Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 34

Θέμα: Ερώτηση για μπαταρίες λιθίου

  1. #1

    Ερώτηση για μπαταρίες λιθίου

    Έχω ενα V2 750 custom bike. Επειδή έχω βάλει αρκετά μικρή μπαταρία λόγω χώρου (κάτω απο ρεζερβουάρ) YUASA YTZ7S 130A το χειμωνιάτικο πρωινό (απο 10 βαθμους και κάτω) η μηχανή δεν παίρνει μπροστά. Σκεφόμουνα μήπως έβαζα λιθίου για καλύτερο αποτέλεσμα αλλα είδα τα CCA δεν αυξάνονται εντυπωσιακά (μέχρι 155Α) και δεν είμαι σίγουρος κατα πόσο θα κάνουν τη διαφορά ώστε να παίρνει πρωί τον χειμώνα. Όσοι έχετε βάλει λιθίου έχετε δει μεγάλη διαφορά στην απόδοση, στην διαρκεια ζωής και ξεφόρτισης? Έχω διαβάσει ότι φορτίζουν πάρα πολύ γρήγορα αλλα επίσης ότι αν ξεφορτίσουν τελείως μπορεί και να χαλάσουν?

  2. #2
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Το θεμα στις λιθιου ειναι να εχουν καλης ποιοτητας κελια οπως samsung, lg, panasonic, sony κλπ και οπωσδηποτε bms (battery management system).
    Αν λοιπον παρεις μπαταρια που να εχει αυτα τα χαρακτηριστικα, τοτε δεν θα εχεις κανενα απολυτως προβλημα.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  3. #3
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Ασχετο: Μπορείς να ποσταρεις μια φωτό που να φαινεται η θεση της μπαταρίας σε σχεση με το μοτερ..??
    (γιατι εχω την αμυδρη εντυπωση οτι δεν φταιει και τοσο το χαμηλό CCA της υπαρχουσας μπαταρίας..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  4. #4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Ασχετο: Μπορείς να ποσταρεις μια φωτό που να φαινεται η θεση της μπαταρίας σε σχεση με το μοτερ..??
    (γιατι εχω την αμυδρη εντυπωση οτι δεν φταιει και τοσο το χαμηλό CCA της υπαρχουσας μπαταρίας..)
    Θα κοιτάξω αν εχω φώτο στο αρχείο γιατι δεν είναι εύκολη η φώτο εκεί δυστυχώς. Είναι πάνω απο το κινητήρα στή γούβα που κάνει το ρεζερβουάρ του monster 600.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από theofilos Προβολή μηνύματος
    Έχω ενα V2 750 custom bike. Επειδή έχω βάλει αρκετά μικρή μπαταρία λόγω χώρου (κάτω απο ρεζερβουάρ) YUASA YTZ7S 130A το χειμωνιάτικο πρωινό (απο 10 βαθμους και κάτω) η μηχανή δεν παίρνει μπροστά. Σκεφόμουνα μήπως έβαζα λιθίου για καλύτερο αποτέλεσμα αλλα είδα τα CCA δεν αυξάνονται εντυπωσιακά (μέχρι 155Α) και δεν είμαι σίγουρος κατα πόσο θα κάνουν τη διαφορά ώστε να παίρνει πρωί τον χειμώνα. Όσοι έχετε βάλει λιθίου έχετε δει μεγάλη διαφορά στην απόδοση, στην διαρκεια ζωής και ξεφόρτισης? Έχω διαβάσει ότι φορτίζουν πάρα πολύ γρήγορα αλλα επίσης ότι αν ξεφορτίσουν τελείως μπορεί και να χαλάσουν?
    εχω βαλει στο cb1300 γιατη παντα υπηρχε το ιδιο προβλημα ,επειδη εχω και ενα 200cc. την μεγαλη δεν την μετακινω, παρα σε καμια βολτα.οποτε εβαλα λιθιου πριν απο εναμιση μηνα και ναι, περνει μπροστα με πολυ δυναμη εκκινησης, φορτιζει παρα πολυ γρηγορα, δεν αποφορτιζεται γρηγορα, και αυτο ειναι καλο για εμενα προσωπικα,γιατη μπορει να την βαλω μπροστα και μετα απο 20 μερες,οπως και εγινε,και πηρε μπροστα με την μια.αυτη που εβαλα ειναι 300CCA. αλλα για το δικο σου δες στον χωρο που εχεις τη ταιριαζει και βαλε λιθιου,οσο για τα CCA.απο 130 που εχεις ,στα 155 λιθιου υπαρχει πολυ δυναμη.θα το δεις. γιατη η 130CCA με τα κρυα τα επαιζε, ενω η λιθιου δεν καταλαβενει τιποτα στο κρυο, δεν μιλαμε ομως για πολικες θερμοκροσο
    για το γονατισμα τις μπαταριας απ'οτι ξερω απο τις μπαταριες που βαζω στα τηλεκ/μενα μοντελα που εχω, ναι οταν την κατεβαζεις κατω απο τα βολτ ασφαλειας που εχουν, τοτε φουσκονει η μπαταρια, αλλα νομιζω, δεν ειμαι σιγουρος οτι πρεπει αυτες η μπαταριες να εχουν καποια ασφαλεια ωστε να μην την αφηνει να καταβουν τα βολτ τοσο χαμηλα. και το αν δεν περνει μπροστα, δεν νομιζω να πατας μιζα χωρις σταματιμω.
    Τελευταία τροποποίηση από andreastwin; 11/09/2018 στις 13:42.

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andreastwin Προβολή μηνύματος
    εχω βαλει στο cb1300 γιατη παντα υπηρχε το ιδιο προβλημα ,επειδη εχω και ενα 200cc. την μεγαλη δεν την μετακινω, παρα σε καμια βολτα.οποτε εβαλα λιθιου πριν απο εναμιση μηνα και ναι, περνει μπροστα με πολυ δυναμη εκκινησης, φορτιζει παρα πολυ γρηγορα, δεν αποφορτιζεται γρηγορα, και αυτο ειναι καλο για εμενα προσωπικα,γιατη μπορει να την βαλω μπροστα και μετα απο 20 μερες,οπως και εγινε,και πηρε μπροστα με την μια.αυτη που εβαλα ειναι 300CCA. αλλα για το δικο σου δες στον χωρο που εχεις τη ταιριαζει και βαλε λιθιου,οσο για τα CCA.απο 130 που εχεις ,στα 155 λιθιου υπαρχει πολυ δυναμη.θα το δεις. γιατη η 130CCA με τα κρυα τα επαιζε, ενω η λιθιου δεν καταλαβενει τιποτα στο κρυο, δεν μιλαμε ομως για πολικες θερμοκροσο
    για το γονατισμα τις μπαταριας απ'οτι ξερω απο τις μπαταριες που βαζω στα τηλεκ/μενα μοντελα που εχω, ναι οταν την κατεβαζεις κατω απο τα βολτ ασφαλειας που εχουν, τοτε φουσκονει η μπαταρια, αλλα νομιζω, δεν ειμαι σιγουρος οτι πρεπει αυτες η μπαταριες να εχουν καποια ασφαλεια ωστε να μην την αφηνει να καταβουν τα βολτ τοσο χαμηλα. και το αν δεν περνει μπροστα, δεν νομιζω να πατας μιζα χωρις σταματιμω.
    Με καλυψες αρκετά με αυτά που είπες. Δεν εχω ιδιαιτερα χαμηλες θερμοκρασιες εκει που ειμαι οποτε ελπιζω να κανει τη διαφορα.
    Ποια μάρκα μπαταρίας λιθίου έβαλες στο δικό σου με αυτα τα αποτελέσματα?

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από theofilos Προβολή μηνύματος
    Με καλυψες αρκετά με αυτά που είπες. Δεν εχω ιδιαιτερα χαμηλες θερμοκρασιες εκει που ειμαι οποτε ελπιζω να κανει τη διαφορα.
    Ποια μάρκα μπαταρίας λιθίου έβαλες στο δικό σου με αυτα τα αποτελέσματα?
    Skyrich.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    έχεις βάλει μπαταρια παπιου σε μηχανάκι με κύλινδρο 375cc. θέλεις πολύ μεγαλύτερη μπαταρία και προσεξε μην πληρωσεις τσαμπα λιθιου γιατι και αυτες στα σαιτ των κατασκευαστων δινονται μικροτερες. οι τυποι που δινουν ειναι με πολύ αισιοδοξουν υπολογισμους.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    HJTZ7S-FP<br />Lithium Ion Battery - YTZ7S

    The HJTZ7S-FP lithium ion battery is a great powersport replacement* battery for YTZ7S. Get improved performance from your powersport vehicle by purchasing a Skyrich Battery. We stand behind our batteries; all of our batteries go through a rigorous quality control process. You can be assured that when you purchase a Skyrich battery you are getting high quality and high performance power sport battery at an affordable price.




    Advantages of Lithium Ion Batteries:

    Less volume and weight - 1/3 of normal lead-acid battery
    Quick recharge with big current - rechargeable with 10C current and 90% recharged within 6 minutes
    Excellent cycle life - more than 2000 cycles under JISD standard (lead-acid battery only 150-300 cycles)
    No spill - no acid inside, no leak problems
    No pollution - does not contain any acid and heavy metals such as lead, cadmium, hydrargyrum (mercury)

    L* 4,45 W* 2,76 H 4,13 (inches)
    Battery Weight 1,6 (lbs)
    Shipment Weight 4,14 (lbs)
    Voltage 12 (V)
    Capacity 6 (PBEQ)
    CCA 150

    με αυτη την μπαταρια νομιζω οτι θα κανει την δουλεια του ανετα. ειναι τα χαρακτηριστικα σαν μεγεθος τις μπαταριας που φοραει, αλλα με 150 cca.
    Τελευταία τροποποίηση από andreastwin; 11/09/2018 στις 16:10.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andreastwin Προβολή μηνύματος
    HJTZ7S-FP<br />Lithium Ion Battery - YTZ7S

    The HJTZ7S-FP lithium ion battery is a great powersport replacement* battery for YTZ7S. Get improved performance from your powersport vehicle by purchasing a Skyrich Battery. We stand behind our batteries; all of our batteries go through a rigorous quality control process. You can be assured that when you purchase a Skyrich battery you are getting high quality and high performance power sport battery at an affordable price.




    Advantages of Lithium Ion Batteries:

    Less volume and weight - 1/3 of normal lead-acid battery
    Quick recharge with big current - rechargeable with 10C current and 90% recharged within 6 minutes
    Excellent cycle life - more than 2000 cycles under JISD standard (lead-acid battery only 150-300 cycles)
    No spill - no acid inside, no leak problems
    No pollution - does not contain any acid and heavy metals such as lead, cadmium, hydrargyrum (mercury)

    L* 4,45 W* 2,76 H 4,13 (inches)
    Battery Weight 1,6 (lbs)
    Shipment Weight 4,14 (lbs)
    Voltage 12 (V)
    Capacity 6 (PBEQ)
    CCA 150

    με αυτη την μπαταρια νομιζω οτι θα κανει την δουλεια του ανετα. ειναι τα χαρακτηριστικα σαν μεγεθος τις μπαταριας που φοραει, αλλα με 150 cca.
    6άρα μπαταρία? ναι θα κάνει τη δουλεια του 1,5χρονο. Μακάρι να κάνω λάθος αλλα το παλικάρι θέλει 10άρα μπαταρία εκτός αν κάνει αρκετά χλμ μετά απο κάθε μιζιά

  11. #11
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andreastwin Προβολή μηνύματος
    HJTZ7S-FP<br />Lithium Ion Battery - YTZ7S


    με αυτη την μπαταρια νομιζω οτι θα κανει την δουλεια του ανετα. ειναι τα χαρακτηριστικα σαν μεγεθος τις μπαταριας που φοραει, αλλα με 150 cca.
    Δεν του φτάνει αυτη, λάθος μπαταρία είχε και πριν και γι αυτό κι έχει θέματα.

    @ theofilos
    Παρε αυτην, την έχω σε Pantah 600 και το γυρίζει σφαίρα το μοτερ η μιζα .
    https://www.skroutz.gr/s/8411119/Sky...1Ah-LFP-4.html
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    6άρα μπαταρία? ναι θα κάνει τη δουλεια του 1,5χρονο. Μακάρι να κάνω λάθος αλλα το παλικάρι θέλει 10άρα μπαταρία εκτός αν κάνει αρκετά χλμ μετά απο κάθε μιζιά
    διαβασες αυτο που εβαλα απο την επισημη σελιδα, φωρτιζει κατα 90% σε 6 λεπτα. απ'οτι καταλαβα στον μεταφραστη. επειτα η λιθιου εχει παρα πολυ δυναμη, καμια σχεση με τις pd. εγω σε ενα power bang booster που εχω το οποιο εχει 3000ma λιθιου και βαζω μπροστα δυλιτρο αυτοκινητο.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Δεν του φτάνει αυτη, λάθος μπαταρία είχε και πριν και γι αυτό κι έχει θέματα.

    @ theofilos
    Παρε αυτην, την έχω σε Pantah 600 και το γυρίζει σφαίρα το μοτερ η μιζα .
    https://www.skroutz.gr/s/8411119/Sky...1Ah-LFP-4.html
    το μεγεθος δεν του κανει απ'οτι λεει.[custom bike] την βαζει κατω απο το ντεποζιτο,σε περιορισμενο χωρο,γι'αυτο και εβαλε μικρη,αλλα ειναι pd. αν βαλει λιθιου σαν δυναμη θα ειναι η μερα με την νυκτα.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andreastwin Προβολή μηνύματος
    διαβασες αυτο που εβαλα απο την επισημη σελιδα, φωρτιζει κατα 90% σε 6 λεπτα. απ'οτι καταλαβα στον μεταφραστη. επειτα η λιθιου εχει παρα πολυ δυναμη, καμια σχεση με τις pd. εγω σε ενα power bang booster που εχω το οποιο εχει 3000ma λιθιου και βαζω μπροστα δυλιτρο αυτοκινητο.
    στην πράξη αυτα δεν συμβαινουν. μιλάει για 10c ρευμα καταρχην. που θα το βρει αυτο εκτός απο κάνα τουμπανο φορτιστη? Τι δυναμο έχει αυτο το μηχανακι και τι απώλειες?

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    στην πράξη αυτα δεν συμβαινουν. μιλάει για 10c ρευμα καταρχην. που θα το βρει αυτο εκτός απο κάνα τουμπανο φορτιστη? Τι δυναμο έχει αυτο το μηχανακι και τι απώλειες?
    ναι μιλαει για 10c = a[0311] οχι αμπερ. θα του φτανει και θα του περισσεύει το ρευμα για την φωρτιση.
    Τελευταία τροποποίηση από andreastwin; 11/09/2018 στις 17:00.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ενα ωραιο θρεντ για μπαταριες λιθιου
    από DrBig στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 21/03/2012, 15:04
  2. Παιδες ερωτηση για κάγκελα στο transalp
    από petridist στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2005, 10:20
  3. Ερωτηση Για Ολους...
    από almalibera στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 12:43
  4. Ερωτηση Για Fmf
    από ctpanoramix στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2003, 16:58
  5. Ερωτηση Για Fmf
    από bikersonly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 02:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF