και τιμη στα 5.200 ή ενα super παπι με κατω απο 150 κιλα (δεν θυμαμαι ποσο ειναι) και τιμη απο 2.600 εως 3.500 εγω ειλικρινα δεν ξερω τι να σου απαντησω....

  5. #95
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    μάλλον δεν κατάλαβες τι τον ρωτησα.
    επειδή κι εγω για (σκληρό) κομιούτινγκ το έχω το κρυπτον, όπως και ο φίλος μεχρι πρόσφατα.
    Αναρωτιέμαι τι παραπάνω να ψάχνει κάποιος απο ένα μουλάρι τόσο καλό και αξιοπιστο όσο το κρυπτονΧ.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  6. #96
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Γαυρε καλησπέρα.
    Βασικά η χρήση που κάνω είναι καθημερινά περίπου 60 χιλιόμετρα σε δρόμους ταχείας κυκλοφορίας. Δηλαδή το κρυπτόν τέρμα γκάζι παντού.
    Γενικά το γριπ μου έχει on-off,και καμία ενδιαμεση θεση
    Το αξιόπιστο μουλάρι λοιπόν από κάποια στιγμή και μετά ήθελε οπωσδήποτε service αναρτησης εμπρός και αμορτισέρ πίσω.
    Και αυτό είναι το ελάχιστο που πρόκειται να ζητήσει μετά από τα 11 χρόνια χρήσης.....
    Βάζοντας τα κάτω λοιπόν, το μηχανάκι έφυγε για 2 χιλιάρικα και το πήρα 2400 πριν 11 χρόνια.
    Θα βάλω και το υπόλοιπο που προκύπτει και έχω μηχανάκι με 0 χιλιόμετρα για άλλη μια δεκαετία τουλάχιστον.
    Συνεπώς αντί να επενδύσω ένα Χ πόσο μέσα στο άμεσο διάστημα σε ένα παλιό μηχανάκι, δίνω ελάχιστα ουσιαστικά παραπάνω και είμαι κούτα και αναβαθμισμενος.
    Η μεγάλη αναβάθμιση πάντως για εμενα ειναι τα φρένα με το abs. Ύστερα αυτό το κάτι παραπάνω σε γκάζι και στήσιμο, συν το μεγαλύτερο ντεπόζιτο με δελεασαν. Επίσης led φώτα και πιασαρικα όργανα, στροφόμετρο κλπ..
    The only easy day was yesterday.

  7. #97
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Red Rider Προβολή μηνύματος
    Βάζοντας τα κάτω λοιπόν, το μηχανάκι έφυγε για 2 χιλιάρικα και το πήρα 2400 πριν 11 χρόνια.
    Λυπηρό.

  8. #98
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Λυπηρό.
    Γιατί?
    The only easy day was yesterday.

  9. #99
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Red Rider Προβολή μηνύματος
    Γαυρε καλησπέρα.
    Βασικά η χρήση που κάνω είναι καθημερινά περίπου 60 χιλιόμετρα σε δρόμους ταχείας κυκλοφορίας. Δηλαδή το κρυπτόν τέρμα γκάζι παντού.
    Γενικά το γριπ μου έχει on-off,και καμία ενδιαμεση θεση
    Το αξιόπιστο μουλάρι λοιπόν από κάποια στιγμή και μετά ήθελε οπωσδήποτε service αναρτησης εμπρός και αμορτισέρ πίσω.
    Και αυτό είναι το ελάχιστο που πρόκειται να ζητήσει μετά από τα 11 χρόνια χρήσης.....
    Βάζοντας τα κάτω λοιπόν, το μηχανάκι έφυγε για 2 χιλιάρικα και το πήρα 2400 πριν 11 χρόνια.
    Θα βάλω και το υπόλοιπο που προκύπτει και έχω μηχανάκι με 0 χιλιόμετρα για άλλη μια δεκαετία τουλάχιστον.
    Συνεπώς αντί να επενδύσω ένα Χ πόσο μέσα στο άμεσο διάστημα σε ένα παλιό μηχανάκι, δίνω ελάχιστα ουσιαστικά παραπάνω και είμαι κούτα και αναβαθμισμενος.
    Η μεγάλη αναβάθμιση πάντως για εμενα ειναι τα φρένα με το abs. Ύστερα αυτό το κάτι παραπάνω σε γκάζι και στήσιμο, συν το μεγαλύτερο ντεπόζιτο με δελεασαν. Επίσης led φώτα και πιασαρικα όργανα, στροφόμετρο κλπ..
    Καταλαβαίνω τον τρόπο σκέψης αλλά μάλλον διαφωνώ.
    Τα εξτρα λεφτά που θα δώσεις για να φτάσεις τα 3,5Κ του Χοντα δεν είναι και λίγα.
    Επίσης αυτο το 3,5Κ απο μόνο του, για μένα, είναι αποτρεπτικά ψηλό.Για παπί μιλάμε.
    Θεωρούσα (και συνεχίζω) το κρυπτονΧ στο πάνω άκρο του πανάκριβου αλλά δικαιολόγησα την κτήση του με την έλλειψη βλαβών και την οβερολ αξιοπιστία του.
    Στο νέο Χοντα, αυτα δεν είναι και λίγο στοίχημα; με την εννοια ότι έχουμε δει ότι οσο η Γιαμαπα εξαργυρωνε με την χηνα των χρυσων αυγων, η Χοντα έβγαλε ένα διαπιστωμενα τριμπουρδελο (το ιννοβα) και ένα ακομα το νεο Αστρεα που νομιζω ειναι πολύ φρέσκο για να κριθει.
    Σαν specs να δεχτώ ότι το abs παίζει ρόλο. Και ίσως το λίγο παραπάνω γκάζι,που αν με ρωτούσες θα σου έλεγα ότι μιας και μιλάμε για μουλάρι, δεν είναι και το πιο σώφρων πράγμα στον κόσμο να πηγαίνεις με 135χαω πάνω σε ενα παπι.
    Αλλα στήσιμο; μονοσοκ το ένα μονοσοκ και το άλλο.Μονοπίστονη δαγκάνα το ένα μονοπίστονη και τ'αλλο.

    Τέσπα, δεν γραφω αυτο το ποστ για να σε κακοκαρδίσω φυσικά.Μακάρι το μηχανακι να είναι σωστό και να κάνεις τη δουλειά σου.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  10. #100
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Καταλαβαίνω τον τρόπο σκέψης αλλά μάλλον διαφωνώ.
    Τα εξτρα λεφτά που θα δώσεις για να φτάσεις τα 3,5Κ του Χοντα δεν είναι και λίγα.
    Επίσης αυτο το 3,5Κ απο μόνο του, για μένα, είναι αποτρεπτικά ψηλό.Για παπί μιλάμε.
    Θεωρούσα (και συνεχίζω) το κρυπτονΧ στο πάνω άκρο του πανάκριβου αλλά δικαιολόγησα την κτήση του με την έλλειψη βλαβών και την οβερολ αξιοπιστία του.
    Στο νέο Χοντα, αυτα δεν είναι και λίγο στοίχημα; με την εννοια ότι έχουμε δει ότι οσο η Γιαμαπα εξαργυρωνε με την χηνα των χρυσων αυγων, η Χοντα έβγαλε ένα διαπιστωμενα τριμπουρδελο (το ιννοβα) και ένα ακομα το νεο Αστρεα που νομιζω ειναι πολύ φρέσκο για να κριθει.
    Σαν specs να δεχτώ ότι το abs παίζει ρόλο. Και ίσως το λίγο παραπάνω γκάζι,που αν με ρωτούσες θα σου έλεγα ότι μιας και μιλάμε για μουλάρι, δεν είναι και το πιο σώφρων πράγμα στον κόσμο να πηγαίνεις με 135χαω πάνω σε ενα παπι.
    Αλλα στήσιμο; μονοσοκ το ένα μονοσοκ και το άλλο.Μονοπίστονη δαγκάνα το ένα μονοπίστονη και τ'αλλο.

    Τέσπα, δεν γραφω αυτο το ποστ για να σε κακοκαρδίσω φυσικά.Μακάρι το μηχανακι να είναι σωστό και να κάνεις τη δουλειά σου.
    Τι να με κακοκαρδίσεις βρε συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων κάνουμε!
    Σίγουρα είναι στοίχημα η αξιοπιστία, και μιλάς με καμμένο από Innova!
    Είμαι σίγουρος πάντως ότι θα είναι αρκετά καλύτερο σε σχέση με το Χ overall.
    Οπότε θα είμαι το πειραματόζωο γιατί το έκλεισα σήμερα το πρωί.
    The only easy day was yesterday.

  11. #101
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Red Rider Προβολή μηνύματος
    Γιατί?
    Δεν έχει να κάνει μαζί σου.Με την ελληνική αγορά μεταχειρισμένων έχω ένα γενικότερο beef.Να "χάνεις" 400 ευρώ σε αγοραπωλησία παπιού σε 11 χρόνια.......

  12. #102
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Δεν έχει να κάνει μαζί σου.Με την ελληνική αγορά μεταχειρισμένων έχω ένα γενικότερο beef.Να "χάνεις" 400 ευρώ σε αγοραπωλησία παπιού σε 11 χρόνια.......
    Εξαίρεση ήταν το κρύπτον, μόνο τα χόνδα έχει αυτή την ικανότητα να το αγοράζεις 1000 και να το πουλάς Χ3 σε 30 χρόνια
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  13. #103
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Εξαίρεση ήταν το κρύπτον, μόνο τα χόνδα έχει αυτή την ικανότητα να το αγοράζεις 1000 και να το πουλάς Χ3 σε 30 χρόνια
    Κοιτάω για παπί εδώ και λίγο καιρό και βλέπω αγγελίες με grand με 100κ χλμ που "κάτι κοπανάει" 500 ευρώ ρε συ.Δεν υπάρχει αυτό το πράγμα.Το ίδιο ισχύει για όλα τα crypton,για όλα τα honda...Μόνο το kaze r σώζει λίγο την κατάσταση που υπάρχουν φαινομενικά τίμια γύρω στο 700άρι...

  14. #104
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    προσφορά και ζήτηση.
    πιο αρχαία συνθήκη και απο τον ΜαμΡα τον παντοτινό.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  15. #105
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Δεν έχει να κάνει μαζί σου.Με την ελληνική αγορά μεταχειρισμένων έχω ένα γενικότερο beef.Να "χάνεις" 400 ευρώ σε αγοραπωλησία παπιού σε 11 χρόνια.......
    Βασικά ήμουν τυχερός, όπως και πολλοί άλλοι, επειδή ανέβηκε η τιμή όλων των μοντέλων καποια στιγμή λόγω της αλλαγής της ισοτιμίας νομισματος.
    Αφ ετέρου η τιμή σκαρφάλωσε στα 3.100 το 2018,παρασύροντας και τα παλιότερα μοντέλα.

Σελίδα 7 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 234567891011 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Νέο παπί Honda
    από spyrospolo στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/06/2012, 14:59
  2. Ερχεται το νεο παπι τις honda....
    από x-cite 135 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2010, 04:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF