Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 84

Θέμα: Διαχείριση αποσκευών και αντικειμένων σε μεγάλο ταξίδι

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.136

    Διαχείριση αποσκευών και αντικειμένων σε μεγάλο ταξίδι

    Ετοιμάζω ένα αρκετά μεγάλο ταξίδι, μόνος.
    25 μέρες, Ελλάδα-Ισπανία και πίσω.
    Τα μπαγκάζια μου είναι:
    2*20L Σαμάρια
    20L Tankbag
    1 σακβαγιάζ(35L+) στη θέση του συνεπηβάτη
    1 Σακίδιο πλάτης μικρό(Max.10L)

    Πως πρέπει να διαχειριστώ τις αποσκευές?
    Που πρέπει να βάλω που και γιατί?
    π.χ.
    Που να βάλω τα εργαλεία?
    Που το φαρμακείο?
    Που τα έγγραφα?
    κ.ο.κ.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Βαλε χαρτια και ψιλα για τα διοδια καπου που να ειναι ευκολα προσβασιμα και αμεσα.
    Οπου και να βαλεις,οτι και να βαλεις βαλτο μεσα σε μαυροσακουλες σκουπιδιων και μετα στις βαλιτσες.Τπτ δεν ειναι αδιαβροχο εκτος απ'αυτο.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  3. #3
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376
    Καλημέρα

    Οπως λέει και ο Παπασούζας, χαρτιά και ψιλά σε εύκολα προσβάσιμο σημείο. Προσωπικά τα έχω όλα αυτά σε ένα μικρό 7λιτρο tank bag για να μην ψαχνω σε τσεπες. εκει βαζω τα γυαλιά μου, ενα power bank, ενα στυλο και ενα μπλοκακι για σημειωσεις, οδηγιες κλπ. και ότι άλλο θελω να είναι αμεσα διαθεσημο ανάλογα με τις συνθηκες.

    Στην πλάτη βαζω πράγματα που θελω οποσδήποτε να έχω μαζί μου όταν χρειάζεται να αφήσω 2-3 λεπτα τη μηχανή πχ σε ενα βενζιναδικο όταν πάω να πληρωσω, η να πάω στην τουαλέτα, και δεν θελω να ρισκάρω να μου τα κλέψουν. Δηλαδή, την φωτογραφική και την καμερουλα, φορτιστές, φαρμακείο και ειδη πρωτων βοηθειών, χαρτες, δευτερα κλειδιά, κανενα νερό η κανενα φαγωσιμο για καμια ξαφνικη λιγουρα, ενα χαρτί υγειας και μωρομάντηλα (ποτέ δεν ξέρεις που θα σε βρει το κακο...).

    Στην μπαγκαζιερα βαζω ενα σακιδιο με τα αδιαβροχα, την επένδυση του μπουφάν λαδι, σπρευ αλυσιδας, πανακια, μονωτικές ταινιες κανενα πολυεργαλείο για ψιλολογια, το κιτ βουλκανισμού, φωσφοριζε γιλέκο και δυο ειδων διαφορετικά δεματικά, δυο ζευγαρια γαντια (3 με αυτα που φοραω)

    Στην θεση του συνεπιβάτη, βαζω ενα σακο 100% αδιαβροχο 80λτ περίπου της eduristan, και πάνω εκεί, κουμπώνω με κλίπ και ενα άλλο μικρότερο σακιδιάκι της ίδιας εταιρίας με όλα τα εργαλεία και ενα πυροσβεστήρα του λίτρου.

    Γενικά, προσπαθώ να μην κουβαλώ μαζί μου πολλά πράγματα, για να μην έχω πολύ βαλε βγαλε, ή φορτώνω με τέτοιο τρόπο ώστε να βγαινουν ολα γρήγορα.

    Στην περίπτωσή σου, στα σαμάρια, προφανώς τα ρούχα σου, και οποσδήποτε σε σακούλα σκουπιδιων για να εχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Φρόντισε επίσης να κάθονται καλά τα σαμάρια στις βάσεις για να μην χοροπηδούν και να μην κουνιουνται όταν ταξιδεύεις. ενα αναγκη κανε ενα δεσημο σε καποιο κρίκο που μπορεί να έχουν.

    Τα εργαλεία σου θα τα έβαζα μαζί με το σάκο που θα βάλεις στη θέση του συνεπιβάτη, γιατί έχουν κάποιο βάρος, και θα είναι καλύτερα να καθίσουν εκεί. Εκτώς και αν αγοράσεις θήκη-σωλήνα που τοποθετείται στα καγκελα των πίσω αποσκευών.

    Δεν θέλω να πλατιάσω άλλο για να μην γίνομαι κουραστικος. Αν θέλεις καποια διευκρίνηση πιο συγκεκριμένη, εδώ είμαστε.

    Α, και μην ξεχάσεις να ανεβάσεις το ταξιδιωτικό σου
    I search, therefore I travel...

  4. #4
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Εγώ αυτα τα θεωρώ υπερβολικά μπαγκάζια για ένα άτομο.
    Σακίδιο πλάτης να μην έχεις, σε μεγάλο ταξίδι δεν θέλεις να κουβαλάς τίποτα στην πλάτη.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Εγώ αυτα τα θεωρώ υπερβολικά μπαγκάζια για ένα άτομο.
    Σακίδιο πλάτης να μην έχεις, σε μεγάλο ταξίδι δεν θέλεις να κουβαλάς τίποτα στην πλάτη.
    Το μικρό σακίδιο των 10L δεν με ενοχλεί γενικά. Αυτό που προσπαθώ να αποφύγω είναι το tankbag γιατί έχω γυμνό και δε με αφήνει να βάλω το κεφάλι κάτω, μετά τα 100Km/h με τρώει ο αέρας.
    Όσο για τα περισσότερα μπαγκάζια,προφανώς αν δε τα γεμήσω δεν θα τα πάρω.Απλά ανέφερα το Maximum.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Βαλε χαρτια και ψιλα για τα διοδια καπου που να ειναι ευκολα προσβασιμα και αμεσα.
    Οπου και να βαλεις,οτι και να βαλεις βαλτο μεσα σε μαυροσακουλες σκουπιδιων και μετα στις βαλιτσες.Τπτ δεν ειναι αδιαβροχο εκτος απ'αυτο.

    Σ'ωραίος....

    Thanx
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    για κανεναν λογο σακιδιο στην πλατη σε ταξιδι...παθων, μαθων...
    μετα απο Χ χλμ (αναλογως ποσο γυμνασμενος εισαι) θα σε πιασει ανυποφορος πονος σε δεξι ωμο/ωμοπλατη...

    ολα τα μπαγκαζια φορτωμενα ισομερως στο μηχανακι και τα πιο βαρια προτιμησε να τα βαλεις στην θεση του συνεπιβατη και οσο πιο κοντα στην δικη σου θεση (για να μην φαει πολυ ζορι το υποπλαισιο)...δλδ οχι πολυ βαρια πραγματα στην μπαγκαζιερα που ειναι στην ακρη της ουρας...

  8. #8
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Το μικρό σακίδιο των 10L δεν με ενοχλεί γενικά. Αυτό που προσπαθώ να αποφύγω είναι το tankbag γιατί έχω γυμνό και δε με αφήνει να βάλω το κεφάλι κάτω, μετά τα 100Km/h με τρώει ο αέρας.
    Όσο για τα περισσότερα μπαγκάζια,προφανώς αν δε τα γεμήσω δεν θα τα πάρω.Απλά ανέφερα το Maximum.
    Επένδυσε σε μια μικρή ζελάτινα, εφόσον έχεις γυμνό.
    Ας μην ειναι κάτι ακριβό/όμορφο/καινούριο/ειδικό για το μοτοσακό, αλλά θα σωθείς


    Τι καβαλάς?

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.740
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Επένδυσε σε μια μικρή ζελάτινα, εφόσον έχεις γυμνό.
    Ας μην ειναι κάτι ακριβό/όμορφο/καινούριο/ειδικό για το μοτοσακό, αλλά θα σωθείς
    Εγκρίνω κι επαυξάνω.

    Μια ζελατίνα ακόμα και μικρή, σε γυμνό, κάνει μεγάλη διαφορά. Δεν το κάνει goldwing, αλλά παύει να είναι θώρακας και κεφάλι χαρταετός.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Επένδυσε σε μια μικρή ζελάτινα, εφόσον έχεις γυμνό.
    Ας μην ειναι κάτι ακριβό/όμορφο/καινούριο/ειδικό για το μοτοσακό, αλλά θα σωθείς


    Τι καβαλάς?
    Hornet 600 2008
    Έχω ήδη ζελατίνα και με βοηθάει πολύ όταν σκύβω πάνω στο ντεπόζιτο.
    Όταν είμαι όρθιος τρώω και τον αέρα της ζελατίνας και είναι χειρότερα.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.136
    Εδώ μία φορά που το είχα υπερφορτώσει όταν μετακόμιζα.

    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=154752
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tycho Moon
    Εγγραφή
    13/11/2014
    Μηνύματα
    398
    Λίγο πολύ ότι λένε και τα παιδιά από πάνω.

    Δηλαδή χαρτιά και είδη πρώτης ανάγκης σε εύκολα / προσιτά σημεία και τα βαριά όσο χαμηλότερα και πιό κοντά στο κέντρο βάρους της μοτό.

    Επίσης καλό είναι να μειώσεις το όγκο / βάρος των αποσκευών σου, εφαρμόζοντας σαν αρχή: ό,τι δεν είναι απολύτως απαραίτητο, είναι απολύτως περιττό.

    Τότε θα δείς ότι ως δια μαγείας θα μειώσεις τις αποσκευές σου τουλάχιστον κατά 30%.

    Αν σε πάρει ο χρόνος, πέρνα και από La Rioja>Logrono.

    Καλό σου ταξίδι!
    Ἀπὸ τὸ πάρκο στὴ Μυροβόλο τὸ μηχανάκι ἀστράφτει στὸν ἥλιο,
    ἀντανακλᾶ τὸ χαμόγελό σου καὶ μὲ διαλύει στὸ φῶς.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    ΄Ακου
    1 Τα χαρτιά πάνω σου (μέσα τσέπη μπουφάν)
    2 Λεφτά της μέρας σε μια άλλη εσωτερική τσέπη στο μπουφάν,
    λεφτά του ταξιδιού σε ΑΛΛΗ τσέπη άλλου ρούχου (παντελόνι ξέρω γω ) μυστική
    3 Σακίδιο μη βάλεις πάνω σου, όπως σου παν, γιατί θα υποφέρεις
    4 Αδιάβροχα σ ένα μέρος ΜΟΝΑ τους. Βάλε βγάλε βρεμένα είναι θέμα.
    5 Ρούχα ΟΛΑ μέσα σε πλαστικές σακούλες και μια έξτρα για τα άπλυτα
    6 Μέτρα σώβρακα φανέλες κάλτσες που είναι βασικά.
    7 Κανόνισε ένα μικρό τσαντάκι με τα βασικά. (οδοντόπαστες κλπ ξυριστικά, σαγιονάρες, και ότι άλλο θα χρειαστείς εκεί που θα διανυκτερεύσεις) ώστε να μην ξεφορτώνεις κάθε βράδυ το μηχανάκι.
    8 Πάρε μαζί όσο πιο λίγα μπορείς
    9 Κουρέλια σώβρακα και κάλτσες που τα φοράς τελευταία φορά βολεύουν πολύ! χαχαχαχα

    υγ
    Το τανκ μπαγκ κόβει αέρα βροχή και κρύο αν είναι μεγάλο κι έξω απ την Ελλάδα τις τελικές μπορείς
    να τις ξεχάσεις γιατί γράφουν

    Καλό ταξίδι φίλε
    ανανήψαντας

  14. #14
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376
    καλησπέρα

    Τώρα που διάβασα τον φίλο MG, να σημειώσω αυτό με τα λεφτα. Εχει απόλυτο δίκιο. Απλά σταθηκαμε στο θεμα αποσκευων. Επειδή την εχω πατήσει, ακολουθω την ιδια τακτική παραπάνω. Επιπλέον έχω μαζί δυο καρτες. Την κανονική μισθοδοσίας, που αφηνω κλειδωμένη στο δωμάτιο, και μια prepaid visa με ενα ποσό κίνησης και με χαμηλό οριο ανάληψης ανά ημέρα, ετσι για να βγαίνει η μερα καθε φορά. Αν χρειαστεί να βάλω χρήματα, τη φορτίζω από το κινητό όταν παω στο δωμάτιο.
    I search, therefore I travel...

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AXL954 Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα

    Οπως λέει και ο Παπασούζας, χαρτιά και ψιλά σε εύκολα προσβάσιμο σημείο. Προσωπικά τα έχω όλα αυτά σε ένα μικρό 7λιτρο tank bag για να μην ψαχνω σε τσεπες........
    Αυτά όλα πάνε τσέπες για να βρίσκονται πάνω μου.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AXL954 Προβολή μηνύματος
    ...εκει βαζω τα γυαλιά μου, ενα power bank, ενα στυλο και ενα μπλοκακι για σημειωσεις, οδηγιες κλπ. και ότι άλλο θελω να είναι αμεσα διαθεσημο ανάλογα με τις συνθηκες.

    Στην πλάτη βαζω πράγματα που θελω οποσδήποτε να έχω μαζί μου όταν χρειάζεται να αφήσω 2-3 λεπτα τη μηχανή πχ σε ενα βενζιναδικο όταν πάω να πληρωσω, η να πάω στην τουαλέτα, και δεν θελω να ρισκάρω να μου τα κλέψουν. Δηλαδή, την φωτογραφική και την καμερουλα, φορτιστές, φαρμακείο και ειδη πρωτων βοηθειών, χαρτες, δευτερα κλειδιά, κανενα νερό η κανενα φαγωσιμο για καμια ξαφνικη λιγουρα, ενα χαρτί υγειας και μωρομάντηλα (ποτέ δεν ξέρεις που θα σε βρει το κακο...)....
    Εκτός από φαρμακείο, είδη πρώτων βοηθειών, χαρτί υγείας και μωρομάντηλα τα άλλα πάνε στο σακίδιο πλάτης.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AXL954 Προβολή μηνύματος
    .....Στην μπαγκαζιερα βαζω ενα σακιδιο με τα αδιαβροχα, την επένδυση του μπουφάν λαδι, σπρευ αλυσιδας, πανακια, μονωτικές ταινιες κανενα πολυεργαλείο για ψιλολογια, το κιτ βουλκανισμού, φωσφοριζε γιλέκο και δυο ειδων διαφορετικά δεματικά, δυο ζευγαρια γαντια (3 με αυτα που φοραω)

    Στην θεση του συνεπιβάτη, βαζω ενα σακο 100% αδιαβροχο 80λτ περίπου της eduristan, και πάνω εκεί, κουμπώνω με κλίπ και ενα άλλο μικρότερο σακιδιάκι της ίδιας εταιρίας με όλα τα εργαλεία και ενα πυροσβεστήρα του λίτρου......
    Όλα αυτά θα προσπαθήσω να τα βολέψω στο σακβουαγιάζ.
    Καλή η ιδέα σου για πυροσβεστήρα και γιλέκο.Μόλις αγοράστηκαν.
    Κιτ βουλκανισμού λέω να μην πάρω. Θα έχω Adac και η χώρες που θα περάσω επιτρέπουν την επισκευή ελαστικών.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AXL954 Προβολή μηνύματος
    ....Γενικά, προσπαθώ να μην κουβαλώ μαζί μου πολλά πράγματα, για να μην έχω πολύ βαλε βγαλε, ή φορτώνω με τέτοιο τρόπο ώστε να βγαινουν ολα γρήγορα....
    Προφανώς όσο λιγότερα τόσο το καλύτερο.
    Θα πάρω λίγα ρούχα με το σκεπτικό να τα πλύνω σε πλυντήριο της εκάστοτε περιοχής για να έχω λιγότερο όγκο.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AXL954 Προβολή μηνύματος
    ...Στην περίπτωσή σου, στα σαμάρια, προφανώς τα ρούχα σου, και οποσδήποτε σε σακούλα σκουπιδιων για να εχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Φρόντισε επίσης να κάθονται καλά τα σαμάρια στις βάσεις για να μην χοροπηδούν και να μην κουνιουνται όταν ταξιδεύεις. ενα αναγκη κανε ενα δεσημο σε καποιο κρίκο που μπορεί να έχουν....
    Αυτό είναι στάνταρ. Είμαι ο τύπος που θα δέσει τόσο καλά έτσι ώστε θα κουνάς μπαγκάζια και θα κουνιέται το όχημα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AXL954 Προβολή μηνύματος
    ...Τα εργαλεία σου θα τα έβαζα μαζί με το σάκο που θα βάλεις στη θέση του συνεπιβάτη, γιατί έχουν κάποιο βάρος, και θα είναι καλύτερα να καθίσουν εκεί. Εκτώς και αν αγοράσεις θήκη-σωλήνα που τοποθετείται στα καγκελα των πίσω αποσκευών....
    Στο σακβουαγιάζ μαζί με τα άλλα όπως είπες.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AXL954 Προβολή μηνύματος
    ....Δεν θέλω να πλατιάσω άλλο για να μην γίνομαι κουραστικος. Αν θέλεις καποια διευκρίνηση πιο συγκεκριμένη, εδώ είμαστε....
    Σε ένα τέτοιο θέμα όσο και να πλατιάσεις δε γίνεσαι κουραστικός. Είναι η πρώτη φορά που βγαίνω έξω με μοτοσυκλέτα και θα διάβαζα και εγκυκλοπαίδεια.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AXL954 Προβολή μηνύματος
    ...Α, και μην ξεχάσεις να ανεβάσεις το ταξιδιωτικό σου ....
    Αυτά εννοούνται......

    Όλα αυτά με τη δυνατότητα να μην πάρω το τανκμπαγκ. και αν χωράνε όλα στο σακβουαγιάζ δε θα πάρω ούτε τα σαμάρια.Ή ίσως δεν πάρω τα σαμάρια και πάρω το τανκμπαγκ. Ίδωμεν.....
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. γεια και χαρα σε ολους και ολες
    από as_pino στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 24/06/2005, 21:04
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2005, 10:15
  3. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2004, 15:42
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2004, 14:50
  5. Μεγάλο Ταξίδι (Όχι το κακό): HELP!
    από jtoros στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 10:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF