Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Διπλή βλάβη, δύο εβδομάδες μετά την αγορά!

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2018
    Μηνύματα
    11

    Διπλή βλάβη, δύο εβδομάδες μετά την αγορά!

    Καλησπέρα σε όλους, προς ενημέρωση ακολουθεί σεντόνι!

    Πριν δύο εβδομάδες αγόρασα ένα Suzuki Freewind 650, μετά πολλών κόπων και βασάνων. Το μηχανάκι από την αρχή χρειαζόταν κάποια μαζέματα, για τα οποία διέθεσα ένα σεβαστό ποσό για να γίνουν. Αλλάχτηκαν λάστιχα, έγινε ακτινολόγηση του εμπρός τροχού, μανέτες, φλας, τακάκια, λάδια και φίλτρο λαδιού, μπουζί, κανά δύο λάμπες και κάποια ακόμα μικροπράγματα. Ωστόσο δεν έχω καταφέρει ακόμα να το ευχαριστηθώ δυστυχώς!

    Μετά τις ''διορθώσεις'', παρουσιάστηκε αισθητή βελτίωση στην συμπεριφορά του, όμως και πάλι κάτι δεν μου ''κολλούσε''. Είχε έντονα σκορτσαρίσματα κάτω απο τις 3 χιλιάδες στροφές, ειδικά κρύο, και γενικά μου άφηνε μια περίεργη αίσθηση που δεν μπορώ να περιγράψω ακριβώς.

    Εδώ ξεκινάει το χρονικό των προβλημάτων, οπότε δώστε βάση

    1) Ένα πρωί πριν περίπου μία εβδομάδα, πάω να κατέβω το πεζοδρόμιο του σπιτιού μου, κάνω έναν λάθος χειρισμό απειρίας και το μηχανάκι πλαγιάζει ελαφρώς. Το κρατάω με όλη μου την δύναμη και γλιτώνει την πτώση, οπότε no problem. Αμ δε, με το που ξανά ξεκινάω, συμπεριφέρεται αλλόκοτα και κομπιάζει υπερβολικά. Παρ' όλα αυτά συνεχίζω διότι έπρεπε να πάω στην εργασία μου, και με το που βγαίνω στην Λ. Νίκης (Θεσσαλονίκη) και περνάω ένα φανάρι ακούγονται δύο εκκωφαντικά και πραγματικά πάρα πολύ δυνατά ''μπαμ'' από την εξάτμιση, που νόμιζα κυριολεκτικά ότι έπεσε καμία βόμβα ή οτι έφυγε όλος ο κινητήρας και θα προσγειωθεί στον από πίσω. Το μηχανάκι δεν στροφάρει πάνω από τις 3000 σ.α.λ. χωρίς να σβήσει όμως, και αρνείται να επιταχύνει, με αποτέλεσμα να πρέπει να βρεθώ άμεσα από την δεξιά λωρίδα στην αριστερή, με κίνδυνο λόγω κίνησης. Τα καταφέρνω τελικά, και με το που σταματάω βγάζει μερικές σταγόνες λάδι. Το σβήνω, περιμένω λίγη ώρα και θεωρόντας ότι λόγω του πλαγιάσματος ίσως να ξεχείλισε το καρμπυρατέρ, και ξανά ξεκινάω χωρίς πρόβλημα.

    2) A few days later βαίνω εθνική για να πάω στα ΤΕΙ στην Σίνδο, και φτάνοντας με το που παρκάρω πετάει μία σταγόνα λάδι. Στον γυρισμό πάλι το ίδιο.

    3) Προχθές στον δρόμο προς την δουλειά, μετά από φανάρι, πάλι κομπίαζει και δεν ανεβαίνει πάνω από τις 3000 σ.α.λ. για λίγα δευτερόλεπτα, όμως συνεχίζει κανονικά έπειτα.

    4) Το σημερινό αποκορύφωμα. Γυρνάω από την δουλειά και βρίσκομαι επί της Εγνατίας, στο φανάρι πριν την Αριστοτέλους, όπου πάλι κομπίαζει και πάλι αναγκάζομαι να βρεθώ άμεσα στην δεξιά πλευρά του δρόμου. Σταματάω για λίγο, και με το που ξεκινάω κάνει πάλι ένα δυνατό ''μπαμ'' η εξάτμιση και πάαααλι δεν τραβάει. Σταματάω προφανώς απογοητευμένος, και βλέπω ότι έχει ''ξεράσει'' λάδι στο καπάκι του φίλτρου λαδιού, και βγάζει και άσπρους καπνούς από την κεφαλή του κυλίνδρου -από όσο πρόλαβα να δω-. Αποφασίζω λοιπόν να το αφήσω να ηρεμήσει και να πάω σιγά σιγά μέχρι το σπίτι μου, και αύριο το πρωί στον μηχανικό. Νομίζατε ότι τελείωσα; Ούτε καν. Με το που ξεκινάω, ο μπροστά τροχός αρχίζει να είναι ασταθής, και να κάνει μικρά ''οκταράκια''. Πως γίνεται να συνδέονται αυτά τα δύο; Είναι πραγματικά παράλογο να συνέβησαν την ίδια χρονική στιγμή!

    Αυτά τα ''λίγα'' είχα να πω Δεν ζητάω τηλεδιάγνωση φυσικά, αλλά κάθε ιδέα και σχόλιο είναι δεκτό. Να ξέρω τουλάχιστον τι μπορεί να περιμένω αύριο στον μηχανικό και τι μπορεί να είναι κατά την δική σας άποψη. Μόνο παρακαλώ να μην υπάρξουν σχόλια του τύπου ''τι πήγες και πήρες ρε φίλε'', ''ε άμα δεν ελέγχεις αυτά γίνονται'', ''την αρχαιολογία βρήκες;'' κλπ. διότι το μηχανάκι αγοράστηκε με πολύ κόπο και ελέγθηκε από μηχανικό και από φίλο μοτοσυκλετιστή με εμπειρία 30 ετών πάνω σε δίτροχα!

    Ευχαριστώ όσους αντέξατε και φτάσατε να το διαβάσετε μέχρι εδώ!
    Τελευταία τροποποίηση από bilpap; 09/09/2018 στις 19:46.

  2. #2
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Οι καπνοι παντως δεν ειναι καλο σημαδι.....
    Ο τροχος με την μηχανη δεν "συνδεονται". Θα χρειαστεις καλο μαστορα.....

    Ps. Απο το καρμπυρατερ δεν μπορει να εβγαλε λαδι.
    Πριν το αγορασεις το εκανες βολτα και απο κινητηρα τουλαχιστον ηταν οκ ;
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2018
    Μηνύματα
    11
    Οι καπνοί ήταν το χειρότερο από όλα πράγματι.
    Τώρα για τον τροχό ίσως να είναι μία σύμπτωση απλά, αλλά πραγματικά είναι απίστευτο, πως γίνεται να συνέβει αυτό με τέτοιο συγχρονισμο;
    Στο πλάγιασμα από όσο γνωρίζω ''ξεχειλίζει'' το καρμπυρατέρ, ωστόσο η σταγόνα δεν μύριζε βενζίνη, μύριζε σαν λάδι. Και πάλι σύμπτωση;
    Πριν το αγοράσω δεν το έκανα βόλτα εγώ, διότι έχω σαν αρχή να μην λαμβάνω την ευθύνη να οδηγήσω κάτι που δεν είναι δικό μου, αλλά το οδήγησε μηχανικός, αλλά και φίλος έμπειρος μοτοσυκλετιστής, και μου είπαν ακριβώς τα ίδια πράγματα, ακριβώς όμως! Δηλαδή ότι μηχανικά είναι σε πολύ καλή κατάσταση, απλά επειδή έχει τα χρονάκια του θέλει κάποια περιφερειακά μαζέματα.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    το suzuki το ελεγξε ενας μηχανικός κ ο φίλος σου πού ειχε 30 χρόνια εμπειρία σωστά ?
    λογικά το moto εκτός απο οπτικό ελεγχο το οδήγησαν κ τα 2 αυτά ατομα στόν δρόμο αναπτύσοντας μεγάλη ταχύτητα σίγουρα πάνω απο 3.000 στροφές και το βρήκαν καλό για αγορά σωστά ?
    το πρόβλημα αυτο παρουσιάστηκε μετα απο το γενικό service πού εγινε στό συνεργείο σωστά ?
    υποπτεύομαι μήπως σου επαιξε @ουστιά το συνεργείο και σού εβαλε τίποτα χαλασμένα- προβληματικά καρμπυρατέρ που ειχε καβάντζα ο μάστορας αλλάζοντάς τα με τα δικά σου πού ηταν εντάξει ... (ξέρω 2 τουλάχιστον περιπτώσεις για αυτο το εγραψα )
    το ντεπόζιτο εχει μέσα σκουριά ? και μήπως οταν πλάγιασε πολύ η μηχανή κομματάκια απο σκουριά φράκαραν το φιλτρο βενζίνης η πέρασαν στα καρμπυρατέρ κ βούλωσε κάποιο ζιγκλέρ κ για αυτό δεν ανεβάζει στροφές και ρετάρει η μοτο λόγω μη σωστής παροχής ποσότητας καυσίμου ?
    εκτός αν ηταν ολοι στό κόλπο ...(πωλητής - μάστορας-γνωστός σου ...) για να το αγοράσεις ...ακραίο αλλά ποτέ δεν ξέρεις ...
    σχεδόν παρόμοια περίπτωση συνεβη σε φίλο μου με aprilia pegaso 650 μαύροι καπνοί απο εξάτμιση ρετάρισμα κινητήρα κλπ ,αλλά αυτός εβαλε βενζίνη απο μπιτόνι που ειχε μέσα μικρή ποσότητα απο παλιά χρησιμοποιημένα λάδια απο μπουλντόζα βράδυ ηταν του το εφεραν στο χωριό το εριξε μέσα και μετά από 100-150 χλμ το aprilia καταστράφηκε κυριολεκτικά ...ηταν ασύμφορη η επίσκευή του ...
    Τελευταία τροποποίηση από alexis72; 09/09/2018 στις 21:37.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Το φριγουιντ καιει λαδι και χανει λαδι απο παντου.Ο καπνος που ειδες υποθετω οτι ειναι απο το λαιμο της εξατμησης που επεσαν πανω του σταγωνες λαδι απο την κεφαλι που χανει(κλασικο προβλημα φριγουιντ)Τα λαδια που βλεπεις απο που ειναι?Απο τη ταπα?Απο τη κεφαλη?
    Για το τροχο ελενξε την πιεση του αερα.Εγω βαζω 30 psi.Δες και αν πεζει και καμια ακτινα.Κουνα της ελαφρα με το χερι μια προς μια.Θα φανει αμεσως.

    Οι εκρηξεις ειναι καθαρα θεμα τροφοδοσιας.Δες το φιλτρο βενζινας.Δες το φιλτρο αερα.Μηπος ειχες βαλει βενζινα πριν της εκρηξεις.Μηπος ηταν νοθευμενη η βενζινα?Δυστηχως οτι περιγραφεις προκειτε για συμπτωσεις μεταξη τους.

    Υ.Γ.Ριξε και μια ματια στο καρμπ...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2018
    Μηνύματα
    11
    Ελέγχθηκε και οδηγήθηκε το μηχανάκι και από τους δυο. Δεν γνωριζονταν από πριν άρα το ενδεχόμενο συννενόησης αποκλείεται ασυζητητί. Το ενδεχόμενο να την έκανε ο μάστορας την μαγκιά δεν το αποκλείω καθώς δεν ήμουν παρόν στο σέρβις. Τώρα το ενδεχόμενο σκουριάς μένει να ελεγχθεί, πολύ πιθανό

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2018
    Μηνύματα
    11
    Πράγματι είναι γνωστές οι διαρροές του fw. Η κεφαλή όμως δεν χάνει, μονωθηκε και είναι πεντακάθαρη, η διαρροή πλέον είναι από αλλού. Το σίδερο που στηρίζει το πεντάλ των ταχυτήτων έχει λάδια, ωστόσο είναι σαν ξεραμένα. Δεν μπορώ να καταλάβω ομως από που μπορεί να χάνει. Τα λάδια που διέρρευσαν είναι από την τάπα, και τα ελαστικά είναι κομπλέ, αλλάχτηκαν πριν 10 μέρες και τοποθετήθηκαν με σωστή πίεση, και οι ακτίνες είναι άριστες, μια που έπαιζε αλλάχτηκε μαζι με την ακτινολογηση.
    Όσο αφορά την βενζίνη, τα γεγονότα συνέβησαν μεταξύ 3 διαφορετικών γεμισμάτων, όλα από διαφορετικά πρατήρια, τα οποία ήταν εταιρικά της shell, οπότε δυσκολα να είχαν και τα 3 εταιρικά νοθευμένη! Ελπίζω πραγματικά να είναι συμπτώσεις γιατί έχω απογοητευτεί πλήρως. Το καρμπ θα το ρίξει μια ματιά ο μηχανικός, καθώς δεν έχω ούτε χρόνο ούτε χώρο να το ελέγξω μόνος που δυστυχώς

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Το τεποζιτο θα μπορουσες να το ελενξεις ειτε με ενα φακο απο πανω(κουνησε τη και βαλε το φακο να δεις αν επιπλεει τιποτα)ειτε απο το φιλτρακι.Κλεισε τη βενζινα απο το καρμπ και βγαλε το φιλτρακι και δες αν εχει μεσα τιποτα.
    καθε μερα ...νεα μερα.

Παρόμοια θέματα

  1. μετα την αγορα??
    από lari στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2008, 12:28
  2. Αγορα οικοπεδου μετα την Κ6
    από devil's animal στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2007, 03:30
  3. Μετά την αγορά . . . πείνα;
    από Zupercharger στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2006, 13:05
  4. μετά την άδεια
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2005, 13:58
  5. μετα την ερωτική πράξη....
    από ruyjin στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 04/06/2004, 15:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF